Na našej škole je voľné pracovné miesto - učiteľka MŠ.
Viac informácií: učiteľka MŠ.pdf
Európsky deň jazykov bol vyhlásený Radou Európy, ktorá zastupuje 800 miliónov Európanov zo 47 krajín . Každoročne si ho pripomíname 26. septembra. Je dňom osláv jazykovej rôznorodosti Európy, kde sa hovorí viac ako 200 európskymi jazykmi. V Európskej únii sa používa 24 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov. Po prvý raz sa tento deň slávil v roku 2001 – Európskom roku jazykov – a odvtedy si ho pripomíname dodnes. Do podujatí súvisiacich s Európskym dňom jazykov sa zapájajú mnohé jazykové a kultúrne inštitúcie, združenia , univerzity, a najmä školy. Výnimkou nie je ani naša škola, ktorá sa už dlhé roky zapája do osláv. V našej škole sa vyučujú dva cudzie jazyky: anglický a nemecký.
Spoločne sme sa vydali 26. septembra 2018 osláviť už tradične Európsky deň jazykov do nášho hlavného mesta
Bratislavy do Goethe inštitútu, kde pre našich žiakov pripravili program s nemeckou lektorkou. Pre žiakov boli pripravené rôzne jazykové hry a súťaže v nemčine. Žiaci mali možnosť pozrieť si nemeckú knižnicu a priestory Goethe inštitútu, oboznámiť sa s históriou a pôsobením jazykových inštitúcií na Slovensku. V poobedných hodinách sme sa prešli po Hviezdoslavovom námestí a žiakom ukázali, kde sa nachádza Americká ambasáda a Nemecké veľvyslanectvo. Žiaci mali úsmev na tvárach a radosť z tzv. „ zážitkového vyučovania “. Poďakovanie patrí Goethe inštitútu a vyučujúcim cudzích jazykov za ich aktívnu účasť a organizáciu.
Mgr. Juliana Pálešová
Tak ako minulý rok, aj tento sa rozhodli žiaci Spojenej školy a ZUŠ v Nitrianskom Pravne potešiť svojim programom obyvateľov zariadenia v Bôriku. Žiaci vystúpili s pestrým programom. Bol plný pesničiek, básni, tancov a hrou na hudobných nástrojoch. Žiaci predviedli svoju šikovnosť. Ocenením pre nich bol veľký a spontánny potlesk. Atmosféra bola výborná. Žiaci sa tešili z toho, že svojim vystúpením mohli spestriť život obyvateľom v tomto zariadení. Dúfam, že v tejto tradícii sa bude pokračovať a o rok sa stretneme znovu.
Mgr. Eva Gebrlínová
Dňa 21. 9. 2018 sa v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi uskutočnili edukačné podujatia pre deti a mládež, ktorých sa zúčastnili žiaci z ôsmich základných a troch stredných škôl z okresu Prievidza. Sériu interaktívnych workshopov zameraných na prevenciu sociálnopatologických javov a tzv. nelátkových závislostí viedli v spolupráci s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi Mgr. Barbora Kuchárová, PhD. a PhDr. Ingrid Hupková, PhD. z Osvetového národného centra NOC v Bratislave. Žiaci a študenti sa pri práci v skupinách pod vedením lektoriek venovali prevencii šikanovania v prostredí internetu, rizikám a ohrozeniam internetu, téme obchodovania s ľuďmi, vybraným závislostiam nelátkového charakteru vrátane kultu tela a vzniku porúch príjmu potravy či shopingholizmu. So záujmom sa stretli aj pridružené témy sociálnej patológie ako sú delikvencia, kriminalita či sebapoškodzovanie.
Cieľom bolo poukázať na vybrané sociálnopatologické a ďalšie nežiaduce javy, prezentovať príklady dobrej praxe v oblasti sociálnej prevencie v kultúrno-osvetovej činnosti, ako aj iniciovať inovatívne preventívne aktivity sociálnej prevencie.
Za našu školu sa podujatia zúčastnili: Natália Kláseková 8. A, Lívia Vnučková 8. B, Laura Ďuricová 8. B, Veronika Ranušová 8. C, Ema Ťažiarová 8. C, Daniela Danišová 9. A, Klaudia Baniarová 9. A, Simona Stankovičová a Jozef Petrák 9. B.
Žiakom sa podujatie veľmi páčilo, dozvedeli sa nové informácie a k danej problematike zaujali aj svoj názor.
Mgr. Ivona Haneschová
V prvých dvoch októbrových týždňoch prebiehal na našej škole zber šípok. Opäť sme sa zapojili do jesenného projektu Zber šípok s Lesmi Slovenskej republiky. Zbierali nielen deti ale aj rodinní príslušníci a veru nebola to ľahká práca. Neraz dopichané prsty či poškriabané ruky chvíľku boleli, ale stálo to zato. Spoločne sa nám podarilo nazbierať 192,55 kg šípok.
Najusilovnejšími zberačmi boli:
1. miesto Bianca Dorothy Čižniarová 4.B 38,55kg
2. miesto Kiara Klimantová 4.B 32,5 kg
3. miesto Sofia Gáplovská 5.C 19,7 kg
Najusilovnejších žiakov čakajú pekné vecné ceny a všetkých, ktorí sa zapojili sladká odmena.
Cieľom projektu Zber šípok s Lesmi Slovenskej republiky, bolo osloviť žiakov v dnešnej prevažne technickej dobe niečím úplne prostým, kde spoločnými silami mohli pomôcť nielen svojej škole ale aj sebe spríjemniť čas strávený v prírode. Rodičov žiakov si projekt získal svojou nostalgiou a spomienkami na detské časy. Rodiny si cez tento v dnešnej dobe netradičný projekt našli čas na cestu do lesa za účelom dobrej veci a spoznávali nekonečné krásy našej prírody.
Vyhodnotenie projektu prebehne v blízkej dobe, keďže na niektorých školách ešte zber prebieha. Projekt bude ukončený 22.10 2018 a my pevne veríme, že niektorá z cien sa ujde aj našej škole či jednotlivcom.
Ďakujeme všetkým zúčastneným za spoluprácu a ochotu a tešíme sa na zber šípok o rok.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Vedomostný ostrov na našej základnej škole.
Nová interaktívna vzdelávacia pomôcka sa postupne udomácňuje aj na našej základnej škole, ktorá sa zapojila do podporného unikátneho projektu Nadácie Volkswagen Slovakia.
Vedomostný ostrov je interaktívny kiosk s tromi dotykovými obrazovkami a zaujímavým vedomostným obsahom. Týmto jedinečným projektom sme sa rozhodli pre inovatívne formy vzdelávania a tak ich sprístupniť všetkým žiakom. Cieľom projektu je zároveň naučiť žiakov pútavým spôsobom, ako spájať teoretické poznatky s praxou, a pomôcť im pri výbere strednej školy. V máji sme sa zapojili do veľkej celoslovenskej súťaže v riešení vedomostných kvízov z oblasti techniky, nemeckého jazyka, ekológie a fyziky o hodnotné ceny. V júni 2018 boli ocenení úspešní riešitelia : Denis Želiezka z 9. A a Vanessa Banovčanová zo 4.C. Veríme, že vedomostný ostrov bude naďalej rozširovať poznatky žiakov z rôznych oblasti.
Mgr. Veronika Petríková
Z dôvodu zmeny dĺžky vyučovania sa mení čas vydávania obedov v školskej jedálni. Obedy sa budú vydávať od 11:40 do 13:40 hod.
V dňoch 28. - 30. mája 2018 sa na našej škole v rámci spolupráce s Goethe inštitútom v Bratislave a Karpatskonemeckým spolkom uskutočnil v 9. A triede „Týždeň s nemeckými lektorkami“ pod názvom „MEDIEN“. Našu školu navštívili dve lektorky. Za Goethe inštitút Margarita Dahlhaus a za Karpatskonemecký spolok Katrin Litschko. Počas týchto troch dní, ktoré sme s nimi strávili, sme absolvovali intenzívne vyučovanie v nemeckom jazyku. Naučili sme sa rôzne nové zaujímavé veci: ako správne natáčať s kamerou, ako rozoznať falošné správy (Fake News), rozšírili sme si slovnú zásobu a zlepšili sa v nemeckej konverzácii.
Taktiež sme natáčali krátke filmy, fotili akčné fotografie, robili rôzne zaujímavé aktivity, ktoré sa bežne na vyučovaní realizovať nedajú. Posledný deň projektu sme po skupinkách prezentovali naše „filmové a herecké schopnosti“ formou krátkych filmov, ktoré sme si scenáristicky, herecky aj zvukovo sami pripravili. Naše výsledné videá boli veľmi kreatívne a vtipné. Porota pozostávajúca z lektoriek, vyučujúcich nemeckého jazyka Mgr. J. Pálešovej a Mgr. I. Haneschovej, spolu s významnými zástupcami rôznych nemeckých inštitúcií: Mgr. Patrikom Lompartom – zástupcom Nemeckej mládeže na Slovensku, CLIL projektu na SPU; Susanne Depuydt – zástupkyňou ZfA (Nemecká centrála pre vzdelávanie) a pani Hildou Steinhüblovou – predsedníčkou karpatských Nemcov za región Hauerland; mala náročnú úlohu, vybrať najlepšie video. Po sčítaní všetkých hlasov nasledovalo odovzdávanie „Haribo-Oskarov“. Víťazmi sme boli všetci, pretože každý z nás sa pričinil o hodnotný výsledok.
Po skončení sme sa presunuli do Domu stretávania v Nitrianskom Pravne, kde prebehlo záverečné vyhodnotenie celého projektu spojené s občerstvením. Prítomní si prezreli Múzeum kultúry a remesiel karpatských Nemcov a pani Mária Haneschová poskytla pri prehliadke odborný výklad v nemeckom jazyku. Lektorky prijal aj starosta obce Nitrianske Pravno Ing. Jozef Balčirák. Projekt sa nám všetkým veľmi páčil. Bolo to netradičné vyučovanie spojené s vtipnými momentami, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Srdečné poďakovanie patrí našim milým lektorkám: Margarite Dahlhaus & Katrin Litschko, vedeniu našej školy za možnosť tento projekt absolvovať a Karpatskonemeckému spolku v Nitrianskom Pravne za finančnú podporu a poskytnutie priestorov. Veríme, že takúto možnosť budú mať aj naši mladší rovesníci v budúcom školskom roku a užijú si to rovnako ako my.
Marek Smatana, žiak 9. A triedy
Do projektu „ENVIRONMENTÁLNI EXPERTI“ sa naša škola zapojila v školskom roku 2017/2018.
Vďaka tomuto projektu sa žiaci formou rovesníckeho vzdelávania zoznámili s „Kráľovstvom včiel“. Ochutnali lokálne potraviny u piatakov pri príležitosti Dňa Zeme. Ukázali sme si, že nie je „jablko ako jablko“. Zahrali si hru „bylinkový vysielač a prijímač“.
V máji 2018 pán učiteľ Blaháč vysadil s ôsmakmi ovocné stromčeky medzi pavilónom E (ZUŠ, ŠKD) a pavilónom D.
Pani učiteľka Greňová spoločne so školníkmi a so žiakmi (Matej Čavojský, Ondrej Elischer, Palko Valko, Samko Pálesch, Róbert Oravec, Marek Krebes, Patrik Dudáš, Jakub Husák) postavila vyvýšené zeleninové záhony začiatkom mája 2018. Žiaci priniesli priesady.
Koncom júna 2018 „ENVIRONMENTÁLNI EXPERTI“ zhrnuli poznatky o bylinkách v „Malom atlase našich liečivých rastlín“. Celý atlas je doplnený kresbami a fotografiami byliniek, ktoré vytvorili žiaci a to najmä Adrián Šiller, Jasmína Roučková, Natália Mušáková, Lili Šinková a mnohí ďalší, ktorých mená sú uvedené v samotnom atlase. Atlasy si nájdu žiaci v septembri vo svojich triedach. Jeden výtlačok sme slávnostne odovzdali pani riaditeľke a poďakovali sme jej za podporu v projekte. Venovali sme jej aj kytičku zo sušenej levandule a svätej byliny, ktoré sme vlastnoručne vypestovali a usušili. S aranžovaním nám pomohla pani učiteľka Greňová.
Projekt „ENVIRONMENTÁLNI EXPERTI“ nás naučil spolupracovať, rovesnícky sa vzdelávať, vďaka nemu sme pochopili, aké dôležité sú lokálne potraviny nielen pre naše zdravie, ale aj pre zdravie celej našej planéty.
Zuzana Gulejová
V mesiaci jún prebiehal na našej škole zber papiera. Spolu sme vyzbierali 5137,8 kg. Zapojilo sa 52 žiakov, najusilovnejšie boli kolektívy 4.A, 1.A a 2. A triedy . Tí, ktorí doniesli nad 100kg papiera, boli odmenení vecnými cenami a ostatným sa ušla aspoň sladká odmena.
Tu je poradie na prvých troch miestach:
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a najmä rodičom, ktorí boli ochotní zberový papier doviezť. Tešíme sa na spoluprácu aj v budúcom školskom roku.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Dňa 22. júna 2018 sa pod Tatrami v malebnom mestečku Kežmarok stretli víťazi školských a regionálnych kôl v prednese poézie a prózy v nemeckom jazyku. Zišli sa na pôde Základnej školy – Hradné námestie, aby si zmerali svoje recitátorské schopnosti v rámci celoslovenského kola organizovaného pre všetky školy patriace do siete národnostných menšín.
Našu školu reprezentovali tieto talentované recitátorky, ktoré pripravovala Mgr. J. Pálešová:
Stela Krajči - 6. A,
Tamara Bieliková - 6. A,
Sofia Solčányová - 4. A
a Lenka Krpelanová - 4. A.
Súťažiaci z Bratislavy a Nitrianskeho Pravna pricestovali kvôli väčšej vzdialenosti už deň vopred a boli ubytovaní v ubytovni v blízkosti historického centra a pešej zóny. Podvečer pred súťažou tak využili príjemné počasie a čerstvý tatranský vzduch na prechádzky a obhliadku mesta.
Súťažiaci z Chmeľnice, Starej Ľubovne, Medzeva a domáci z Kežmarku to mali blízko, dostavili sa až na druhý deň.
Súťaž začala v piatok o 9:00 prezentáciou, privítaním súťažiacich, hostí a členov poroty. Po oficiálnom otvorení riaditeľom školy pánom Mgr. Miroslavom Beňkom sa celoslovenské kolo začalo. Súťažilo sa paralelne v dvoch triedach, zvlášť sa hodnotila poézia, zvlášť próza v troch kategóriách: 3. - 4. , 5. 6. 7. , 8. a 9.ročník.
Porotu tvorili vyučujúce nemeckého jazyka z jednotlivých škôl a hodnotili podľa nasledovných kritérií: výber ukážky, výslovnosť, recitačné schopnosti a celkový dojem. Konkurencia bola veľká a vyrovnaná, porota mala mimoriadne ťažkú úlohu pri udeľovaní bodov a hodnotení. Rozhodujúce boli naozaj iba detaily.
Naše recitátorky obstáli nasledovne:
Lenka Krpelanová v kateg. 3. – 4. ročník – poézia - 3. miesto,
Stela Krajči v kateg. 5. – 7. ročník – poézia – 3. miesto,
Sofia Solčányová v kateg. 3. – 4. ročník – próza - 2. miesto,
a Tamara Bieliková 5. - 7. ročník – próza – 3. miesto.
Srdečne blahoželáme!
Okrem diplomov a cien získali naše súťažiace nielen nové skúsenosti, ale predovšetkým motiváciu venovať sa aj naďalej nemeckému jazyku nad rámec svojich školských povinností.
Teší nás, že ich snaha a námaha pri učení sa textov v rámci svojho voľného času, či počas nácvikov bola takto vysoko ohodnotená a ocenená.
Ivona Haneschová
Žiaci deviateho ročníka sa zúčastnili v priebehu druhého polroka projektu FINANČNÁ SLOBODA. Je zameraný predovšetkým na zvýšenie finančnej gramotnosti mladej generácie. Ide o moderný spôsob zážitkovej výučby, ktorá prináša zmenu myslenia a správania študentov v riadení osobných financií. Počas štyroch kôl sa pod vedením lektorky Mgr. Martiny Lettrichovej naučili rozmýšľať tak, aby sa v budúcnosti dokázali čo najlepšie postarať o svoje financie, zabezpečili sa na dôchodok a vyhli sa osobnému bankrotu či nevýhodným pôžičkám a zadĺženiam. Naučili sa, čo je hrubá a čistá mzda, z čoho a kam idú všetky odvody. Čo všetko sa nimi realizuje. Cieľom hry je priviesť hráča k finančnej nezávislosti v období odchodu do dôchodku.
Počas jednej hry museli absolvovať 30 rokov v jednej domácnosti s fiktívnou rodinou a robiť všetky rozhodnutia týkajúce sa financií. Level sa každou hrou zvyšoval. Raz rodinu navštívil zlodej, inokedy zasiahla príroda formou záplavy alebo požiaru. Niektorým počas hry umrel otec... Deti museli pohotovo zareagovať a zariadiť sa tak, aby ich to finančne nezruinovalo. V každej hre mali iný rodinný rozpočet, iné východiskové pozície. Museli riešiť plánovanie, príjem, prácu, hospodárenie s peniazmi, úvery a dlhy, investovania, sporenia, riadenie rizika a poistenie. Produkty v hre majú veľa vlastností reálnych produktov, preto sa pri rozhodovaní vychádza z reálneho sveta a podmienok. Účelom hry je splniť všetky ciele rodiny: vlastná nehnuteľnosť na bývanie, veľký cieľ rodiny (napr. vzdelanie detí, dovolenka, chata...) a najväčší a hlavný cieľ – finančná nezávislosť aspoň vo veku 60 rokov rodičov.
Po štyroch leveloch by mali byť deti schopné urobiť správne rozhodnutia týkajúce sa ich a v konečnom dôsledku aj našej budúcnosti.
Mgr. Zuzana Elischerová
Naše missky piate
Futbal – jednoznačne najmasovejší šport na svete. V školskom roku 2017/2018 sa naša škola prihlásila do športovej súťaže organizovanej pod záštitou Slovenského futbalového zväzu – školský pohár mladších žiakov a žiačok.
Dňa 24.4. 2018 sme sa zúčastnili obvodného finále v Bojniciach, kde po výhrach 7:1 nad Bojnicami a 4:3 nad Nitrianskym Rudnom sme postúpili do okresného finále v Prievidzi. Dievčatá bojovali a ukázali, že futbal hrať vedia a po víťazstvách 2:0 nad Handlovou a 2:1 nad ZŠ Rastislavova sa stali majsterkami okresu. Paráda! Keďže školský pohár je postupová súťaž, dievčatá postúpili do regionálneho finále v Bánovciach nad Bebravou. Stretli sa tri najsilnejšie školy z Partizánskeho, Prievidze a Bánoviec. Aj tu dievčatá dokázali, že sa do regiónu neprebojovali náhodou a po víťazstvách 12:0 a 14:1 sa prebojovali do krajského finále v Považskej Bystrici.
Úspech ako hrom. Dievčatá boli nabudené, ale aj nervózne. Veď kto vyhrá kraj, postúpi medzi elitu na M-SR v Poprade. Motivácia bola veľká. Dievčatá hrali disciplinovane. Bol to boj. Prvý zápas sme vyhrali 1:0. Nervozita stúpala. V kabíne som dievčatám prízvukoval, že dôležité je brániť, ale aj nebáť sa byť agresívny aj smerom dopredu. Každá hráčka mala taktické pokyny. Náš sen o M-SR bol na dosah. Naše dievčatá to naozaj dokázali. Aj druhý zápas sme vyhrali 2:1. Sme tam. My sme postúpili. Smiech striedal plač a opäť smiech. Paráda je slabé slovo. Prebojovali sme sa medzi najlepších z najlepších. M-SR sa konali v dňoch 5.-6. 6. 2018 v Poprade. Po splnení všetkých formalít sme sa ubytovali v hoteli Satel. Po výdatnom obede sme sa presunuli do Národného tréningového centra SR. Po porade, na ktorej sa zúčastnili organizátori, koordinátori, pedagógovia, tréneri, rozhodcovia aj pozvaní hostia, prebehlo žrebovanie skupín. My sme dostali Bratislavu, Prešov a Martin. Pri všetkých zvučných mestách sme sa cítili, ako keby išiel hrať Dávid s Goliášom. Na nádhernom štadióne, kde organizátori mali všetko prebraté dopodrobna, sme sa cítili naozaj výborne. Všetci okolo nás pobehovali v súpravách, hrala hudba, komentátor, ktorý o všetkých výsledkoch informoval, výborná nálada. A zrazu tu bol prvý zápas. Bratislava bola favoritom. Dievčatá hrali fantasticky, no gól nedali. Prehrali sme nešťastne 0:1. V druhom zápase nás jednoznačne vyškolil Prešov, prehrali sme 3:1. Aj v treťom zápase sme ťahali za kratší koniec a prehrali sme s Martinom 5:3. Dievčatá boli sklamané aj šťastné, že sú v Poprade. Po večeri pre nás organizátori pripravili prekvapenie, Aquacity. Všetky zúčastnené tímy dostali zadarmo vstup do Aquacity. Dievčatá sa vybláznili v teplej aj studenej vode. Po náročnom dni sme sa presunuli do hotela načerpať nové sily. Na druhý deň na nás čakali zápasy o umiestnenie. V prvom naše futbalistky konečne vyhrali a porazili Vrbové 2:0. Dievčatá hrali ako vymenené a ukázali, prečo postúpili na M-SR. V zápase o 5.-6. miesto sme opäť dostali Bratislavu. Po prvom nešťastnom zápase z prvého dňa baby ukázali silu a morálne vlastnosti. Zdolali Bratislavu 5:4. Sme piate na Slovensku – to je fantastické! To, čo dokázali dievčatá z našej školy, je úžasné a krásne. Malá škola z Nitrianskeho Pravna porazila mestá a ich športové triedy.
Tento projekt bol ukážkou, že investovať do mládeže sa oplatí. S takýmto projektom som sa ja nikdy v živote nestretol a čo je úžasné, že my sme boli jeho súčasťou. Počas turnaja naše dievčatá dostali názov Missky z Nitrianskeho Pravna. Ukázali, hoci sú ešte len žiačky, že nielenže futbal hrať vedia, ale majú aj šarm. Takže, naše Missky, ďakujeme.
Mgr. Marek Blaháč
Dňa 6. 6. 2018 sa v Kultúrnom a spoločenskom stredisku Prievidza uskutočnilo slávnostné oceňovanie víťazov olympiád, vedomostných a umeleckých súťaží organizované Centrom voľného času Prievidza v spolupráci s Maticou Slovenskou, OÚ Trenčín a mestom Prievidza. V školskom roku 2017/2018 sa do rôznych súťaží zapojilo 1158 detí z 38 základných škôl a gymnázií. Ocenenia si prevzali prví traja najlepší z každej oblasti, spolu ich bolo 157. Za Spojenú školu Nitrianske Pravno boli ocenení nasledovní žiaci:
Johanna Mária Richter za 1. miesto Matematická olympiáda v kategótii Z5, pripravovala PaedDr. Petra Drábiková,
Stela Krajči za 1. miesto Nemecký jazyk v kategórii A , pripravovala Mgr. Juliana Pálešová
Marek Smatana 2. miesto Anglický jazyk v kategórii 1B, pripravovala Ing. Andrea Srnová.
Ocenenia si žiaci prevzali z rúk zástupcov mesta, riaditeľky CVČ Prievidza Mgr. Miriam Bencovej, zástupcu Odboru školstva Okresného úradu Trenčín Tibora Bélika a zástupcov Matice Slovenskej.
Oceneným žiakom srdečne blahoželáme, želáme im do budúcnosti veľa nadšenia a odhodlania pracovať na sebe, neustále sa posúvať a rásť a napĺňať tak svoje ciele a priania.
PeadDr. Petra Drábiková
Vzdelávací program Slovenského národného strediska pre ľudské práva
Dňa 6. 6. 2018 absolvovali žiaci ôsmych ročníkov našej školy zaujímavý a mimoriadne poučný vzdelávací program zameraný na problematiku diskriminácie, šikany a kyberšikany medzi mladými ľuďmi. Viedla ho sl. Michaela Staníková zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) so sídlom v Bratislave. Disponuje tromi regionálnymi kanceláriami v mestách Žilina, Banská Bystrica a Košice s cieľom vytvorenia poradenskej a monitorovacej siete na regionálnej úrovni pre oblasť boja a ochrany proti všetkým formám diskriminácie. Okrem množstva aktivít ponúkajú a realizujú pre základné a stredné školy rôzne podujatia s internými lektormi. Pútavo, kreatívne a interaktívne, s využitím hier, modelových situácií, prezentácií či filmov, prinášajú informácie o ľudských právach, tolerancii, multikulturalizme a nediskriminácii. Z ôsmich ponúknutých tém sme si vybrali aktuálnu tému - „Šikana a kyberšikana“. Každá trieda mala vyhradené dve vyučovacie hodiny.
Na prvej hodine bola žiakom v krátkosti predstavená činnosť SNSĽP, vymedzené pojmy: rovnaké zaobchádzanie, zákaz diskriminácie, rovnosť príležitostí, Antidiskriminačný zákon a ako sa v ňom orientovať. Na druhej hodine im boli vysvetlené príčiny, motívy a vzťahy v rámci šikany, vymedzené pojmy: konflikt, šikana, kyberšikana, sociálne siete, messengre, web, či sms ako scéna súčasného šikanovania a ako sa na nich chrániť.
Sl. Staníková podrobne a veku primerane priblížila žiakom danú problematiku formou zaujímavých prezentácií, príspevkov, informačných panelov, letáčikov a hovoreného slova.
Cieľom projektu bolo, aby mladí ľudia, ktorí v dnešnej dobe trávia takmer všetok svoj voľný čas s mobilným telefónom v ruke, za počítačom a na internete, boli informovaní a oboznámení o možných rizikách a nástrahách, ktoré napriek všetkým vymoženostiam dnešnej doby informačné technológie prinášajú a môžu následne negatívne ovplyvniť ich životy. Žiaci dostali poučné informácie, ako sa v jednotlivých situáciách zachovať, ako postupovať, ak by sa niekedy v živote s nejakou formou šikany alebo kyberšikany stretli. Žiakov téma mimoriadne zaujala a mali množstvo otázok.
Tolerancia šikany a kyberšikany na našej škole je nulová. Preto nám problematika v rámci tejto témy nemôže byť a ani nie je ľahostajná. Na základe toho situáciu na našej škole v tomto smere neustále monitorujeme, formou dotazníkov zisťujeme atmosféru v jednotlivých triedach či medzi jednotlivými žiakmi navzájom. Na základe ich vyhodnotenia sa v prípade akéhokoľvek náznaku okamžite konajú následné opatrenia.
I. Haneschová
Tak ako aj po minulé roky, opäť na našej škole organizujeme zber papiera. Papier môžete nosiť od pondelka 4. 6. 2018, vždy ráno od 7: 20 do 7:50 hod bočným vchodom pavilónu A, kde vám bude odvážený. Papier noste prosím zviazaný alebo v kartónovej krabici. Tešíme sa na spoluprácu a veríme, že sa vás zapojí čo najviac. Najlepší budú odmenení.
komisia ENV
Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
My sme tento deň oslávili trošku netradične, v piatok 27. apríla. V tento deň neučili učitelia, ale žiaci sa učili navzájom. Každému ročníku bola zadaná jedna environmentálna téma, ktorú žiaci spracovali a pripravili si k nej krátku prezentáciu či plagát. Takisto si pripravili pre svojich divákov rôzne aktivity, aby zistili, či pozorne počúvali. Po úspešnom vyriešení úloh dostali žiaci na každom stanovišti písmenko, z ktorého neskôr vyskladali heslo POTRAVINY, ktoré sú aktuálnou témou Zelenej školy pre toto certifikačné obdobie. V každej triede, stanovišti, sa vystriedali postupne všetky ročníky v sprievode svojich triednych učiteľov.
A čo sme mohli v jednotlivých triedach vidieť? Prváci nás previedli svetom hmyzu, dokonca sme mohli vidieť rastlinku hmyzožravku a slimáka Helenku, či pozrieť si zblízka, kto býva v hmyzom hoteli.
V druháckych triedach to rozvoniavalo liečivými bylinkami, dozvedeli sme sa o ich liečivej sile a hádali sme hádanky.
Tretiaci nám porozprávali o energii, hlavne tej ukrytej v batériách. Ani sme sa nenazdali, čo všetko je dnes na baterky, a hlavne nesmieme zabúdať, že baterky sú nebezpečným druhom odpadu, ktorý treba separovať a odovzdávať do špeciálnych zberných nádob.
Štvrtáci nás naučili triediť odpad, dokonca nás vyskúšali, či to vieme aj my ostatní. A viete, aký je najlepší odpad? No predsa žiaden!
U piatakov bolo super, lebo sa u nich dalo aj najesť. Tí si pre nás pripravili prednášku o regionálnych potravinách spojených s ochutnávkou, mňam!
Šiestaci nám teda riadne vstúpili do svedomia a už si dvakrát rozmyslíme, či si dáme nejaký energy drink. Po tom, čo sme sa dozvedeli, z čoho sú vyrábané a hlavne aké nepriaznivé účinky majú na náš organizmus, už ich radšej piť nebudeme.
Vystrašili nás aj siedmaci s Éčkami v potravinách. Odteraz čítame etikety a takýmto potravinám sa radšej vyhýbame. Pamätajte, čo je príliš farebné a až podozrivo trvanlivé, nebude asi veľmi „bio“.
Rifle, džínsy, texasky ako len chcete... Koľko vám ich visí v skrini? Zrejme každému aspoň jedny. Čo všetko je potrebné na ich výrobu a hlavne koľko vody sa pri tom znečistí, to nám názorne predviedli ôsmaci. Množstvo vody na Zemi je stále rovnaké a keď si raz znečistíme všetku, už bude pre nás neskoro...
Palmový tuk v potravinách bol deviatackou témou. Nielenže je nezdravý, ale čo všetko sa musí obetovať na jeho výrobu? Výrub pralesov, vymieranie vzácnych druhov zvierat, neľudské podmienky pre miestnych obyvateľov. A svetoví producenti nemajú stále dosť... Presvedčili sme sa, že je problémom nájsť keksík či inú sladkosť bez palmového tuku.
Po absolvovaní všetkých stanovíšť si žiaci druhého stupňa ešte zasúťažili vonku a sladkou bodkou na záver bolo občerstvenie v podobe jabĺčok, ktoré p. učiteľka Gulejová poctivo celé doobedie čistila. Boli naozaj výborné, ďakujeme za ne pani riaditeľke.
Pri tejto príležitosti pani učiteľka Pročková nainštalovala v pavilóne A výstavku ručne vyrábaných kníh, ktoré vytvorili žiaci našej školy.
A čo dodať na záver? Myslím, že sme sa všetci naučili veľa nového, pretože len aktívnym získavaním vedomostí si veľa zapamätáme a ako sa hovorí: „Radšej raz zažiť, ako trikrát počuť.“
Ešte raz vďaka všetkým za tento skvelý deň! Nech ešte dlho žije naša ZEM!
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Už tradične v mesiaci máj prebiehal v rámci celého Slovenska pod záštitou organizácie UNICEF už 14. ročník kampane „Týždeň modrého gombíka“. Po siedmykrát sme využili možnosť zapojiť sa do tohto charitatívneho projektu a pod záštitou žiackeho parlamentu na našej škole sa nám v týždni od 14. do 20. 5. 2018 podarilo prispieť sumou 141,37 €.
Snahou organizácie UNICEF ako aj všetkých zapojených škôl bolo opäť pomôcť a podporiť situáciu detí na východe Ukrajiny.
A práve preto naši „aktivisti“ počas celého týždňa každú veľkú prestávku usilovne propagovali zámer tohtoročnej kampane. Za dobrovoľný príspevok sme rozdávali modré gombíky ako symbol spolupatričnosti. Kampaň mala aj tento rok vzdelávací rozmer, bola vopred propagovaná prostredníctvom školského rozhlasu a plagátov v pavilónoch školy. O jej cieľoch a zámeroch sme sa my - členovia žiackeho parlamentu dozvedeli formou prezentácie na 4. zasadnutí dňa 24. 4. 2018. Informácie sme následne sprostredkovali svojim spolužiakom v triede.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili.
Dňa 25. apríla 2018 sa konala na našej škole beseda so slovenskou spisovateľkou Annou Gürtlerovou z Prievidze. Keď vošla do triedy, ani sme neverili, že je to spisovateľka. Bola veľmi pekná a mladá – mala kvetové šaty, rozpustené blonďavé a hlavne dlhé vlasy, v ktorých mala venček z kvetov. Vyzerala ako lesná víla, ktorá zablúdila do našej školy. Piataci takmer nedýchali. Sadla si, povykladala na stôl svoje knihy, papiere, pero a .... plyšáky. Porozprávala nám v stručnosti o živote a predstavila nám svoje knihy, ktoré si aj sama ilustruje. Najzaujímavejšia bola kniha Kútovské poviedky. Hovorila nám o svojich potýčkach s kohútom, ktorého musela päťkrát „zabiť“, kým naozaj zomrel. Pri rozprávaní veselej príhody ukázala časť svojej umeleckej duše. Gestikulovala a keď sa to priblížilo k časti o trafení kohúta bejzbalovou pálkou, vyskočila zo stoličky, prikrčila sa a chytila pomyselnú pálku a odrazila neviditeľného kohúta. Po tomto výstupe sme jej mali hovoriť slová, ktoré súvisia so slovom prázdniny. Ona si ich zapísala na papier a tvorila z nich báseň. Medzitým sme si čítali príbeh z knihy Rozprávky z lesa. Báseň, ktorú vytvorila za pár minút, bola pútavá a originálna /viď ukážka/. Takisto zaujímavá bola aj ďalšia aktivita, pri ktorej sme vytvorili vety a ona pokračovala v tvorení ďalšej básne/viď ukážka/. Čas však rýchlo ubiehal. Besedu sme zakončili tým, že sme poďakovali za návštevu pekným slovom a ešte krajšou kyticou kvetov. Spisovateľka rozdala podpisy a svoju vizitku. Záujemcovia si mohli zakúpiť niektorú z jej kníh, ktorá ich zaujala najviac. Anna Gürtlerová mi pripadala ako divoká duša, ktorá vie hovoriť o svojich pocitoch. Veríme, že aj jej potomok, ktorý bol s nami na besede v jej brušku, zdedí po svojej maminke dušu umelca.
Jasmína Roučková, 5. C, Mgr. V. Popelková
Slová zadané žiakmi:
prázdniny, nudný, veselý, leto, záhrada, Golf, slnko, stanovačka, kôň, zlostný, kaktus, kvet, kaštieľ, rybačka, pes, hrášok:
Prázdniny sa blížia ,
leto začne nám,
nudné dni sa skončia,
na Golf utekám.
Stanovačka čaká,
na slnko sa smej!
Záhrada nás láka,
hrášok rastie v nej,
na rybačku vyrazíme ,
aj so psom sa zabavíme.
Navštívime starý kaštieľ,
krásny kvet som pri ňom našiel!
Zožral mi ho zlostný kôň,
musel som sa deliť oň!
Mohol som mu kaktus dať,
myslím, že ten nemá rád...
Druhá báseň, ktorá vznikala po vetách:
V mori sme chytili žraloka,
tuším ma pohrýzol do boka....
Potápač mi to dosvedčil,
sám som ho o tom presvedčil...
Stalo sa mi to v Chorvátsku,
letenka bola za facku.
Nepôjdem tam už nikdy viac,
to radšej poletím na Mesiac!
OZ Bôrik Vás pozýva v sobotu 2. júna o 10.00 hod. na oslavy dňa detí na miestnom rybníku Bôrik. Čakajú na Vás súťaže v chytaní rýb udicou. Prví šiesti budú odmenení vecnou cenou, ostatní súťažiaci dostanú drobnú pozornosť. Zúčastniť sa môžu všetky deti, ktoré navštevujú Základnú školu v Nitrianskom Pravne.
Pre všetkých sa bude podávať guláš.
Akcia je určená pre širokú verejnosť, nielen pre členov združenia. Tešíme sa na Vás!