Témou a mottom Svetového dňa vody 2019 je Leaving no one behind („Nenechať nikoho bokom“) vychádzajúc z Agendy 2030, ktorá dáva svetu prísľub do roku 2030 zabezpečiť „vodu pre všetkých“ v rámci stratégie trvalo udržateľného rozvoja, z ktorého musí mať každý človek prospech. Dňa 22. marca si v duchu tohto motta pripomenuli tento deň i žiaci Spojenej školy.
Žiaci 1. – 3. ročníka, oblečení v pekných modrých tričkách, sa zapojili do rôznych aktivít. Na úvod sa deti oboznámili s kolobehom vody v prírode, s jej významom pre ľudí, rastliny, zvieratá a spôsobom jej šetrenia . Po zhliadnutí pútavej prezentácie jednotlivé triedy pokračovali v tvorbe projektov, riešili kvíz a rôzne zábavné úlohy o vode. Medzi jednotlivými aktivitami sa deti posilnili čistou pitnou vodou. Jednu vyučovaciu hodinu žiaci zbierali odpad v areáli školy.
Žiaci 4. – 8. ročníka od rána usilovne pracovali na výrobe „Daru vode“ z čisto prírodných materiálov. Tento dar neskôr pustili po rieke či potoku , ale ich najväčšou úlohou bolo v tento deň vyčistiť brehy vodných tokov od odpadu. Po prvej vyučovacej hodine sa s chuťou vybrali do terénu. Štvrtákov ste mohli stretnúť pri potoku Lubená smerom na Malinovú. Veľká skupina piatakov smerovala k rybníkom Bôrik z Malinovskej ulice. Šiestaci vyčistili úsek rieky Nitra pod Kalváriou. Siedmaci začali hneď pri ihrisku a vyzbierali pravý breh rieky Tužinka. Smerom na Kľačno popri rieke Nitra usilovne pracovali ôsmaci. Naša snaha nebola zbytočná, odpadu bolo neúrekom. Najväčšiu zložku predstavovali plasty, čo sme aj predpokladali. Druhé miesto obsadili pneumatiky a alarmujúci bol nález injekčných striekačiek vo viacerých lokalitách. Množstvo odpadu deti neodradilo, aj napriek tomu, že im nestačili vrecia či káry na odvoz. Ale poradili sme si, oslovili sme Obec Nitrianske Pravno s r.o., pracovníci nám vyšli v ústrety a na multikárach poodvážali odpad z jednotlivých lokalít.
Po namáhavej práci sa žiaci vrátili do tried, kde vyplnili „Vodný dotazník“. Pri jeho vyhodnocovaní sme sa utvrdili v tom, že žiaci si uvedomujú negatívny vplyv odpadu na vodné toky. Citlivo vnímali najmä vplyv na živočíchy a ich možné poranenia spôsobené odhodenými konzervami či rozbitým sklom. Jednoznačne sa zhodli v tom, že zdrojom všetkého odpadu sme len my - ľudia! Nezabúdajme na to, že práve my to môžeme zmeniť.
Veríme, že takýchto akcií bude ešte veľa. To, že sa veci dajú robiť aj inak, nám potvrdili naše – vaše deti, ktoré môžu byť pre nás pozitívnym vzorom.
Koordinátorky ENV a Zelenej školy
Za účelom rozvoja čitateľských zručností, výchovy k čitateľstvu, vytvoreniu pozitívneho vzťahu ku knihe a literatúre vôbec pani učiteľky spríjemnili žiakom 1. - 4. ročníka dni 18.3. – 20.3. 2019 návštevou obecnej knižnice.
V priestoroch knižnice deti privítala milá knihovníčka pani Ľudmila Hianiková. Deti boli oboznámení, ako sa môžu stať členmi knižnice. Členom sa môže stať každý, podmienkou je zaplatiť členský poplatok na jeden kalendárny rok – deti 1 EUR a dospelý 2 EUR. Ďalej im pani knihovníčka porozprávala o výpožičnom poriadku, o ponuke kníh pre deti a mládež, ale aj o správnom a ohľaduplnom zaobchádzaní s knihou.
Po úvodných slovách sa deti porozhliadli po knižnici, poprezerali si zaujímavé a krásne ilustrované knižky.
Sme presvedčení, že návšteva obecnej knižnice prispeje k získaniu nových čitateľov, pretože kniha, aj napriek mnohým novým formám vzdelávania a komunikácie zostane určite najlepším priateľom človeka.
Mgr. Marcela Šnircová
Už dvanásty rok majú žiaci 5. až 9. ročníkov základných, ale aj stredných škôl na celom Slovensku možnosť súťažiť vo vedomostnej súťaži Expert Geniality Show. V ročníkoch 5. a 6. súťažiaci odpovedali na otázky v témach: Ako funguje svet a Päť jazykov kultúry. Žiaci ostatných ročníkov si vyberali z tém: Dejiny – udalosti - umenie, Svetobežník, Mozgolamy, Do you speak English, Tajomstvá prírody, Góly – body – sekundy.
Našu školu v tomto roku reprezentovali a súťažili títo šikovní žiaci:
Piataci: Sofia Solčányová, Alex Fillo, Nina Gašparová, Marek Oller, Bianka Richterová, Rebeka Žillová, Gabriela Mikulová a Richard Grman
Šiestaci: Sofia Žužafková, Johanna Mária Richter, Laura Škorvánková, Ema Hiščárová, Mária Páleschová, Anabela Špániková, Vanessa Zimmermanová, Kamil Šovčík, Nina Katarína Balážová, Michaela Sobotová, Ľudovít Fábik, Adam Elischer, Sára Štancelová, Dávid Jantschek, Michaela Denková a Simon Stiffel
Siedmaci: Martin Marko, Viliam Mikula, Natália Vašová, Jakub Ťapušík, Chiara Kmeťová, Matúš Baniar a Skrolana Harmady
Ôsmaci: Ján Šturcel, Ema Ťažiarová a Damián Rendla
Deviataci: Jaroslav Gebrlín
V ý s l e d k y
Najlepšie výsledky za našu školu dosiahli títo traja žiaci:
1. Johanna Mária Richter – 6. A
2. Michaela Sobotová – 6. B
3. Alex Fillo – 5. A
Johanna Mária Richter získala: Titul Top Expert, Expert v téme: Päť jazykov kultúry a Expert v téme: Ako funguje svet – celkovo obsadila 55. miesto z počtu 1559 žiakov!!!
Alex Fillo získal diplom v téme: Ako funguje svet a diplom v téme: Päť jazykov kultúry – celkovo obsadil 132. miesto.
Michaela Sobotová získala diplom v téme Päť jazykov kultúry – celkovo obsadila 678. miesto.
Všetci ostatní žiaci získali diplomy účastníkov.
Johannke zo srdca v mene celej školy gratulujeme za fantastické výsledky, jej ochotu súťažiť a reprezentovať ako seba tak aj našu školu. Taktiež sme hrdí aj na Alexa Filla a Mišku Sobotovú a všetkých žiakov, ktorí sa tento rok do súťaže prihlásili.
V mene súťažiacich patrí vďaka Rade rodičov pri ZRPŠ za poskytnutie finančných prostriedkov na zaplatenie štartovného.
Mgr. Martina Bieliková
Slovenský tenisový zväz spustil projekt v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR „Tenis do škôl“, zameraný na zaradenie tenisu do školských osnov telesnej výchovy na prvom stupni základných škôl, do ktorého sa zapojila aj naša škola.
Vďaka tomuto projektu nám STZ dodal zadarmo tenisový balíček. V jeho obsahu je 30 plastových rakiet, 60 penových lôpt, 15 detských rakiet, 30 detských lôpt, 1 raketa pre učiteľa, 1 šesťmetrová sieť na minitenis a metodický materiál.
Na hodinách telesnej a športovej výchovy sme si zaradili výučbu tenisu, ktorý prinesie spestrenie, spopularizovanie tenisu ako zdraviu prospešnej celoživotnej športovej aktivity pre deti.
Mgr. Marta Hladká
Dňa 28. 2. 2019 sa aj naši žiaci 5. – 9. ročníka zapojili do 65. ročníka prestížnej recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín.
Po odznení všetkých ukážok mala porota neľahkú úlohu určiť víťazov. Napokon sme sa rozhodli nasledovne:
II. kategória – 5., 6. ročník
Próza: 1. miesto – Jasmína Roučková – 6. C
2. miesto – Lenka Krpelanová – 5. A
3. miesto – Filip Ďurica – 5. A, Nina Gašparová – 5. A, Veronika Janáčová – 5. A
Poézia: 1. miesto – neudelené
2. miesto – Michaela Sobotová – 6. B, Laura Orthová – 6. A
3. miesto – Sofia Gáplovská – 5. C
III. kategória – 7. – 9. ročník
Próza: 1. miesto – Stela Krajči – 7. A
2. miesto – Karolína Novotková – 8. C
3. miesto – Lucie Pažoutová – 7. B
Poézia: 1. miesto – neudelené
2. miesto – Natália Mušáková – 7. A
3. miesto – Barbara Čičmancová – 9. B
Víťazom srdečne blahoželáme a dievčatám, ktoré sa umiestnili na 1. mieste, držíme palce v okresnom kole v Prievidzi dňa 20. 3. 2019.
Za PK SJL Mgr. Petra Kašiaková
Pavol Országh Hviezdoslav, velikán, spisovateľ, básnik, ktorého meno vždy vyslovujeme s úctou, zanechal pre nasledujúce generácie dielo nesmiernej hodnoty. Význam jeho diel si každoročne pripomíname najznámejšou súťažou v oblasti umeleckého prednesu.
Dňa 21. 2. 2019 sa uskutočnilo školské kolo celoslovenskej postupovej súťaže v detskom a umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín. Svoje umenie nám predviedli žiaci II. – IV. ročníka. Každý sa snažil podať čo najlepší výkon.
Po pozornom sledovaní a vyhodnotení sa porota rozhodla pre nasledujúce umiestnenie:
Poézia :
1. miesto: Chiara Fašungová – 4.B
2. miesto: Ema Gregorová – 2.A
3. miesto: Sára Kučerová – 3.A
Próza :
1. miesto: Ela Ťažiarová – 3. A
2. miesto: Oliver Gombarček – 4. A
3. miesto: Tamara Polevková – 2. A
Žiačkam srdečne gratulujeme!
Víťazky školského kola Chiara Fašungová a Ela Ťažiarová budú našu školu reprezentovať v okresnom kole v Prievidzi.
Mgr. Marcela Šnircová
Aj v tomto školskom roku sme zorganizovali lyžiarsky výcvik pre deti 7. ročníka. Počet detí 42, traja vyučujúci. Snehové podmienky v Jasenskej boli výborné. Výcvik prebiehal pod drobnohľadom inštruktorov lyžovania aj vyučujúcich Spojenej školy. Vytvorili sme viacero skupín podľa výkonnosti detí. Lyžovačka prebiehala v čase od 9:00 do 11:00 a od 14:00 do 16:00 hod. Ubytovaní sme boli v Penzióne Jarabina, kde sme mali zabezpečenú aj stravu 3x denne. V stredu sme pre deti pripravili výlet na snežniciach. Vo štvrtok sme zorganizovali aj lyžiarske preteky a víťazi boli odmenení medailami. Kurz dopadol výborne, nakoľko sa všetci naučili lyžovať a nikto sa nezranil. Ďakujem všetkým zložkám, ktoré sa pričinili o zorganizovanie kurzu, štátu za štátnu dotáciu, lyžiarskemu stredisku Jasenská dolina, Penziónu Jarabina, SAD Prievidza, vedeniu našej školy, vyučujúcim, rodičom ale aj deťom.
Tešíme sa opäť o rok.
Mgr. Marek Blaháč
Dňa 18. februára 2019 sme na pôde našej školy privítali jednu z najčítanejších detských spisovateliek Gabrielu Futovú, ktorá k nám pricestovala z ďalekého Prešova. Naši žiaci ju už celý týždeň netrpezlivo očakávali, pretože jej vtipné knihy čítajú s veľkým nadšením.
Pani zástupkyňa Mgr. Marta Hladká spolu s pani učiteľkami a žiakmi 3. a 4. ročníka ju srdečne privítala v priestoroch Základnej umeleckej školy. Spisovateľka bola nadšená a mala veľkú radosť z obrovského záujmu o ňu a jej tvorbu. Po privítaní nasledovala krátka beseda. Zvedavé otázky žiakov autorku úplne „dostali“. Neskôr na deti čakala autogramiáda, výstava a predaj kníh a osobný kontakt so spisovateľkou. Venovala nám celé tri hodiny a cítila sa u nás veľmi príjemne. Prístup spisovateľky k deťom – jej láska, srdečnosť a nekonečný optimizmus dostali každého z nás.
Veľká vďaka patrí všetkým zúčastneným na tejto skvelej akcii a najmä pani spisovateľke za jej čas strávený na našej škole. Je nám veľkou cťou, že sme ju mohli u nás privítať a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s ňou.
Mgr. A. Pročková
FOTOALBUM Mgr. J. Schusterová
Dňa 14. februára 2019 sa uskutočnilo Krajské kolo olympiády v nemeckom jazyku na základnej škole v Trenčianskej Teplej. Našu školu reprezentovala
v kategórii C – Nina Zbiňovcová , žiačka 8. A triedy. Úspešne zdolala písomnú časť, gramatický test a ústnu časť skúšky. Svojou usilovnosťou a jazykovou zručnosťou sa Nina umiestnila na 1. mieste, a tým si zabezpečila postup do Celoslovenského kola v Bratislave.
Úspešná bola aj Stela Krajči, žiačka 7. A triedy, ktorá sa v okresnom kole v kategórii A umiestnila na 1. mieste. Žiačkam srdečne gratulujeme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy! Viel Erfolg!
Dňa 31. 1. 2019 sa na našej škole uskutočnil výchovný koncert, ktorý sprostredkovala agentúra AMOS z Banskej Bystrice.
Žiakom prvého stupňa bolo určené predstavenie s názvom "Aj zvieratá sú živé bytosti".
Hudobníci zábavnou a poučnou formou žiakom priblížili aktuálnu problematiku ochrany práv zvierat, s cieľom prebudiť v deťoch cit, aj zodpovednosť vo vzťahu ku zvieratám. Program sa dotýkal aj tém, ako napr. starostlivosť o zviera, správny výber zvieraťa, útulky, pokusy na zvieratách, atď.
Pre žiakov druhého stupňa bol určený v rámci koncertu hudobno-vzdelávací, socio-patologický program LABYRINT, ktorý je zameraný na viaceré negatívne stránky života a nástrahy, s ktorými sa žiaci stretávajú. Poukazoval na rôzne formy násilného správania a intolerancie, ako rasizmus a šikanovanie; pozitíva, aj negatíva internetu a chatovania, internetová zoznamka, sociálne siete, ako aj závislosti na automatoch, počítačoch a mobilných telefónoch, fajčení, alkohole a omamných látkach.
Veríme, že každý z nás si v slovách a piesňach našiel tému na zamyslenie.
Ďakujeme a budeme sa tešiť niekedy nabudúce.
Mgr. Katarína Kotianová
Ukončenie projektu Eko Alarm
Dovoľujeme si vám oznámiť ukončenie projektu s názvom Eko Alarm. Cieľom projektu bolo zavedenie komplexného systému zberu triedeného odpadu na slovenských školách.
Vďaka projektu sme získali smetné koše na triedenie jednotlivých zložiek odpadu: žltý kôš na plasty a modrý kôš na papier. Smetné koše boli vyrobené z použitých zubných kefiek.
Zubné kefky môžete stále nosiť do pavilónu B až do konca marca!
Celým projektom nás sprevádzala lektorka Veronika spolu so žiakmi ôsmeho a deviateho ročníka.
Ukázali nám, koľko odpadu je žiak schopný vyprodukovať za jeden jediný deň, ako ho správne triediť a nielen to! Vysvetlili nám, že najdôležitejšie je odpad nevytvárať!!!
Veríme, že práve vďaka našim šikovným lektorom ste sa naučili správne triediť odpad a tento dobrý zvyk následne prenesiete aj domov do svojich rodín.
Ďakujeme za pozornosť! Akčná skupina projektu Eko Alarm
Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre školy, ktoré chcú dospieť k pozitívnej zmene najmä formou vzájomnej spolupráce.
Členovia kolégia Zelenej školy (Emília Kelebercová, Jasmína Roučková, Lili Šinková, Aďo Šiller) sa rozhodli ciele a tému Zelenej školy pripomenúť žiakom na prvom stupni a to formou rovesníckeho vzdelávania.
Takto spomínajú na svoju premiéru: „ Prvýkrát sme išli učiť. Najprv sme mali trochu obavy, ale zvládli sme to. Vošli sme do triedy a oblial nás studený pot. Deti kričali, ale keď hodina začala, upokojili sa. Predstavili sme sa ako členovia kolégia Zelenej školy...“
V úvode vyučovacej hodiny zhrnuli aktivity, ktoré boli realizované v rámci témy Potraviny. „Minulý rok sme vytvorili: bylinkovú špirálu, vyvýšené záhony, vysadili sme ovocné stromy, Atlas našich liečivých rastlín, ktorý je v každej triede, ba dokonca aj v Obecnej knižnici, mali sme Deň Zeme zameraný na tému potraviny, ...“
Ďalej pokračovali aktivitou, ktorá sa volala „Zelený kôš“. Cieľom tejto aktivity bolo naučiť sa rozlíšiť lokálne a cudzokrajné – dovezené plodiny. Využili zeleninu (ružičkový kel, kaleráb, cvikla), ktorá pochádzala z našich vyvýšených záhonov!
Nasledovala aktivita „Jablko verzus banán“, bola zameraná na porovnávanie lokálnych a dovezených potravín. Žiaci sa dozvedeli, že v téme potraviny nás až tak nezaujímajú ich liečivé účinky, ale skôr etická, ekologická stránka potravín, to znamená, či pri pestovaní potravín netrpia ľudia, či chemikálie použité pri ich pestovaní neznečisťujú životné prostredie. A kto teda vyhral v súboji „Jablko verzus banán“? Jednoznačne jablko! Dôverne poznáme jeho chuť, máme ho vždy čerstvé a môžeme si ho odtrhnúť kedykoľvek, jeho pestovaním sa neznečisťuje životné prostredie, nemusíme ho dovážať z opačného konca sveta.
Plynule prešli k cieľu, ktorý ako jediný nie je splnený v téme potraviny: Dostať lokálne potraviny do našej školy!
V závere hodiny boli členovia kolégia odmenení potleskom a z triedy odchádzali s dobrým pocitom, že možno práve vďaka tejto hodine dôjde na našej škole k pozitívnej zmene!
Pre ostatných, ktorí sa nemohli zúčastniť tohto vzdelávania, ešte raz pripomíname:
„ HĽADÁME DODÁVATEĽOV LOKÁLNYCH POTRAVÍN, KTORÍ BY 1 X DO TÝŽDŇA VOZILI DO NAŠEJ ŠKOLY DESIATU. POMÔŽTE! “
Ďakujeme.
Kolégium Zelenej školy
Dňa 16.1.2019 sa v Centre voľného času v Prievidzi uskutočnilo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Našu školu úspešne reprezentovali dve jazykovo nadané žiačky, a to Nina Zbiňovcová z 8. A a Stela Krajči zo 7. A.
Nina Zbiňovcová sa okresného kola zúčastnila po prvýkrát a spomedzi 22 súťažiacich žiakov sa umiestnila na 14. mieste a stala sa úspešnou riešiteľkou.
Stela Krajči nebola už nováčikom v tejto súťaži. V minulom školskom roku vo svojej kategórii dosiahla 11. miesto a v tomto školskom roku bojovala až do úplného konca a oplatilo sa. Spomedzi 16 súťažiacich sa umiestnila na 3. mieste. Od 2. miesta ju delilo iba neuveriteľných 0,9 bodu.
Obom žiačkam blahoželáme a želáme veľa úspechov v ďalších aktivitách súvisiacich s anglickým jazykom.
Veríme, že pre dievčatá toto umiestnenie bude výzvou zabojovať opäť .
Mgr. Marta Bieliková, uč. ANJ
Už po jedenástykrát sa podarilo z iniciatívy detí zorganizovať pod záštitou žiackeho parlamentu v telocvični základnej školy vianočnú burzu. Do tejto veľmi pekne charitatívnej a už tradičnej akcie sa zapojili všetky triedy z ročníkov 4 - 9.
V pravej vianočnej atmosfére, za znenia známych vianočných melódií žiačky Laury Ďuricovej a saxofónu p. Šujana, bola burza oficiálne otvorená p. riaditeľkou Mgr. J. Gebrlínovou. Žiaci, pedagógovia, zamestnanci školy, rodičia i starí rodičia si v priebehu celého dopoludnia mali možnosť zakúpiť pekné výrobky a zároveň prispieť na dobrú vec. V ponuke boli vianočné ozdoby, cukrovinky, hračky, knihy, bižutéria, spoločenské či počítačové hry, množstvo ručne vyrobených výrobkov a veľa ďalších užitočných drobností.
Všetkým obchodníkom sa v predaji veľmi pekne darilo. Tovar sa z pultov jednotlivých stánkov rýchlo míňal a pokladničky sa zapĺňali jedna radosť.
Na záver sme boli veľmi milo prekvapení a dojatí, keď žiaci po sčítaní všetkých peňazí z odovzdaných pokladničiek napočítali nádherných 1328, 44 €.
Najväčšou sumou prispeli
5. A: 171, 92 €,
5. C : 161, 59 €
6. A : 141, 62 €
a 4. B : 106, 33 €
Vianočná burza má v harmonograme aktivít žiackeho parlamentu svoj veľký význam. Učí deti nielen empatii, ale predovšetkým nezištne pomáhať druhým. O tom, komu budú peniaze venované sa dohodli členovia ŽP na mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo 15. 1. 2019.
Z viacerých ponúknutých možností sa v počte 28 hlasov (z prítomných 32 členov ŽP) jednoznačne zhodli, že suma bude prerozdelená na tri čiastky (442, 81 €) a darovaná trom rodinám v zložitých životných situáciách.
Veľké poďakovanie patrí vedeniu školy za možnosť realizácie tohto pekného podujatia, Mgr. D. Greňovej za pomoc pri organizačnej stránke, príprave, upratovaní a vykonávaní dozoru v priebehu celého dopoludnia, Mgr. Z. Gulejovej a Mgr. P. Kašiakovej za prípravu lahodného vianočného punču, p. vychovaváteľkám Mgr. V. Schusterovej, Bc. P. Frimmelovej, Mgr. A. Olšiakovej, Mgr. J. Kováčovej a Bc. J. Brunovskej za predaj výrobkov v učiteľskom stánku, Mgr. M. Unterfrancovi za prípravu aparatúry. Ďakujeme všetkým žiakom za zodpovednú prípravu na túto akciu a aj tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tejto nádhernej sume.
I.Haneschová a žiacky parlament
Jedinečná inscenácia Gašpar v Hauerlande zažíva tento december svoju svetovú premiéru. Bábková hra, ktorá je venovaná nemeckej menšine na Slovensku, je inšpirovaná legendami a povesťami zo stredoslovenskej obce Krahule a jej okolia. Hlavný hrdina Gašpar, potomok slávneho Kasperleho a Meistra Hämmerleina, sa vydáva na dobrodružné putovanie po stopách nemeckej menšiny do stredoslovenského Hauerlandu. A cesta je to veru napínavá, plná prekvapujúcich zvratov a neobyčajných bytostí. Gašpar počas putovania natrafí na zúrivého medveďa či prešibaného permoníka a nevyhne sa ani čertovi. Ale na konci strastiplnej cesty čaká na nášho hrdinu oveľa väčší poklad, v aký dúfal. Inscenácia prináša malým i veľkým divákom obraz o živote karpatských Nemcov na Slovensku. Autorka scenára a režisérka Zoja Zupková vychádzala pri tvorbe príbehu z povestí a legiend zo stredného Slovenska. Bábky a scéna pochádzajú z dielne ostrieľaného scénografa Von Dubravaya. 17.decembra 2018 mali možnosť inscenáciu vidieť žiaci našej školy v premiére. Päť zo siedmich predstavení sa uskutoční v školách s národnostnou menšinou, v Košiciach a v Bratislave si bude môcť hru o Gašparovi pozrieť aj široká verejnosť. Bábkové predstavenie Gašpar v Hauerlande je projekt Spolku karpatských Nemcov na Slovensku, ktorý je financovaný s podporou Inštitútu pre vzťahy so zahraničím (Institut für Auslandsbeziehungen - ifa) a Nemeckým kultúrnym fórom Východná Európa ( Deutsches Kulturforum östliches Europa). Organizátorkami projektu sú Lucia Trautenberger a Katrin Litschko.
Mgr. Juliana Pálešová
... Deti ani nezbadali, ako sa smutné kvapky dažďa menia na krásne šantiace bielučké vločky snehu. Pretože to, čo sa teraz odohrávalo v ich srdciach, bolo omnoho dôležitejšie i vzácnejšie ako sneh na Vianoce. Ticho na ich perách skrývalo búrku v ich srdciach. Martin predtým myslel na novú autodráhu, ktorú nájde tohto roku pod stromčekom. Mal z nej veľkú radosť. Predstavoval si ako mu ju budú všetci závidieť. A kde je tá radosť z novej hračky? – niet jej. Zmizla. Zastrela ju iná – väčšia. Ježiško mu povedal, že je vždy s ním i keď sa smeje, i keď sa nesmeje. Že ho má rád a záleží mu na jeho živote. A tešil sa s ním i vtedy, keď objavil v skrini tú krásnu, vysnívanú autodráhu, ktorú nájde pod stromčekom. Môže byť ešte niečo krajšie ako poznanie, že človek nikdy nie je sám, že je tu niekto, komu na ňom záleží? Spomenul si na svoje predsavzatie, že autodráhu nikomu nepožičia. Ani svojim kamarátom nie. Ale už vie, že nerozmýšľal dobre. Radosť predsa rozdávaním rastie. Lepšie bude, ak… Ale túto myšlienku už nedokončil, pretože...
Na Božie narodenie – 25. decembra 2018 o 15.00 sa v kostole mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa v Nitrianskom Pravne konala jasličková slávnosť, ktorú si pripravili žiaci našej Spojenej školy.
Počas celého adventného obdobia deti usilovne nacvičovali pod vedením p. učiteliek Mgr. M. Wesserlovej a Mgr. J. Kováčovej, aby aj tento rok priblížili vianočné tajomstvo cez poučné predstavenie. Témou bol pravý význam Vianoc a právo každého na prežitie týchto sviatkov pokoja v kruhu najbližších. Deti predstavovali tri generácie – starých rodičov, ktorí sú už často pre svojich najbližších záťažou, rodičov, ktorí sú prevažne uponáhľaní a nemajú čas zastaviť sa a porozprávať so svojimi ratolesťami a pravdaže samotné deti hľadajúce odpovede na množstvo otázok. Deti v našom vianočnom príbehu práve vďaka starým ľuďom, ktorých vlastné deti už „odložili“, spoznali prečo vlastne Vianoce sú. Že je to oslava, a nie hocaká, že je to oslava Ježišovho narodenia. Ale spoznali aj niečo iné, že práve cez Ježiška sa stávajú čoraz lepšími.
Celý príbeh spríjemňovali vianočné koledy, ktoré spievali deti z Malej Lubenej v ľudových krojoch pod vedením Mgr. M. Richter. Na záver naši najmenší žiaci recitovali vianočné básničky, nasledoval vinš a všetci spoločne zaspievali Tichú noc. Po nej udelil pán farár ICLic. P. Michalovič všetkým deťom požehnanie.
Všetkým deťom patrí veľké poďakovanie, ale aj rodičom, že napriek zime a nečasu umožnili svojim deťom chodiť na skúšky.
Mgr. Mária Wesserlová
Opäť sú tu sviatky, na ktoré sa všetci azda najviac tešíme – Vianoce. Majú svoje čaro pre malých i veľkých. Pri tom všetkom Vianoce v nás obnovujú určité vzrušenie a objem čohosi tajomne krásneho, dobrého a veľkého. Každý z nás objaví v sebe dobrotu, cíti sa akoby povinným prejaviť pocit hlbokej ľudskosti a štedrosti.
Každý rok práve v tomto predvianočnom období sa obracia na nás s prosbou Slovenský červený kríž v Prievidzi prispieť symbolickým príspevkom a podporiť tak vysoko humánnu akciu pod názvom „Darček pod vianočný stromček“ na nákup darčekov pre deti do detských domovov v Handlovej a Prievidzi.
Prostredníctvom rozhlasu sme preto oslovili pedagógov i žiakov našej školy a spoločne sme vyzbierali a dňa 6.12. 2018 na účet Slovenského červeného kríža poslali sumu 80, 93 eur.
Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať všetkým tým, ktorí svojim pozitívnym postojom prispeli k danej veci a tak deťom v detských domovoch spríjemnili najkrajšie sviatky roka.
Mgr. Edita Grossová
Dňa 28. novembra 2018 sa členovia žiackeho parlamentu našej školy ( Natália Kláseková - 8. A, Tamara Bieliková – 7. A, Katarína Hidegová – 7. B, Nina Katarína Balážová – 6. B, Sofia Solčányová – 5. A a Bianka Richterová – 5. A) zúčastnili konferencie v Žiline pri príležitosti ukončenia dvanásteho ročníka kampane „Červené stužky 2018“.
Slávnostné ukončenie a vyhodnotenie organizovalo Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline, ktorú pod záštitou Dr. Tatula Hakobyana, riaditeľa Kancelárie WHO na Slovensku, s podporou MŠVVaŠ SR, Okresného úradu, odboru školstva v Žiline (v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2018“). Kampaň Červené stužky je osvetovou a preventívnou kampaňou, ktorá nie je spojená s finančnou zbierkou. Za najúčinnejší prostriedok osvety v boji proti AIDS považuje zvýšenie informovanosti a prehĺbenie odborných vedomostí o HIV/AIDS. Kampaň je tiež zameraná na prevenciu látkových a nelátkových závislostí a na podporu prevencie a vzdelávania v oblasti obchodovania s ľuďmi. Mesto Žilina podporilo kampaň prostredníctvom zapožičania veľkej zasadačky Mestského úradu v Žiline, kde prišlo vyše 340 zástupcov z 52 škôl a školských zariadení Slovenska. Za Okresný úrad, odbor školstva sa prihovorila prítomným Mgr. Janka Černická. Stretnutie organizačne zabezpečovali žiaci Gymnázia sv. Františka z Assisi v Žiline. Stretnutie začalo odbornou prednáškou na tému HIV/AIDS MUDr. Zuzany Štofkovej z Lekárskej fakulty UK v Martine a pokračovalo prednáškou na tému obchodovania s ľuďmi, ktorú zabezpečili odborníčky zo SKCH Jana Urbanová a Anna Bartošová. V druhej časti stretnutia boli vyhodnotené dve súťaže, a to výtvarná súťaž v troch kategóriách (v kategórii stredných, základných a špeciálnych základných škôl) a súťaž Športom pre Červené stužky. V rámci výtvarnej súťaže bola udelená i cena Okresného úradu, odboru školstva v Žiline.
Do výtvarnej súťaže v kategórii základných škôl sa zapojili aj tri žiačky našej školy: Stela Krajči – 7. A, Natália Mušáková – 7. A a Chiara Kmeťová – 7. B. Ich práce síce medzi ocenenými neboli, ale ceníme si ich kreativitu a aktivitu nad rámec svojich povinností.
Účastníkom sa program celej konferencie veľmi páčil, dozvedeli sa množstvo nových a zaujímavých informácií.
Ivona Haneschová
Stať sa prvákom je veľká vec. Treba si zvyknúť na toľko nových ľudí, povinností, pravidiel,...
Začína sa nová etapa života malého človiečika, taká prelomová, pamätná. Aby na toto obdobie deťom zostali krásne spomienky, čakal na prvákov slávnostný deň.
Dňa 5.12. 2018 nastal ten slávnostný deň, ktorý im pripravili pani učiteľky triedne, starší spolužiaci pod vedením pani učiteľky Greňovej, Pálešovej, Ivinovej, za prítomnosti rodičov, starých rodičov a súrodencov. Moderátorky Ema Baniarová a Sofia Muchová uvádzali krásny program - umelecké vystúpenie žiakov ZUŠ pod vedením pani učiteľky Blahovej, Ľubomíra Pavelku, Kubíčkovej, Straňákovej a moderný tanec dievčat zo 7. A triedy.
Ako po iné roky, aj tento rok bolo úlohou našich prváčikov ukázať, čo sa za krátky čas strávený v školských laviciach naučili. A veru, predviedli sa v plnej paráde. Za pomoci básní, piesní a pohybovo tanečných kreácií prešli každou vyučovacou hodinou i v nemeckom jazyku. Všetci prítomní, rodičia, starí rodičia, pani učiteľky, kamaráti, ale aj spolužiaci z vyšších tried ich za ich výkony odmeňovali veľkým potleskom.
Svoj sľub prváka zložili pred svojimi triednymi pani učiteľkami a rodičmi. Na pamiatku si deti odniesli PASOVACÍ DEKRÉT a pekné darčeky. V závere zaznela krásna pieseň v nádhernom podaní Laury Ďuricovej a všetky deti spoločne zaspievali vianočnú koledu. Veríme, že v dobrej nálade a s peknými spomienkami sa prváci pobrali za potlesku svojich najbližších domov.
Všetkým našim žiačikom prajeme veľa úspechov, odhodlania a trpezlivosti pri zvládnutí školských povinností. Všetci si želáme, aby chodili do školy s úsmevom a radosťou zo svojich úspechov.
Poďakovanie patrí aj Mgr. Unterfrancovi a žiakom z 8. A triedy za ozvučenie akcie.
Mgr. Marta Hladká, zást. školy
Žiaci deviateho ročníka sa zúčastnili v priebehu októbra a novembra projektu FINANČNÁ SLOBODA. Projekt je zameraný na zvýšenie finančnej gramotnosti detí. Ide o moderný spôsob zážitkovej výučby, ktorá prináša zmenu myslenia a správania študentov v riadení osobných financií. Počas štyroch kôl sa pod vedením lektorky Mgr. Martiny Lettrichovej naučili rozmýšľať tak, aby sa vedeli postarať o svoje peniaze, aby boli v čase odchodu do dôchodku finančne nezávislí od štátu. Pri rôznych životných problémoch vychádzajúcich z reálneho života (smrť člena v rodine, zlodej, požiar v dome, strata zamestnania...) museli adekvátne reagovať a prispôsobiť sa. Museli sa vyhnúť osobnému bankrotu, nevýhodným pôžičkám a zadĺženiam a zároveň splniť nasporenú cieľovú sumu pri odchode do dôchodku.
Počas jednej hry museli absolvovať 30 rokov v jednej domácnosti s fiktívnou rodinou a robiť všetky rozhodnutia týkajúce sa financií. Level sa každou hrou zvyšoval. Deti museli pohotovo reagovať. Naučili sa, čo je hrubá a čistá mzda, odvody z práce, dane, odkiaľ sa berú, kam a pre koho idú. V každej hre mali iný rodinný rozpočet, iné východiskové pozície. Museli riešiť plánovanie, príjem, prácu, hospodárenie s peniazmi, úvery a dlhy, investovania, sporenia, riadenie rizika a poistenie. Produkty v hre mali veľa vlastností reálnych produktov, preto sa pri rozhodovaní vychádza z reálneho sveta a podmienok. Účelom hry je splniť všetky ciele rodiny: vlastná nehnuteľnosť na bývanie, vzdelanie detí, dovolenka, chata... a najväčší hlavný cieľ – finančná nezávislosť vo veku 60 rokov rodičov alebo pri odchode do dôchodku.
Deti reagovali fantasticky. Po prvom kole si zapamätali zásady a zlaté pravidlá pri práci s financiami. Už v druhej hre dosiahli všetci napriek prekážkam hry cieľovú sumu. V štvrtej – najťažšej hre, s najmenším rozpočtom a najväčšími životnými prekážkami, ju dokonca väčšina z nich presiahla trojnásobne. Dúfame, že sa žiaci pri hre dostatočne poučili a veľa naučili. A že sa tým budú riadiť aj v osobnom živote a zlepšia si tak svoju a tým aj našu budúcnosť.
Mgr. Zuzana Elischerová