Dňa 23.11.2018 sa dvanásti ôsmaci a deviataci zúčastnili súťaže Náboj Junior. Je to medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy. Riešia sa logické úlohy z matematiky a fyziky – častokrát z ešte nepreberaného učiva. Náročnosť úloh sa neustále stupňuje.
Súťaž prebieha súčasne v Čechách, na Slovensku a v Poľsku. V jednotlivých mestách sa súťaž vyhodnocuje osobitne. V rámci Prievidze získali naši najúspešnejší žiaci Jaroslav Gebrlín, Barbora Jamrišková, Adriána Berzédyová a Pavol Lajstrík trináste miesto. Ďalšie dva tímy sa umiestnili na pätnástom a šestnástom mieste z celkového počtu 24. Výsledky poradia v medzinárodnom rebríčku neboli doteraz zverejnené.
Našim žiakom gratulujeme a spoločne s nimi sa tešíme z ich výsledkov.
Mgr. Zuzana Elischerová
Na začiatku školského roka 2018/2019 sa naša škola opäť zapojila do programu „Škola priateľská k deťom“. Na základe splnenia všetkých kritérií a aktivít týkajúcich sa projektu nám boli udelené už tri tituly „ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM“ a to za šk. rok 2015/16, 2016/17 a za šk. rok 2017/18.
Program je odporúčaný Ministerstvom školstva SR ako doplnok ľudsko-právnej problematiky v Pedagogicko-organizačných pokynoch. Je súčasťou medzinárodného programu organizácie UNICEF.
Jeho cieľom je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou. Práva dieťaťa sú v centre záujmu programu, kľúčové sú participácia, rešpekt, zodpovednosť. Nastavuje rámec fungovania medzi deťmi, pedagógmi a rodičmi. Zámerom je povzbudiť vytváranie dobre fungujúcich komunít, v ktorých centre je sledovanie najlepšieho záujmu dieťaťa.
Projekt je realizovaný v dvoch úrovniach – základnej a nadstavbovej. Zapojení sme už po štvrýkrát v rámci úrovne základnej. Na jej obhájenie je potrebné splniť tieto štyri kritériá:
Kritériá sa budú plniť priebežne počas celého školského roka.
Nosnou témou programu je právo na vzdelanie a vo všeobecnosti ľudské práva, zdravie, menšiny, potreby, želania a témy zo sociológie prispôsobené mladším aj starším žiakom.
O priebehu, realizácii a splnení jednotlivých kritérií programu vás budeme na stránke školy informovať.
I. Haneschová – koordinátorka projektu
Dňa 20. 11. 2018 sme privítali na pôde našej školy Judr. Romana Farkaša, ktorý pracuje ako trestný sudca a pôsobí na Okresnom súde v Bratislave II.
Žiakom deviateho ročníka priblížil v rámci dvoch vyučovacích hodín problematiku trestného práva. Vzhľadom nato, že téma je mimoriadne obšírna, s ohľadom na vekové osobitosti žiakov sa zameral práve na trestnoprávnu zodpovednosť u 14 a 15 -ročných mladých ľudí. Zaujímavým a vtipným prístupom vtiahol žiakov do témy nielen odbornými vedomosťami, ale aj svojimi príhodami z praxe. Žiaci sa dozvedeli informácie, ako funguje súdnictvo na Slovensku, aké sú postihy pre mladistvých pri porušovaní zákonov, ako sa ukladajú jednotlivé tresty a tiež odpovedal na niekoľko zvedavých otázok.
Beseda sa našim deviatakom páčila, dozvedeli sa nové, zaujímavé a užitočné informácie z toho najkompetentnejšieho zdroja.
Mgr. Ivona Haneschová
Každý človek je v núdzi odkázaný na pomoc iných ľudí. Dnešná moderná doba zabúda na to, že človek je tvor spoločenský a skôr ho núti izolovať sa. V práci má toho veľa, tak aspoň doma chce mať pokoj a ticho. Potom sa neraz stáva, že človeku príde zle a v jeho blízkosti sa nenachádza nik, kto by mu pomohol. Preto je často odkázaný na vlastnú pomoc, ktorú si ale v kritickom zdravotnom stave len obtiažne sám poskytne. Je samozrejmé, že ak niekto očakáva poskytnutie pomoci od druhého, mal by si byť vedomý vlastných možností a schopností podať prvú pomoc.
Prvá pomoc je neoddeliteľnou súčasťou záchrany života. Jej správnym poskytnutím môžeme postihnutému skrátiť dobu liečenia. Dokonca poskytnutie prvej pomoci pomôže vrátiť zdravie do jeho predošlého stavu.
Žiaci z 3.oddelenia školského klub pod vedením Mgr. Veroniky Schusterovej sa zapojili do súťaže Záchrana som ja na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. Spoločne s p. vychovávateľkou vytvorili kolektívnu prácu Príbeh z kufríka. Práca školského klubu deti s najlepšou publikáciou sa dostala medzi 50 najlepších škôl na Slovensku. Pre svoju školu vyhrali kurz prvej pomoci pre učiteľov, zážitkový kurz prvej pomoci so sanitkou pre celý 1.stupeň ZŠ a automatický externý defibrilátor (AED). Partnermi projektu Záchrana som ja sú nezisková organizácia FALCK a nadácia Allianz.
Automatický externý defibrilátor (AED) je zariadenie, ktoré pomáha pri poskytovaní prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus.
Dňa 16.11.2018 nám prišla firma Falck so štyrmi záchranármi odovzdať cenu.Tím záchranárov – Andrej Mažgút, Adam Kónya, Daniela Chrenková, Peter Kelemen najskôr odovzdali diplom pre celú školu, AED a diplomy pre víťaznú triedu. Po odovzdaní cien deti so svojimi p. učiteľkami prechádzali jednotlivými stanoviskami: Resuscitácia , ako pomôcka im slúžil macko a vták (maskot ) Falko , ktorý náhle odpadol a potreboval prvú pomoc, prvá pomoc pri autonehode a záchrana pri dusení.
Keď všetky deti prešli stanoviskami, nasledovala spoločná ukážka simulovaného výjazdu, kde si deti mohli pozrieť aj sanitku.
V poobedňajších hodinách bol kurz prvej pomoci pre učiteľov, s obsahom rozšíreným o úrazy a náhle stavy u detí, s ktorými sa učitelia počas pedagogickej praxe môžu stretnúť najčastejšie. Kurz obohatili rôznymi figurínami, kde si mohli aj vyskúšať resuscitáciu, stabilizovanú polohu, Heimlichov manéver.
Na záver chceme poďakovať celému tímu Falck, štyrom záchranárom, Andrejovi Mažgútovi, Adamovi Kónyaovi , Daniele Chrenkovej a Petrovi Kelemenovi, ktorí strávili s deťmi i učiteľmi celý deň, za profesionalitu, milé srdečné správanie k deťom, vysokú odbornosť, ľudskosť. Ďakujeme firme Falck, za to, že vytvorila projekt Záchrana som ja a šíri vzdelávanie žiakov v oblasti prvej pomoci, záchrany života a prevencie pred úrazmi. Už aj naše deti vedia, ako poskytnúť prvú pomoc. ĎAKUJEME!
Mgr. Veronika Schusterová
Martinský lampiónový sprievod sa stal v našej obci už tradíciou. Aj tohto roku sa zišlo veľa detí so svojimi rodičmi a starými rodičmi, aby pestrofarebnými lampiónmi rozžiarili námestie.
V Dome stretávania KNS sme si vypočuli nielen príbeh o šľachetnom čine sv. Martina, ale mohli sme si spolu s deťmi zo Spojenej školy zaspievať aj krásne martinské piesne. Slávnostnú atmosféru umocnili milé básne o Martinovi, ktoré predniesli žiaci a žiačky Spojenej školy.
Po slávnostnom programe rozvešali deti v záhrade svetielka na stromy a na námestí sa pripojili k sprievodu , ktorý začal pekným programom detí zo ZUŠ.
Po sprievode sa všetci zhromaždili v parku za OÚ, kde si pochutnávali na chutných medovníkoch, teplom čaji a netrpezlivo vyčkávali Martina na koni. Keď konečne pricválal, boli všetci spokojní.
Aby sa naplnil odkaz sv. Martina, konala sa zbierka. Výťažok poputuje aj tohto roku občianskemu združeniu Dobrý pastier.
Mgr. Katarína Ivinová
Od 15. do 19. októbra sme sa zapojili do 6. ročníka súťaže Hovorme o jedle:
do výtvarnej súťaže Chutné maľovanie
do literárnej súťaže Kúzlo dobrého jedla
do fotografickej súťaže Očami gurmána
Najaktívnejší a najkreatívnejší z výtvarnej oblasti boli títo žiaci:
Sofia Ertelová zo 4.C
Kristína Poljaková zo 4. C
Alex Fillo z 5.A
Lenka Krpelanová z 5. A
Veronika Janáčová z 5. A
Monika Pastorková z 9. B
V literárnej časti sa najtvorivejšie prejavili:
Stela Krajči zo 7. A.
Nina Zbiňovcová z 8. A
Laura Ďuricová z 8. B
Vo fotografickej časti našu školu reprezentovala Adelka Biela.
V prípade úspechov vás budeme bližšie informovať.
Od 21. do 26. októbra 2018 mali ôsmi žiaci z 5. A triedy možnosť stráviť týždeň kreatívnych aktivít v nemeckom jazyku na tvorivej dielni vo Veľkej Lomnici, ktorú organizuje KNS na Slovensku. Má už dlhoročnú tradíciu a je určená pre žiakov 5. ročníka škôl so štatútom nemeckej národnostnej menšiny.
Našu školu reprezentovali Nina Gašparová, Lenka Lajstríková, Lenka Krpelanová, Nela Aradiová, Sofia Solčányová, Bianka Richterová, Dominik Drábik a Filip Ďurica.
Lektorom projektu bol výtvarník a umelec pán Helmut Bistika z Medzeva, pre ktorého je nemčina materinským jazykom. Téma, ktorú vybral, zahŕňala nekonečné množstvo nápadov a inšpirácií na tvorivé a efektívne zdokonaľovanie sa detí v nemeckom jazyku.
Ubytovanie bolo zabezpečené v útulnom Hoteli AGRO, kam v nedeľu podvečer pricestovali v sprievode svojich p. učiteliek žiaci z Bratislavy, Kežmarku, Medzeva a Nitrianskeho Pravna.
Počas celého týždňa boli pripravené workshopy s pohybovými aktivitami. Každý deň bol zabezpečený pobyt detí na čerstvom vzduchu a výlety vlakom do okolia Tatier.
Pondelok bol zameraný na hry s nemeckými slovíčkami a písanie. Deti sa naučili množstvo nových pojmov, slovných spojení, viet a súvetí bez toho, aby si vôbec uvedomovali, že sa pri hrách zároveň aj učia. Na tieto aktivity nadviazala poobedňajšia návšteva najstaršej lyceálnej knižnice v strednej Európe v Kežmarku. Tu sa naši malí návštevníci mohli oboznámiť s historickými rukopismi, výtlačkami a tiež vzácnymi originálmi kníh z dávnych čias. Mali možnosť vidieť jednotlivé typy písma a tlače zachované vo veľmi vysokej kvalite. V múzeu a tiež v drevenom artikulárnom kostole mali deti na pani sprievodkyňu množstvo otázok.
V utorok si tak všetci mohli typy písma precvičiť a vyskúšať v ďalších aktivitách: vybrať jedno slovíčko, napísať ho ozdobným písmom a písanie pozdravov pre blízku osobu s poďakovaním. Pri tejto činnosti vznikli nádherné pohľadnice vyzdobené ozdôbkami od výmyslu sveta.
V stredu sa žiaci navzájom obkresľovali na veľký kartón v životnej veľkosti. Makety svojich postáv si potom vystrihli, dokresľovali a niekoľkými slovami mali na ne heslovite napísať, čo ich najviac charakterizuje.
Vo štvrtok nasledovala výroba bábok a hračiek z rôznych materiálov. Na túto činnosť sa už od začiatku pobytu všetci veľmi tešili. Každá hračka bola ručne, s láskou vyrobená a o to hodnotnejšia a vzácnejšia.
Každý večer prebiehal nácvik programu na štvrtkovú premiéru „Galavečera“ plného scénok, tancov, piesní a básní, ktorá zožala veľké uznanie a obrovský potlesk.
Zážitky, ktoré si deti odniesli spolu so svojimi výtvarnými dielami a výrobkami domov, im budú ešte dlho pripomínať chvíle plné dobrodružstiev, nových kamarátov, netradičného vyučovania nemeckého jazyka v celkom inom prostredí, akým je škola. Všetkým našim účastníkom sa v Tatrách veľmi páčilo. Ich vzorné správanie, ochota pomáhať si navzájom, aktivita prejaviť sa, záujem o jednotlivé činnosti a prezentácia seba samých pred publikom viedla k nezabudnuteľnej atmosfére celého pobytu.
Mgr. Ivona Haneschová
Už aj do nášho areálu školy zavítala jeseň. V mesiaci október školský dvor skrášlila výstava darov jesene. Jesenné plody z našich záhrad nám umožňujú vytvárať nielen postavičky, zvieratká, ale aj všelijaké „čudá“. Výstavu a rôzne kreatívne nápady pripravili a zhotovili žiaci. Spoločne s pani učiteľkami vytvorili výstavu, čo záhrada tohto roku dala. Nechýbali strašiaci z tekvice, strašidlá , jablká, hrušky, zelenina, lesné plody – orechy, gaštany, žalude, bukvice, šípky. Výstavu strážia zvieratká, ktoré vyrobili pani vychovávateľky s deťmi v školskom klube detí. Môžeme stretnúť sovu –Klementínu, ježka Dežka , jeleňa Daniela, slimáka Fera a veveričku Rišku.
Ďakujeme všetkým žiakom, rodičom, starým rodičom , učiteľom ktorí sa postarali o krásnu jesennú výzdobu našej školy. 1.A Tomáš Barnák, 1.B Farkas Marco, Jankula Martin, Šimková Lenka, Jakubjak Milan 2.A Teplan Maroš , Ivinová Dominika, Škvarenina Jakub 2.B Stražovan Matej, Kotríková Veronika, Poliaková Dominika, Dírerová Nela, Kmeť Marco, Paverová Barbora 3.A Kováčová Terézia, Orthová Bibiana, Ťažiarová Ela 3.B Melo Filip, Ulriková Karolína 4.A Teplan Tadeáš, 4.B Bišofová Natália , Kavec Jakub 4.C Sobota Patrik, Kláseková Sára, 5.A Drábik Dominik 5.B Hanzelová Natália, Melo Adrián , Mello Branislav, Strečanský Martin, Žillová Rebeka 6.A Orthová Laura 6.C Kelebercová Emília, 7.B Čeryová Stella, Baťko Peter, Kmeťová Chiara, Ličko Andrej, Pažoutová Lucie, 8.B Piešová Katarína , Vríčanová Nikola, 8.C Ťažiarová Ema.
Mgr.Veronika Schusterová
Spojená škola v Nitrianskom Pravne je pomerne veľká škola. Spoločnými silami sme v priebehu niekoľkých rokov vybudovali príjemný a estetický areál, ktorý je zdobený záhonmi s okrasnými stromčekmi či kríkmi. V posledných rokoch sa naša škola zapojila do projektu Zelená škola. Postupne sme si uvedomili, že náš areál je síce pekný, ale nie veľmi funkčný. Prečo by sme mali sedieť v triede, keď môžeme využiť bohatstvo v okolí školy? A tak sa u nás začali diať veľké divy. Zasadili sme ovocné stromy, vytvorili sme vyvýšené zeleninové záhony, Hmyzí hotel, vybudovali sme bylinkovú špirálu. Tá naša je plná zdravia a vône. Poznatky o spôsobe pestovania, spracovania, o liečivých účinkoch, o využití v kuchyni či v kozmetike sme zhrnuli v „Malom atlase našich liečivých rastlín“. Celý atlas je doplnený kresbami a fotografiami byliniek, ktoré vytvorili žiaci. Dňa 24. 10. 2018 sme atlas spoločne so žiakmi Kolégia Zelenej školy slávnostne odovzdali Obecnej knižnici v Nitrianskom Pravne. Veľmi by nás potešilo, keby si k nášmu spoločnému dielu našlo cestu čo najviac obyvateľov Nitrianskeho Pravna i okolitých obcí. Veríme, že sa náš atlas stane prvým krôčikom k využívaniu liečivej sily prírody, ktorú máme doslova pod nosom.
Kolégium Zelenej školy
V dňoch 8. – 12.10.2018 naša škola organizovala plavecký výcvik pre deti 4.ročníka v Lehote pod Vtáčnikom. Počet detí bol rekordný. Zo 61 prihlásených detí plávalo 58. V prvý deň sme deti rozdelili na dve skupiny plavci a menej zdatní plavci alebo neplavci. Po piatich krásnych jesenných dňoch nám deti ukázali, že plávať vedia a to ozaj krásne. Uskutočnili sme aj plavecké preteky a deti ocenili sladkými odmenami. Ďakujem deťom za ich snahu naučiť sa plávať, vedeniu oboch škôl, ale aj vyučujúcim za kvalitne odvedenú prácu.
Tešíme sa opäť o rok.
Mgr. Marek Blaháč
Na našej škole je voľné pracovné miesto - učiteľka MŠ.
Viac informácií: učiteľka MŠ.pdf
Európsky deň jazykov bol vyhlásený Radou Európy, ktorá zastupuje 800 miliónov Európanov zo 47 krajín . Každoročne si ho pripomíname 26. septembra. Je dňom osláv jazykovej rôznorodosti Európy, kde sa hovorí viac ako 200 európskymi jazykmi. V Európskej únii sa používa 24 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov. Po prvý raz sa tento deň slávil v roku 2001 – Európskom roku jazykov – a odvtedy si ho pripomíname dodnes. Do podujatí súvisiacich s Európskym dňom jazykov sa zapájajú mnohé jazykové a kultúrne inštitúcie, združenia , univerzity, a najmä školy. Výnimkou nie je ani naša škola, ktorá sa už dlhé roky zapája do osláv. V našej škole sa vyučujú dva cudzie jazyky: anglický a nemecký.
Spoločne sme sa vydali 26. septembra 2018 osláviť už tradične Európsky deň jazykov do nášho hlavného mesta
Bratislavy do Goethe inštitútu, kde pre našich žiakov pripravili program s nemeckou lektorkou. Pre žiakov boli pripravené rôzne jazykové hry a súťaže v nemčine. Žiaci mali možnosť pozrieť si nemeckú knižnicu a priestory Goethe inštitútu, oboznámiť sa s históriou a pôsobením jazykových inštitúcií na Slovensku. V poobedných hodinách sme sa prešli po Hviezdoslavovom námestí a žiakom ukázali, kde sa nachádza Americká ambasáda a Nemecké veľvyslanectvo. Žiaci mali úsmev na tvárach a radosť z tzv. „ zážitkového vyučovania “. Poďakovanie patrí Goethe inštitútu a vyučujúcim cudzích jazykov za ich aktívnu účasť a organizáciu.
Mgr. Juliana Pálešová
Tak ako minulý rok, aj tento sa rozhodli žiaci Spojenej školy a ZUŠ v Nitrianskom Pravne potešiť svojim programom obyvateľov zariadenia v Bôriku. Žiaci vystúpili s pestrým programom. Bol plný pesničiek, básni, tancov a hrou na hudobných nástrojoch. Žiaci predviedli svoju šikovnosť. Ocenením pre nich bol veľký a spontánny potlesk. Atmosféra bola výborná. Žiaci sa tešili z toho, že svojim vystúpením mohli spestriť život obyvateľom v tomto zariadení. Dúfam, že v tejto tradícii sa bude pokračovať a o rok sa stretneme znovu.
Mgr. Eva Gebrlínová
Dňa 21. 9. 2018 sa v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi uskutočnili edukačné podujatia pre deti a mládež, ktorých sa zúčastnili žiaci z ôsmich základných a troch stredných škôl z okresu Prievidza. Sériu interaktívnych workshopov zameraných na prevenciu sociálnopatologických javov a tzv. nelátkových závislostí viedli v spolupráci s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi Mgr. Barbora Kuchárová, PhD. a PhDr. Ingrid Hupková, PhD. z Osvetového národného centra NOC v Bratislave. Žiaci a študenti sa pri práci v skupinách pod vedením lektoriek venovali prevencii šikanovania v prostredí internetu, rizikám a ohrozeniam internetu, téme obchodovania s ľuďmi, vybraným závislostiam nelátkového charakteru vrátane kultu tela a vzniku porúch príjmu potravy či shopingholizmu. So záujmom sa stretli aj pridružené témy sociálnej patológie ako sú delikvencia, kriminalita či sebapoškodzovanie.
Cieľom bolo poukázať na vybrané sociálnopatologické a ďalšie nežiaduce javy, prezentovať príklady dobrej praxe v oblasti sociálnej prevencie v kultúrno-osvetovej činnosti, ako aj iniciovať inovatívne preventívne aktivity sociálnej prevencie.
Za našu školu sa podujatia zúčastnili: Natália Kláseková 8. A, Lívia Vnučková 8. B, Laura Ďuricová 8. B, Veronika Ranušová 8. C, Ema Ťažiarová 8. C, Daniela Danišová 9. A, Klaudia Baniarová 9. A, Simona Stankovičová a Jozef Petrák 9. B.
Žiakom sa podujatie veľmi páčilo, dozvedeli sa nové informácie a k danej problematike zaujali aj svoj názor.
Mgr. Ivona Haneschová
V prvých dvoch októbrových týždňoch prebiehal na našej škole zber šípok. Opäť sme sa zapojili do jesenného projektu Zber šípok s Lesmi Slovenskej republiky. Zbierali nielen deti ale aj rodinní príslušníci a veru nebola to ľahká práca. Neraz dopichané prsty či poškriabané ruky chvíľku boleli, ale stálo to zato. Spoločne sa nám podarilo nazbierať 192,55 kg šípok.
Najusilovnejšími zberačmi boli:
1. miesto Bianca Dorothy Čižniarová 4.B 38,55kg
2. miesto Kiara Klimantová 4.B 32,5 kg
3. miesto Sofia Gáplovská 5.C 19,7 kg
Najusilovnejších žiakov čakajú pekné vecné ceny a všetkých, ktorí sa zapojili sladká odmena.
Cieľom projektu Zber šípok s Lesmi Slovenskej republiky, bolo osloviť žiakov v dnešnej prevažne technickej dobe niečím úplne prostým, kde spoločnými silami mohli pomôcť nielen svojej škole ale aj sebe spríjemniť čas strávený v prírode. Rodičov žiakov si projekt získal svojou nostalgiou a spomienkami na detské časy. Rodiny si cez tento v dnešnej dobe netradičný projekt našli čas na cestu do lesa za účelom dobrej veci a spoznávali nekonečné krásy našej prírody.
Vyhodnotenie projektu prebehne v blízkej dobe, keďže na niektorých školách ešte zber prebieha. Projekt bude ukončený 22.10 2018 a my pevne veríme, že niektorá z cien sa ujde aj našej škole či jednotlivcom.
Ďakujeme všetkým zúčastneným za spoluprácu a ochotu a tešíme sa na zber šípok o rok.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Vedomostný ostrov na našej základnej škole.
Nová interaktívna vzdelávacia pomôcka sa postupne udomácňuje aj na našej základnej škole, ktorá sa zapojila do podporného unikátneho projektu Nadácie Volkswagen Slovakia.
Vedomostný ostrov je interaktívny kiosk s tromi dotykovými obrazovkami a zaujímavým vedomostným obsahom. Týmto jedinečným projektom sme sa rozhodli pre inovatívne formy vzdelávania a tak ich sprístupniť všetkým žiakom. Cieľom projektu je zároveň naučiť žiakov pútavým spôsobom, ako spájať teoretické poznatky s praxou, a pomôcť im pri výbere strednej školy. V máji sme sa zapojili do veľkej celoslovenskej súťaže v riešení vedomostných kvízov z oblasti techniky, nemeckého jazyka, ekológie a fyziky o hodnotné ceny. V júni 2018 boli ocenení úspešní riešitelia : Denis Želiezka z 9. A a Vanessa Banovčanová zo 4.C. Veríme, že vedomostný ostrov bude naďalej rozširovať poznatky žiakov z rôznych oblasti.
Mgr. Veronika Petríková
Z dôvodu zmeny dĺžky vyučovania sa mení čas vydávania obedov v školskej jedálni. Obedy sa budú vydávať od 11:40 do 13:40 hod.
V dňoch 28. - 30. mája 2018 sa na našej škole v rámci spolupráce s Goethe inštitútom v Bratislave a Karpatskonemeckým spolkom uskutočnil v 9. A triede „Týždeň s nemeckými lektorkami“ pod názvom „MEDIEN“. Našu školu navštívili dve lektorky. Za Goethe inštitút Margarita Dahlhaus a za Karpatskonemecký spolok Katrin Litschko. Počas týchto troch dní, ktoré sme s nimi strávili, sme absolvovali intenzívne vyučovanie v nemeckom jazyku. Naučili sme sa rôzne nové zaujímavé veci: ako správne natáčať s kamerou, ako rozoznať falošné správy (Fake News), rozšírili sme si slovnú zásobu a zlepšili sa v nemeckej konverzácii.
Taktiež sme natáčali krátke filmy, fotili akčné fotografie, robili rôzne zaujímavé aktivity, ktoré sa bežne na vyučovaní realizovať nedajú. Posledný deň projektu sme po skupinkách prezentovali naše „filmové a herecké schopnosti“ formou krátkych filmov, ktoré sme si scenáristicky, herecky aj zvukovo sami pripravili. Naše výsledné videá boli veľmi kreatívne a vtipné. Porota pozostávajúca z lektoriek, vyučujúcich nemeckého jazyka Mgr. J. Pálešovej a Mgr. I. Haneschovej, spolu s významnými zástupcami rôznych nemeckých inštitúcií: Mgr. Patrikom Lompartom – zástupcom Nemeckej mládeže na Slovensku, CLIL projektu na SPU; Susanne Depuydt – zástupkyňou ZfA (Nemecká centrála pre vzdelávanie) a pani Hildou Steinhüblovou – predsedníčkou karpatských Nemcov za región Hauerland; mala náročnú úlohu, vybrať najlepšie video. Po sčítaní všetkých hlasov nasledovalo odovzdávanie „Haribo-Oskarov“. Víťazmi sme boli všetci, pretože každý z nás sa pričinil o hodnotný výsledok.
Po skončení sme sa presunuli do Domu stretávania v Nitrianskom Pravne, kde prebehlo záverečné vyhodnotenie celého projektu spojené s občerstvením. Prítomní si prezreli Múzeum kultúry a remesiel karpatských Nemcov a pani Mária Haneschová poskytla pri prehliadke odborný výklad v nemeckom jazyku. Lektorky prijal aj starosta obce Nitrianske Pravno Ing. Jozef Balčirák. Projekt sa nám všetkým veľmi páčil. Bolo to netradičné vyučovanie spojené s vtipnými momentami, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Srdečné poďakovanie patrí našim milým lektorkám: Margarite Dahlhaus & Katrin Litschko, vedeniu našej školy za možnosť tento projekt absolvovať a Karpatskonemeckému spolku v Nitrianskom Pravne za finančnú podporu a poskytnutie priestorov. Veríme, že takúto možnosť budú mať aj naši mladší rovesníci v budúcom školskom roku a užijú si to rovnako ako my.
Marek Smatana, žiak 9. A triedy
Do projektu „ENVIRONMENTÁLNI EXPERTI“ sa naša škola zapojila v školskom roku 2017/2018.
Vďaka tomuto projektu sa žiaci formou rovesníckeho vzdelávania zoznámili s „Kráľovstvom včiel“. Ochutnali lokálne potraviny u piatakov pri príležitosti Dňa Zeme. Ukázali sme si, že nie je „jablko ako jablko“. Zahrali si hru „bylinkový vysielač a prijímač“.
V máji 2018 pán učiteľ Blaháč vysadil s ôsmakmi ovocné stromčeky medzi pavilónom E (ZUŠ, ŠKD) a pavilónom D.
Pani učiteľka Greňová spoločne so školníkmi a so žiakmi (Matej Čavojský, Ondrej Elischer, Palko Valko, Samko Pálesch, Róbert Oravec, Marek Krebes, Patrik Dudáš, Jakub Husák) postavila vyvýšené zeleninové záhony začiatkom mája 2018. Žiaci priniesli priesady.
Koncom júna 2018 „ENVIRONMENTÁLNI EXPERTI“ zhrnuli poznatky o bylinkách v „Malom atlase našich liečivých rastlín“. Celý atlas je doplnený kresbami a fotografiami byliniek, ktoré vytvorili žiaci a to najmä Adrián Šiller, Jasmína Roučková, Natália Mušáková, Lili Šinková a mnohí ďalší, ktorých mená sú uvedené v samotnom atlase. Atlasy si nájdu žiaci v septembri vo svojich triedach. Jeden výtlačok sme slávnostne odovzdali pani riaditeľke a poďakovali sme jej za podporu v projekte. Venovali sme jej aj kytičku zo sušenej levandule a svätej byliny, ktoré sme vlastnoručne vypestovali a usušili. S aranžovaním nám pomohla pani učiteľka Greňová.
Projekt „ENVIRONMENTÁLNI EXPERTI“ nás naučil spolupracovať, rovesnícky sa vzdelávať, vďaka nemu sme pochopili, aké dôležité sú lokálne potraviny nielen pre naše zdravie, ale aj pre zdravie celej našej planéty.
Zuzana Gulejová
V mesiaci jún prebiehal na našej škole zber papiera. Spolu sme vyzbierali 5137,8 kg. Zapojilo sa 52 žiakov, najusilovnejšie boli kolektívy 4.A, 1.A a 2. A triedy . Tí, ktorí doniesli nad 100kg papiera, boli odmenení vecnými cenami a ostatným sa ušla aspoň sladká odmena.
Tu je poradie na prvých troch miestach:
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a najmä rodičom, ktorí boli ochotní zberový papier doviezť. Tešíme sa na spoluprácu aj v budúcom školskom roku.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková