Sú chvíle, ktoré nám pripomenú, že cudzí jazyk nie je iba súbor slovnej zásoby a gramatických pravidiel, ale predovšetkým cesta k ľuďom, novým kontaktom, priateľstvám a spoločným zážitkom. Práve takýmto krásnym okamihom bolo stretnutie našich žiakov so žiakmi a pedagógmi Základnej školy Morovnianska cesta v Handlovej.
Dňa 1. 6. 2026 sa členovia krúžku „Tralalla und Hopsasa mit Deutsch“ v sprievode p. učiteliek I. Haneschovej a M. Holičkovej Franek zúčastnili návštevy na pôde tejto školy. Nápad vznikol na podnet členky Karpatskonemeckého spolku p. Adriany Oswaldovej, ktorá sa spolu s predsedníčkou KNS v Handlovej p. Hildegardou Radovskou podujatia taktiež zúčastnila. Cieľom akcie bolo prezentovať deťom 1. stupňa kultúrny program v nemeckom jazyku a ukázať im, že nemčina môže byť nielen učením sa, ale aj zábavou a radosťou.
Pani riaditeľka školy PaedDr. Andrea Bacúšan Nevolná Phd., spolu s pani zástupkyňou Mgr. Veronikou Kosťovou nás v úvode srdečne privítali. Naše deti sa následne predstavili svojím vystúpením v telocvični školy. Program plný básničiek, piesní, tanca a pohybových aktivít zožal veľký úspech. Aj keď sa žiaci hosťujúcej školy nemčinu neučia, veľmi spontánne sa zapojili – napodobňovali tanečné pohyby pri jednotlivých piesňach, dokonca si pohmkávali aj jednoduché refrény. Najkrajším momentom bola záverečná pieseň a choreografia „Klatsch – Patsch – Tanz“, ktorá je svojou melódiou a pohybovým prevedením mimoriadne chytľavá. Zaspievali a zatancovali sme si ju všetci ešte raz SPOLOČNE. Bolo nádherné sledovať tú prirodzenú súhru, radosť v detských očkách a prepojenie medzi deťmi oboch škôl navzájom. V tej chvíli nebolo dôležité, kto z ktorej školy pochádza – spojila nás hudba, úsmev a spoločný zážitok.
Ani naši hostitelia však nezostali bez programu. Žiaci z tunajšej školy nám predviedli krásne folklórne pásmo plné piesní a tradícií. Súčasťou ich vystúpenia bola aj dramatizácia textu s úžasným výkonom mladej recitátorky - víťazky celoslovenského kola súťaže Hviezdoslavov Kubín. Nezabudnuteľným zážitkom pre naše deti bola aj návšteva terapeutickej miestnosti Snoezelen. Je to špeciálne upravený multisenzorický priestor na relaxáciu, terapiu a zmyslovú stimuláciu pomocou svetelných či zvukových prvkov, vôní a hudby. Naplno slúži deťom aj zamestnancov tejto školy. Deti mali možnosť vyskúšať si aj interaktívnu podlahu FlySky. Je to skvelý edukačno-rehabilitačný prostriedok na vyučovanie, ktorý premieta na podlahu nadizajnované hry v rámci vyučovacích predmetov. Slúži na rozvoj samostatnosti, ale aj tímovej spolupráce prekonávaním úloh rôznej obtiažnosti.
Na ceste domov bola ešte malá zastávka v Dome stretávania KNS v Handlovej. Tu si deti prevzali od p. Oswaldovej a p. Radovskej ďalšie krásne darčeky, ktoré budú na túto akciu peknou spomienkou.
Žiaci si z návštevy odniesli nielen krásne zážitky, ale aj milé darčeky od pani riaditeľky. Potešilo ich aj pozvanie na spoločný obed. Celé dopoludnie sa nieslo v príjemnej atmosfére prijatia, spolupráce a vzájomnej inšpirácie.
Veríme, že toto stretnutie bolo začiatkom ďalšej spolupráce a že podobné spoločné aktivity budeme môcť v budúcnosti realizovať na pravidelnej báze. Žiaci tejto školy sú k nám už v budúcom školskom roku aj oficiálne pozvaní!
Ďakujeme predsedníčke KNS za región Hauerland pani Hilde Steinhüblovej za neustálu podporu našej školy v rôznych aktivitách a projektoch. Bez spolupráce s ňou by to nebolo možné. Veľká vďaka patrí p. Hildegarde Radowskej a p. Adriane Oswaldovej z KNS v Handlovej za ich obrovskú zanietenosť a angažovanosť. Vďaka ich milému prístupu a odhodlaniu vštepovať našim deťom princípy a dôležitosť učenia sa nemeckého jazyka sú deti motivované aj v tomto smere. Zo srdca ďakujeme vedeniu školy, pedagógom a žiakom ZŠ Morovnianska cesta za srdečné prijatie a vytvorenie úžasnej atmosféry. Poďakovanie patrí aj vedeniu našej školy, ktoré nám návštevu schválilo.
Deti odchádzali s pocitom, že takéto „čarovné chvíle“ majú veľký význam. Pocítili, že najefektívnejšie učenie sa je práve vtedy, keď môžu objavovať, spoznávať, tvoriť a spoločne zažívať radosť.
FOTOALBUM Ivona Haneschová
V dnešnej dobe sa často stretávame s názorom, že na úspech stačia vedomosti a odborné zručnosti. Skúsenosti však ukazujú, že dôležitú úlohu zohráva aj spôsob, akým sa správame k ostatným. Práve tomu sa venuje škola bontónu – súbor pravidiel spoločenského správania, ktoré pomáhajú ľuďom komunikovať s rešpektom, zdvorilosťou a taktom.
Aj našim žiakom predstavila pravidlá slušného správania Historicko-umelecká spoločnosť Bojník pod vedením p. Kamila Fojtíka, ktorá k nám zavítala 23. júna 2026.
Zaujímavou a interaktívnou formou boli žiaci oboznámení s tým, ako slušne pozdraviť či predstaviť sa, ako viesť dámu, ako ju usadiť v kine či v reštaurácii. Deti si pripomenuli, ako sa vhodne obliecť na spoločenské podujatie, ako správne stolovať, čo znamená „tajná reč“ príborov i ako rýchlo uviazať kravatu.
Slušné správanie pomáha vytvárať príjemné vzťahy, predchádzať nedorozumeniam a zlepšovať atmosféru v spoločnosti. Preto by sa zásady bontónu mali učiť a rozvíjať počas celého života.
FOTOALBUM Mgr. Petra Kašiaková
Sviatok nemeckej kultúry a vzájomnosti patrí medzi významné kultúrne podujatia, ktoré každoročne spájajú ľudí rôznych národností a pripomínajú bohaté tradície Karpatských Nemcov. Tento rok sa tento medzinárodný festival uskutočnil v Kežmarku v dňoch 19. – 20. júna, pričom ponúkol pestrý program plný hudby, tanca, umeleckých vystúpení a spoločných stretnutí. Podujatie opäť potvrdilo význam kultúry ako prostriedku vzájomného porozumenia a upevňovania priateľstiev medzi rôznymi komunitami.
Aj 13 žiakov našej školy – členovia krúžku Tralalla und Hopsasa mit Deutsch, ktorý vedie pani učiteľka Mgr. Ivona Haneschová, malo opäť možnosť sa tohto slávnostného podujatia zúčastniť. Naši žiaci mali možnosť ukázať svoje jazykové a pohybové schopnosti, ktoré nadobudli počas celého školského roka 2025/2026 na krúžku.
Žiaci sa zúčastnili spolu s pani zástupkyňou Mgr. Emíliou Suríkovou a Mgr. Andrejom Richterom slávnostnej ekumenickej svätej omše v Drevenom artikulárnom kostolíku svätej Trojice v Kežmarku. V kroji typickom pre Nitrianske Pravno upútali pozornosť všetkých objektívov a následne boli aj súčasťou slávnostného sprievodu. To bol pre nich ďalší zážitok. Sprievod viedol od kostola ku Kežmarskému hradu. Piesne a básničky, ktoré prednášali, obohatili na javisku svojou spontánnosťou a detskou energiou. Vystúpenie našich žiakov zožalo úspech a diváci ich odmenili zaslúženým potleskom. Nasledoval chutný obed a ďalšie objavovanie zákutí Kežmarského hradu. Po skončení programu sme sa plní zážitkov a spomienok vracali domov.
Ďakujeme za možnosť byť súčasťou osláv a zachovávania týchto pekných tradícií.
Súťaž v prednese nemeckej poézie a prózy má na našej škole dlhú tradíciu a tento rok sme opäť dokázali, že naši žiaci patria k slovenskej špičke. Celému úspechu predchádzalo školské kolo, ktoré sa konalo 8. júna 2026. Zapojilo sa doň celkovo 13 talentovaných detí, ktoré súťažili v troch kategóriách rozdelených na poéziu a prózu. Porota mala už na domácej pôde neľahkú úlohu vybrať spomedzi skvelých výkonov tie najlepšie.
V silnej konkurencii sa žiaci v školskom kole umiestnili nasledovne:
I. kategória – poézia
I. kategória – próza
II. kategória – poézia
II. kategória – próza
III. kategória – próza
Víťazi svojich kategórií si svojím vynikajúcim výkonom vybojovali postup a reprezentovali nás na celoslovenskom kole. Usporiadateľskou školou bola ako tradične Základná škola – Grundschule v Kežmarku. Svoje recitátorské schopnosti si žiaci zmerali v rámci celoštátneho finále organizovaného pre všetky školy patriace do siete národnostných menšín. Na podujatí sa predstavili recitátori z Medzeva, Chmeľnice, Kežmarku a Nitrianskeho Pravna.
Po oficiálnom otvorení sa rozbehol samotný program v troch vekových skupinách (3. – 4., 5. – 7. a 8. – 9. ročník), pričom v každej z nich mala svoje miesto opäť poézia aj próza. Odborná porota hodnotila výber ukážky, výslovnosť, recitačné schopnosti a celkový dojem. Konkurencia bola mimoriadne veľká a vyrovnaná, čo porote výrazne sťažilo úlohu pri udeľovaní bodov a záverečnom vyhodnotení.
Naši postupujúci zo školského kola nenechali nič na náhodu a vo finále v Kežmarku obsadili fantastické umiestnenia: Martinko Surík a Emka Vríčanová vybojovali vo svojich kategóriách nádherné 1. miesto, zatiaľ čo staršie žiačky Vaneska Hiščárová, Vanesska Žillová a Tamarka Polevková si odniesli skvelé 2. miesto.
Ocenenia a diplomy si naši recitátori prevzali z rúk predsedu Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku pána Mgr. Patrika Lomparta a bývalého nemeckého diplomata pána. Dr. Axela Hartmanna.
Veľká vďaka patrí p. Lompartovi, ako aj pánovi riaditeľovi ZŠ Kežmarok Mgr. Miroslavovi Benkovi za skvelú organizáciu, bezproblémový priebeh, srdečnú atmosféru a upevňovanie spolupráce medzi školami prostredníctvom nemeckého jazyka.
Všetkým úspešným žiakom srdečne gratulujeme! Veľmi si vážime ich snahu naučiť sa náročné texty v rámci svojho voľného času a počas poctivých nácvikov so svojimi vyučujúcimi Mgr. Katarínou Ivinovou, Mgr. Martou Franek Holičkovou a Mgr. Andrejom Richterom. Veríme, že okrem diplomov a cien získali ďalšie cenné skúsenosti, ktoré v budúcnosti určite zúročia. Prajeme im ešte veľa chuti do učenia sa nemeckého jazyka!
FOTOALBUM Za PK NEJ Mgr. Katarína Ivinová
Za príbehom Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho sa vybrali naši malí prváci 19.6. do Bojnického zámku. V krásnom prostredí sa mohli ponoriť do alegorického príbehu o hľadaní zmyslu života, priateľstve a detskej čistote. Malý princ pochádza z malej planéty (asteroidu B 612), kde žil s tromi sopkami a jednou namyslenou, no milovanou ružou. Pre nezhody s ružou sa rozhodol cestovať a spoznať vesmír. Pred príchodom na Zem navštívil šesť planét, z ktorých každú obýval jeden dospelý človek predstavujúci určitú ľudskú neresť: túžba po moci, márnivosť, hanba, chamtivosť, slepá poslušnosť, teoretizovanie bez poznania skutočného sveta.
Z týchto stretnutí si princ odnáša poznatok, že „dospelí sú hrozne čudní“.
Siedmou planétou je Zem. Princ tu v záhrade plnej ruží najskôr zažije sklamanie, pretože si myslel, že jeho ruža je jediná na svete. Vtedy však stretáva líšku. Tá ho naučí, čo znamená niekoho si „skrotiť“ – vytvoriť si s ním hlboké, jedinečné puto..
Deti so zatajeným dychom počúvali príbeh a sledovali postavy oblečené do nádherných kostýmov. Prekvapili ich aj zaujímavo spracované rekvizity. Potešila ich možnosť stať sa súčasťou príbehu.
FOTOALBUM Ďakujeme za hlboký zážitok. I. Pipíšková
V mesiaci jún prebiehal na našej škole zber papiera. Za tri týždne sa nám podarilo nazbierať 5463,5 kg. Najusilovnejší boli žiaci 3.A triedy so siedmimi zapojenými žiakmi.
A tu sú víťazi:
1. miesto Damián Bíňovský z 3.A 1295 kg
2. miesto Martin Surík z 3.A 980 kg
3. miesto Martin Zúbek z 5.B 556 kg
Víťazom blahoželáme, tí najlepší budú odmenení vecnými cenami. Každý zapojený žiak dostane sladkú odmenu.Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili, a ich rodičom, či iným rodinným príslušníkom za ochotu zberový papier doviezť. Tešíme sa na spoluprácu o rok.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Medzinárodný deň piknikov oslavujeme každoročne 18. júna ako pripomienku toho, že by sme mali spomaliť, vypnúť elektroniku a stráviť čas s blízkymi na čerstvom vzduchu. Tento deň oslavuje jednoduchú radosť zo spoločného stolovania v prírode, či už ide o mestský park, lúku za mestom alebo vlastnú záhradu.
Aj my z 1.C, 3.A sme si zbalili svoje učebnice a peračníky. Nemuseli sme ísť ďaleko, veď naša škola má krásny areál s množstvom zelene. Stačilo len nájsť vhodné miesto, rozprestrieť deky a pustiť sa do toho.
Počasie nám prialo a učenie bolo príjemné. Najprv sme si brušká naplnili a potom s čítankou v ruke do čítania sa pustili. Zrazu nás milo prekvapili chrobáčiky, čo zvedavo počúvali. Hneď nám bolo veselšie a čítanie išlo rýchlejšie. Vymysleli sme si aj matematické úlohy, rátali sme plus, mínus i násobilku bez pochyby. Do hlávok sme rýchlo voviedli aj ťažké vybrané slová, nech ich v pamäti nosíme znova.
Túto chvíľu deti ocenili a nakoniec si aj všetky deky poupratovali.
FOTOALBUM Pipíšková , Federl
So žiakmi piateho ročníka sme absolvovali školský výlet na Trenčiansky hrad. Počas prehliadky sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o histórii hradu, o živote šľachty a panovníkov, ktorí v ňom kedysi žili. Najväčšia pozornosť bola venovaná významnej osobnosti slovenských dejín Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, ktorý bol dlhé roky spojený s týmto hradom. Žiaci si so záujmom prezreli historické artefakty, pozostatky stavby kostola, staré nástroje, zbrane a predmety každodennej potreby, ktoré ľudia využívali v minulosti.
Vrcholom prehliadky bola návšteva Matúšovej veže, odkiaľ sa nám naskytol nádherný panoramatický výhľad na celé mesto Trenčín a rieku Váh. Deti si z hradu odniesli nielen nové poznatky o histórii, ale aj pekné zážitky a nezabudnuteľné výhľady.
Po prehliadke sme sa presunuli do obchodného centra, kde sa deti občerstvili, nakúpili si drobné suveníry a oddýchli si. Plní dojmov, dobrej nálady a nových vedomostí z histórie a kultúry sme sa šťastní a spokojní vrátili domov. Výlet sa vydaril a všetci naň budeme dlho spomínať.
FOTOALBUM Mariana Bartáková

Ak máte ešte zberový papier doma, prosím doneste ho v piatok ráno od 7:20 do 7:50. Vyhodnotenie zberu a ocenenie najlepších prebehne budúci týždeň. Ďakujeme.
Vážení zákonní zástupcovia,
v súlade s § 68 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, riaditeľka Spojenej školy – Základnej školy s materskou školou – Grundschule mit Kindergarten, Školská 370/19, Nitrianske Pravno,
týmto zverejňuje výsledky prijímacieho konania do 1. ročníka základnej školy
pre školský rok 2026/2027.
Zoznam uchádzačov je usporiadaný podľa prístupových kódov, ktoré boli zákonným zástupcom pridelené v systéme e-Prihlášok. Výsledky prijímacieho konania sú prístupné aj vo verejnej časti portálu e-Prihlášky a v profiloch zákonných zástupcov.
Dňa 9. júna 2026 sa žiaci 8. ročníka našej školy zúčastnili zážitkového workshopu „Smart kariéra“, ktorý pripravila organizácia Vyber správnu školu!
Workshop bol zameraný na podporu kariérneho rozhodovania a pomoc pri výbere vhodnej strednej školy. Prostredníctvom rôznych aktivít a praktických úloh mali žiaci možnosť lepšie spoznať svoje silné stránky, záujmy, hodnoty a schopnosti, ktoré sú dôležité pri plánovaní ich ďalšej vzdelávacej a profesijnej cesty.
Počas workshopu sa žiaci venovali témam súvisiacim s výberom strednej školy, objavovaním vlastného potenciálu a získavali informácie o možnostiach ďalšieho štúdia. Zároveň sa oboznámili s modernými profesiami na trhu práce a rozvíjali zručnosti potrebné pre budúci profesijný život.
Aktivity boli vedené zážitkovou formou, ktorá podporovala aktívne zapájanie žiakov, spoluprácu a sebapoznávanie. Súčasťou workshopu bolo aj vytváranie vlastného kariérneho portfólia, ktoré môže žiakom pomôcť pri rozhodovaní o ich budúcom smerovaní.
Veríme, že získané poznatky a skúsenosti boli pre žiakov užitočnou oporou pri jednom z dôležitých rozhodnutí, ktoré ich v najbližšom období čaká.
Ďakujeme organizácii Vyber správnu školu! za realizáciu workshopu a žiakom za aktívnu účasť.
Mgr. Vanesa Jakabová
Prvý júnový týždeň 46 žiakov 4. ročníka absolvovalo školu v prírode. Ubytovaní boli v hoteli Sipox v Štrbe na okraji Vysokých Tatier. Okolie hotela ponúkalo veľa možností na hry, šport a množstvo zábavných aktivít.
Počas celého pobytu bol zabezpečený pedagogický dozor, ktorý vykonávali pani učiteľky I. Haneschová, T. Predná Rybárová, M. Wesserlová a pani asistentka T. Vida. Pedagógovia dohliadali na bezpečnosť žiakov, pohodlie a bezproblémový priebeh školy v prírode počas celého pobytu.
Každý deň od 14:00 do 21:00 hod. sa deťom venovali skúsení animátori, ktorí pre ne pripravili pestrý a zaujímavý program. Prostredníctvom rôznych hier, súťaží, tvorivých aktivít a tanečných programov si deti rozvíjali spoluprácu, komunikáciu a tímového ducha. Nechýbalo množstvo smiechu, pohybu a nových zážitkov. Každý deň priniesol nové výzvy, pri ktorých sa deti nielen zabavili a vybláznili, ale zároveň získali cenné skúsenosti a nezabudnuteľné spomienky.
Neodmysliteľnou súčasťou školy v prírode boli aj poznávacie výlety, ktoré sme realizovali najmä v dopoludňajších hodinách. Prostredníctvom nich si žiaci rozširovali svoje vedomosti z oblasti geografie, prírodovedy, histórie a regionálnych zaujímavostí. V utorok sme navštívili Štrbské pleso, kde sa oboznámili s krásami tatranskej prírody. V stredu sme zavítali do Važeckej jaskyne, ktorá predstavovala zaujímavú poznávaciu časť zameranú na krasové útvary a prírodné bohatstvo regiónu. Vo štvrtok si zaplávali v bazéne a niektorí využili aj vírivku.
Počas školy v prírode sme zažili množstvo nezabudnuteľných chvíľ a príjemných prekvapení. Jedným z nich bolo utorkové ráno, keď si po rannej rozcvičke všetci žiaci na izbách zapli televízor, aby mohli sledovať svojho spolužiaka Lucasa Rusnáka, ktorý bol ako člen víťazného futbalového tímu na turnaji v Nemecku hosťom v relácii televízie JOJ Ranné noviny. Jeho spolužiaci mali veľkú radosť, keď ho videli na obrazovke. Večer sa k nám Lucas pripojil aj osobne, keď ho mamina priviezla do školy v prírode. Hoci sa pre svoje povinnosti nemohol zúčastniť pobytu od začiatku, mal možnosť prežiť aspoň niekoľko dní so svojimi spolužiakmi v krásnom prostredí tatranskej prírody a stať sa súčasťou spoločných zážitkov.
Záver školy v prírode sa niesol v slávnostnej a radostnej atmosfére. Animátori vyhodnotili jednotlivé tímy a ocenili ich snahu, spoluprácu a úspechy v súťažiach počas celého pobytu. Nechýbala ani záverečná diskotéka plná hudby, tanca a dobrej nálady. Na pamiatku dostali deti milé spomienkové darčeky, ktoré im budú pripomínať množstvo krásnych zážitkov, nových priateľstiev a nezabudnuteľných chvíľ strávených v škole v prírode.
V piatok sme všetci odchádzali domov obohatení o nové skúsenosti, priateľstvá a množstvo krásnych spomienok, ktoré budú deťom školu v prírode ešte dlho pripomínať.
FOTOALBUM Mgr. M. Wesserlová
Vážení rodičia,
v rámci prevencie v oblasti bezpečnosti detí na internete a ochrany pred kyberšikanou by sme Vám radi dali do pozornosti zaujímavý webinár s názvom:
„Sociálne siete a deti: Ako nastaviť hranice skôr, než bude neskoro“
Webinár sa venuje aktuálnej problematike správania detí v online priestore, upozorňuje na možné riziká, pomáha rozpoznať varovné signály a ponúka praktické rady, ako s deťmi o týchto témach komunikovať citlivo, bez zbytočných konfliktov či straty dôvery.
Veríme, že tento webinár môže byť pre Vás inšpiratívny a nápomocný pri výchove detí v digitálnom svete.
Viac informácií a možnosť prihlásenia nájdete tu:
https://account-content.smartemailing.cz//preview/default?a=8bfc5044-39d8-11ed-bcc4-ac1f6bc402ac&e=11f15e9f013fb8de8fdd3cecef38fa8c
Ďakujeme Vám za spoluprácu a za záujem o bezpečné prostredie pre naše deti.
S úctou
vedenie školy
Vedúca školskej jedálne žiada rodičov žiakov, ktorí majú záujem o stravovanie na školský rok 2026 / 2027, aby vyplnenú prihlášku v písomnej forme doručili najneskôr do 26.06.2026 do kancelárie ŠJ. Súčasťou prihlášky je žiadosť o dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa. Pre rodičov, ktorí nemajú možnosť si prihlášky vytlačiť budú tlačivá k dispozícií v kancelárii ŠJ.
Na všetky otázky týkajúce sa stravovania, prípadne poskytovania dotácií, Vám zodpovieme osobne, alebo na tel. číslach - 0905509021 , 0911732447.
V uplynulých dňoch sa na našej škole uskutočnil obľúbený jazykový projekt „Týždeň s anglickým lektorom“, ktorého sa zúčastnili žiaci 5. až 8. ročníka. Počas celého týždňa mali jedinečnú príležitosť komunikovať s rodenou lektorkou z USA – Frankie, ktorá priniesla do vyučovania nielen autentickú angličtinu, ale aj množstvo energie, kreativity a dobrej nálady. Program bol zameraný predovšetkým na rozvoj komunikačných zručností. Žiaci pracovali v skupinách, riešili rôzne úlohy, diskutovali, spolupracovali a učili sa používať angličtinu prirodzeným spôsobom. Súčasťou aktivít boli aj hry a jazykové úlohy v areáli školy, ktoré spojili pohyb s učením a podporili tímovú spoluprácu. Frankie vytvorila počas celého týždňa priateľskú a motivujúcu atmosféru. Žiaci sa postupne osmeľovali rozprávať, nebáli sa robiť chyby a získavali väčšiu istotu pri komunikácii v angličtine. Na záver kurzu boli všetkým účastníkom odovzdané certifikáty o absolvovaní programu.
O úspechu projektu svedčia aj výsledky anonymného dotazníka. Všetci oslovení žiaci (100 %) uviedli, že ich lektorka zaujala a hodiny sa im páčili. Rovnako 100 % žiakov odporúča kurz všetkým, ktorí sa učia angličtinu, a všetci by sa kurzu radi zúčastnili aj v budúcnosti. Na otázku, čo im Frankie dala najviac, odpovedalo: 50 % žiakov, že sa naučili nebáť robiť chyby, 25 % uviedlo, že si vďaka nej ešte viac obľúbili angličtinu, 12,5 % ocenilo rozvoj spontánnosti, 12,5 % sa naučilo efektívnejšie pracovať v skupine. Najväčší úspech mali aktivity, ktoré spájali spoluprácu a pohyb. Až 62,5 % žiakov označilo za najzaujímavejšie kombináciu skupinovej práce a hier v areáli školy.
Sme veľmi radi, že tento projekt priniesol našim žiakom nové vedomosti, skúsenosti a predovšetkým odvahu používať anglický jazyk v praxi. Ďakujeme lektorke Frankie za jej nadšenie, trpezlivosť a inšpiratívny prístup. Veríme, že sa s ňou na našej škole opäť stretneme.
Osobitné poďakovanie patrí vedeniu školy za dlhodobú podporu a dôveru, vďaka ktorým sme mohli tento projekt realizovať už po tretíkrát. Vytvárame tým priestor a príležitosť na rozvoj jazykových zručností a osobný rast našich detí.
FOTOALBUM Martina Bieliková
Dňa 27. mája sa na našej škole uskutočnilo školské finále v stolnom tenise. Zúčastnilo sa ho 16 najlepších hráčov z našej školy. Na základe stanoveného pavúka sa postupne hralo osemfinále, štvrťfinále, semifinále a samotné finále.
Hráči podávali výborné výkony, zvlášť prekvapili mladí hráči, Michal Gros a Augustín Sláviček. Preto sa nemusíme báť o kvalitu v nasledujúcich rokoch. Síce nepostúpili do semifinále, ale herne príjemne prekvapili.
Do semifinále sa dostali Sebastián Áč, Jakub Bielik, Jaroslav Gregor, Šimon Bielik.
Keďže výsledky boli nasledujúce- Áč- Bielik Š.- 0:2, Gregor- Bielik J.- 0:2, zopakovalo sa finále z minulého roka, keď Jakub porazil Šimona. Tento raz sa ale tešil mladší z bratov Šimon, ktorý porazil Jakuba- 2:0.
Blahoželáme všetkým, zvlášť víťazovi Šimonovi Bielikovi. Víťaz má právo vyzvať na zápas pani riaditeľku. Túto možnosť aj využije.
Všetci hráči boli odmenení vecnými darmi.
Organizátori turnaja
Je už tradíciou, že sa žiaci ôsmeho ročníka našej školy zúčastňujú jazykovej skúšky Fit in Deutsch A1 v Goethe inštitúte v Bratislave. Cieľom tejto skúšky je overenie vedomostí a jazykových schopností žiakov a následné získanie medzinárodne uznávaného certifikátu. Pre našich ôsmakov je to deň plný zážitkov, nových skúseností a zároveň jedna z prvých dôležitých skúšok, ktoré mladého človeka čakajú na jeho pomyselnej ceste za poznaním.
Tá naša spoločná cesta sa začala 13. mája 2026 o 6.00 ráno na vlakovej stanici v Prievidzi.
Žiaci absolvovali skúšku pozostávajúcu z dvoch častí.
Písomná časť preverila ich schopnosti počúvať a čítať s porozumením a museli napísať odpoveď na e-mail.
V ústnej časti bolo potrebné sa v krátkosti predstaviť a následne bez prípravy pohotovo reagovať na otázku spolužiaka. Krátke minidialógy tvorili na základe vizuálneho podnetu – obrázka alebo slovíčka k zadanej téme. Žiaci počas celej skúšky prišli do kontaktu s autentickým jazykom. A to nielen vo forme textov a nahrávok, na ktoré museli reagovať, ale aj pri samotnom skúšaní lektorkami z Nemecka, ktoré počas celej skúšky zadávali pokyny výhradne v nemčine.
Po úspešnom absolvovaní skúšky čakala našich žiakov krátka prehliadka budovy Goethe inštitútu, navštívili sme knižnicu a multimediálne učebne.
Ďalšou zastávkou bola návšteva Rakúskeho kultúrneho fóra na Hodžovom námestí. Pozreli sme si tu veľmi zaujímavú výstavu „Kunst im Spektrum“, ktorá predstavila obrazy autistických umelcov.
Následne sme pokračovali v prehliadke historického centra Bratislavy, ktoré sa žiakom veľmi páčilo. Neodmysliteľnou súčasťou programu boli, samozrejme, aj ochutnávky miestnej gastronómie vo forme fastfoodu, bistier a stánkov s občerstvením.
Všetkým žiakom gratulujeme k získaniu certifikátu a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.
FOTOALBUM PK NEJ
Naši piataci si na hodine slovenského jazyka vyskúšali učenie trochu netradične – zážitkovo a hlavne chutne. Témou hodiny bol opis pracovného postupu, ktorý si deti neosvojovali len teoreticky, ale priamo v praxi pri príprave ovocného šalátu s jogurtom. Počas hodiny spoločne krájali ovocie, pripravovali jednotlivé ingrediencie. Deti pracovali s veľkým nadšením a radosťou. Takéto zážitkové učenie im pomáha lepšie pochopiť učivo, rozvíjať spoluprácu, kreativitu aj samostatnosť. Najväčšou odmenou bol nielen chutný ovocný šalát, ale aj úsmevy a spokojnosť žiakov, ktorí si hodinu naozaj užili.
FOTOALBUM Zlatica Ondrejová