Zber papiera predlžujeme do 24.6. 2019
Na zabezpečenie zmysluplného, náučného a zábavného prežitia voľného času detí chce naša škola sprístupniť rôzne zaujímavé krúžky pre našich žiakov. Súčasne chceme rozvíjať porozumenie medzi mladými a staršími ľuďmi prostredníctvom vzájomných stretnutí a odovzdávania životných múdrostí a zručností.
Prosíme záujemcov o vedenie týchto krúžkov, aby sa prihlásili na adrese Spojenej školy, Školská 370/19, 972 13 Nitrianske Pravno.
- Šachový krúžok
- Zdravotnícky krúžok - obsadený
- Hasičský krúžok
- Basketbalový krúžok
- Malý programátor
- Atletika pre deti
- Čítanie seniorom
Milí rodičia, potvrdenie o návšteve školy vášho dieťaťa si môžete vytlačiť priamo z našej stránky. Návod je uvedený v nasledujúcom odkaze:
Ako vytlačiť potvrdenie o návšteve školy
Dňa 22. 5. 2019 sa uskutočnila prednáška o odpadoch v CSS Bôrik. Učiteľmi boli žiaci 8. a 9. ročníkov.
Na Slovensku sa vyprodukuje ročne cca 11 miliónov ton odpadov. Z toho až 1, 7 milióna ton komunálnych odpadov vzniká u každého z nás. Dievčatá na tento závažný fakt poukázali aktivitou s názvom „Môj deň“. Predviedli, koľko odpadu bežný človek vyprodukuje za 24 hodín. Ďalej žiaci vysvetlili, že v súčasnosti na Slovensku platí Hierarchia nakladania s odpadmi, avšak neriadime sa podľa nej. Najviac sa u nás odpad skládkuje, potom spaľuje, separuje, kompostuje, opätovne používa a nakoniec minimalizuje. Malo by to byť presne opačne. V poslednej časti prakticky ukázali, ako správne separovať. Klienti i ošetrovatelia sa aktívne zapájali a žiakov odmenili búrlivým potleskom.
Veľká vďaka patrí pani Hiščárovej, ktorá prednášku zorganizovala.
Na záver, možno pár slov na zamyslenie...
O tom, koľko odpadov vyprodukujeme, rozhodujeme my! Rozhoduje o tom náročnosť nášho životného štýlu a schopnosť uvedomiť si jeho dopady na životné prostredie, budúce generácie a zdravie.
Kolégium Zelenej školy
Tak ako aj po minulé roky, opäť na našej škole organizujeme zber papiera. Papier môžete nosiť od pondelka 3.6.2019, vždy ráno od 7:20 do 7:50 bočným vchodom pavilónu A, kde vám bude odvážený. Papier noste prosím zviazaný alebo v kartónovej krabici. Tešíme sa na spoluprácu a veríme, že sa vás zapojí čo najviac. Najlepší budú odmenení.
komisia ENV
Už tradične v mesiaci máj prebiehal v rámci celého Slovenska pod záštitou organizácie UNICEF už 15. ročník kampane „Týždeň modrého gombíka 2019“. Po ôsmykrát sme ako škola využili možnosť zapojiť sa do tohto charitatívneho projektu, ktorý je súčasťou k splneniu 3. kritéria k programu „Škola priateľská k deťom“. Pod záštitou žiackeho parlamentu na našej škole sa nám v týždni od 13. do 27. 5. 201 podarilo prispieť sumou 77,37 €.
Snahou organizácie UNICEF ako aj všetkých zapojených škôl bolo opäť pomôcť a podporiť situáciu detí na východe Ukrajiny.
A práve preto vopred určení členovia žiackeho parlamentu počas troch dní (od 15. – do 17. 5. 2019) každú veľkú prestávku usilovne propagovali zámer tohtoročnej kampane. Žiaci našej školy mali možnosť zakúpiť si a nosiť modré gombíky ako symbol spolupatričnosti. Kampaň mala aj tento rok vzdelávací rozmer, bola vopred propagovaná prostredníctvom školského rozhlasu a plagátov v pavilónoch školy. O jej cieľoch a zámeroch sme sa my - členovia žiackeho parlamentu dozvedeli formou prezentácie na 5. zasadnutí dňa 19. 5. 2019. Informácie sme následne sprostredkovali svojim spolužiakom v triede.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a pomohli.
žiacky parlament
Dňa 2. mája 2019 sa uskutočnilo školské kolo prednesu prózy a poézie v nemeckom jazyku.
Žiaci súťažili v dvoch kategóriách .
Kategória A / 3. – 4. ročník / :
PRÓZA:
1. miesto – Margaréta Anna Richter – 3.A
2. miesto – Ela Ťažiarová – 3.A
3. miesto – Lea Frimmelová – 3.A
POÉZIA:
1. miesto – Sára Kučerová – 3.A
2. miesto – Sára Richterová – 3.A
3. miesto – Nela Gebrlínová – 3.A
Kategória B / 5. – 9. ročník / :
PRÓZA:
1. miesto – Sofia Solčányová – 5.A
POÉZIA:
1. miesto – Lenka Krpelánová – 5.A
Všetkým súťažiacim a učiteľom nemeckého jazyka ďakujeme za výbornú prípravu. Súťažiaci na prvých
miestach postupujú na Celoslovenské kolo prednesu prózy a poézie v nemeckom jazyku , ktoré sa
bude konať v Kežmarku 20. – 21. 6. 2019. Žiakom srdečne gratulujeme a prajeme im veľa úspechov,
radosti pri učení sa cudzích jazykov a v júni im držíme palce na celoslovenskom kole. Viel Erfolg !
Mgr . Juliana Pálešová / PK NEJ
Keďže Svetový deň Zeme tento rok padol na Veľkonočný pondelok, oslávili sme ho na našej škole v predstihu a to ešte pred veľkonočnými prázdninami, v stredu 17. apríla. Tohtoročnou témou Svetového dňa Zeme bola ochrana prírodných druhov. Žiaci krúžku Zelenej školy si pre svojich malých divákov pripravili divadielko o zvieratkách a zlých ľuďoch Lotroch a dobrých a zlých vílach. Nakoniec to, našťastie, dobre dopadlo a zvieratká i Zem sa zachránili.
22. apríl nie je len Dňom Zeme, ale aj Dňom Zelených škôl. Preto sme sa zamerali na plnenie úloh vyplývajúcich z plánu Zelenej školy a tou je stále téma POTRAVINY. Konkrétne to boli lokálne potraviny, ich produkcia, výhody a význam pre naše zdravie a prostredie.
Rôzne druhy potravín sme rozdelili medzi jednotlivé ročníky a žiaci tieto témy spracovali a vytvorili k nim zaujímavé aktivity, ba niektorí pridali i malú ochutnávku. Prváci a druháci spracovali tému med a včelie produkty. Boli naozaj kreatívni, privítali nás vo svojich vyzdobených triedach odetí ako včielky a zahrnuli nás množstvom informácií o živote včiel, o výrobe medu a jeho účinkoch na naše zdravie. Tretiaci sa popasovali s mliekom a mliečnymi produktmi, zamerali sa na farmu z Kamenca pod Vtáčnikom, ich produkciu syrov a bryndze. U štvrtákov to krásne voňalo chlebíkom a pekárenskými výrobkami z Prievidzských pekární a cukrární a pekárstva Duke. Mohli sme si otestovať naše znalosti, či rozoznáme jednotlivé druhy chleba či pečiva. Tému mäso a mäsové výrobky mali zas piataci. Poučili nás o rôznych druhoch mäsa, o spôsobe spracovania v našom regióne. Dokonca sa v 5. C objavili aj živé králiky s odbornou prednáškou o ich chove a mohli ste ochutnať i mäsové výrobky z diviny. Šiestaci zisťovali, kde sa v našom regióne pestuje ovocie a ako sa spracúva. Jablká, jablkový mušt z Ostratíc či čučoriedky z Lazian boli skloňované v týchto triedach. Zelenina a huby boli témou siedmakov. Dozvedeli sme sa, že významným producentom v našom okrese sú Nováky, kde v obrovských skleníkoch vykurovaných termálnou vodou už deviaty rok pestujú rajčiny, a baníci v hĺbke 300 m pod zemou pestujú hlivu ustricovú, ktorá je veľmi zdravá a mali by sme ju zaraďovať do nášho jedálnička. Ryby, rybky, rybičky - to bola ôsmacka téma. 8. C svoju triedu presťahovala von, v rybárskom stane sme dostali prednášku o návnadách a tiež sme si mohli skúsiť nahadzovanie udicou. Ale aby sme nerozprávali o rybách len globálne, ale aj lokálne, tak napríklad baníci v Handlovej chovajú sumčeka afrického a náš región sa môže pýšiť množstvom rybníkov na chov kaprov či pstruhov. No a sladkou bodkou na záver boli medovníky z Malinovej, o ktorých nám porozprávali deviataci. Priblížili nám históriu výroby, tradíciu receptúr a prekvapilo nás, kam až táto sladká dobrota putuje do sveta. Žiaci pri absolvovaní jednotlivých stanovíšť zbierali logá lokálnych výrobkov a nakoniec si ich spolu s triednymi učiteľmi umiestnili do mapky. Získali tak krásny názorný prehľad o potravinách, ktoré sa produkujú v ich bezprostrednom okolí. My veríme, že o tom povedia aj doma, aby sme to naše dobré podporovali a kupovali. Veď kúpou týchto výrobkov podporujeme prácu našich ľudí a zamestnanosť v regióne. No a v neposlednom rade ide o čerstvosť, zrelosť a našu Zem.
Ďakujeme všetkým žiakom, pedagógom a vedeniu školy za tento super deň!
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Tak ako aj po minulé roky, opäť na našej škole vyhlasujeme zber šípok. Zber sa začína v pondelok 30.9.2019 a potrvá do 14.10. 2019 teda dva týždne, keďže sa šípky rýchlo kazia a nedajú sa skladovať v bežných podmienkach. Šípky môžete nosiť každé ráno od 7:20 do 7:50 hod, bočným vchodom do pavilónu A.
Veríme, že sa vás zapojí čo najviac. Všetci usilovní zberači budú odmenení. Tešíme sa na spoluprácu.
komisia ENV
V priestoroch našej základnej školy v pavilóne A sa 11.apríla už tradične konali „Veľkonočné tvorivé dielne“. Úvod tohoto milého podujatia patril deťom zo Základnej umeleckej školy a deťom zo Základnej školy. Kultúrny program si nacvičili spolu so svojimi pani učiteľkami a vychovávateľkami.
Tento rok na tvorivé dielne prijalo pozvanie 7 lektorov-majstrov svojho remesla. Helenka Kračmerová z Nitrianskeho Pravna – zdobenie kraslíc, Jožka Kurišová z Nitrianskeho Pravna - enkaustika, Mária Furmanová z Hradca – zdobenie medovníkov, Rudolf Schwarcz z Prievidze – odlievanie ozdôb z včelieho vosku, Tibor Bartoš z Nedožier-Brezian – drotár, Rastislav Haroník z Vyšehradného – keramikár a Igor Prilinský z Prievidze – výroba píšťaliek.
Deťom aj návštevníkom sa dielne veľmi páčili a my sa tešíme na stretnutie opäť o rok.
V mesiacoch marec a apríl prebehla na našej škole
v žiackej knižnici literárno-čitateľská súťaž pod názvom
“ Vytvor svoju vlastnú rozprávkovú knihu, alebo rozprávkové leporelo “.
Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci všetkých vekových kategórií, avšak
výhercovia mohli byť iba traja.
Výhercovia, ktorí vytvorili najkrajšie rozprávkové knihy a leporelá:
1.miesto – Tamarka Polevková z 2. A
2. miesto - Dominika Ivinová z 2. A
3. miesto - Miška Polgárová z 2. A
Žiačky boli odmenené peknými knižnými cenami. Srdečne im gratulujeme.
Veľmi pekne ďakujem aj ostatným zapojeným súťažiacim, ktorí takisto s veľkým zanietením pracovali na výrobe knižiek. Za svoju usilovnosť získali všetci účastníci súťaže malé, ale pekné odmeny.
Verím, že sa súťaž deťom páčila a budúci rok sa budú môcť opäť do nej zapojiť.
Mgr. A. Pročková
Vo štvrtok 11. apríla 2019 sa na našej škole konala verejnoprospešná finančná zbierka organizácie Liga proti rakovine. Všetkým, ktorí tento charitatívny projekt podporili, ĎAKUJEME . Vyzbierané peniaze v rámci projektu Liga proti rakovine sa použijú v podobe financovania služieb pre pacientov na celom Slovensku. Viac informácií na www.lpr.sk. Vyzbierali sme 137.19 €.
Mgr. Alena Miková
„KINDERWERKSTATT 2019“
V jarnom turnuse od 31. 3. do 5. 4. 2019 strávili žiaci z 5. A triedy ( Marek Oller, Nina Gašparová, Natália Krebesová, Andrea Janáčová, Lenka Krpelanová a LeoDírer) kreatívny týždeň plný rôznych aktivít a zážitkov vo Vysokých Tatrách.
Tvorivá dielňa v nemeckom jazyku je už tradične organizovaná za finančnej podpory Karpatskonemeckého spolku na Slovensku. Týka sa žiakov navštevujúcich školy so štatútom nemeckých národnostných menšín. Aj tento rok sa realizovala v Hoteli AGRO vo Veľkej Lomnici.
Pán Helmut Bistika - lektor pre zdokonaľovanie sa v nemeckom jazyku a výtvarný umelec z Medzeva hovoriaci po nemecky sa okrem iného už dlhé roky venuje formou rôznych kreatívnych workshopov aj tvorivým dielňam s deťmi.
Téma tohtoročného pobytu znela: „MeinTraumberuf“ - „Moje povolanie snov“.Jej cieľom bolo spracovať túto tematiku rôznymi netradičnými výtvarnými technikami. Deti každý deň v dopoludňajších hodinách usilovne kreslili, maľovali, tvorili, vystrihovali, lepili, modelovali figúrky, šili bábky, vyrábali drevené hračky a popritom si rozširovali slovnú zásobu a precvičovali gramatické javy z nemčiny.
V popoludňajších hodinách boli na programe výlety a vychádzky do blízkeho okolia. Deti sa odviezli vláčikom do Popradu, Kežmarku či Tatranskej Lomnice. Veľkú radosť im urobili filmové rozprávkové predstavenia „Dumbo“ a „Ako vycvičiť draka 2“v CINEMAX-kine v Poprade.Páčila sa im aj prehliadka hradu v Kežmarku či návšteva galérie „Dobrá hračka“ a múzea lyží v Tatranskej Lomnici.
Na javisku každý večer po skupinkách prezentovali v nemeckom jazyku tematické scénky, recitovali, spievali, tancovali...
Naši žiaci boli veľmi kreatívni, zapájali sa do všetkých aktivít. S nadšením vytvárili obdivuhodné práce a získali nové skúsenosti pri práci s rôznymi materiálmi.
Pobyt v Tatrách pri aktívnej činnosti ubehol opäť neuveriteľne rýchlo. Deti sa zdokonalili v nemeckom jazyku,
spoznali nových kamarátov a odniesli si domov okrem množstva krásnych zážitkov aj svoje ručne vyrobené výtvory.
Mgr. Ivona Haneschová
Milí učitelia, milí žiaci!
Dňa 22. marca sme si pripomenuli Svetový deň vody. Vyčistili sme brehy okolitých potokov a riek a symbolicky sme vypustili Dar vode. Akt samotného odovzdávania Daru vode ste si vyfotografovali a zapojili ste sa tak do našej súťaže.
Pri hodnotení sme brali do úvahy:
Originalitu fotografie, či bol Dar vode vyrobený z prírodných materiálov, zisťovali sme, ako veľmi sa žiaci snažili pri zbieraní odpadu.
Porota zložená z netriednych učiteľov to nemala vôbec ľahké, pretože každá jedna trieda si dala záležať a vytvorila zaujímavé dielka.
Napokon však rozhodli nasledovne:
3. miesto - 8. C
2. miesto – 5. A
1. miesto – 6. C
Výhercom srdečne blahoželáme a ďakujeme všetkým zúčastneným za aktívnu účasť na Svetovom dni vody.
FOTOALBUM Kolégium ENV a Zelenej školy
Aj tento školský rok mali žiaci tretieho ročníka možnosť zapojiť sa do súťaže Môj prvý anglicko-slovenský obrázkový slovník. Tretiaci, ktorí sa od septembra postupne zoznamovali na hodinách anglického jazyka s novou slovnou zásobou, sa veru nenechali zahanbiť a vytvorili nádherné slovníčky. Porota zložená z učiteľov anglického jazyka mala ťažkú úlohu vybrať, ktoré z malých diel sú tie najlepšie, ale nakoniec sa im to podarilo. Všetky deti, ktoré sa zúčastnili súťaže, získali cenu. Dúfame, že ich táto súťaž povzbudí a motivuje v ďalšom učení sa tohto krásneho jazyka.
Takže toto sú naši víťazi:
Prvé miesto:
Ela Ťažiarová, 3.A
Sára Richterová, 3.A
Kristína Vráblová, 3.A
Druhé miesto:
Lukáš Žúbor, 3.A
Terézia Kováčová, 3.A
Bibiana Orthová, 3.A
Tretie miesto:
Erik Kobza, 3.A
Lea Frimmelová, 3.A
Tomáš Kováčik, 3.B
Branislav Čižniar, 3.B
Vanda Zuberská, 3.B
Karolína Urik, 3.B
Nina Poljaková, 3.C
Kategória: Originálna väzba
Nela Gebrlínová, 3.A
Natália Kotlárová, 3.C
Damián Kuna, 3.C
Účasť:
Viktória Páleschová, 3.B
Karin Kaukalová, 3.C
Za predmetovú komisiu anglického jazyka Ing. Andrea Srnová
Dňa 1.apríla 2019 sa konalo školské kolo súťaže Slávik Slovenska. Do 29. ročníka celoštátnej speváckej súťaže sólistov v interpretácii ľudovej piesne sa v našej škole zapojilo16 malých spevákov. Porota v zložení pani učiteliek Eva Gebrlínová, Adriana Krištínová a Ľudmila Spevárová nemala ľahkú úlohu a rozhodla nasledovne:
I. kategória:
1.miesto : Margaréta Anna Richter, 3.A
2.miesto: Erik Kobza, 3.A
3.miesto: Ela Ťažiarová, 3.A
II. kategória:
1.miesto: Johanna Mária Richter, 6.A
2.miesto: Daniel Tulík, 5.A
3.miesto: Veronika Janáčová, 5.A
Všetci zúčastnení dostali sladkú odmenu a diplom. Víťazom súťaže gratulujeme a držíme palce v okresnom kole.
Mgr. Ľudmila Spevárová
Od 1.1. 2019 vstúpila do platnosti novela zákona č. 544/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií na podporu výchovy k stravovacím návykom detí a žiakov v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ktorá rieši poskytovanie dotácií štátu pre deti v materských školách a žiakov základných škôl. V nasledujúcom odkaze: Prihláška na stravovanie s dotáciou.doc, ako aj na stránke školy v časti Dokumenty školy/Tlačivá školy je uložená prihláška na stravovanie s dotáciou. Prosíme rodičov o dôsledné oboznámenie sa s informáciami uvedenými v tejto prihláške.
Dňa 6. apríla 2019 sme v telocvični Základnej školy v Nitrianskom Pravne oslávili Svetový deň stolného tenisu. Podujatie bolo súčasťou celoslovenského projektu „...ideme hrať ping – poooooong...“ Jedným z hlavných cieľov projektu bola oslava tohto športového odvetvia, možnosť stretnutia sa s ľuďmi s tým, aby mali radosť zo samotného hrania, nielen zo súťaženia, ale aj pre zábavu. Stolný tenis je šport pre život, ktorý prináša radosť. Poskytuje jedinečnú hodnotu: spolu môžu hrať ľudia rôzneho veku, pohlavia, schopností alebo fyzických daností. Úlohou je zapojiť aj ľudí, ktorí zvyčajne stolný tenis nehrávajú, vzbudiť v nich lásku k tomuto športu a samozrejme pritiahnuť k stolom aj nových hráčov.
Realizácia projektu začala už na hodinách telesnej výchovy a počas krúžkovej činnosti v telocvični. Vyučujúci p. uč. Blaháč, p. uč. Kiripolský a vedúci stolnotenisového krúžku p. Holec pripravili pre žiakov stolnotenisové stoly, priblížili im pravidlá stolnotenisových hier a začalo sa hrať. Hlavná časť projektu pokračovala v sobotu 6. apríla dopoludnia. Pozvaní boli žiaci, rodičia aj starí rodičia. Zahrali si dvojhry, štvorhry i hru kolotoč. Hralo sa na 5 stoloch v telocvični a popoludní aj na 2 vonkajších stoloch. Sily si premerali hráči v 3 kategóriách.
1. kategória - žiaci ZŠ: 1. m. – T. Barlok, 2. m. – N. Ollerová, 3. m. – M. Oller
2. kategória - muži: 1. m. – M. Ličko, 2. m. – J. Beňo, 3. m. – S. Holec
3. kategória - ženy: 1. m .– J. Gebrlínová, 2. m. – P. Drábiková, 3. m. – V. Petríková
Projekt bol realizovaný v spolupráci s obcou. Počas hodín telesnej výchovy sa zapojilo 135 žiakov, v sobotu 6. apríla bolo zapísaných 102 priaznivcov stolného tenisu. Každý dostal minerálku, sladkú odmenu a náramok od organizátorov projektu. Poďakovanie patrí p. M. Kiripolskému, S. Holecovi, J. Gebrlínovi, P. Drábikovej, V. Petríkovej, J. Schusterovej, K. Šujanovej, T. Haneschovi, ktorí sa aktívne zapojili do príprav a realizácie projektu.
Verím, že tento príjemne strávený športový deň bol zážitkom pre všetkých zúčastnených a o rok si ho opäť zopakujeme.
Mgr. Jana Gebrlínová, riaditeľka školy
Nina Zbiňovcová, žiačka 8. A triedy, sa v tomto školskom roku úspešne prebojovala cez obvodné i krajské kolo Olympiády v nemeckom jazyku a dňa 18. 3. 2019 nás reprezentovala na Celoštátnom kole v Bratislave, kde si zmerala svoje vedomosti a jazykové kompetencie s víťazmi krajských kôl v kategórii 1C.
Nina Zbiňovcová sa spomedzi 8 súťažiacich žiakov 5.- 9. ročníka z celého Slovenska umiestnila na 4. mieste. Slávnostného vyhlásenia výsledkov a odovzdania cien sa zúčastnili aj zástupcovia veľvyslanectiev a zahraničných inštitútov. Ocenenie si Nina Zbiňovcová prevzala v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca priamo z rúk predsedkyne COK ONJ, PhDr. Heleny Hanuljakovej. Nine srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy!
Mgr. Juliana Pálešová
Pytagoriáda je matematická súťaž, v ktorej okrem správnosti vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas, za ktorý žiaci dané príklady vypočítajú. Tento rok sme do okresného kola poslali 11 súťažiacich. Medzi najlepšími matematikármi v okrese sme mali 7 úspešných riešiteľov. Najlepšie sa umiestnili
Alex Fillo, 5.A – 2. miesto v kategórii P5
Pavol Lajstrík, 8.A – 3. miesto v kategórii P8
Ďalšími úspešnými riešiteľmi boli:
Johanna Mária Richter, 6.A
Richard Burčík, 4.C
Dominik Žilla, 4.B
Bianka Richterová, 5.A
Margaréta Anna Richter, 3.A
Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme, prajeme im do budúcnosti ešte veľa úspechov a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy.
PaedDr. Petra Drábiková