Nová snímka „Kto je ďalší?“ podľa tvorcov hovorí o tom, že „moderná doba nie je úplne bezpečná a internet, bez ktorého si nevieme predstaviť našu existenciu, vie byť šialene nebezpečné miesto.“
Šikana, či už tá fyzická, alebo cez internet, je vážna vec a jej akékoľvek prejavy v žiadnom prípade nemôžeme tolerovať!
Preto sme ponuku na možnosť vzhliadnutia tohto filmu, ktorý jeho režisér Miro Drobný od 1. septembra uvoľnil na školské predstavenia za znížené vstupné po konzultácii s vedením školy prijali. Dňa 15. 10. 2019 si tak až 80 žiakov našej školy malo možnosť pozrieť film v Ster Century Cinema KORZO Prievidza. Je určený vekovej kategórii 12+ a inšpirovaný tromi skutočnými príbehmi zo Slovenska, Ruska a Kanady. Osudy hlavných hrdinov zmenil internet a priviedol ich až na hranicu života a smrti.
Film sa začal prvým príbehom, ktorý zobrazuje momentálne veľmi aktuálnu tému – kyberšikanu. Hlavnú úlohu v ňom stvárňuje známa slovenská reperka Aless Caparelli, ktorá vo filme čelí tomuto problému a bojuje proti šikane.
Extrémny fenomén „rooftopping“ predvádzali v druhom príbehu dvaja najznámejší rooftopperi na svete Oleg (Vitaliy Raskalov) a Vadim (Vadim Makhorov). S kamerami na hlavách a bez akéhokoľvek istenia v honbe za tzv. „selfie“ protizákonne zdolávali jednu výškovú budovu za druhou po celom svete. Ich slávu zatieňuje iba krásna Angela (Angela Nikolau). Rozhodnú sa, že na výstup v areáli atómovej elektrárne priberú aj ju. Aby získali najkrajší záber s najväčším počtom lajkov riskujú svoje životy.
Film uzatvára tretí príbeh, ktorý sa sústredí na tému sexuálneho zneužívania. V hlavných úlohách sa v ňom predstavili americký herec Brian Caspe (Hellboy, Mission Impossible, Operácia Anthropoid) a mladá američanka Anita Sonnberger.
Známu slovenskú speváčku Celeste Buckingham príbeh mladého dievčaťa oslovil natoľko, že sa rozhodla pripraviť k filmu titulnú pieseň pod názvom Voiceless. Ďalšie titulné skladby k filmu pripravila spevácka hviezda svetového formátu Demi Lovato a už spomínaná slovenská reperka Aless.
Film opisujú naši žiaci ako prekvapujúci, silný, strhujúci, ktorý vyráža dych, prináša aj slzy a zimomriavky...Po filme zostalo v kinosále pár minút ticho na zamyslenie!
Ruža šípová (lat. Rosa canina) sa zaraďuje medzi liečivé rastliny. Zbierajú sa jej plody- šípky, ktoré na jeseň dozrievajú. Používajú sa v sušenej forme na výrobu čajov alebo sa môžu použiť na výrobu džemu či sirupu. Šípky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, preto by sme ich mali konzumovať hlavne v zimnom období. Šípkový čaj pôsobí preventívne proti nachladnutiu a infekciám, upokojuje a zlepšuje schopnosť sústredenia a pomáha proti jarnej únave.
Naše šípky putovali do Liptovského Hrádku na sušenie a výrobu čaju. Tento rok nám prialo aj počasie, a tak sa nám podarilo nazbierať neuveriteľných a rekordných 402,05 kg šípok. Zapojilo sa 51 žiakov. Najusilovnejší bol kolektív 1.C triedy.
A tu sú víťazi:
Odmenení budú samozrejme všetci zberači, či už menšou alebo väčšou cenou. Takisto sme sa zapojili aj do celoslovenského projektu Zber šípok spoločne s Lesmi SR, budeme netrpezlivo čakať na vyhodnotenie, a dúfame, že v kategórii jednotlivcov či kolektívov, budú odmenení aj naši žiaci.
Ďakujeme všetkým žiakom ale aj rodičom či starým rodičom, že podporili dobrú vec a pomohli. Tešíme sa na zber šípok aj o rok.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
V rámci spolupráce s Goethe inštitútom prebiehal v dňoch 7. až 9. októbra 2019
v triede 8. A zaujímavý projekt, ktorý viedli umelci pôsobiaci na Goethe inštitúte v Berlíne - Anna Faroghi a Haim Peretz. Cieľom projektu bolo vytvoriť grafickú novelu, príbeh o sebe samom. Žiaci si zaujímavou formou rozvíjali nielen nemecký jazyk, ale aj zručnosti v kreslení, kreativitu, rozprávačské schopnosti, sociálne vzťahy a vzájomné rešpektovanie sa v triede.
Projekt všetkých nadchol, žiaci vytvorili zaujímavé, vtipné komiksy z vlastného života v nemeckom jazyku. Sami sa čudovali, aké príbehy pod vedením nemeckých lektorov dokázali vymyslieť a samozrejme nakresliť. Anna i Haim boli nadšení z kreativity našich žiakov a komiksy sa im veľmi páčili. Práce žiakov budú uverejnené a vystavené v Goethe inštitúte v Bratislave.
Mgr. Juliana Pálešová
Zelená škola je školou zmeny, je to škola zážitkového učenia, zameraná na environmentálne vzdelávanie, ekologicky mysliaca. Inak povedané, je to medzinárodný program, do ktorého sú zapojené školy z celého sveta. Na Slovensku bolo tento rok prihlásených 300 škôl. Len 90 z nich bolo odmenených a získalo titul Zelená škola.
Spojená škola v Nitrianskom Pravne je jednou z tých, ktoré sa môžu pýšiť medzinárodným certifikátom a vlajkou Zelená škola.
Jablko verzus banán, boj lokálnych potravín proti dovezeným, množstvo vyprodukovaného oxidu uhličitého pri prevoze kakaa do Európy, Fair Trade alebo spravodlivý obchod...Tieto i mnohé ďalšie témy trápili predchádzajúce 2 roky členov Kolégia Zelenej školy. Vďaka ich svedomitej práci v téme Potraviny, sme sa mohli dňa 9. 10. 2019 už po tretíkrát zúčastniť Slávnostnej certifikácie programu Zelená škola v Bratislave, kde sme prevzali Medzinárodné ocenenie za tému Potraviny. Týmto titulom sa môžeme pýšiť nasledujúce 2 roky.
A kto je zodpovedný za tento úspech? Hybnou silou Kolégia sú naši žiaci:Kelebercová Emília,ŠinkováLiliana, Štancelová Sára,RoučkováJasmína,Šiller Adrián.
Veľkými pomocníkmi boli aj: Lajstríková Lenka, Čavojská Lea,Greschnerová Dominika,Melo Adrián, Richterová Veronika,Magátová Adriana,Ťažiarová Simona.
Veľké „ďakujeme“ patrí vedeniu školy, ktoré už tretie certifikačné obdobie podporuje všetky aktivity Zelenej školy. V téme Potraviny boli aktívni vyučujúci – triedni i netriedni učitelia, pani vedúca školskej jedálne, páni školníci a pani upratovačky.
A za čo ďakujeme? Za to, že sme Zelená škola!!!
Získaním certifikátu sa však naša práca nekončí. Práve naopak, čakajú nás nové výzvy a nové zaujímavé témy Zelenej školy.
Mgr. Z. Gulejová
Zber šípok v piatok končí!
Oznamujeme všetkým žiakom a rodičom, že zber šípok končí už v piatok 11.10. 2019. (nie v pondelok, ako bolo pôvodne plánované). Ak máte ešte nejaké šípky doma, doneste ich prosím do piatku.
Za porozumenie a spoluprácu ďakujeme.
Aj tento školský rok sme sa rozhodli vyzdobiť areál našej školy – pripraviť výstavu darov jesene. Každý žiak sa môže v termíne od 7. do 14. 10. zapojiť prinesením tekvice, zeleniny, ovocia, či rôznych výrobkov z nich. Prinesené plody a výrobky budú vystavené v areáli školy. Tešíme sa na spoluprácu.
Vážení rodičia,
pozývame Vás na triedne rodičovské združenia, ktoré sa uskutočnia v pondelok 16.9.2019 o 16. hodine.
Stretnutie triednych dôverníkov sa bude konať o 16.45 v pavilóne A v špeciálnej učebni.
Európsky deň jazykov bol vyhlásený Radou Európy, ktorá zastupuje 800 miliónov Európanov zo 47 krajín . Každoročne si ho pripomíname 26. septembra. Je dňom osláv jazykovej rôznorodosti Európy, kde sa hovorí viac ako 200 európskymi jazykmi. V Európskej únii sa používa 24 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov. Po prvý raz sa tento deň slávil v roku 2001 – Európskom roku jazykov – a odvtedy si ho pripomíname dodnes. Do podujatí súvisiacich s Európskym dňom jazykov sa zapájajú mnohé jazykové a kultúrne inštitúcie, združenia , univerzity, a najmä školy. Výnimkou nie je ani naša škola – Spojená škola Nitrianske Pravno, ktorá sa už dlhé roky zapája do osláv Európskeho dňa jazykov a patrí k menšinovým školám s vyučovaním nemeckého jazyka.
Spoločne sme sa vydali 26. septembra 2019 osláviť už tradične Európsky deň jazykov do nášho hlavného mesta
Bratislavy po prvýkrát na LinguaFest - festival k oslave jazykov, ktorý usporiadala Ekonomická univerzita v Bratislave.
Cieľom festivalu bolo:
Pre žiakov boli pripravené rôzne jazykové hry a súťaže v rôznych jazykoch, prednášky a workshopy.
Mgr. Juliana Pálešová
Až v 41 krajinách Európy sa od 23. do 30. septembra 2019 v duchu hesla #BeActive uskutočnil Európsky týždeň športu. Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v Európe. Na Slovensku ho piatykrát zastrešuje Národné športové centrum.
Do Európskeho týždňa športu sa aktívne zapojila i naša škola, takmer 500 žiakov. Dievčatá sa venovali aerobiku pod vedením pani Žilovej. Pre chlapcov boli pripravené v telocvični a na futbalovom ihrisku rôzne aktivity a súťaže, napríklad futbal, stolný tenis, streľba na bránu, štafetové behy, cvičenia s tenisovými raketami a lietajúcimi taniermi.
Cieľom tejto akcie bolo podporiť športovú činnosť žiakov, poukázať na potrebu hýbať sa, rozvíjať pohybové schopnosti a zručnosti a tým pozitívne vplývať na ich zdravotný stav.
Mgr. A. Krištínová
Milí žiaci!
22. október 2019 je vyhlásený prezidentkou Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva za Medzinárodný deň školských knižníc. Pripomína sa od roku 1993. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Pripomína sa každý štvrtý októbrový pondelok.
Aj naša škola si v tomto školskom roku tento deň aktívne pripomenie. Pri príležitosti tohto dňa sa na našej škole uskutoční zber kníh pre deti a mládež. Knihy by mali byť zachovalé (čisté, nepoškodené). Zber sa začína v pondelok 30.9.2019 a potrvá do 14.10. 2019 teda dva týždne –ako aj zber šípok.
Knihy môžete nosiť každé ráno od 7:20 do 7:50 hod, bočným vchodom do pavilónu A.
Knihy budú použité na akcii „Burza kníh“, ktorá sa uskutoční v piatok
18. októbra 2019.
Veríme, že sa vás zapojí čo najviac.
Tešíme sa na spoluprácu.
vedúca žiackej knižnice
Oznamujeme všetkým žiakom a rodičom, že slávnostné otvorenie školského roka 2019/2020 sa uskutoční v pondelok 2. septembra 2019 o 8.00 hodine na školskom dvore.
Všetci ste srdečne vítaní!
Dňa 2. septembra 2019 sa opäť otvorili brány pre všetkých školákov.
Po zaslúženom oddychu nastúpil čas učenia, skúšania, školských aktivít a povinností.
Žiaci, rodičia, pedagógovia a ostatní zamestnanci školy sa zhromaždili na školskom dvore.
Po zaznení štátnej hymny sa všetkým prítomným prihovorila riaditeľka školy Mgr. Jana Gebrlínová, ktorá všetkých srdečne privítala, zvlášť prvákov, ktorým popriala veľa úspechov a radosti z každého dňa. No a deviatakom zas popriala úspešný a pohodový posledný rok na našej škole. Slova sa ujal aj starosta obce Mgr. Andrej Richter, ktorý poprial celému kolektívu a žiakom veľa úspechov v práci.
Slávnostnú časť ukončili svojim vystúpením žiaci základnej umeleckej školy.
Všetkým žiakom želáme veľa dobrých známok, pochvál a aby sa naša škola stala miestom, kde sa budú dobre cítiť.
Mgr. Edita Grossová
Dňa 12. apríla 2019 sa v Trenčíne uskutočnilo krajské finále súťaže Jazykový kvet (celoštátna jazykovo – umelecká súťaž). Samotnému finále predchádzalo semifinále, ktoré sa konalo tzv. movie verziou, čo znamená, že všetky žiacke vystúpenia bolo nutné nahrať vo forme videa, ktoré sme spracovali ako film, zostrihať a poslať na vyhodnotenie odbornej porote, ktorá z nich vybrala postupujúcich do samotného finále.
V kategórii poézia/próza - prevzatá tvorba v anglickom jazyku - sa predstavila Stela Krajči zo 7.A, ktorá prerozprávala známy príbeh o Oliverovi Twistovi. Svojím prejavom zaujala porotu i divákov a v náročnej konkurencii sa jej podarilo zvíťaziť a postúpiť do celoslovenského finále.
V kategórii poézia/próza - prevzatá tvorba v nemeckom jazyku - sa predstavili dve žiačky, a to opäťStela Krajči a Tamarka Bielikovázo 7. A.Tamara Bieliková sa v krajskom kole umiestnila na veľmi peknom 2. mieste a Stela Krajči svojím oduševneným prejavom nadchla porotu, za čo si vyslúžila víťazstvo v danej kategórii a kvalifikovala sa do celoslovenského finále.
Celoslovenské kolo tejto súťaže sa konalo v Nitre 14. júna 2019 a bolo pre Základnú školu vNitrianskom Pravnemimoriadne úspešné. Stelka Krajči získala v prednese poézie v nemeckom jazyku 2. miesto a v prednese prózy v anglickom jazyku 3. miesto.
Na obe žiačky, ktoré reprezentovali našu školu, sme nesmierne hrdí. Poďakovanie patrí nielen im, ale aj Mgr. Juliane Pálešovej a Mgr. Marte Bielikovej za systematickú prácu so žiačkami a ich prípravu na súťaž.
Autor: Mgr. Marta Bieliková, vedúca predmetovej komisie anglický jazyk
Odhlásiť zo stravy je možné prostredníctvom mobilnej aplikácie Strava.cz
V školskom roku 2018/2019 sme sa v žiackej knižnici zapojili do 15. ročníka celoslovenskej čitateľskej súťaže Čítame s Osmijankom. Cieľom súťaže bolo priviesť žiakov k čítaniu hodnotnej detskej literatúry, rozvíjať predstavivosť, slovnú zásobu, tvorivosť, lásku k materinskej reči a vypestovať v žiakoch návyk čítať vo voľnom čase. Súťaž prebiehala od novembra 2018 do konca mája 2019. Do súťaže sa zapojili žiaci 2., 3. a 4. ročníka. Úlohou žiakov bolo vypracovať súťažné otázky, ktoré boli zaradené do hodnotenia odbornou porotou. Výsledky súťaže boli uverejnené 1. júna 2019 na webovej stránke www.osmijanko-ba.sk, kde si ich môžete pozrieť.
Víťazný kolektív mal možnosť získať celodenný zájazd a 8 + 8 + 8 = 24 súťažných kolektívov knižné balíčky v hodnote 30 €.
Môžeme sa pochváliť, že aj na našej škole sa našiel výherný kolektív, ktorý sa zaradil medzi prvú osmičku a získal pekné knižné balíčky z kníhkupectva Martinus v hodnote 30 €.
Víťazný kolektív – trieda 2.A: Tamara Polevková, Martin Wáclaviak, Martin Zachara, Daniel Dado, Simon Gombarček, Tobias Ivanič, Bianka Bieliková a Jakub Bielik.
Víťazom srdečne gratulujeme!
Veľmi pekne ďakujem aj ostatným zapojeným súťažiacim. Za svoju usilovnosť získali všetci účastníci súťaže malú odmenu.
Verím, že sa súťaž deťom páčila a niekedy v budúcnosti sa do nej opäť zapojíme .
Mgr. A. Pročková
vedúca žiackej knižnice
Naši žiaci si aj v tomto školskom roku môžu vybrať zo širokej ponuky krúžkov. Vybrať si môžu jeden príp. dva krúžky, pričom na jeden zo zvolených krúžkov odovzdajú vzdelávací poukaz.
Dňa 21. júna 2019 sa v Kežmarku stretli víťazi školských a regionálnych kôl v prednese poézie a prózy v nemeckom jazyku. Súťaž je už tradične súčasťou osláv „Sviatku kultúry a vzájomnosti“. Účastníci sa zišli na pôde Základnej školy – Hradné námestie, aby si zmerali svoje recitátorské schopnosti v rámci celoslovenského kola organizovaného pre všetky školy patriace do siete národnostných menšín.
Našu školu reprezentovali dve recitátorky v kategórii 3.- 4. ročník, ktoré pripravovali p. učiteľky Mgr. J. Pálešová a Ing. A. Srnová. Kategóriu 5. – 7. ročník zastúpili taktiež dve žiačky, ktoré pripravovala Mgr. I. Haneschová:
Sára Richterová- 3. A, poézia
Margaréta Anna Richter - 3. A, próza
Lenka Krpelanová- 5. A, poézia
a Sofia Solčányová - 5. A, próza
Súťažiaci z Bratislavy a Nitrianskeho Pravna pricestovali kvôli väčšej vzdialenosti už vo štvrtok 20. 6. 2019. Žiaci z Chmeľnice, Starej Ľubovne, Medzeva a domáci z Kežmarku sa dostavili až na druhý deň. Súťaž začala v piatok o 9:00 prezentáciou, privítaním súťažiacich, všetkých hostí a členov poroty. Po oficiálnom otvorení riaditeľom školy pánom Mgr. Miroslavom Beňkom sa celoslovenské kolo začalo. Súťažilo sa paralelne v dvoch triedach, zvlášť sa hodnotila poézia, zvlášť próza v troch kategóriách: 3. - 4. , 5. 6. 7. , 8. a 9.ročník.
Porotu tvorili vyučujúce nemeckého jazyka z jednotlivých škôl a hodnotili podľa nasledovných kritérií: výber ukážky, výslovnosť, recitačné schopnosti a celkový dojem. Dohľad nad odbornou porotou prebrala predsedníčka Karpatskonemeckého spolku za Horný Spiš Mgr. Mária Recktenwaldová, ktorá sa prítomným v úvode milo prihovorila a ocenila usilovnosť žiakov v príprave na súťaž. Konkurencia bola silná a vyrovnaná.Porota mala mimoriadne ťažkú úlohu pri udeľovaní bodov a hodnotení. Rozhodujúce boli naozaj iba drobné detaily.
Naše recitátorky obstáli nasledovne:
Sára Richterová v kateg. 3. – 4. ročník – poézia -2. miesto,
Margaréta Anna Richter v kateg. 3. – 4. ročník – próza - 3. miesto,
Lenka Krpelanová v kateg. 5. – 7. ročník – poézia – 3. miesto,
Sofia Solčányová v kateg. 5. – 7. ročník – próza - 3. miesto.
Z ich úspechov sa úprimne tešíme a srdečne blahoželáme!
Okrem diplomov a cien získali naše žiačky nielen nové skúsenosti, ale predovšetkým motiváciu do ďalšej práce.
Teší nás, že ich snaha a námaha pri učení sa nemeckých textov v rámci svojho voľného času a počas nácvikov s p. učiteľkami bola porotou takto vysoko ohodnotená.
Ivona Haneschová
V mesiaci jún prebiehal na našej škole zber papiera. Spolu sme vyzbierali 6297,8kg. Zapojilo sa 48 žiakov, najusilovnejšie boli kolektívy 3.A, 4.A a 5.A triedy . Tí, ktorí doniesli nad 100kg papiera, boli odmenení vecnými cenami a ostatným sa ušla aspoň sladká odmena.
Tu je poradie na prvých troch miestach:
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a najmä rodičom, ktorí boli ochotní zberový papier doviezť. Tešíme sa na spoluprácu aj v budúcom školskom roku.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Od 1.9.2019 sa z dôvodu rekonštrukcie školskej jedálne Spojenej školy v Nitrianskom Pravne nevarí. Strava pre žiakov aj zamestnancov školy bude zabezpečená dovozom stravy zo ŠJ Falešníka 6, Prievidza. Výdaj stravy bude realizovaný v budove zrekonštruovanej požiarnej zbrojnice v Nitrianskom Pravne.
Poplatky: (doplnok č. 7 k VZN obce č. 9/2014)
Žiak 1. - 4.ročníka : 1,21 € potraviny Žiak 5. – 9. ročníka: 1,30 € potraviny
0,78 € réžia 0,78 € réžia
1,99 € spolu 2,08 € spolu
-1,20 € dotácia -1,20 € dotácia
V čase od 15.8. do 31.8.2019 budú v objekte požiarnej zbrojnice k dispozícii nové prihlášky na dovážanú stravu, výdaj šekov, predaj čipových kariet na odber stravy (4,80 € 1 karta na 1 meno).
V auguste musí žiak uhradiť preddavok stravného 25,- € na prípadné včas neodhlásené obedy, alebo neprevzaté.
Ak si včas (deň vopred do 12.00) obedy odhlási, celá záloha stravného bude po ukončení stravovania vrátená.
Neodhlásené obedy, alebo neprevzaté, si žiak platí v plnej výške.(žiak 1-4: 1,99 €, žiak 5-9: 2,08 €)
Nárok na dotáciu má žiak prihlásený na stravu po splnení 2 podmienok: - účasť na vyučovaní
- odber stravy potvrdený odčipovaním
Pred otvorením zrekonštruovanej školskej jedálne budú zverejnené nové ceny, poplatky stravného
V školskom roku 2018/2019 sme sa spoločne stretávali na krúžku s názvom „Naša Zelená škola“.
Zodpovedne sme plánovali Deň Zeme, Deň vody, starali sme sa o Bylinkovú špirálu, sledovali sme obyvateľov Hmyzieho hotela, hľadali sme dodávateľov „lokálnej desiaty“.
Okrem povinností sme si samozrejme užili aj množstvo zábavy a čo to sme sa ajnaučili. Navštívili sme bezobalový obchodík v Prievidzi, kde nás zaujali tekvicové hubky na umývanie riadu a rozložiteľné zubné kefky. Na prednáške v RKC Prievidza sme získali nové vedomosti o živote včiel, pochutili sme si na vlastnoručne zdobených medovníčkoch.
Ďakujem všetkým členom krúžku za množstvo energie a smiechu, ktoré vložili do jednotlivých aktivít. Verím, že sa opäť stretneme i budúci školský rok.
Zuzana Gulejová