O ŠKOLE

  • SKÚMAJ SVOJE OKOLIE

    SKÚMAJ SVOJE OKOLIE

    V školskom roku 2019/2020 sa Spojená škola Nitrianske Pravno zapojila do projektu s názvom „ Skúmaj svoje okolie“.  Projekt je zameraný na žiakov druhého stupňa základných škôl. Bude realizovaný celý školský rok. Zameriava sa na dve kľúčové oblasti: hydrológiu  a meteorológiu.

    Žiaci sa budú venovať nielen mechanickému zberu dát o prostredí školy, ale najmä ich interpretácii, hľadaniu odpovedí na rozličné výskumné otázky, komunikácii s inými školami či odborníkmi.

    Pre hydrologické merania sme si vybrali Tužinku, vodný tok, ktorý je v blízkosti školy. Žiaci Laura Orthová zo 7. A a Branislav Mello  zo 6. B už aj začali. Pravidelne merajú pH či teplotu vody. Lovia drobné vodné bezstavovce, ktoré následne určujú. Výsledky svojej práce konzultujú aj s pani učiteľkou Teplanovou Školkovou.

    Na základe získaných  údajov budeme vedieť bližšie určiť kvalitu vody a dozvieme sa niečo viac o životnom prostredí v okolí školy.

    Pre potreby meteorologických meraní sme si v blízkosti školy postavili malú meteorologickú búdku, ktorú pre nás vyrobil pán Michal Krasko. Pri jej umiestnení v areáli nám pomohol pán učiteľ Blaháč a naši páni školníci.

    Tento bádateľsky zameraný projekt sa významnou mierou podieľa na rozvoji prírodovednej gramotnosti našich žiakov a poskytuje priestor na participáciu žiakov, učiteľov, rodičov i ostatných zamestnancov našej školy.

    Ďakujeme všetkým, ktorí sa do projektu s nami pustili a o výsledkoch našich meraní vás budeme priebežne informovať.

     

    Zuzana Gulejová

     

    FOTOALBUM

  • VÝLET DO BRATISLAVY

    VÝLET  DO  BRATISLAVY

         12. december 2019 bol pre štyroch bývalých a dvadsaťpäť terajších žiakov našej školy obzvlášť výnimočný! Pán starosta obce Mgr. Andrej Richter zorganizoval pre nich na podnet Komisie školstva a športu celodenný výlet. Týmto milým gestom ocenil ich snahu a úsilie reprezentovať našu školu. Poukázal nato, že iniciatíva, obetovanie svojho voľného času a práca nad rámec svojich povinností sa naozaj cení a oplatí! Výhry v súťažiach, podieľanie sa na skrášľovaní školy, separácii odpadu, predkladaní nápadov a návrhov, realizácia aktivít  na pomoc iným či zapájanie sa do rôznych projektov, boli adekvátne dôvody, prečo dostala táto akcia zelenú.

         Ocenených žiakov zo ZUŠ-ky, aktívnych žiakov zo Zelenej školy a  vedúcu krúžku Mgr. Z. Gulejovú, iniciatívnych členov žiackeho parlamentu a ich koordinátorku Mgr. I. Haneschovú  čakal v sprievode pána starostu v tento deň celodenný výlet do Bratislavy. Odchod z Nitrianskeho Pravna bol ráno o pol ôsmej. Po príchode k nábrežiu Dunaja sme absolvovali prehliadku  prírodovedného múzea, ktoré sa zameriava na výskum, dokumentáciu a prezentáciu rozmanitosti živej a neživej prírody najmä na území Slovenska. Svojimi zbierkami a exponátmi sa zaraďuje medzi významné európske prírodovedné múzeá. Verejnosti sprístupňuje mineralogické zbierky zo slovenských a svetových lokalít. Prostredníctvom skamenelín približuje geologickú minulosť Zeme. Naši žiaci si z ponuky tematických prednášok vybrali exotické zvieratá.

    Fundovaný pán sprievodca podrobne priblížil deťom jednotlivé druhy exotických zvierat, spôsob ich života, stravovania a správania sa vo voľnej prírode. Kládol aj rôzne otázky, ktoré však našich žiakov vôbec nezaskočili a  na mnohé vedeli rýchlo a správne zareagovať. Okrem prednášky videli žiaci v expozícii žirafu v životnej veľkosti, mamuta, medvede, dinosaura, vysokú zver, rysy, vlky, líšky, vtáctvo, ryby, ale aj rôzne skameneliny či vzácne druhy kameňov. Nevynechali sme ani zaujímavú výstavu o medveďovi hnedom.

    Z múzea sme sa presunuli na Hviezdoslavovo námestie a užili  si príjemnú atmosféru na vianočných trhoch. Ďalším bodom programu bolo Zážitkové centrum vedy AURELIUM. Tu sa prelínala zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“, kedy je vedecký poznatok alebo akékoľvek učivo skryté v zábavnom experimente. Najlepšie sa každý učí pomocou vlastných skúseností a zážitkov, preto žiaci v jednotlivých stanovištiach objavovali optické klamy, experimentovali s fyzikálnymi pokusmi a zapájali svoje myslenie prostredníctvom priamej interakcie.

    Nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých bola aj úvodná laserová show s farebnými, svetelnými a zvukovými efektmi. V podvečer plní zážitkov a dojmov sme sa vydali na cestu domov.

         V mene školy a žiakov, ktorí sa akcie zúčastnili, sa chceme pánovi starostovi za výlet veľmi pekne a úprimne poďakovať! Tento výlet stál naozaj zato! U žiakov vzbudil pocit zadosťučinenia a  opätovnú motiváciu k ďalšej snahe dosahovať úspechy v súťažiach, byť aktívnym členom krúžku „Zelená škola“ či zanieteným „politikom“ v žiackom parlamente.  Všetci sme si tento skvelý deň naplno užili. Veríme, že táto pekná akcia sa stane tradíciou aj  v budúcnosti a bude motivovať aj ďalších žiakov.

    FOTOALBUM

                                                         Ivona Haneschová

  • DARČEK POD VIANOČNÝ STROMČEK

    DARČEK POD VIANOČNÝ STROMČEK

    Aj tento rok sme sa v mesiaci december zapojili  do výzvy SČK územného spolku Prievidza v rámci projektu na podporu zraniteľných skupín pre deti z detských domovov „DARČEK POD VIANOČNÝ STROMČEK“. Cieľom tejto akcie   bolo symbolicky finančne prispieť na drobné darčeky a pozornosti pre spríjemnenie vianočných chvíľ deťom, ktorým žiaľ z rôznych dôvodov nemôžu prispieť ich rodičia. Vyzbierali  sme  a na účet SČK v Prievidzi poslali 55, - eur. Ďakujeme všetkým, ktorí pomohli a veríme, že peniažky pomôžu tam, kde je to najviac treba .

    Mgr. E.Grossová

  • IBOBOR 2019

    IBOBOR 2019

    Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

    Tento rok sme do súťaže zapojili 3 triedy v troch kategóriách – Drobci 3.A, Benjamíni 7.B, Kadeti 8.A. V týchto kategóriách sme mali aj úspešných riešiteľov, ktorí získali pekné diplomy a sladkú odmenu.

    3.A 100% úspešnosť - 1. miesta /4/: Tamara Polevková, Peter Gros, Michal Fitzel, Tobias Ivanič.

           Úspešní riešitelia / 10/ : Sebastián Áč, Jakub Bielik, Daniel Dado, Simon Gombarček, Maroš Teplan, Martin Wáclaviak, Martin Zachara, Maxim Zimmerman,

                                               Dávid Bánovčan, Bianka Bieliková.

    7.B Úspešní riešitelia / 2/ : Nina Katarína Balážová, Tomáš Losonczi

    8.A Úspešní riešitelia / 4/ : Tamara Bieliková, Nina Bugajová, Sophia Dujak, Caroline Haneschová

    Všetkým blahoželáme a prajeme im veľa chuti do riešenia a úspechy aj budúci školský rok.

                                                                                                              Mgr. Alena Miková

         

  • ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ

    ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ

    Vážení rodičia!

    Obnovenie prevádzky v zrekonštruovanej školskej jedálni je naplánované na 4. februára 2020. V prípade zmeny Vás budeme včas informovať.

  • PASOVANIE PRVÁKOV

    PASOVANIE PRVÁKOV

               Už tradične v predvianočnom období sa koná v našej škole veľká slávnosť Pasovanie prvákov. Preto 5. decembra v popoludňajších hodinách viedli kroky prváčikov, ich rodičov a blízkych do pavilónu A, kde sa slávnosť konala.

                 Po slávnostnom nástupe  žiakov sa slova ujali a celým programom sprevádzali  Laura Ďuricová a Adrián Šiller z 9. B triedy .  V úvode slávnosti sa prváčikom, rodičom i vyučujúcim prihovorila pani riaditeľka Mgr. Jana Gebrlínová. Vie, že  deti sa už od začiatku školského roka niečo naučili, ale veľa ich ešte aj čaká, a  preto popriala najmenším žiakom veľa trpezlivosti a úspechov  v škole.

     Po príhovore sa krátkym vystúpením predstavila skupina  historického šermu Bojník. Blížiacu sa vianočnú atmosféru navodili zas vianočné koledy v podaní malých hudobníkov a spevákov ZUŠ v Nitrianskom Pravne. Žiačky zo  4.A  sa predstavili moderne spracovanou scénkou rozprávky O Červenej Čiapočke. Vo viacerých vstupoch zneli krásne zaspievané piesne žiačok speváckeho odboru ZUŠ.           

      AJ prvácke triedy sa predstavili so svojím programom. Deti spievali, tancovali, recitovali v slovenskom i v nemeckom jazyku. Po jeho skončení boli prváčikovia pasovaní členmi skupiny Bojník za riadnych žiakov našej školy. Z rúk triednych pani učiteliek si v tomto školskom roku pasovací dekrét, darček a malú sladkosť prevzalo 51 prvákov.

                           Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácií pasovania prvákov. Prváčikom želáme veľa úspechov a sily, aby do  školy stále radi chodili.

                                                                              Mgr. Ľudmila Spevárová

    FOTOALBUM

  • ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKOM JAZYKU

    ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKOM JAZYKU

    Dňa 10.12. 2019 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. V kategórii 1A sa do náročných úloh v písomných aj ústnych disciplínach zapojili šiesti šikovní angličtinári. Po skvelých výkonoch sa najúspešnejšími stali:

    1. miesto: Adrián Stotka, 7.A
    2. miesto: Daniel Tulík, 6.A 
    3. miesto: Bianka Richterová, 6.A

    Ďalšími úspešnými riešiteľmi boli Tomáš Losonczi a Nina Katarína Balážová zo 7.B triedy a Oliver Gombarček z 5.A triedy.

    Adrián Stotka si teda zmeria sily so žiakmi ďalších škôl na okresnom kole, ktoré sa bude konať 15. januára 2020 v Prievidzi.

    Okrem neho nás budú reprezentovať Stela Krajči, 8.A v kategórii 1B a Daniel Ahmati Hrdý, 5.B v kategórii 1C.

    Všetkým zúčastneným žiakom zo srdca ďakujeme za ich účasť a víťazom držíme palce v okresnom kole. Good luck! 

     

    FOTOALBUM

    Za PK anglického jazyka Ing. Andrea Srnová

     

  • ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V NEMECKOM JAZYKU

    ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V NEMECKOM JAZYKU

    2.12.2019 sa konalo školské kolo olympiády v nemeckom jazyku. Veľmi nás teší zvýšený záujem o túto súťaž. V kategórii 1A sa zapojilo až 7 žiačok zo 7.A triedy, ktoré si zmerali  sily v počúvaní a čítaní s porozumením, opise obrázka, gramatickom teste a rozprávaní na voľnú tému. Všetci sa svedomito pripravovali a porotu príjemne prekvapili svojimi vedomosťami. Zvíťazila Johanna Mária Richter, na 2.mieste sa umiestnila Vanesa Baniarová a tretia bola Mária Pálešová. Úspešnými riešiteľkami boli aj Nina Pediačová a Laura Orthová. Prvé tri získali diplomy a vecné ceny, ostatní boli odmenení sladkosťami. Do okresného kola v kategórii 1A postupujú Johanna Mária Richter a Vanesa Baniarová, v kategórii 1B Tamara Bieliková z 8.A a v kategórii 1C Stela Krajči tiež z 8.A. Všetkým blahoželáme a prajeme im veľa chuti do učenia a veľa úspechov v okresnom kole, ktoré sa  bude konať16.1.2020.

                                                                  Za PK nemeckého jazyka Mgr. Katarína Ivinová

     

  • UKONČENIE TRINÁSTEHO ROČNÍKA KAMPANE ČERVENÉ STUŽKY

    UKONČENIE TRINÁSTEHO ROČNÍKA KAMPANE ČERVENÉ STUŽKY

     Dňa 27. novembra 2019 sa tri členky žiackeho parlamentu a tri účastníčky výtvarnej súťaže (Nina Katarína Balážová – 7. B, Katarína Hidegová – 8. B, Tamara Bieliková – 8. A, Veronika Masaryková – 8. A, Sofia Mikulová – 8. A a Veronika Janáčová – 6. A) zúčastnili konferencie v Žiline pri príležitosti ukončenia trinásteho ročníka kampane „Červené stužky 2019“. Do tohtoročnej kampane sa zapojilo až 473 škôl. Do výtvarnej súťaže (v kategórii stredné, základné a špeciálne školy) 184 škôl, z toho 91 ZŠ.

         Slávnostné ukončenie a vyhodnotenie organizovalo Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline pod záštitou Dr. Tatula Hakobyana, riaditeľa Kancelárie WHO na Slovensku, s podporou MŠVVaŠ SR, Okresného úradu, odboru školstva v Žiline (v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2019“). Kampaň „Červené stužky“ je osvetovou a preventívnou kampaňou, ktorá nie je spojená s finančnou zbierkou. Za najúčinnejší prostriedok osvety v boji proti AIDS považuje zvýšenie informovanosti a prehĺbenie odborných vedomostí o HIV/AIDS. Kampaň je tiež zameraná na prevenciu látkových a nelátkových závislostí a na podporu prevencie a vzdelávania v oblasti obchodovania s ľuďmi.

    Na stretnutí boli prítomní: za MŠVVaŠ SR a za rozvojové projekty Zdravie a bezpečnosť v školách 2019 Mgr. Tomáš Vanko a Mgr. Zuzana Burianová, za Ministerstvo zdravotníctva SR a za Národný projekt Ministerstva zdravotníctva SR s názvom Postupy pre výkon prevencie prof. Doc. MUDr. Jozef Šuvada, PhD., za Okresný úrad, odbor školstva Mgr. Janka Černická, za Jesseniovú lekársku fakultu v Martine Doc. MUDr. Henrieta Hudečková, PhD., MPH a za mesto Žilina zástupca primátora Mgr. Vladimír Randa.

       Stretnutie začalo odbornou prednáškou prof. Doc. MUDr. Jozefa Šuvadu, PhD. na tému HIV/AIDS a pokračovalo prednáškou Františky Olexovej o Misii sv. Jána v Barbertone v JAR, kde sa školské sestry sv. Františka starajú o chorých na AIDS. Počas stretnutia boli vyhodnotené dve súťaže: výtvarná súťaž a súťaž „Športom pre Červené stužky“. V rámci výtvarnej súťaže bola udelená i cena Okresného úradu, odboru školstva v Žiline.

       Vo výtvarnej súťaži nás reprezentovali tri žiačky našej školy: Sofia Mikulová, Veronika Masaryková a Veronika Janáčová.  Ich práce síce medzi ocenenými neboli, ale ceníme si ich kreativitu a aktivitu vo svojom voľnom čase a nad rámec svojich povinností.

         Účastníkom sa program konferencie veľmi páčil, dozvedeli sa množstvo  zaujímavých informácií.

                                                                     Mgr. Ivona  Haneschová

    FOTOALBUM

         

     

  • ŠKOLSKÝ KLUB DETÍ

    ŠKOLSKÝ KLUB DETÍ

    Od pondelka 2.12. 2019 sa do rannej ŠKD v pavilóne E bude chodiť cez zadný vchod ZUŠ (okolo bytovky).

  • WOCABEE - INOVÁCIA V UČENÍ SA CUDZÍCH SLOVÍČOK

    WOCABEE - INOVÁCIA V UČENÍ SA CUDZÍCH SLOVÍČOK

    Naša škola už druhý školský rok využíva na učenie sa slovíčok vo výučbe cudzích jazykov aplikáciu Wocabee. Učitelia zadávajú žiakom, ktorí si aplikáciu zakúpili, balíčky slovíčok, ktoré si následne doma precvičujú vo svojom mobile alebo na počítači. Žiaci získavajú za každé správne slovíčko body, vďaka ktorým sú umiestení v rebríčku, kde sa vidia a môžu navzájom súťažiť. Zároveň prebiehajú súťaže o rôzne ceny – z našej školy pekné ceny vyhrali Dominik Drábik a Andrea Janáčová zo 6.A. Žiakom sa aplikácia veľmi páči a prispieva k tomu, aby sa učenie cudzieho jazyka stalo zároveň zábavou.

     

    Za predmetové komisiu anglického a nemeckého jazyka Ing. Andrea Srnová

     

  • SVETOVÝ DEŇ SPORENIA

    SVETOVÝ DEŇ SPORENIA

    Svetový deň sporenia bol vyhlásený na 1. medzinárodnom bankovníckom kongrese v Miláne v októbri 1924. Bol stanovený na posledný októbrový deň. V roku 1989 ho schválilo OSN. Hlavným cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny. Sú dôležitým prvkom v boji proti chudobe a prvkom sociálneho a ekonomického pokroku. Rastúca zadĺženosť slovenských domácností, žiaľ, nasvedčuje, že vytváranie úspor nie je samozrejmé ani dnes.

    Preto sme na našej škole zaradili do vyučovania aktivity na zvýšenie povedomia ohľadne sporenia. Cieľom bolo,  aby si deti vypestovali zvyk sporiť už odmalička, aby mali pokojnú budúcnosť bez stresu a aby sa z odkladania časti príjmu stal zvyk, ktorý rodinný rozpočet zvládne bez ujmy. Tento deň pripadol na jesenné prázdniny, preto sme aktivity presunuli až na novembrové dni. Deti z prvého stupňa si vypočuli rozprávku O troch grošoch. Naučili sa, aké dôležité je nielen sporiť, ale aj starať o svojich blízkych, keď to najviac potrebujú a samy to už nedokážu. Žiaci druhého stupňa na výtvarnej výchove vyrábali pokladničky – prasiatka. Recyklovali pritom nepotrebné plastové fľaše. Ȏsmaci na hodinách matematiky riešili príklady zo života, diskutovali pri tom o pojmoch ako aktívne a pasívne príjmy, pravidelné a nepravidelné príjmy a výdavky, nevyhnutné, zbytočné a investičné výdavky, mzda, odvody, dane... Deviataci absolvovali prvé dve kolá hry Finančná sloboda pod vedením lektorky Mgr. Martiny Lettrichovej. Ide v nej o moderný spôsob zážitkovej výučby, ktorá prináša zmenu myslenia a správania študentov v riadení osobných financií. Deti museli pohotovo zareagovať a zariadiť sa v nepredvídateľných situáciách hry tak, aby ich to finančne nezruinovalo. V každej hre mali iný rodinný rozpočet, iné východiskové pozície. Museli riešiť plánovanie, príjem, prácu, hospodárenie s peniazmi, úvery a dlhy, investovania, sporenia, riadenie rizika a poistenie. V druhom kole väčšina z nich správne aplikovala nadobudnuté vedomosti z prvého kola a podarilo sa im dosiahnuť cieľ – byť pri odchode do dôchodku finančne nezávislým od štátu. V decembri ich čakajú zvyšné dve kolá, kde si budú môcť utvrdiť svoje vedomosti a zároveň nadobudnúť nové. Po štyroch leveloch by mali byť deti schopné urobiť správne rozhodnutia týkajúce sa ich a aj našej budúcnosti.

    Mgr. Zuzana Elischerová

    FOTOALBUM

  • NÁBOJ JUNIOR

    NÁBOJ JUNIOR

    Dňa 22. 11. 2019 sa naši siedmi deviataci zúčastnili súťaže Náboj Junior. Je to medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základnej školy. Náboj Junior prebieha súčasne na mnohých miestach po celej Českej, Slovenskej a Poľskej republike. V jednotlivých mestách sa súťaž vyhodnocovala osobitne. Vrámci Prievidze získali naši žiaci desiate a štrnáste miesto s počtom bodov 19 a 18, a to aj napriek tomu, že pre chorobu nenastúpili všetci. (Žiaci na poslednom mieste v rebríčku mali len 4 body). Prvá trojka našim ušla v posledných minútach, keď ich predbehli iné tímy.

    Všetkým zúčastneným ďakujeme, gratulujeme k dosiahnutým výsledkom a prajeme veľa ďalších úspechov v reprezentácii našej školy.

    Mgr. Zuzana Elischerová

    FOTOALBUM

  • HOVORME O JEDLE – VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV

    HOVORME O JEDLE – VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV

    V piatok 22. novembra 2019 sa uskutočnilo v Bratislave v hoteli Carlton slávnostné vyhodnotenie a odovzdávanie cien víťazom súťaže Hovorme o jedle. V literárnej súťaži „POZNÁM ZDRAVÉ POTRAVINY, Z MÔJHO MESTA ČI DEDINY“ bola ocenená aj žiačka z našej Spojenej školy Andrea Janáčová zo 6. A, ktorá sa v sprievode Mgr. Veroniky Schusterovej zúčastnila na tomto slávnostnom podujatí. K úspechu jej  blahoželáme.

    V súťažno-vzdelávacej aktivite HOVORME O JEDLE, kde sme do súťaže posielali prezentáciu s aktivitami našej školy k danej téme a metodický list boli zapojené školy zaradené do zlatého, strieborného a bronzového pásma hodnotenia. Naša škola sa umiestnila v zlatom pásme.

    Ešte raz všetkým, ktorí sa do projektu zapojili patrí veľké poďakovanie.

    Mgr. M. Wesserlová

     

    FOTOALBUM

     

  • TVORIVÁ DIELŇA V NEMECKOM JAZYKU

    TVORIVÁ DIELŇA V NEMECKOM JAZYKU

    V týždni od 20. do 25. októbra 2019 bol za finančnej podpory Karpatskonemeckého spolku na Slovensku realizovaný projekt „KINDERWERKSTATT“, ktorý bol určený pre deti 5. ročníkov. Ponuku zúčastniť sa detského kreatívneho pobytu spojeného s WORKSHOPMI  v nemeckom jazyku prijalo  päť  základných škôl so štatútom tried nemeckej národnostnej menšiny -Medzev, Kežmarok, Nitr. Pravno, Bratislava a Chmeľnica.

    Ubytovanie bolo zabezpečené v hoteli „ AGRO“  vo Veľkej Lomnici.

        Z našej školy sa projektu zúčastnila  p. uč. Ivona Haneschová a šesť žiakov  z  5. A triedy: Paulína Znamenáková, Jasmína Škrobáková, Laura Brenkusová, Sofia Dírerová, Oliver Gombarček a Dominik Grolmus.

        Už tradične viedol tvorivú dielňu  pán Helmut BISTIKA z Medzeva, lektor hovoriaci po nemecky. Celotýždňová téma znela: „Rok – 12 mesiacov v obraze a slove.“ Pod jeho vedením deti spoločne hľadali spojitosti s jednotlivými ročnými obdobiami, mesiacmi, dňami, počasím či rôznymi sviatkami. Tvorivá práca bola zameraná na individuálnu prácu detí, ich kreativitu, výtvarné spracovanie tém rôznymi technikami, pohybové stvárnenie, dramatizáciu, šitie a vyšívanie, prácu s drevom a zdokonaľovanie sa v nemeckom jazyku.

    Dopoludňajšie, popoludňajšie, ale aj večerné hodiny boli každý deň vyhradené na kreatívnu prácu. Deti si vyrobili  návrhy na kalendár podľa mesiaca, v ktorom sa narodili. Technikou kresby, maľby, koláže či dekorovania rôznymi materiálmi vznikol nástenný kalendár s rôznymi motívmi. Na túto nezvyčajnú aktivitu využívali  gombíky, kožu, korok, korálky, vlnu, flitre, rôzne ozdôbky a vytvárali tak netradičnú formu výtvarného výrazu. Žiaci mali možnosť ušiť si aj bábky z textilu alebo vyrobiť si drevené hračky.

    Okrem tvorivej práce bol zabezpečený aj pohyb detí na čerstvom vzduchu a výlety do blízkeho okolia.

        Večer nasledoval kultúrny program v nemeckom jazyku, ktorý  režíroval pán Bistika a v ktorom žiaci odprezentovali svoje schopnosti, nadanie a talent.

       Všetkým  sa pobyt veľmi páčil, deti získali množstvo zážitkov a skúseností, na ktoré budú ešte dlho spomínať.              

     

    Ivona Haneschová

     

    FOTOALBUM

  • EXKURZIA V ŽELEZIARŇACH PODBREZOVÁ A. S.

    EXKURZIA V ŽELEZIARŇACH PODBREZOVÁ A. S.

    V mesiaci október žiaci 7.B, 8.B a 9.B triedy navštívili spolu s triednymi učiteľkami Železiarne Podbrezová a.s.

    Cieľom exkurzie bolo zážitkovou formou sprístupniť učivo chémie - „Výroba a spracovanie železa a ocele“.

    V celom objekte sme museli dodržiavať prísne bezpečnostné pravidlá a predpisy. Rozdelili sme sa na dve skupiny.  Zatiaľ, čo si  prvá polovica žiakov so záujmom prezerala Hutnícke múzeum, druhá polovica sa obliekla do plášťov, na hlavy si nasadili prilby a plní očakávania nasledovali pracovníka železiarní. Na vlastné oči videli, ako sa mení oceľový šrot na oceľovú rúru.

    V priebehu hodiny sme sa  dozvedeli množstvo zaujímavých informácií. Prekvapilo nás, že prvá oceľ tu bola vyrobená v roku 1851,  že elektrická oblúková pec dokáže roztaviť za 1 hodinu 60 ton šrotu, pričom teplota počas tohto procesu dosahuje okolo 1600 °C.

    Železiarne si vychovávajú aj budúcich zamestnancov na Súkromnom gymnáziu ŽP a na Súkromnej strednej odbornej škole hutníckej ŽP. Obe školy sme navštívili. Vedenie nás veľmi milo privítalo, ochotne nám poukazovali priestory školy a dokonca sme mali možnosť vidieť žiakov priamo pri práci. Zaujali nás študenti v rovnošatách, 3D tlačiareň či moderne vybavená počítačová učebňa.

    Na záver sme sa odfotografovali pred bránami školy a plní dojmov sme sa vydali na cestu domov.

    Veríme, že exkurzia obohatila našich žiakov a rozšírila im obzory.

    Z. Gulejová

     

    FOTOALBUM

     

  • SLÁVNOSTNÉ ODHALENIE KNIŽNÉHO DOMČEKA

                   SLÁVNOSTNÉ ODHALENIE KNIŽNÉHO DOMČEKA

    22. október 2019 je vyhlásený prezidentkou Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva za Medzinárodný deň školských knižníc. Tento deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu ku knihám, školskej knižnici, čítaniu, poznávaniu a získaniu si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Pripomína sa od roku 1993 každý štvrtý októbrový pondelok. Aj naša škola si v tomto školskom roku tento deň aktívne pripomenula. Pri príležitosti tohto dňa sa na škole prvýkrát uskutočnil „Zber kníh pre deti a mládež“. Začal sa v pondelok 30. septembra 2019 a skončil 14. októbra 2019. Vyzbieralo sa neuveriteľných cca 400 kníh. Veľká vďaka patrí všetkým deťom a rodičom, ktorí sa zapojili do zberu a doniesli veľa pekných a zachovalých knižiek.

             Všetky knihy sa použili na akcií „Burza kníh“, ktorá sa uskutočnila v piatok 18. októbra 2019 na dolnej  chodbe v pavilóne A. V dnešnej dobe si deti čas na dobrú knihu nájdu čoraz menej, a preto sme využili túto akciu na zdôraznenie významu čítania kníh. Žiaci si na Burze mohli kúpiť knižku za symbolickú cenu 0,50 €. Počas akcie sa predalo 350 kníh v celkovej hodnote 175 €. A čo s vyzbieranými peniazmi? O tom rozhodnú samotní žiaci na najbližšom zasadnutí Žiackeho parlamentu v decembri 2019.

            Súčasťou Burzy kníh bolo aj malé prekvapenie – „Knižný domček“, ktorý bol slávnostne odhalený pani riaditeľkou školy Mgr. Janou Gebrlínovou a bude slúžiť všetkým žiakom našej školy. Čo je to knižný domček? Knižný domček je domovom pre knihy, ktoré už žiaci nepotrebujú, ale zároveň ešte môžu urobiť radosť niekomu inému. Nájsť ho môžete v areáli školy medzi pavilónmi  A a C. Ako knižný domček funguje? Žiak si zoberie knihu, môže si ju prečítať na čitateľskej lavičke, ktorá je umiestnená hneď vedľa domčeka. Ak sa mu knižka zapáči, zoberie si ju domov a dočíta. Neskôr ju vráti. Keď si ju bude chcieť nechať, prinesie namiesto nej inú. Vo vnútri domčeka sa nachádza aj denník domčeka, do ktorého môžu žiaci písať svoje postrehy a zážitky s knihou.

             Verím, že si žiaci domček obľúbia a prajem im veľa pekných, zaujímavých a dobrodružných čitateľských zážitkov.

             Veľká vďaka patrí všetkým pani učiteľkám, pani vychovávateľkám a žiakom, ktorí sa na príprave tejto akcie podieľali. Dúfam, že sa akcia všetkým páčila a niekedy v budúcnosti si ju opäť raz zopakujeme.

     

    FOTOALBUM

     

                                                                                            Mgr. A. Pročková

                                                                                        vedúca žiackej knižnice

  • HOVORME O JEDLE

    HOVORME O JEDLE

    Ovocie a zelenina vitamíny majú,

    nie je to žiadna burina, farbami vždy hrajú.

    A, B, C, D, E vitamíny poznáme,

    a preto my zdravé jedlá papáme.

    Polievka zeleninová – teplá, zdravá,

    každý deň nám silu dáva.

    Zeler, kaleráb, petržlen,

    dá vitamíny každý deň.

    Mrkvička a tekvička

    rozjasní nám očičká.

    Orechy a vitamíny

    sú domáce medicíny.

    Ovocie je dobrá vec,

    vie to každý, jasná vec!

    Lepšia ako čokoládka,

    zo záhradky hruška sladká.

    Čučoriedky, jahody

    nazbierame si z hory.

    Vitamínov veľa majú,

    medvede ich tiež papajú.

    Zdravé veci teda jedzme,

    cukríkmi sa neprejedzme!

     

    Naša žiačka, Laura Ďuricová z 9. B v svojej básni presne vystihla myšlienku VII. ročníka týždňa HOVORME O JEDLE.

    Žiaci Spojenej školy sa pod vedením svojich vyučujúcich v týždni od 14. do 18. októbra 2019 rozprávali o zdravých potravinách. Najčastejšie skloňované pojmy boli: zdravie, výživa a vitamíny. Projekt zahŕňa široké spektrum výchovno-vzdelávacích činností a zážitkových aktivít.

    Na hodinách výtvarnej výchovy deti kreslili na tému „Chutné maľovanie“. Na hodinách slovenského jazyka sa mnohí predstavili vlastnou poéziou alebo prózou na tému „Poznám zdravé potraviny, z môjho mesta či dediny“. Žiaci priniesli rôzne plody, ovocie, zeleninu, tekvice, obilie, orechy i gaštany, z ktorých si urobili výzdobu v areáli školy. Ikebany z domácich plodov a výtvarné práce detí zdobili jednotlivé triedy. Tiež si žiaci vyskúšali vytvoriť sypané obrazy z múky, strukovín a iných prírodných materiálov. Svojou kreatívnou tvorbou prispeli aj pani vychovávateľky s deťmi z ŠKD.

    Jeseň tak prináša nielen chladné a upršané dni, ale aj chutné šťavnaté ovocie a zdravú zeleninu, z ktorej môžeme aranžovať pekné a vtipné ikebany, ale hlavne by mala byť súčasťou nášho denného stravovania.

    Všetkým žiakom a vyučujúcim, ktorí sa do projektu zapojili patrí veľké poďakovanie.

     

    Mgr. Mária Wesserlová

     

    FOTOALBUM

  • LITERÁRNO-DEJEPISNÁ EXKURZIA

    LITERÁRNO-DEJEPISNÁ EXKURZIA

    Dňa 23. októbra 2019 sa žiaci 8. A a 8. C triedy spolu s p. uč. E. Gebrlínovou a p. uč. P. Kašiakovou zúčastnili exkurzie, ktorá bola zameraná na obohatenie vedomostí z oblasti dejepisu a literatúry. Najskôr sme navštívili drevený evanjelický kostol v obci Hronsek, kde nás manžel miestnej pani farárky pútavo a zábavne oboznámil s históriou kostolíka, s jeho výstavbou, kapacitou a inými zaujímavosťami.

    Ďalej naša cesta viedla do Tajova, kde sme si v pamätnom dome pripomenuli významné osobnosti našich dejín – kňaza a vynálezcu Jozefa Murgaša a život a tvorbu významného slovenského literáta Jozefa Gregora-Tajovského.

    Napokon sme navštívili areál Múzea SNP v Banskej Bystrici, kde sme si prezreli exponáty pripomínajúce ťažké a statočné boje našich predkov v časoch 2. svetovej vojny.

    Exkurzia sa nám páčila a veríme, že prispela k obohateniu vedomostí našich žiakov a k formovaniu ich národného cítenia a povedomia.

    Mgr. Petra Kašiaková

  • OKTÓBER MESIAC ÚCTY K STARŠÍM

    OKTÓBER MESIAC ÚCTY K STARŠÍM

    Tak ako minulý rok, aj tento sa rozhodli žiaci Spojenej školy a ZUŠ v Nitrianskom Pravne potešiť svojim programom obyvateľov zariadenia v Bôriku. Žiaci vystúpili s pestrým programom. Bol plný pesničiek, básni, tancov a hrou na hudobných nástrojoch. Žiaci predviedli svoju šikovnosť. Ocenením pre nich bol veľký a spontánny potlesk. Atmosféra bola výborná. Žiaci sa tešili z toho, že svojim vystúpením mohli spestriť život obyvateľom v tomto zariadení. Dúfam, že v tejto tradícii sa bude pokračovať a o rok sa stretneme znovu.

    Mgr. Eva Gebrlínová

     

    FOTOALBUM

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola ako organizačná zložka Spojenej školy – Grundschule mit Kindergarten, Školská 370/19, 972 13 Nitrianske Pravno
    Školská 370/19
  • Základná škola:
    Kancelária školy: 046/5447453; 0911 543 266
    Školská jedáleň:0911 732 447
    Základná umelecká škola:046/5446286

Fotogaléria