Jazykový kvet je akreditovaná postupová súťaž v cudzích jazykoch.
Žiačky našej školy sa už tradične úspešne zúčastňujú tejto súťaže. Inak tomu nebolo ani tohto roku. Najväčší úspech dosiahla Stela Krajči (9.A), ktorá sa prebojovala až na celoslovenské kolo v prednese prózy v anglickom jazyku, kde obsadila krásne 1. miesto.
V celoslovenskom kole nás reprezentovali aj žiačky Sára Richterová (5.A) a Dominika Ivinová (4.A), ktoré sa zúčastnili prvýkrát a hneď dosiahli vynikajúce umiestnenie. Dominika Ivinová obsadila v prednese prózy v nemeckom jazyku 3. miesto a Sára Richterová v prednese poézie v nemeckom jazyku 4. miesto.
Výborné výsledky dosiahli aj žiačky Bianka Bieliková (4.A), Margaréta Anna Richter (5.A) a Tamara Bieliková (9.A), ktoré postúpili vo svojich kategóriách na krajské kolo. Bianka Bieliková obsadila v prednese poézie v nemeckom jazyku 2. miesto, Margaréta Anna Richter v prednese prózy v nemeckom jazyku tiež 2. miesto a Tamara Bieliková v prednese poézie v nemeckom jazyku 3. miesto.
Aj napriek Covid-19 sa súťaž uskutočnila zasielaním videonahrávok, ktoré technicky spracoval p. učiteľ Unterfranc, za čo mu patrí veľká vďaka.
Dievčatám ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy. Prajeme im, aby ich tieto úspechy motivovali k ďalším vynikajúcim výsledkom.
Za PK NEJ Mgr. Katarína Ivinová
Aj tento školský rok sme sa napriek pandemickej a náročnej situácii a opatreniam proti COVID 19 uchádzali o získanie už 6. titulu ŠPD. Plnenie kritérií sme ukončili dobrovoľnými zbierkami v triedach na pomoc detí v krajinách tretieho sveta. Hodnota príspevku bola ľubovoľná. V rámci celej školy sa nám podarilo vyzbierať pekných 122€, za ktoré boli online nakúpené „Darčeky pre život“ z ponuky UNICEF. Zakúpili sme 40 dóz vakcín proti obrne, 40 dóz vakcín proti osýpkam, 40 balení po 12 tabliet antimalarík a 40 zošitov pre 40 detí. K platbe máme aj certifikáty o zaplatení.
Na slávnostnom zasadnutí žiackeho parlamentu dňa 17. 6. 2021 sociálna pedagogička Mgr. Z. Slošiarová odprezentovala prítomným víťazné práce výtvarnej súťaže „UNICEF OČAMI DETÍ“ , ktorá bola interne na škole vyhlásená v súvislosti so zbierkou. A tu sú výsledky:
za ročníky 1-4:
3. B trieda – 1. miesto ( skupinový plagát)
za ročníky 5-9:
Lenka Krpelanová, 7. A – 3. miesto
Ela Ťažiarová a Adela Jungová, 5. A – 2. miesto
Natália Krebesová a Bianka Richterová, 7. A – 1. miesto
Ceny žiačkam odovzdala p. riaditeľka Mgr. J. Gebrlínová a ďakovné listy p. zástupkyňa 1-4 Mgr. M. Hladká.
Bol to rok náročný, ale spoločnými silami sme sa dokázali súčasnej dobe prispôsobiť a preto nás veľmi teší, že aj napriek všetkým prekážkam, ktoré nám pandemická situácia priniesla, sme splnili všetky podmienky a tým sme získali titul
Škola priateľská k deťom 2020/2021.
Titul nám bol doručený poštou 22. 6. 2021 a udelený prostredníctvom certifikátu. Tento rok na nás čakalo aj drobné prekvapenie, ktorým je nálepka, ktorú si nalepíme na vchodové dvere v pavilóne „A“, aby každý náš návštevník mohol vidieť, že aj my sme Škola priateľská k deťom.
Všetkým, ktorí do zbierky prispeli, zapojili sa do výtvarnej súťaže a všetkým, ktorí sa podieľali na získaní titulu ŠPD v mene našej školy aj v mene celého tímu Slovenskej nadácie pre UNICEF úprimne ďakujeme za to, že robíte náš spoločný svet krajším a hodnotnejším. Ďakujeme, že pomáhate pomáhať!
Žiacky parlament
Olympiáda v Tokiu sa blíži. Pri tejto príležitosti si aj naša škola zašportovala, respektíve zabehala. Podľa už vopred vypracovaného harmonogramu sme do behu olympijského dňa zapojili bezmála celú školu. Slovenskou, ale aj olympijskou hymnou, zapálením olympijského ohňa a besedou o olympizme sa začal tento olympijský deň. Žiaci súťažili od prvého až po deviaty ročník v behu na 50 a 70 metrov. Najlepší bežci v každom ročníku, chlapec, dievča boli odmenení tričkami, odznakmi aj medailami. Sme radi, že aj naša škola si pripomenula olympizmus a blížiacu sa olympiádu v Tokiu aj takouto súťaživou formou. Ďakujeme všetkým zúčastneným deťom, že súťažili v duchu fair – play a snažili sa podať čo najlepší výkon. Tešíme sa o päť o rok.
Mgr. Tomáš Chylo,Mgr. Marek Blaháč
V utorok 8. júna 2021 sa v KaSS v Prievidzi konalo kultúrne podujatie organizované prievidzským CVČ, ktorého hlavným bodom bolo oceňovanie víťazov okresných kôl olympiád, vedomostných a umeleckých súťaží v školskom roku 2020/2021. Medzi najlepších v okrese patria aj žiaci z našej školy . Žiaci dosiahli úžasné výsledky v nemeckej a matematickej olympiáde. Tamara Bieliková , žiačka 9. A triedy sa v okresnom kole nemeckej olympiády umiestnila na 1. mieste v kategórií B a Margaréta Anna Richter, žiačka 5. A triedy sa umiestnila na 1. mieste v kategórií A. Žiačky súťažili v tomto školskom roku 2020/ 2021 ONLINE formou a nebáli sa popasovať s novou neznámou výzvou. Taktiež naša škola dosiahla úspech v okresnom kole matematickej olympiády. Nikol Frinková, žiačka 9. A triedy sa umiestnila na krásnom 3. mieste v kategórií Z9 a Ela Ťažiarová z 5. A triedy sa umiestnila na 3. mieste v kategórií Z5. Žiačky si prevzali ocenenie a víťazné poháre, ktoré im odovzdal riaditeľ CVČ PhDr. Dárius Štrba. Slávnostné oceňovanie umocnil aj pestrý kultúrny program. Záver oceňovania spestrila žiačkam aj pani riaditeľka Mgr. Jana Gebrlínová , ktorá žiačkam pogratulovala a pozvala ich do cukrárne. Poďakovanie patrí dievčatám za ich výbornú a úspešnú reprezentáciu školy a vyučujúcim za ich prípravu.
Mgr. Juliana Pálešová
/ PK NEJ /
Vážení rodičia,
za základe zverejnených informácií MŠVVaŠ SR je termín zverejnenia zoznamu úspešných žiadateľov letnej školy posunutý na 25. 6. 2021. Následne otvoríme prihlasovanie do letnej školy. Ďakujeme za pochopenie a trpezlivosť.
Pandémia športu na Slovensku zviazala ruky aj nohy. Po dlhom čakaní na nástup našich detí do školy sme sa dočkali. V minulom školskom roku od marca 2020 až po dnes boli a sú zakázané všetky mimoškolské športové súťaže. Po uvoľnení opatrení šport a telesná výchova môže prebiehať ako pred pandémiou. A my sme to hneď využili a zorganizovali stolnotenisový turnaj na našej škole. Do turnaja sme zapojili všetky deti druhého stupňa. Zistili sme, že pandémia sa podpísala aj na našich deťoch. Ich pohybové a motorické schopnosti klesli. My sme optimisti a veríme, že všetko sa vráti do starých koľají. Na druhej strane musíme vyzdvihnúť ich snahu zvíťaziť. Herným spôsobom turnaja bol pavúk. Každá trieda mala svojho víťaza, ktorý postúpil do finále ročníka ( chlapec, dievča ). Finále školy bolo z víťazov jednotlivých ročníkov. Prví traja boli ocenení peknými trofejami a vecnými cenami. Motiváciou vo finále bol aj fakt, že víťaz si zahrá v priamom súboji s pani riaditeľkou. Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa opäť o rok.
Víťazi dievčatá: 1.miesto – Emília Kelebercová
2.miesto – Kristína Poljaková
3.miesto – Lenka Vašová
Víťazi chlapci: 1.miesto – Alex Mikula
2.miesto – Michal Cicko
3.miesto – Tobias Barlok
Mgr. Tomáš Chylo, Mgr. Marek Blaháč
Aj tento školský rok sa naša škola zapája vo výzvy MŠVVaŠ Letná škola. Schválenie projektovej výzvy bude zverejnené 15. 6. 2021 a hneď po tomto termíne otvoríme prihlasovanie. V prípade schválenia našej žiadosti sme pripravili nasledovné cykly letnej školy (A – krátky 4-5 hodín, B – dlhý 7-10 hodín):
+ bonus:
Žiaci budú mať možnosť prihlásiť sa počas letnej školy na stravovanie v školskej jedálni:
Poplatok je potrebné zaplatiť najneskôr týždeň pred nástupom do letnej školy. Šeky dostanú žiaci na základe prihlásenia sa cez Edupage do konca júna.
Viac informácii zverejníme po schválení žiadosti.
Vážení rodičia, milí žiaci,
v nadväznosti na rozhodnutie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR o zrušení celoplošného Testovania 9 2021, Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) namiesto celoslovenského testovania uskutoční monitoring na reprezentatívnej vzorke žiakov, do ktorej patrí aj naša škola.
Cieľom monitoringu je zmapovať názory a skúsenosti žiakov 9. ročníka základných škôl v súvislosti s dištančnou formou vzdelávania v tomto školskom roku a prepojiť výsledky dotazníka s dosiahnutou vedomostnou úrovňou žiakov.
Monitoring, teda vypĺňanie testov a dotazníka, bude prebiehať elektronickou formou v termíne:
7. 6. 2021 – 9. A, 9. B
8. 6. 2021 – 9. C
v čase 8:00 – 11:30.
Výsledky tohto monitoringu sú veľmi dôležité pre celý rezort školstva. Na základe odpovedí žiakov sa získajú dôležité dáta, ktoré umožnia vyhodnotiť dopady dištančného vzdelávania. A tiež pomôžu pri úprave vzdelávacieho obsahu, ktorý bude dosiahnuteľný pre budúcoročných deviatakov.
Vyučovanie v ostatných ročníkoch prebieha v dané dni štandardne podľa rozvrhu.
PaedDr. Petra Drábiková
Kniha. Dnes ju berieme všetci ako samozrejmosť. Malá, veľká, viazaná, brožovaná, rukopisná, tlačená, ilustrovaná, zábavná či poučná. Ale kde sa tu vzala? Kedy vznikla? Na aké materiály a čím ľudia v minulosti písali?
Na tieto i ďalšie otázky žiakom 6. A a 6. B odpovedala slečna Mgr. Janka Srnková, študentka doktorantstva na Masarykovej univerzite v Brne, 1. júna na netradičnej hodine dejepisu. Vzala nás všetkých naprieč históriou od antiky až po stredovek, pretože formy a podoby knihy sa menili a neustále menia – od papyrusových či pergamenových zvitkov a hlinených tabuliek cez rukopisné kódexy až k tlačenej knihe. Zážitkové vyučovanie však spočívalo v tom, že žiaci všetky tieto materiály videli na vlastné oči, mohli ich ohmatať, ale aj priamo písať na voskové doštičky. Pero bolo z jednej strany ostré, z druhej v tvare lopatky, aby sa napísaný text mohol vyhladiť a napísať nový. Žiaci dokonca na vlastné uši počuli, aký je postup pri výrobe papyrusu či pergamenu, aké sú výhody či nevýhody týchto materiálov. Neobvyklé bolo počúvať o atramente, tušoch či farbách, ktoré boli najvzácnejšie alebo najpoužívanejšie pri písaní na spomínané materiály.
Naši žiaci boli príjemní poslucháči a zážitkové vyučovanie sa im veľmi páčilo. Vymedzený čas rýchlo ubehol a museli sme sa rozlúčiť. Ja touto cestou i v mene žiakov veľmi pekne ďakujem Janke Srnkovej za jej čas a ochotu podeliť sa s nami o svoje poznatky z dávnej minulosti. Pevne verím a dúfam, že si takéto niečo ešte v blízkej budúcnosti zopakujeme, pretože témy na takúto formu vyučovania sme ešte určite nevyčerpali.
Mgr. Vlasta Popelková
Keďže pandemická situácia na sklonku minulého roka zavrela školy, Lesy SR nestihli oceniť najlepších žiakov v zbere šípok. Podarilo sa to až minulý týždeň. O to väčšia bola radosť detí z krásnych cien. Všetky zúčastnené deti dostali balenie šípkového čaju a magnetky s príveskom a tí najusilovnejší rôzne spoločenské hry s lesnou tematikou, sušené šípky, či sladkosti, všetko zbalené v praktických batohoch na potulky prírodou. Hlavnou cenou bola kolobežka, ktorú si určite zaslúžila Ninka Klimantová z 1.C za nazbieraných 42 kg šípok. Deti mali obrovskú radosť a sľúbili, že na jeseň nazbierajú ešte viac. My im budeme držať palce.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Dňa 27. mája 2021 sa uskutočnilo školské kolo prednesu poézie a prózy v nemeckom jazyku. Súťažilo sa v troch kategóriách: 3. – 4. ročník, 5. – 7. ročník a 8. – 9. ročník.
Umiestnenie:
I. kategória ( 3. – 4. ročník ):
1. miesto – poézia: Bianka Bieliková 4. A
1. miesto – próza: Dominika Ivinová 4. A
II. kategória ( 5. – 7. ročník ):
1. miesto – poézia: Lenka Krpelanová 7. A
2. miesto – poézia: Karin Richterová 5. A
1. miesto – próza: Ela Ťažiarová 5. A
III. kategória ( 8. – 9. ročník ):
1. miesto – poézia: Tamara Bieliková 9. A
Žiačkam, ktoré sa umiestnili na prvom mieste a postupujú na celoslovenské kolo prednesu poézie a prózy v Kežmarku, odovzdala ceny pani zástupkyňa Mgr. Hladká. Celoslovenské kolo sa uskutoční 16. júna 2021 prostredníctvom online prenosu. Naša škola bude súťažiť s nemeckými školami z Kežmarku, Bratislavy, Medzeva a Chmeľnice.
Poďakovanie patrí aj pani učiteľkám nemčiny, ktoré žiačky pripravovali.
Všetkým srdečne gratulujeme a držíme palce! VIEL ERFOLG!
Mgr. Juliana Pálešová
PK NEJ
Vážení rodičia, milí žiaci a žiačky,
čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť. Vďaka nemu sme zdravší s vyváženou stravou nám to aj viac myslí. A to sa v škole vždy zíde! Preto potrebujeme dostať ešte viac ovocia a zeleniny do školy.
Kaufland tento rok organizuje 3. ročník projektu Čerstvé hlavičky a hľadá partnerské školy pre každú zo svojich predajní, ktoré od nich získajú pravidelný prísun kvalitného ovocia alebo zeleniny pre svojich žiakov na celý rok.
Stačí, ak na stránke www.cerstvehlavicky.sk nájdete našu školu a zahlasujte za ňu!
HLASOVAŤ MÔŽETE OPAKOVANE KAŽDÝ DEŇ!
Každý hlas sa počíta a aj naša škola sa môže stať jednou zo 70 škôl, ktoré budú dostávať ovocie a zeleninu pre žiakov celý školský rok 2021/2022.
Podporte našu školu v tomto projekte a pomôžete nám zabezpečiť pre Vaše deti pravidelnú porciu zdravej a čerstvej zeleniny a ovocia.
S poďakovaním,
Mgr. Jana Gebrlínová
Jeho cieľom je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou. Práva dieťaťa sú v centre záujmu programu, kľúčové sú participácia, rešpekt, zodpovednosť. Nastavuje rámec vzájomného fungovania medzi žiakmi, pedagógmi a rodičmi. Zároveň učí deti empatii, prajnosti, nezištne pomáhať iným a nemyslieť len na seba. Poskytuje možnosť pomáhať napr. deťom vo svete, ktoré nemajú také podmienky na vzdelávanie ako napríklad my. Tento rok sme sa do programu zapojili už po šiestykrát v rámci úrovne základnej. Žiaci boli s programom oboznámení na 1. zasadnutí žiackeho parlamentu. O jeho aktualizácii z dôvodu pandemickej situácie boli členovia informovaní priebežne. Na získanie titulu „Škola priateľská k deťom“ je tento školský rok potrebné splniť 3 kritériá:
1. kritérium
- Zrealizovať niektorú zo vzdelávacích aktivít z webstránky organizácie UNICEF. Túto absolvovali žiaci 5. A triedy dňa 18. 5. 2021 dve vyučovacie hodiny pod názvom „Škola v čase vojny“. Koordinátor organizácie UNICEF pán Filip Mroč sprostredkoval našim piatakom formou online vzdelávania situáciu detí v krajinách tretieho sveta. Prostredníctvom živých prezentácií mali možnosť dozvedieť sa ako žijú, aká je úroveň ich vzdelávania, aké majú problémy či podmienky na život. Chýba im pocit bezpečia, majú minimálne možnosti a vyhliadky na lepšiu budúcnosť. Príbehy jednotlivých detí boli veľmi smutné a dojímavé. V našich žiakoch vzbudili silné emócie a empatiu. K téme vyjadrili svoje názory a živo diskutovali. Mali aj zvedavé otázky, ktoré im pán lektor zodpovedal.
2. kritérium
- Zapojť sa do online fundraisingovej výzvy. Naša sociálna pedagogička Mgr. Z. Slošiarová informovala všetkých členov na zasadnutí žiackeho parlamentu o zrealizovaní UNICEF online zbierky k výzve známej tenistky A. K. Schmiedlovej „Darujme vzdelanie každému dieťaťu“ (alternatíva k „Týždňu modrého gombíka“, ktorý sa z pandemických príčin ani tento rok neorganizuje). Zbierka do triednych pokladničiek s ľubovoľnou sumou bude trvať do 4. júna na báze dobrovoľnosti. Bude spojená aj s výtvarnou súťažou na danú tému s logom UNICEF. Ročníky 1-4 formou skupinových plagátov, ročníky 5-9 vytvoria plagáty individuálne. Tematicky najzaujímavejšie a najvýstižnejšie práce budú vyhodnotené a ocenené. Po vyzbieraní sa výsledná suma zráta a poukáže na zriadený účet, prípadne ňou jednorazovo prispejeme v kategórii „Darček pre život“ a zakúpime takýmto spôsobom deťom v ohrozených krajinách školské pomôcky, vakcinácie atď. O tom rozhodne výbor ŽP po skončení zbierky v závislosti od veľkosti sumy.
3.kritérium
- Vyplniť evaluačný formulár s dotazníkom o priebehu a realizácii aktivít celého programu pri plnení jednotlivých kritérií.
Všetkým, ktorí sa do výtvarnej súťaže a zbierky zapoja vopred úprimne ďakujeme.
Veríme, že aj tentokrát sa nám to podarí a koncom júna obdržíme od organizácie UNICEF 6. titul „Škola priateľská k deťom“.
Žiacky parlament
Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ sa uskutoční 9. júna 2021 z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra. V deň testovania musí žiak byť v škole najmenej 15 minút pred začiatkom administrácie, t.j. 7:45. Náhradný termín pre žiakov, ktorí sa z objektívnych príčin nemôžu zúčastniť riadneho termínu je 24. jún 2021 v krajskom meste!
Viac informácii nájdete na: https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9
Žiaci 3. A a 3. B triedy mali možnosť sa zapojiť do súťaže o pekné jazykové ceny v tvorbe svojho vlastného anglicko – slovenského obrázkového slovníka. Menej ako rok učiaci sa angličtinári sa ukázali ako zruční, šikovní a talentovaní malí jazykári a skvelo si poradili s podmienkami súťaže. Na každé písmeno abecedy mali nájsť slovíčko a pridať obrázok. Žiaci mohli kresliť, lepiť, použiť vlastné obrázky, alebo si pomôcť rôznymi fotkami, nálepkami či výstrižkami.
Učitelia anglického jazyka a starší žiaci angličtinári sa ťažko rozhodovali pri vyhodnotení tých najkrajších prác. Deti ukázali veľkú radosť pri tvorbe slovníkov a celkovo sa zapojilo 25 žiakov. Slovníčky, ktoré žiaci odovzdali boli plné fantázie, krásnych kresieb, originálneho prevedenia a žiaci ich vytvorili v rekordne krátkom čase.
Diplom, dvojjazyčnú rozprávkovú knihu a anglický slovníček získali:
1. miesto: Jakub Dírer a Matej Turský
2. miesto: Sarah Weigertová a Tomáš Barnák
3. miesto: Filip Šlabiar a Sofia Galliková
Diplomy za účasť v súťaži, gramatické tabuľky a anglický slovníček získali všetky ostatné deti a to:
Vivien Hlavatá, Andrej Kalec, Viktória Kurišová, Nikola Ličková, Eduard Pálesch, Teodor Pejasinovic, Rebeka Pupáková, Viktória Rendeková, Martin Richter, Filip Schön, Radka Šujanová, Lea Šusterová, Carly Vidová, Filip Zbiňovec, Peter Bartoš, Yasmin Kurinová, Katarína Minichová, Lenka Šimková, Lucia Zúbeková
Tretiakom, ale aj rodičom, ktorí pomáhali a dohliadali na svoje deti pri tvorbe patrí veľká pochvala a učitelia angličtiny v treťom ročníku sa tešia z ich nadšenia z angličtiny.
Za PK ANJ Mgr. Martina Bieliková a Mgr. Martin Unterfranc
Takáto netradičná hodina biológie, kde aj učiteľ bol žiakom, sa odohrala v 6.B triede.
Preberali sme tému včelárstvo. Ako „skúsená učiteľka“ som sa snažila žiakom sprostredkovať teoretické vedomosti o včelách. Rozprávala som o tom, ako poskytujú med, vosk, propolis a peľ. Ďalej som chcela zaujať informáciou, že opeľujú takmer tri štvrtiny rastlín, ktoré poskytujú 90% svetovej potravy, inak povedané: „každá tretia lyžica jedla závisí od opeľovania.“ Spokojná sama so sebou som odchádzala zo školy. Až doma som pochopila, že deti chcú oveľa viac.
Našla som si správu od žiaka, ktorý navrhol, že by sme mohli pozvať včelára. A tak sa stalo, že na podnet Jakuba Kaveca zo 6.B triedy prišiel na hodinu biológie pán Blažej Mušák z Kľačna. Sympatický, usmievavý pán vstúpil do triedy s malým nenápadným kufríkom. Po jeho otvorení sme nahliadli do sveta sociálneho hmyzu, od ktorého závisí nielen náš život. Obsahom malého kufríka bol presklený rám so včelstvom, samostatný včelí plást a v malej červenej klietke čerstvo vyliahnutá matka aj s matečníkom. Mali sme neopakovateľnú príležitosť vidieť spoločenstvo v akcii, vývin v priamom prenose a najväčšou zábavou bolo hľadať samotnú kráľovnú. Porovnávali sme veľkosť trúda a robotníc, ovoniavali včelí plást, triedou sa niesol včelí bzukot. Pán Mušák nám rozprával o živote včiel, o stáčaní medu pomocou medomedu, ale i o nebezpečnom parazitovi včiel, o klieštikovi.
Táto hodina bola ukážkou aktívneho a zážitkového učenia. Žiaci sa pýtali, fotili si včielky, 45 minút utieklo ako voda.
Čo dodať na záver? Azda len priznanie, že vďaka iniciatíve Jakuba, ochote pána Mušáka a perfektnej pracovnej atmosfére žiakov 6. B triedy, získali naozaj trvalé vedomosti nielen žiaci, ale aj ja, taká „skúsená učiteľka“ J.
Z. Gulejová
ZADNÝ VCHOD OTVORENÝ V DŇOCH ŠKOLSKÉHO VYUČOVANIA V ČASE:
Pri návšteve školy sa žiaci nebudú musieť preukazovať negatívnym testom ani testom svojho zákonného zástupcu.
Zákonní zástupcovia vypíšu len Vyhlásenie o bezinfekčnosti, kde potvrdia, že nemajú karanténu a neprejavujú príznaky ochorenia a to elektronicky cez edupage alebo v písomnej forme.
Vážení rodičia,
vzhľadom k zmene testovacích dní (štvrtok, piatok a sobotu), bude možné pre vstup do areálu školy použiť aj spodnú bránu od ihriska. Od pondelka do stredy bude tento vstup otvorený ráno aj poobede, vo štvrtok a piatok len ráno z dôvodu testovania.
Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Prvýkrát sa realizoval už v roku 1970 na podnet Gaylorda Nelsona, senátora Spojených štátov z Wisconsinu. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a všetko živé na planéte Zem...
...Takto sa začínala prezentácia, ktorú si premietli žiaci spoločne s vyučujúcimi na triednických hodinách pri príležitosti Svetového dňa Zeme. V prvej časti mali nájsť riešenie problému odhodených a nedojedených potravín pred školskou jedálňou.
Zaujali nás tieto nápady:
1. Pravidelne zbierať odpad.
2.Služby, ktoré by mali pod palcom okolie jedálne a kontrolovali by, či žiaci neodhadzujú potraviny.
3. Ďalší smetný kôš.
4. Nádobka, do ktorej by stravníci vložili jogurty, džúsy, ovocie vydané kuchárkami. Posunuli by sa ďalej, iným žiakom, ktorí by mali o ne záujem.
V druhej časti prezentácie si žiaci pripomenuli dôležitosť našej najvzácnejšej tekutiny – VODY. Mnohí si ani neuvedomujeme, aké je ľahké otočiť vodovodným kohútikom, z ktorého tečie pitná voda, ale pre dievča z Afriky je to každodenná osemhodinová drina....
A mali sme aj aktívnych žiakov. Deti z 2. C triedy s pani učiteľkou Jolkou Schusterovou neváhali, vyhrnuli si rukávy, vzali vrecia, rukavice a vyčistili areál školy od neželaných odpadkov.
Pani učiteľka Zlatica Ondrejová so žiakmi 4. A napísala básne o Zemi. Tu je malá ochutnávka:
BÁSNE KU DŇU ZEME
Zara Hubová IV. A
Jedna Zem
Jedna Zem je veľká guľatá,
žijú na nej zvieratá.
Žilo by sa m lepšie,
keby bolo znečistenie stokrát menšie.
Voda, zvieratá a aj rastliny,
patria do ohrozenej skupiny.
Ľudia neberú na Zem ohľady,
uvidíme, ako si s tým poradí.
Počula som minule nechtiac,
zvieratá sa sťahujú na Mesiac!
Ale čo bude s nami,
keď tu ostaneme sami?
Jakub Škvarenina IV. A
Naša Zem
Naša planéta sa volá Zem,
a preto sa o ňu starať chcem.
Lesy aj lúky čistím rád,
dúfam, že mi pomôže aj brat.
Žlté vrece – plasty,
to snáď pozná každý.
Do modrého papier patrí,
nech sú krajšie naše Tatry.
Každý odpad triediť treba
a musíme začať od seba.
Jedna, dva, tri, štyri, päť
už to poznáš naspamäť.
Tobias Ivanič IV. A
Zem
Zem je dar krásny,
preto ju uvediem v básni.
Mám rád našu rodnú Zem,
a preto ju aj chrániť chcem.
Naše lúky sú krásne, to je dôležitý fakt,
veď to už vidieť na pohľad.
Máme na nej veľké miliardy, tony odpadu,
zberači už po nich pátrajú.
Mám rád našu rodnú Zem,
preto ju chrániť chcem.
Dominika Ivinová IV. A
Naša Zem
22. 4. má sviatok naša Zem,
ktorá nám dáva poživeň.
Ona je i plná krás,
oddych tu nájde každý z nás.
Krásne lesy, vysoké hory,
šíre polia, modré plesá,
až nám srdce raduje sa,
preto chrániť ju nevzdajme sa!
Jakub Bielik IV. A
Deň Zeme
V rybníku, kde žili rybky,
plávajúce dnes jednoťácke igelitky.
V potôčkoch, kde boli zdravé raky,
umývajú staré nákladiaky.
V jazierkach, kde rástli lekná,
zostala len voda mútna.
Pozbierame igelitky,
nech je miesto aj pre rybky.
Nepustíme nákladiaky,
na miesta, kde žijú raky.
Vyčistíme jazierka,
poďte Maťko, Kubo, Leo.
Roboty nás čaká dosť,
zemeguli pre radosť.
Pozbierame odpadky raz, dva, tri,
a nám to život zachráni.
Čo dodať na záver? Malí i veľkí, opäť sme oslávili sviatok našej Zeme - živiteľky!
Zuzka & Zuzka