O ŠKOLE

  • OBNOVENIE VYUČOVANIA VO VŠETKÝCH ROČNÍKOCH ZŠ

    1. S účinnosťou od 26. apríla 2021 bude v súlade s podmienkami REGIONÁLNEHO        COVID AUTOMATU obnovené školské vyučovanie vo  všetkých ročníkoch ZŠ.

    2. Podmienkou účasti na vyučovaní v škole pre žiakov stupňa je negatívny test alebo      potvrdenie o výnimke z testovania pre žiaka a jedného zákonného zástupcu.

    3.Od pondelka 26. 4. 2021 vstúpia žiaci 5., 6. a 7. ročníka do dvoch adaptačných             týždňov: 26.  4. - 8. 5. 2021.

    4.Žiaci 8. a 9. ročníka pokračujú druhým adaptačným týždňom: 26. – 2. 5. 2021.

    5.Žiaci 1.stupňa pokračujú v prezenčnej forme vzdelávania za rovnakých podmienok       ako doteraz.

    6.Adaptačný rozvrh platný na týždeň od 26. 4. – do 2. 5. 2021 bude zverejnený         do nedele – 25. 4. 2021.

     

    Mgr. Jana Gebrlínová, riaditeľka školy

  • OCHRANA PRED POŽIARMI

    OCHRANA PRED POŽIARMI

       Pre mnohých z nás je jar najkrajším ročným obdobím. Stromy a kríky začínajú pučať, príchod jari nám ohlasujú aj sťahovavé vtáky, ktoré sa k nám po dlhej ceste znova vracajú. Na jar sa začína aj práca v záhradkách, viniciach a poliach. Jar má však aj iné podoby. Každoročne, už niekoľko desiatok rokov, sa práve v jarnom období naše Slovensko mení na spálenisko. Ľudia vypaľujú suchú trávu a pritom si neuvedomujú, ako svojou ľahkovážnosťou ubližujú prírode. Oheň v zárodku ničí sotva sa prebúdzajúci život. Na popol sa menia rastliny, nižšie i vyššie živočíchy i hniezda vtákov. Vypaľovanie a zakladanie ohňov sú najčastejšou príčinou vzniku požiarov v prírode, ktoré majú za následok mnohokrát nevyčísliteľné škody.

        Čo sa deje pri požiari?

    horením sa vyvíja teplota 100 – 800 0C,

     • v plameňoch horí tráva, kríky, stromy a teda aj domovy živočíchov, hniezda vtákov s vajíčkami, alebo mláďatkami

    • plamene sa rýchlo šíria a nachádzajú v nich smrť jašterice, hady, ježe a často krát aj takí bežci ako zajace a srnky

    • ničí zárodky života pod povrchom pôdy

    • ničí korene plytko koreniacich rastlín

     • prirodzenou súčasťou dymu sú škodlivé a zdraviu nebezpečné plyny

    • v dyme – udusením nachádza smrť veľké množstvo živočíchov

         Úmyselným a cieľavedomým vypaľovaním dochádza k porušovaniu zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi. Zároveň sa porušuje zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody. Na základe porušení týchto zákonov  hrozia vysoké pokuty...

    Dostali sme do daru obývať túto krásnu planétu – je na nás, či tak urobíme v mieri, úcte, láske. Skúsme to po krokoch – toto by mohol byť jeden z nich. Preto nevypaľujte!!!

  • ŽIACKA KNIŽNICA NAŠLA MLADÝCH SPISOVATEĽOV

    ŽIACKA KNIŽNICA NAŠLA MLADÝCH SPISOVATEĽOV

    Začiatkom apríla sme vyhodnotili autorské práce našich žiakov v literárnej súťaži Hľadá sa spisovateľ - určenej pre mladých tvorcov z prvého stupňa. Žiaci piateho až deviateho ročníka síce nesedeli ešte v školských laviciach, no ani doma nezaháľali a zapojili sa do druhostupniarskeho variantu súťaže s názvom Wanted. Žiaci mohli súťažiť v troch kategóriách: Báseň, Príbeh, Komiks.

    Nádejní spisovatelia pracovali tvorivo, čoho výsledkom boli krásne a inšpiratívne diela. Víťazi boli odmenení knihou podľa vlastného výberu. Nasledujúce riadky prinášajú prehľad výsledkov.

     

    Vyhodnotenie súťaže Hľadá sa spisovateľ( 1.-4. ročník)

     

    • kategória Báseň:

    1. miesto: Sofia IvinováZvieracia abeceda – 2.A

    2. a 3. miesto: neudelené

    • kategória Príbeh:
    1. miesto: Dianka HumajováKniha rozprávok aj na dobrú noc – 2.A
    2. miesto: Bianka BielikováBenyho dni – 4.A
    3. miesto: Klára GažováKlára a zvieratá – 2.C
    • kategória Komiks:
    1. miesto: Emka PekárováAngela – 2.C
    2. miesto: Lilien BreckováDúha – C

          Lina PavlovičSmutná kólia – 2.C

    1. miesto: Marko KolesnáčBrawl stars – 2.C
    • samostatná kategória – Encyklopédia:
    1. miesto: Dominika IvinováTo naj zo zvieracej ríše – 4.A
    2. a 3. miesto: neudelené

     

    Vyhodnotenie súťaže Wanted ( 5. – 9. ročník)

    • kategória Báseň:
    1. miesto: Petra BorovicováKoronavírus – 6.B
    2. a 3. miesto: neudelené
    • kategória Príbeh:
    1. miesto: Lucie PažoutováZrkadlo – 9.B
    2. miesto: Dávid Valko – bez názvu – 9.B

     

    Všetkým žiakom, ktorí sa do literárnej súťaže zapojili, ďakujeme za ich podnetný prístup k písaniu a výhercom srdečne gratulujeme.

    FOTOALBUM

     

    Kristína Fojtíková

    vedúca žiackej knižnice

  • NÁVRAT 8. A 9. ROČNÍKA DO ŠKOLY OD 19. 4. 2021

    NÁVRAT 8. A 9. ROČNÍKA DO ŠKOLY OD 19. 4. 2021

    Vážení rodičia a žiaci!

     

    Od 19. 4. sa žiaci 8. a 9. ročníka vracajú do školy. Máme z toho veľkú radosť.

    1. Od pondelka vstúpia títo žiaci do dvoch adaptačných týždňov. (19. 4. -30. 4. 2021)

    2. V zmysle Metodického pokynu Štátneho pedagogického ústavu (ŠPU) a v zmysle Usmernenia ministra školstva SR k návratu žiakov - bude hlavnou náplňou našej práce počas adaptačných týždňov venovať pozornosť Vášmu dieťaťu predovšetkým ako ľudskej osobe, ktorá prešla dlhým, náročným obdobím odlúčenia od školy a kolektívu.

    3. Tejto skutočnosti zodpovedá adaptačný rozvrh pre týchto žiakov.

    • Tvorí ho 25 vyučovacích hodín,
    • z toho 1 hodina denne je adaptačná - hodina s triednym učiteľom, v spolupráci so školským psychológom a sociálnym pedagógom.
    • Adaptačný rozvrh tvoria aj riadne vyučovacie predmety, na ktoré si žiaci budú nosiť učebné pomôcky. Počas adaptačných týždňov žiaci nebudú skúšaní, nebudú písať testy a nebude prebiehať klasifikácia.
    • Vyučovanie bude prebiehať opakovaním prebratého učiva a interaktívne.

    Adaptačný rozvrh:

    • platný od 19. 4. – do 25. 4. 2021 bude zverejnený do nedele 18. 4. 2021,
    • adaptačný rozvrh platný na ďalší týždeň od 26. 4. – do 2. 5. 2021 (nástup žiakov 5., 6., 7. ročníka) bude zverejnený opäť do nedele – 25. 4. 2021.

     

    Žiaci, veľmi sa na Vás tešíme, pracujeme pre Vás s radosťou a sme tu pre Vás každý deň.

     

    Mgr. Jana Gebrlínová, riaditeľka školy

  • NÁVRAT ŽIAKOV 8. A 9. ROČNÍKA DO ŠKOLY

    NÁVRAT ŽIAKOV 8. A 9. ROČNÍKA DO ŠKOLY

    Vážení rodičia, milí žiaci,

     

    na základe rozhodnutia ministra školstva z dňa 12. 4. 2021 s účinnosťou od 19. apríla 2021 sa obnovuje školské vyučovanie v 8. a 9. ročníku základnej školy.

    Prezenčné vzdelávanie je podmienené testovaním žiaka a jedného zákonného zástupcu. Platnosť testu pre potreby výuky v škole je 7 dní. Škola akceptuje výsledky antigénového testu, PCR, kloktacích testov, výnimky z testovania uvedené na korona.gov.sk ako aj potvrdenie lekára o prekonaní ochorenia COVID-19 do 3 mesiacov príp. prítomnosti protilátok v čase platnosti potvrdenia.

     

    Pri nástupe žiaka je povinné odovzdať triednemu učiteľovi Vyhlasenie_o_bezinfekcnosti.docx, ktoré jednoducho môžete vyplniť aj cez Edupage v časti Žiadosti/vyhlásenia.

     

     

  • OTVORENIE VCHODU OD IHRISKA

    Vážení rodičia,

     

    vzhľadom k zmene testovacích dní (len v piatok a sobotu), bude možné pre vstup do areálu školy použiť aj spodnú bránu od ihriska. Od pondelku do štvrtku bude tento vstup otvorený ráno aj poobede, v piatok len ráno z dôvodu testovania.

  • STRAVOVANIE OD 19.4. – PRÍPADNE OD 26.4.2021

    STRAVOVANIE  OD  19.4. – PRÍPADNE OD 26.4.2021

    Každý  stravník, ktorý sa chce od 19.4., prípadne od 26.4.2021 stravovať v školskej jedálni, musí sa individuálne prihlásiť na tel.č. 0911 732 447.

    Neplatí to pre tých, ktorí sa stravovali od 7.4.2021

  • ZÁPIS DETÍ DO 1. ROČNÍKA NA ŠKOLSKÝ ROK 2021/2022

    ZÁPIS  DETÍ  DO  1. ROČNÍKA NA ŠKOLSKÝ ROK 2021/2022

    Podľa § 20 ods. 2 zákona č. 245 / 2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov sú zákonní zástupcovia povinní v tieto dni prihlásiť na zápis deti, ktoré do 31. 08. 2021 dovŕšia šiesty rok veku, ako i deti, ktorým bol odložený začiatok povinnej školskej dochádzky podľa § 19 ods. 4 zákona č. 245 / 2008 Zb. o jeden rok.     

       Zákonní zástupcovia môžu prihlásiť aj deti, ktoré dovŕšia šiesty rok veku v čase od 1. septembra do konca kalendárneho roka 2021, ak chcú požiadať o predčasné zaškolenie dieťaťa.

       Ak bude v čase konania zápisu pretrvávať mimoriadna situácia, núdzový stav alebo výnimočný stav vyhlásený v súvislosti s ochorením COVID-19, zápis bude prebiehať bez osobnej prítomnosti detí výlučne len elektronickou formou.

       Prihlášku žiaka do 1.ročníka v elektronickej podobe sprístupníme  v čase od 12. 4.  do 16. 4. 2021 na webovej stránke školy.

       Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa najneskôr do 31. mája 2021.

       Ak zákonný zástupca požiada o to, aby bolo na plnenie povinnej školskej dochádzky výnimočne prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, musí predložiť aj prílohy, ktorými sú: súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Zákonný zástupca ich doručí dodatočne, do štyroch týždňov od konania zápisu

    Odklad povinnej školskej dochádzky sa od 1. 1. 2021 realizuje novým spôsobom:

    • ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú zrelosť, odporúčame zákonným zástupcom budúcich prvákov, obrátiť sa na riaditeľku MŠ, v ktorej kompetencii je rozhodnúť o pokračovaní plnenia  povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa v materskej škole na základe písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast.

     Aj v takom prípade je však nutné zápis v základnej škole absolvovať a informovať     základnú školu o skutočnosti, že dieťa bude mať predĺžené predprimárne vzdelávanie.

     

  • PRÍPRAVA PREZENČNÉHO VZDELÁVANIA NA 2. STUPNI ZŠ

    PRÍPRAVA PREZENČNÉHO VZDELÁVANIA NA 2. STUPNI ZŠ

    Vážení rodičia, milí žiaci,

    na základe zlepšujúcej sa epidemiologickej situácie MŠVVaŠ SR predpokladá, že po veľkonočných prázdninách  nastane zmena, a s veľkou pravdepodobnosťou sa začneme riadiť nie celoslovenským, ale regionálnym covid automatom. Tým by sa otvorila možnosť plnohodnotného obnovenia prezenčného vyučovania na 2. stupni v základných školách, a to nasledovne:  ak bude okres v III. stupni varovania, obnoví sa vyučovanie v  9. ročníku základných škôl,  v prípade II. stupňa varovania v okrese by mohlo dôjsť k otvoreniu celého 2. stupňa základných škôl prezenčnou formou vzdelávania.

    V súvislosti s tým Vás chceme požiadať  o vyjadrenie Vášho záujmu o testovanie kloktacími PCR testami, a to zaslaním Prílohy č. 1A „Súhlasu dotknutej osoby“ a Prílohy č. 1B „Zber údajov“, ktoré sú potrebné pre vykonanie testovania žiaka. Vyplnené dokumenty je potrebné poslať elektronicky príslušnému triednemu učiteľovi do 29. 3 . 2021 do 12:00.

    Predlohy dokumentov nájdete TU: Priloha_1A_Suhlas_dotknutej_osoby.rtf. a Priloha_1B_Zber_udajov.docx Ďalšie podrobnosti o tejto forme testovania sú dostupné na https://www.minedu.sk/kloktacie-testy-na-skolach/.

    Testovanie žiakov 2. stupňa sa uskutoční po veľkonočných prázdninách v 14. týždni o čom Vás budeme ešte informovať.

    Testovanie kloktaním je dobrovoľné. V prípade nezáujmu zákonného zástupcu o testovanie svojho dieťaťa kloktaním môže byť žiak 2. stupňa naďalej testovaný antigénovými testami.

  • SVETOVÝ DEŇ VODY

    SVETOVÝ DEŇ VODY

               I my sme si pripomenuli tento deň a snažili sme sa osloviť nielen menších žiakov, ktorí sa vzdelávajú v škole, ale aj starších na dištančnej výučbe. Za pomoci žiakov krúžku Zelená škola a pani učiteliek Gulejovej a Teplanovej Školkovej sme pripravili pre žiakov 1. stupňa stanovištia s úlohami. Na nich sa žiaci oboznámili s tým, koľko vody je na Zemi, a len aké malé množstvo tvorí tak vzácna pitná voda. Deti sa zoznámili s mikroskopom, pod ktorým si mohli prezrieť larvu pakomára či drobného kôrovca - cyklopa. Tiež triedili, čo patrí a čo nepatrí do vodného ekosystému a zachraňovali symbolickú poslednú kvapku vody na planéte. Potom si s pani učiteľkami v triedach prezreli krátky príbeh o tom, čo sa deje s vodou, kým sa k nám dostane do domácností. Nakoniec si zahrali hru Milionár, kde si preverili nadobudnuté vedomosti. Žiaci druhého stupňa sa spolu s triednymi učiteľmi na online triednických hodinách tiež venovali téme voda a jej ochrane. Spoločne diskutovali, pozreli si videá a zahrali hru Milionár.

                V priebehu týždňa sa viacerí žiaci zapojili do výzvy “ Vyčisti svoje okolie od odpadu“ a poslali nám fotografie, ako smutný dôkaz toho, koľko odpadu sa nachádza takmer všade. Nebolo treba dlho hľadať ani ďaleko chodiť... Viacerí zbierali aj na brehoch vodných tokov a je naozaj alarmujúce, koľko odpadu sa nachádza vo vode a jej okolí...

    Obrovskú pochvalu a veľké poďakovanie chceme vyjadriť žiakom, ktorí sa podieľali na príprave Svetového dňa vody: Denková Michaela, Fábik Ľudovít, Hiščárová Ema, Kelebercová Emília, Kelebercová Nina, Melo Filip, Mušáková Natália, Poljaková Nina, Šinková Liliana, Teplan Tadeáš.

    Klobúk dole pred environmentálnymi praktikmi, ktorí neváhali, nasadili si rukavice a vyčistili svoje okolie: Jánošík Bystrík, Gulejová Hana, Dírerová Nela, Paverová Barbora, Teplanovci Maroš a Tadeáš, Kučerová Sára, Richter Margaréta Anna, Ollerová Paulína, Kováčová Terézia, Herbanská Simona, Hogajová Nelly, Ahmati Daniel, Bišofová Natália, Borovicová Petra (prezentácia o vode), Borovica Andrej, Denková Michaela, Fábik Ľudovít, Grossová Sandra, Kelebercová Emília a Nina, Mičudová Karolína, Hatmann Jonas Peter a mnohí iní.

              Na záver možno už len citát, ktorý hovorí za všetko: „ Teraz, keď sme sa naučili lietať v povetrí ako vtáci a potápať sa ako ryby, ostáva už len jediné – naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.“

     

    FOTOALBUM

                                                          Zuzana Teplanová Školková a Zuzana Gulejová                                                        

  • OZNAM

    OZNAM

    Vážení rodičia a žiaci,  

    v pondelok 8. marca 2021 pokračujeme v prezenčnom vzdelávaní 1. – 4. ročníka podľa platného rozvrhu hodín.

    Pripomíname, že podmienkou je:

    - negatívny test (antigénový alebo PCR) aspoň jedného zákonného zástupcu ZŠ, žijúceho s dieťaťom v spoločnej domácnosti,  ktorého platnosť nie je staršia ako 7 dní.

    Pri nástupe žiaka je povinné odovzdať Cestne vyhlasenie.docx

    (Pre zjednodušenie predloženia dokladov prosíme poslať tlačivá online cez EduPage.) 

     

  • ONLINE VZDELÁVACIE AKTIVITY „ŠIKANA A KYBERŠIKANA NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH“

    ONLINE VZDELÁVACIE AKTIVITY „ŠIKANA A KYBERŠIKANA NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH“

    Dňa 23. 3. 2021 absolvovali žiaci 7. A triedy  zaujímavý a mimoriadne poučný vzdelávací program zameraný na problematiku šikany a kyberšikany na sociálnych sieťach. Projekt viedol lektor Mgr. Tomáš Földes zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) so sídlom v Bratislave.

       Stredisko funguje s cieľom vytvorenia poradenskej a monitorovacej siete pre oblasť boja a ochrany proti všetkým formám diskriminácie. Okrem množstva aktivít ponúka a realizuje pre školy aj rôzne  vzdelávania s internými lektormi. V momentálnej pandemickej situácii prebiehajú online cez platformu ZOOM s využitím rôznych modelových situácií či prezentácií.  Mladým ľuďom prinášajú informácie o ľudských právach, tolerancii, multikulturalizme a nediskriminácii.

    V úvode boli účastníkom predstavené a vymedzené pojmy šikana, kyberšikana, agresor, obeť, príčiny, motívy, prejavy a vzťahy v rámci šikany.  Spoločne diskutovali o vnímaní „inakosti“ či „jedinečnosti“ ako častej príčiny konfliktov a šikanovania. Prelúskali formy pôsobenia ľudí na sociálnych sieťach YouTube, Instagram, Facebook, TikTok, Twitter, Snapchat, v aplikáciách Messenger, WhatsApp či rôznych weboch.

    Pán Földes podrobne a veku primerane priblížil  danú problematiku formou zaujímavých príspevkov z praxe. Nenásilnou interakciou so žiakmi, pútavým hovoreným slovom a vhodným spôsobom komunikácie sa priblížil ešte viac k téme a okamžite si získal  ich dôveru. Zároveň v nich podnietil spontánnu aktivitu. Neváhali reagovať na rôzne otázky a vyjadrovať svoje názory.

    Cieľom vzdelávania bolo informovať o ochrane osobných údajov na internete, minimalizovať nežiaduce konanie mladých ľudí prostredníctvom internetu v dobe, keď trávia takmer všetok svoj voľný čas vo virtuálnom svete. Je dôležité, aby boli preventívne informovaní  o možných rizikách a nástrahách informačných technológií, ktoré môžu následne ovplyvniť ich životy negatívnym smerom. Žiaci dostali poučné informácie o bezpečnom používaní sociálnych sietí a ako sa v kyberpriestore chrániť.  Dôležité je vedieť sa  v jednotlivých situáciách správne zachovať. Ak by sa niekedy v živote  s nejakou formou šikany alebo kyberšikany stretli, budú mať dostatok informácií  o  možnostiach pomoci.

         Problematika v rámci tejto témy nám nie je ľahostajná ani v čase dištančnej výučby. Veríme, že  pomohla našim žiakom  zorientovať sa vo virtuálnom svete plnom nástrah. Podobné aktivity pripravujeme aj pre ďalšie triedy.

     

                                                                                                         I. Haneschová

  • SPOJENÁ ŠKOLA V NITRIANSKOM PRAVNE SKÚMALA SVOJE OKOLIE!

    V školskom roku 2020/2021 sa Spojená škola v Nitrianskom Pravne zapojila do projektu s názvom „Skúmaj svoje okolie.“ Tento bádateľsky zameraný projekt bol orientovaný na záujmovú činnosť žiakov 2. stupňa. Celý rok sa mladí výskumníci venovali mechanickému zberu dát o životnom prostredí v okolí školy, interpretácii a hľadaniu odpovedí na výskumné otázky z oblasti hydrológie a meteorológie. Napriek nepriaznivej situácii spôsobenej ochorením COVID 19 projekt úspešne ukončili.

    Dňa 5. 3. 2021 sa žiaci Branislav Mello a Laura Orthová zúčastnili záverečnej online konferencie žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska, ktorú organizovala Fakulta prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, konkrétne Katedra biológie a ekológie v spolupráci s Katedrou chémie a Katedrou geografie a geológie.

    Žiaci prezentovali výsledky zamerané na výskyt inváznych druhov rastlín v okolí vodného toku Tužinka. Najvýznamnejšie výsledky práce zhrnuli v prehľadnej PowerPointovej prezentácii.

    Čo zistili?

    • Invázne rastliny sú  nepôvodné, často dovezené druhy rastlín, ktoré sa šíria rýchlo a samovoľne, súťažia s domácimi druhmi o živiny, svetlo a opeľovačov. Vytláčajú pôvodné druhy rastlín, čím znižujú biologickú rozmanitosť. Niektoré spôsobujú zdravotné riziko pre človeka (peľové alergie a popáleniny).
    • Vlastník, správca, užívateľ pozemku je povinný odstrániť invázne rastliny!
    • Na stanovišti Tužinka  odhalili 4 druhy inváznych rastlín. 
    • Pohánkovec japonský pokrýval  najväčšiu plochu - skoro polovicu skúmaného územia!
    • Nález oznámili  Obecnému úradu v Nitrianskom Pravne. 
    • V spolupráci s obecným úradom a s vyučujúcimi slovenského jazyka plánujú napísať žiadosť o odstránenie inváznych druhov rastlín na Správu povodia Váhu a poslať ju pri príležitosti Svetového dňa vody  - 22. marca!
    • Priamo v areáli určili inváznu slnečnicu hľuznatú. Nález nahlásili pani riaditeľke, ktorá dala povolenie na jej odstránenie.
    • Zapojili aj ostatných žiakov školy prostredníctvom rôznych aktivít, napríklad žiaci na matematike počítali plochu, ktorú pokrývajú invázne rastliny na brehoch Tužinky.

    Zaslúženou odmenou za svedomitú prácu boli nové vedomosti, skúsenosti s prezentáciou výsledkov pred komisiou tvorenou vysokoškolskými pedagógmi, vecné ceny. Škole pribudli pomôcky na predmety biológia a chémia či meteorologická búdka.

    Veľká vďaka patrí pani riaditeľke, ktorá umožnila realizáciu projektu v škole. Samozrejme mnohým pomocníkom: Zuzke Teplanovej Školkovej, Marekovi Blaháčovi, Petre Kašiakovej, Emílii Suríkovej, Zuzke Elischerovej, Danke Greňovej, Janke Krähenbilovej, Rebeke Žillovej, Emke Hiščárovej a jej mamine pani Lenke Hiščárovej, žiakom Kolégia Zelenej školy.

    Tým, že sme rastliny odhalili a nahlásili, veríme, že zamedzíme ich ďalšiemu šíreniu a pomôžeme tak ekosystému v okolí Tužinky.

    Invázne rastliny v okolí vodného toku Tužinka-hotovo.pptx

                                                                                                               Zuzana Gulejová 

  • ZMENA - Vyučovanie od 4. 3. 2021

    Vážení rodičia a žiaci,

    na základe nejednoznačného vyhlásenia MŠVVŠ, (podľa ktorého sme postupovali v dnešný deň) Vám oznamujeme, že od zajtra 4. 03. 2021 obnovujeme po dohode so zriaďovateľom prezenčné vyučovanie pre všetkých žiakov 1. – 4. ročníka . Pokračujeme v režime, ako sme sa učili v pondelok a utorok. PROSÍME, sledujte oznamy na stránke školy, o zmenách Vás budeme informovať hneď, ako to bude možné.

    Obedy budú zabezpečené v školskej jedálni. Prosíme rodičov, aby odhlásili žiaka, ktorý nepríde do školy a obed si nevyzdvihne.

  • ZMENA – Vyučovanie od 3. 3. 2021

    Vzhľadom na okolnosti súvisiace s pokračujúcou pandémiou na území SR od 3.3. 2021 upravujeme výchovno – vzdelávací proces v súlade s usmernením Ministerstva školstva SR a v zmysle pokynov ŠPU pre rodičov, ktorí musia pracovať z pracoviska a obaja musia mať o tom potvrdenie od zamestnávateľa. Do tejto kategórie nepatria len zamestnanci kritickej infraštruktúry, ale aj policajti, predavači a predavačky, učitelia v materských školách, na prvom stupni základných škôl, cestári, zamestnanci odpadového hospodárstva, technických služieb a podobne..

    Žiaci - I. stupeň

    1. Od 3.3.2021 prechádzajú žiaci  I. stupňa na dištančné vzdelávanie z domu.
    2. Rodičovi, v prípade potreby, bude vyplácaná pandemická OČR.
    3. Úprava dištančného rozvrhu pre I. stupeň platného od 3.3. 2021 bude na stránke našej školy publikovaná do 2. 3. 2021.
    4. Školský klub detí bude otvorený v prípade potreby len pre deti rodičov pracujúcich   v kritickej infraštruktúre (napr. policajti, predavači a predavačky, učitelia v materských školách, na prvom stupni základných škôl, cestári, zamestnanci odpadového hospodárstva, technických služieb a podobne..
    5. Žiaci, ktorí potrebujú pomoc pri učení od pedagogických asistentov, budú mať i naďalej k dispozícii ich asistenciu pri vypracovávaní úloh a aj pri učení on–line na dennej báze, príp. podľa potreby a dohody s rodičom.
    6. V prípade nejasností alebo potreby môžete kontaktovať triednych učiteľov.

    Žiaci - II. stupeň

    1. Pokračujeme vo vzdelávaní podľa doterajšieho už nastaveného dištančného rozvrhu.

    Žiaci, pristupujte k učeniu zodpovedne a pravidelne každý deň. Pracujte podľa pokynov vyučujúcich a úlohy odovzdávajte načas. Nepoľavujte. Všetkým rodičom ďakujem za ústretovosť a porozumenie.

  • VSTUP DO AREÁLU ŠKOLY, TESTOVANIE

    Vážení rodičia, milí žiaci,

    oznamujeme Vám, že z dôvodu zriadenia odberového miesta pre testovanie COVID -19 v telocvični základnej školy bude od stredy 3. 03. 2021 možnosť vstupovať do areálu školy (príchod a odchod žiakov) len hlavným vchodom - pri školskej jedálni. Zadný vchod bude vyhradený výlučne pre vstup na testovanie, ktoré sa uskutoční v dňoch:

    • streda 3.03., štvrtok 4.03., piatok 5.03., od 16.00 hod. do 20.00 hod.
    • sobota 6.03. – od 8.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hod.

    Priestor vyhradený na testovanie bude oddelený kovovým oplotením, čím bude dostatočne zabezpečená izolácia od ostatného školského areálu.

  • HVIEZDOSLAVOV KUBÍN – II. STUPEŇ

    HVIEZDOSLAVOV KUBÍN – II. STUPEŇ

    Každoročne sa žiaci našej školy zúčastňujú tejto prestížnej recitačnej súťaže. A robia to radi. No tentokrát sme boli nútení uskutočniť školské kolo netradične, online, prostredníctvom aplikácie Zoom.

    Napriek počiatočným obavám všetko dobre dopadlo. Jedenástich recitátorov sme rozdelili do dvoch skupín a vypočuli si ich prednes 26. 2. 2021 v dopoludňajších a popoludňajších hodinách. Deti podali naozaj dobrý výkon, ukážky boli zaujímavé, prednes precítený a porota, zložená s vyučujúcich SJL – p. Popelkovej, p. Kašiakovej, p. Suríkovej a p. Ondrejovej – mala neľahkú úlohu pri rozdeľovaní jednotlivých umiestnení.

    Napokon sme rozhodli nasledovne:

    II. kategória/5. – 7. ročník/ – poézia:

    1. miesto: neudelené
    2. miesto: Johanka Šinková – 6. B
    3. miesto: Sára Richterová – 5. A
    4. miesto: Marek Krajner – 7. C, Ninka Poljaková – 5. C, Karin Kaukalová – 5. C

    II. kategória/5. - 7. ročník/ – próza:

    1. miesto: Sára Kučerová – 5. A
    2. miesto: Ela Ťažiarová – 5. A
    3. miesto: Karin Richterová – 5. A, Rebeka Žillová – 7. B

    III. kategória/8., 9.  ročník/ – poézia:

    1. miesto: neudelené
    2. miesto: Natália Mušáková – 9. A
    3. miesto: Laura Orthová – 8. A

    III. kategória/8., 9.  ročník/ – próza: nebolo zastúpenie

    Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme, víťazom blahoželáme a Sáre Kučerovej želáme veľa šťastia v okresnom kole!

    FOTOALBUM

    Za PK SJL Mgr. Petra Kašiaková

  • VIEME ŠETRIŤ ENERGIOU?

    VIEME ŠETRIŤ ENERGIOU?

    V rámci environmentálnej výchovy si na našej škole každoročne vo februári pripomíname tému šetrenia energie. Väčšinou si žiaci vypočujú reláciu v školskom rozhlase, prediskutujú túto tému na triednických hodinách, prípadne nakreslia nejaký ten obrázok na výtvarnej výchove. Keďže tento rok je všetko inak, aj forma vzdelávania sa nám zmenila na dištančnú, tak sme túto tému poňali trochu netradične. Žiaci sa mohli zapojiť do našej výzvy, ktorá pozostávala z prehliadnutia si krátkeho videa (rozprávky), na základe ktorého potom mohli kresliť či písať rôzne tipy ako môžeme šetriť energiou. Všímali si ako je to u nich doma, či dodržiavajú zásady šetrenia, čo by mohli zmeniť či vylepšiť. Potom sa pustili do písania, kreslenia či modelovania a svoje výtvory nám zaslali ( viď. fotoalbum)

         Tu je niekoľko tipov od detí pre vás všetkých :

    1. zhasnime svetlá v miestnosti, kde nikto nie je
    2. používajme úsporné žiarovky, žiarivky
    3. vypnime rádio, počítač, televízor, ak ich nepoužívame (nenechávajte ich ani v stand-by režime)
    4. nenechávajme otvorené dvere na chladničke, nechlaďme v nej horúce jedlo
    5. v kanvici varme len potrebné množstvo vody, používajme pokrievky
    6. rozmrazujme mrazničku pravidelne, námraza zvyšuje spotrebu
    7. perme v práčke, len ak je celkom naplnená, lebo aj pri polovičnej dávke sa spotrebuje rovnaké množstvo energie
    8. na noc znížme kúrenie, radiátory neprekrývajme záclonami ani závesmi
    9. nechoďme všade autom, používajme bicykel, kolobežku, korčule alebo choďme pešo
    10. na ohrev vody používajme solárne panely
    11. vetrajme krátko a intenzívne
    12. na nákup si nosme vlastnú tašku, nepoužívajme jednorázové obaly, snažme sa znižovať množstvo odpadu
    13. kupujme lokálne potraviny a podporujme lokálnych pestovateľov....

     

             Niektoré deti tieto zásady vyjadrili vo forme obrázku či plagátu, spoločne sa tak pri ich výrobe veľa naučili. Týmto by som chcela poďakovať všetkým deťom, ktoré sa do výzvy zapojili, tiež ich rodičom a pani družinárkam, ktoré pracovali s deťmi v rámci ŠKD.

                A čo dodať na záver? Skúsme túto tému nebrať len teoreticky ale hlavne prakticky a snažme sa tieto tipy zapracovať do nášho každodenného života.

    FOTOALBUM

                                                                        Mgr. Zuzana Teplanová Školková,                                                                                            koordinátorka ENV

     

  • VYTVORILI SME INKLUZÍVNY TÍM

    Naša škola je od februára školského roku 2020/2021 zapojená do národného projektu Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II. Tento projekt podporuje pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí.

    Naším cieľom je vytvoriť fungujúci inkluzívny tím pre efektívne fungovanie a zabezpečenie individuálneho prístupu ku všetkým žiakom. Vďaka projektu sme medzi nami privítali nových kolegov. K asistentom učiteľa sa pridali Mgr. Bibiána Begszásziová, Mgr. Mariana Bartáková, Mgr. Katarína Jalakšová, Mgr. Katarína Čavojská a Bc. Margita Šimorková. Inkluzívny tím doplnila aj školská psychologička Mgr. Barbora Škriniarová a sociálna pedagogička   Mgr. Zuzana Slošiarová.

    Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

    Inkluzívny tím spoločne pracuje na podpore nie len žiakov so špeciálnymi potrebami, ale všetkých žiakov a rodičov našej školy. Školský špeciálny pedagóg, psychológ, sociálny pedagóg a asistenti učiteľa prekonávajú bariéry vo vzdelávaní, posilňujú zdravú klímu školy, spolupracujú s vyučujúcimi, rodičmi a odborníkmi poradenských centier. Žiakom pomáhajú objaviť ich jedinečnosť, rozvíjať vnútornú motiváciu, zamerať sa na svoje silné stránky, snažiť sa o ich všestranný rozvoj a tak ich pripravovať na život.

     

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola ako organizačná zložka Spojenej školy – Grundschule mit Kindergarten, Školská 370/19, 972 13 Nitrianske Pravno
    Školská 370/19
  • Základná škola:
    Kancelária školy: 046/5447453; 0911 543 266
    Školská jedáleň:0911 732 447
    Základná umelecká škola:046/5446286

Fotogaléria