Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ sa uskutoční 9. júna 2021 z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra. V deň testovania musí žiak byť v škole najmenej 15 minút pred začiatkom administrácie, t.j. 7:45. Náhradný termín pre žiakov, ktorí sa z objektívnych príčin nemôžu zúčastniť riadneho termínu je 24. jún 2021 v krajskom meste!
Viac informácii nájdete na: https://www.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9
Žiaci 3. A a 3. B triedy mali možnosť sa zapojiť do súťaže o pekné jazykové ceny v tvorbe svojho vlastného anglicko – slovenského obrázkového slovníka. Menej ako rok učiaci sa angličtinári sa ukázali ako zruční, šikovní a talentovaní malí jazykári a skvelo si poradili s podmienkami súťaže. Na každé písmeno abecedy mali nájsť slovíčko a pridať obrázok. Žiaci mohli kresliť, lepiť, použiť vlastné obrázky, alebo si pomôcť rôznymi fotkami, nálepkami či výstrižkami.
Učitelia anglického jazyka a starší žiaci angličtinári sa ťažko rozhodovali pri vyhodnotení tých najkrajších prác. Deti ukázali veľkú radosť pri tvorbe slovníkov a celkovo sa zapojilo 25 žiakov. Slovníčky, ktoré žiaci odovzdali boli plné fantázie, krásnych kresieb, originálneho prevedenia a žiaci ich vytvorili v rekordne krátkom čase.
Diplom, dvojjazyčnú rozprávkovú knihu a anglický slovníček získali:
1. miesto: Jakub Dírer a Matej Turský
2. miesto: Sarah Weigertová a Tomáš Barnák
3. miesto: Filip Šlabiar a Sofia Galliková
Diplomy za účasť v súťaži, gramatické tabuľky a anglický slovníček získali všetky ostatné deti a to:
Vivien Hlavatá, Andrej Kalec, Viktória Kurišová, Nikola Ličková, Eduard Pálesch, Teodor Pejasinovic, Rebeka Pupáková, Viktória Rendeková, Martin Richter, Filip Schön, Radka Šujanová, Lea Šusterová, Carly Vidová, Filip Zbiňovec, Peter Bartoš, Yasmin Kurinová, Katarína Minichová, Lenka Šimková, Lucia Zúbeková
Tretiakom, ale aj rodičom, ktorí pomáhali a dohliadali na svoje deti pri tvorbe patrí veľká pochvala a učitelia angličtiny v treťom ročníku sa tešia z ich nadšenia z angličtiny.
Za PK ANJ Mgr. Martina Bieliková a Mgr. Martin Unterfranc
Takáto netradičná hodina biológie, kde aj učiteľ bol žiakom, sa odohrala v 6.B triede.
Preberali sme tému včelárstvo. Ako „skúsená učiteľka“ som sa snažila žiakom sprostredkovať teoretické vedomosti o včelách. Rozprávala som o tom, ako poskytujú med, vosk, propolis a peľ. Ďalej som chcela zaujať informáciou, že opeľujú takmer tri štvrtiny rastlín, ktoré poskytujú 90% svetovej potravy, inak povedané: „každá tretia lyžica jedla závisí od opeľovania.“ Spokojná sama so sebou som odchádzala zo školy. Až doma som pochopila, že deti chcú oveľa viac.
Našla som si správu od žiaka, ktorý navrhol, že by sme mohli pozvať včelára. A tak sa stalo, že na podnet Jakuba Kaveca zo 6.B triedy prišiel na hodinu biológie pán Blažej Mušák z Kľačna. Sympatický, usmievavý pán vstúpil do triedy s malým nenápadným kufríkom. Po jeho otvorení sme nahliadli do sveta sociálneho hmyzu, od ktorého závisí nielen náš život. Obsahom malého kufríka bol presklený rám so včelstvom, samostatný včelí plást a v malej červenej klietke čerstvo vyliahnutá matka aj s matečníkom. Mali sme neopakovateľnú príležitosť vidieť spoločenstvo v akcii, vývin v priamom prenose a najväčšou zábavou bolo hľadať samotnú kráľovnú. Porovnávali sme veľkosť trúda a robotníc, ovoniavali včelí plást, triedou sa niesol včelí bzukot. Pán Mušák nám rozprával o živote včiel, o stáčaní medu pomocou medomedu, ale i o nebezpečnom parazitovi včiel, o klieštikovi.
Táto hodina bola ukážkou aktívneho a zážitkového učenia. Žiaci sa pýtali, fotili si včielky, 45 minút utieklo ako voda.
Čo dodať na záver? Azda len priznanie, že vďaka iniciatíve Jakuba, ochote pána Mušáka a perfektnej pracovnej atmosfére žiakov 6. B triedy, získali naozaj trvalé vedomosti nielen žiaci, ale aj ja, taká „skúsená učiteľka“ J.
Z. Gulejová
ZADNÝ VCHOD OTVORENÝ V DŇOCH ŠKOLSKÉHO VYUČOVANIA V ČASE:
Pri návšteve školy sa žiaci nebudú musieť preukazovať negatívnym testom ani testom svojho zákonného zástupcu.
Zákonní zástupcovia vypíšu len Vyhlásenie o bezinfekčnosti, kde potvrdia, že nemajú karanténu a neprejavujú príznaky ochorenia a to elektronicky cez edupage alebo v písomnej forme.
Vážení rodičia,
vzhľadom k zmene testovacích dní (štvrtok, piatok a sobotu), bude možné pre vstup do areálu školy použiť aj spodnú bránu od ihriska. Od pondelka do stredy bude tento vstup otvorený ráno aj poobede, vo štvrtok a piatok len ráno z dôvodu testovania.
Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Prvýkrát sa realizoval už v roku 1970 na podnet Gaylorda Nelsona, senátora Spojených štátov z Wisconsinu. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytovaných Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a všetko živé na planéte Zem...
...Takto sa začínala prezentácia, ktorú si premietli žiaci spoločne s vyučujúcimi na triednických hodinách pri príležitosti Svetového dňa Zeme. V prvej časti mali nájsť riešenie problému odhodených a nedojedených potravín pred školskou jedálňou.
Zaujali nás tieto nápady:
1. Pravidelne zbierať odpad.
2.Služby, ktoré by mali pod palcom okolie jedálne a kontrolovali by, či žiaci neodhadzujú potraviny.
3. Ďalší smetný kôš.
4. Nádobka, do ktorej by stravníci vložili jogurty, džúsy, ovocie vydané kuchárkami. Posunuli by sa ďalej, iným žiakom, ktorí by mali o ne záujem.
V druhej časti prezentácie si žiaci pripomenuli dôležitosť našej najvzácnejšej tekutiny – VODY. Mnohí si ani neuvedomujeme, aké je ľahké otočiť vodovodným kohútikom, z ktorého tečie pitná voda, ale pre dievča z Afriky je to každodenná osemhodinová drina....
A mali sme aj aktívnych žiakov. Deti z 2. C triedy s pani učiteľkou Jolkou Schusterovou neváhali, vyhrnuli si rukávy, vzali vrecia, rukavice a vyčistili areál školy od neželaných odpadkov.
Pani učiteľka Zlatica Ondrejová so žiakmi 4. A napísala básne o Zemi. Tu je malá ochutnávka:
BÁSNE KU DŇU ZEME
Zara Hubová IV. A
Jedna Zem
Jedna Zem je veľká guľatá,
žijú na nej zvieratá.
Žilo by sa m lepšie,
keby bolo znečistenie stokrát menšie.
Voda, zvieratá a aj rastliny,
patria do ohrozenej skupiny.
Ľudia neberú na Zem ohľady,
uvidíme, ako si s tým poradí.
Počula som minule nechtiac,
zvieratá sa sťahujú na Mesiac!
Ale čo bude s nami,
keď tu ostaneme sami?
Jakub Škvarenina IV. A
Naša Zem
Naša planéta sa volá Zem,
a preto sa o ňu starať chcem.
Lesy aj lúky čistím rád,
dúfam, že mi pomôže aj brat.
Žlté vrece – plasty,
to snáď pozná každý.
Do modrého papier patrí,
nech sú krajšie naše Tatry.
Každý odpad triediť treba
a musíme začať od seba.
Jedna, dva, tri, štyri, päť
už to poznáš naspamäť.
Tobias Ivanič IV. A
Zem
Zem je dar krásny,
preto ju uvediem v básni.
Mám rád našu rodnú Zem,
a preto ju aj chrániť chcem.
Naše lúky sú krásne, to je dôležitý fakt,
veď to už vidieť na pohľad.
Máme na nej veľké miliardy, tony odpadu,
zberači už po nich pátrajú.
Mám rád našu rodnú Zem,
preto ju chrániť chcem.
Dominika Ivinová IV. A
Naša Zem
22. 4. má sviatok naša Zem,
ktorá nám dáva poživeň.
Ona je i plná krás,
oddych tu nájde každý z nás.
Krásne lesy, vysoké hory,
šíre polia, modré plesá,
až nám srdce raduje sa,
preto chrániť ju nevzdajme sa!
Jakub Bielik IV. A
Deň Zeme
V rybníku, kde žili rybky,
plávajúce dnes jednoťácke igelitky.
V potôčkoch, kde boli zdravé raky,
umývajú staré nákladiaky.
V jazierkach, kde rástli lekná,
zostala len voda mútna.
Pozbierame igelitky,
nech je miesto aj pre rybky.
Nepustíme nákladiaky,
na miesta, kde žijú raky.
Vyčistíme jazierka,
poďte Maťko, Kubo, Leo.
Roboty nás čaká dosť,
zemeguli pre radosť.
Pozbierame odpadky raz, dva, tri,
a nám to život zachráni.
Čo dodať na záver? Malí i veľkí, opäť sme oslávili sviatok našej Zeme - živiteľky!
Zuzka & Zuzka
1. S účinnosťou od 26. apríla 2021 bude v súlade s podmienkami REGIONÁLNEHO COVID AUTOMATU obnovené školské vyučovanie vo všetkých ročníkoch ZŠ.
2. Podmienkou účasti na vyučovaní v škole pre žiakov stupňa je negatívny test alebo potvrdenie o výnimke z testovania pre žiaka a jedného zákonného zástupcu.
3.Od pondelka 26. 4. 2021 vstúpia žiaci 5., 6. a 7. ročníka do dvoch adaptačných týždňov: 26. 4. - 8. 5. 2021.
4.Žiaci 8. a 9. ročníka pokračujú druhým adaptačným týždňom: 26. – 2. 5. 2021.
5.Žiaci 1.stupňa pokračujú v prezenčnej forme vzdelávania za rovnakých podmienok ako doteraz.
6.Adaptačný rozvrh platný na týždeň od 26. 4. – do 2. 5. 2021 bude zverejnený do nedele – 25. 4. 2021.
Mgr. Jana Gebrlínová, riaditeľka školy
Pre mnohých z nás je jar najkrajším ročným obdobím. Stromy a kríky začínajú pučať, príchod jari nám ohlasujú aj sťahovavé vtáky, ktoré sa k nám po dlhej ceste znova vracajú. Na jar sa začína aj práca v záhradkách, viniciach a poliach. Jar má však aj iné podoby. Každoročne, už niekoľko desiatok rokov, sa práve v jarnom období naše Slovensko mení na spálenisko. Ľudia vypaľujú suchú trávu a pritom si neuvedomujú, ako svojou ľahkovážnosťou ubližujú prírode. Oheň v zárodku ničí sotva sa prebúdzajúci život. Na popol sa menia rastliny, nižšie i vyššie živočíchy i hniezda vtákov. Vypaľovanie a zakladanie ohňov sú najčastejšou príčinou vzniku požiarov v prírode, ktoré majú za následok mnohokrát nevyčísliteľné škody.
Čo sa deje pri požiari?
• horením sa vyvíja teplota 100 – 800 0C,
• v plameňoch horí tráva, kríky, stromy a teda aj domovy živočíchov, hniezda vtákov s vajíčkami, alebo mláďatkami
• plamene sa rýchlo šíria a nachádzajú v nich smrť jašterice, hady, ježe a často krát aj takí bežci ako zajace a srnky
• ničí zárodky života pod povrchom pôdy
• ničí korene plytko koreniacich rastlín
• prirodzenou súčasťou dymu sú škodlivé a zdraviu nebezpečné plyny
• v dyme – udusením nachádza smrť veľké množstvo živočíchov
Úmyselným a cieľavedomým vypaľovaním dochádza k porušovaniu zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi. Zároveň sa porušuje zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody. Na základe porušení týchto zákonov hrozia vysoké pokuty...
Dostali sme do daru obývať túto krásnu planétu – je na nás, či tak urobíme v mieri, úcte, láske. Skúsme to po krokoch – toto by mohol byť jeden z nich. Preto nevypaľujte!!!
Začiatkom apríla sme vyhodnotili autorské práce našich žiakov v literárnej súťaži Hľadá sa spisovateľ - určenej pre mladých tvorcov z prvého stupňa. Žiaci piateho až deviateho ročníka síce nesedeli ešte v školských laviciach, no ani doma nezaháľali a zapojili sa do druhostupniarskeho variantu súťaže s názvom Wanted. Žiaci mohli súťažiť v troch kategóriách: Báseň, Príbeh, Komiks.
Nádejní spisovatelia pracovali tvorivo, čoho výsledkom boli krásne a inšpiratívne diela. Víťazi boli odmenení knihou podľa vlastného výberu. Nasledujúce riadky prinášajú prehľad výsledkov.
Vyhodnotenie súťaže Hľadá sa spisovateľ( 1.-4. ročník)
1. miesto: Sofia Ivinová – Zvieracia abeceda – 2.A
2. a 3. miesto: neudelené
Lina Pavlovič – Smutná kólia – 2.C
Vyhodnotenie súťaže Wanted ( 5. – 9. ročník)
Všetkým žiakom, ktorí sa do literárnej súťaže zapojili, ďakujeme za ich podnetný prístup k písaniu a výhercom srdečne gratulujeme.
Kristína Fojtíková
vedúca žiackej knižnice
Vážení rodičia a žiaci!
Od 19. 4. sa žiaci 8. a 9. ročníka vracajú do školy. Máme z toho veľkú radosť.
1. Od pondelka vstúpia títo žiaci do dvoch adaptačných týždňov. (19. 4. -30. 4. 2021)
2. V zmysle Metodického pokynu Štátneho pedagogického ústavu (ŠPU) a v zmysle Usmernenia ministra školstva SR k návratu žiakov - bude hlavnou náplňou našej práce počas adaptačných týždňov venovať pozornosť Vášmu dieťaťu predovšetkým ako ľudskej osobe, ktorá prešla dlhým, náročným obdobím odlúčenia od školy a kolektívu.
3. Tejto skutočnosti zodpovedá adaptačný rozvrh pre týchto žiakov.
Adaptačný rozvrh:
Žiaci, veľmi sa na Vás tešíme, pracujeme pre Vás s radosťou a sme tu pre Vás každý deň.
Mgr. Jana Gebrlínová, riaditeľka školy
Vážení rodičia, milí žiaci,
na základe rozhodnutia ministra školstva z dňa 12. 4. 2021 s účinnosťou od 19. apríla 2021 sa obnovuje školské vyučovanie v 8. a 9. ročníku základnej školy.
Prezenčné vzdelávanie je podmienené testovaním žiaka a jedného zákonného zástupcu. Platnosť testu pre potreby výuky v škole je 7 dní. Škola akceptuje výsledky antigénového testu, PCR, kloktacích testov, výnimky z testovania uvedené na korona.gov.sk ako aj potvrdenie lekára o prekonaní ochorenia COVID-19 do 3 mesiacov príp. prítomnosti protilátok v čase platnosti potvrdenia.
Pri nástupe žiaka je povinné odovzdať triednemu učiteľovi Vyhlasenie_o_bezinfekcnosti.docx, ktoré jednoducho môžete vyplniť aj cez Edupage v časti Žiadosti/vyhlásenia.
Vážení rodičia,
vzhľadom k zmene testovacích dní (len v piatok a sobotu), bude možné pre vstup do areálu školy použiť aj spodnú bránu od ihriska. Od pondelku do štvrtku bude tento vstup otvorený ráno aj poobede, v piatok len ráno z dôvodu testovania.
Každý stravník, ktorý sa chce od 19.4., prípadne od 26.4.2021 stravovať v školskej jedálni, musí sa individuálne prihlásiť na tel.č. 0911 732 447.
Neplatí to pre tých, ktorí sa stravovali od 7.4.2021
Podľa § 20 ods. 2 zákona č. 245 / 2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov sú zákonní zástupcovia povinní v tieto dni prihlásiť na zápis deti, ktoré do 31. 08. 2021 dovŕšia šiesty rok veku, ako i deti, ktorým bol odložený začiatok povinnej školskej dochádzky podľa § 19 ods. 4 zákona č. 245 / 2008 Zb. o jeden rok.
Zákonní zástupcovia môžu prihlásiť aj deti, ktoré dovŕšia šiesty rok veku v čase od 1. septembra do konca kalendárneho roka 2021, ak chcú požiadať o predčasné zaškolenie dieťaťa.
Ak bude v čase konania zápisu pretrvávať mimoriadna situácia, núdzový stav alebo výnimočný stav vyhlásený v súvislosti s ochorením COVID-19, zápis bude prebiehať bez osobnej prítomnosti detí výlučne len elektronickou formou.
Prihlášku žiaka do 1.ročníka v elektronickej podobe sprístupníme v čase od 12. 4. do 16. 4. 2021 na webovej stránke školy.
Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa najneskôr do 31. mája 2021.
Ak zákonný zástupca požiada o to, aby bolo na plnenie povinnej školskej dochádzky výnimočne prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, musí predložiť aj prílohy, ktorými sú: súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Zákonný zástupca ich doručí dodatočne, do štyroch týždňov od konania zápisu.
Odklad povinnej školskej dochádzky sa od 1. 1. 2021 realizuje novým spôsobom:
Aj v takom prípade je však nutné zápis v základnej škole absolvovať a informovať základnú školu o skutočnosti, že dieťa bude mať predĺžené predprimárne vzdelávanie.
Vážení rodičia, milí žiaci,
na základe zlepšujúcej sa epidemiologickej situácie MŠVVaŠ SR predpokladá, že po veľkonočných prázdninách nastane zmena, a s veľkou pravdepodobnosťou sa začneme riadiť nie celoslovenským, ale regionálnym covid automatom. Tým by sa otvorila možnosť plnohodnotného obnovenia prezenčného vyučovania na 2. stupni v základných školách, a to nasledovne: ak bude okres v III. stupni varovania, obnoví sa vyučovanie v 9. ročníku základných škôl, v prípade II. stupňa varovania v okrese by mohlo dôjsť k otvoreniu celého 2. stupňa základných škôl prezenčnou formou vzdelávania.
V súvislosti s tým Vás chceme požiadať o vyjadrenie Vášho záujmu o testovanie kloktacími PCR testami, a to zaslaním Prílohy č. 1A „Súhlasu dotknutej osoby“ a Prílohy č. 1B „Zber údajov“, ktoré sú potrebné pre vykonanie testovania žiaka. Vyplnené dokumenty je potrebné poslať elektronicky príslušnému triednemu učiteľovi do 29. 3 . 2021 do 12:00.
Predlohy dokumentov nájdete TU: Priloha_1A_Suhlas_dotknutej_osoby.rtf. a Priloha_1B_Zber_udajov.docx Ďalšie podrobnosti o tejto forme testovania sú dostupné na https://www.minedu.sk/kloktacie-testy-na-skolach/.
Testovanie žiakov 2. stupňa sa uskutoční po veľkonočných prázdninách v 14. týždni o čom Vás budeme ešte informovať.
Testovanie kloktaním je dobrovoľné. V prípade nezáujmu zákonného zástupcu o testovanie svojho dieťaťa kloktaním môže byť žiak 2. stupňa naďalej testovaný antigénovými testami.
I my sme si pripomenuli tento deň a snažili sme sa osloviť nielen menších žiakov, ktorí sa vzdelávajú v škole, ale aj starších na dištančnej výučbe. Za pomoci žiakov krúžku Zelená škola a pani učiteliek Gulejovej a Teplanovej Školkovej sme pripravili pre žiakov 1. stupňa stanovištia s úlohami. Na nich sa žiaci oboznámili s tým, koľko vody je na Zemi, a len aké malé množstvo tvorí tak vzácna pitná voda. Deti sa zoznámili s mikroskopom, pod ktorým si mohli prezrieť larvu pakomára či drobného kôrovca - cyklopa. Tiež triedili, čo patrí a čo nepatrí do vodného ekosystému a zachraňovali symbolickú poslednú kvapku vody na planéte. Potom si s pani učiteľkami v triedach prezreli krátky príbeh o tom, čo sa deje s vodou, kým sa k nám dostane do domácností. Nakoniec si zahrali hru Milionár, kde si preverili nadobudnuté vedomosti. Žiaci druhého stupňa sa spolu s triednymi učiteľmi na online triednických hodinách tiež venovali téme voda a jej ochrane. Spoločne diskutovali, pozreli si videá a zahrali hru Milionár.
V priebehu týždňa sa viacerí žiaci zapojili do výzvy “ Vyčisti svoje okolie od odpadu“ a poslali nám fotografie, ako smutný dôkaz toho, koľko odpadu sa nachádza takmer všade. Nebolo treba dlho hľadať ani ďaleko chodiť... Viacerí zbierali aj na brehoch vodných tokov a je naozaj alarmujúce, koľko odpadu sa nachádza vo vode a jej okolí...
Obrovskú pochvalu a veľké poďakovanie chceme vyjadriť žiakom, ktorí sa podieľali na príprave Svetového dňa vody: Denková Michaela, Fábik Ľudovít, Hiščárová Ema, Kelebercová Emília, Kelebercová Nina, Melo Filip, Mušáková Natália, Poljaková Nina, Šinková Liliana, Teplan Tadeáš.
Klobúk dole pred environmentálnymi praktikmi, ktorí neváhali, nasadili si rukavice a vyčistili svoje okolie: Jánošík Bystrík, Gulejová Hana, Dírerová Nela, Paverová Barbora, Teplanovci Maroš a Tadeáš, Kučerová Sára, Richter Margaréta Anna, Ollerová Paulína, Kováčová Terézia, Herbanská Simona, Hogajová Nelly, Ahmati Daniel, Bišofová Natália, Borovicová Petra (prezentácia o vode), Borovica Andrej, Denková Michaela, Fábik Ľudovít, Grossová Sandra, Kelebercová Emília a Nina, Mičudová Karolína, Hatmann Jonas Peter a mnohí iní.
Na záver možno už len citát, ktorý hovorí za všetko: „ Teraz, keď sme sa naučili lietať v povetrí ako vtáci a potápať sa ako ryby, ostáva už len jediné – naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.“
Zuzana Teplanová Školková a Zuzana Gulejová
Vážení rodičia a žiaci,
v pondelok 8. marca 2021 pokračujeme v prezenčnom vzdelávaní 1. – 4. ročníka podľa platného rozvrhu hodín.
Pripomíname, že podmienkou je:
- negatívny test (antigénový alebo PCR) aspoň jedného zákonného zástupcu ZŠ, žijúceho s dieťaťom v spoločnej domácnosti, ktorého platnosť nie je staršia ako 7 dní.
Pri nástupe žiaka je povinné odovzdať Cestne vyhlasenie.docx
(Pre zjednodušenie predloženia dokladov prosíme poslať tlačivá online cez EduPage.)
Dňa 23. 3. 2021 absolvovali žiaci 7. A triedy zaujímavý a mimoriadne poučný vzdelávací program zameraný na problematiku šikany a kyberšikany na sociálnych sieťach. Projekt viedol lektor Mgr. Tomáš Földes zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) so sídlom v Bratislave.
Stredisko funguje s cieľom vytvorenia poradenskej a monitorovacej siete pre oblasť boja a ochrany proti všetkým formám diskriminácie. Okrem množstva aktivít ponúka a realizuje pre školy aj rôzne vzdelávania s internými lektormi. V momentálnej pandemickej situácii prebiehajú online cez platformu ZOOM s využitím rôznych modelových situácií či prezentácií. Mladým ľuďom prinášajú informácie o ľudských právach, tolerancii, multikulturalizme a nediskriminácii.
V úvode boli účastníkom predstavené a vymedzené pojmy šikana, kyberšikana, agresor, obeť, príčiny, motívy, prejavy a vzťahy v rámci šikany. Spoločne diskutovali o vnímaní „inakosti“ či „jedinečnosti“ ako častej príčiny konfliktov a šikanovania. Prelúskali formy pôsobenia ľudí na sociálnych sieťach YouTube, Instagram, Facebook, TikTok, Twitter, Snapchat, v aplikáciách Messenger, WhatsApp či rôznych weboch.
Pán Földes podrobne a veku primerane priblížil danú problematiku formou zaujímavých príspevkov z praxe. Nenásilnou interakciou so žiakmi, pútavým hovoreným slovom a vhodným spôsobom komunikácie sa priblížil ešte viac k téme a okamžite si získal ich dôveru. Zároveň v nich podnietil spontánnu aktivitu. Neváhali reagovať na rôzne otázky a vyjadrovať svoje názory.
Cieľom vzdelávania bolo informovať o ochrane osobných údajov na internete, minimalizovať nežiaduce konanie mladých ľudí prostredníctvom internetu v dobe, keď trávia takmer všetok svoj voľný čas vo virtuálnom svete. Je dôležité, aby boli preventívne informovaní o možných rizikách a nástrahách informačných technológií, ktoré môžu následne ovplyvniť ich životy negatívnym smerom. Žiaci dostali poučné informácie o bezpečnom používaní sociálnych sietí a ako sa v kyberpriestore chrániť. Dôležité je vedieť sa v jednotlivých situáciách správne zachovať. Ak by sa niekedy v živote s nejakou formou šikany alebo kyberšikany stretli, budú mať dostatok informácií o možnostiach pomoci.
Problematika v rámci tejto témy nám nie je ľahostajná ani v čase dištančnej výučby. Veríme, že pomohla našim žiakom zorientovať sa vo virtuálnom svete plnom nástrah. Podobné aktivity pripravujeme aj pre ďalšie triedy.
I. Haneschová