Krátko pred prechodom na dištančné vzdelávanie si Karin zo 7. C vyskúšala metódu „peer learning“ – vzájomné učenie sa. Ide o jeden z najindividuálnejších prístupov k partnerskému vzdelávaniu. Táto interaktívna metóda aktivizuje žiaka, kde pri prenesení aktivity na žiaka dosahujeme rozvoj kľúčových kompetencií. Karin sa pred kolektívom svojich spolužiakov spojila na ZOOMe so spolužiakom Alexom. Alex bol v tom čase doma chorý a poprosil o možnosť ZOOMovať s nami, aby mu nechýbalo učivo a veľa nevymeškal. Karin mu vysvetlila používanie slovesa „will“. V interaktívnom programe Oxford Bookshelf mu zdieľala online cvičenia. Prekontrolovala Alexovi jeho odpovede, opravila ho, keď urobil chybu. Hodina sa niesla v duchu spolupráce, vďačnosti a obaja žiaci ukázali nielen odvahu, ale aj záujem o učenie sa.
Mgr. Martina Bieliková
Celoslovenská vedomostná súťaž Expert Geniality Show neobišla ani našich žiakov. 30. novembra 2021 si 21 žiakov Spojenej školy otvorila testové otázky a súťažilo v témach ako Svetobežník, Tajomstvá prírody, Do you speak English?, Ako funguje svet, Päť jazykov kultúry a Góly-body-sekundy. K našim v tom čase prezenčným žiakom v škole sa pripojil na ZOOM aj Alex Pazdziurko, ktorý spoločne s nami, ale z domu, robil test online. Netrpezlivo čakáme na vyhlásenie výsledkov, ako sme dopadli. Ďakujeme žiakom aj rodičom za prihlásenie sa do súťaže a taktiež všetkým učiteľom, ktorí aj v tomto náročnom období motivujú svojich žiakov mať radi predmety v škole a tým sa oni so zvedavosťou zaujímajú o svet okolo nás.
Držíme palce žiakom: Dávid Banovčan, Tamara Polevková, Sebastian Áč, Peter Gros, Simon Gombarček, Martin Wáclaviak, Martin Zachara, Tobias Ivanič, Jakub Bielik, Leo Grolmus a Karolína Konevalová z 5. A
Oliver Lacko, Monika Marková, Matej Stražovan z 5. C
Bianka Dobrotková a Nina Poljaková zo 6. C
Karin Tučná, Alex Maslen, Michal Elischer, Alex Pazdziurko zo 7. C
Marek Krajner z 8. C
Mgr. Martina Bieliková
Každoročne sa na školách organizuje pre žiakov 8. a 9. ročníka olympiáda zo SJL. Tento rok sa uskutočnilo školské kolo 15. 10. 2021. Aj napriek epidemiologickým opatreniam bola účasť žiakov výborná. Súťažili online formou.
Umiestnenie:
1.miesto – Emília Kelebercová 9. C
2.miesto – Nina Katarína Balážová 9. B
Bianka Richterová 8. A
Michaela Sobotová 9. B
3.miesto – Juraj Pastorok 8. B
4.miesto – Filip Ďurica 8. A
Marek Oller 8. A
5.miesto – Ľudovít Fábik 9. C
Marek Krajner 8. C
Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a odvahu.
Emília Kelebercová – víťazka školského kola - postúpila do okresného kola, ktoré sa konalo 12. 11. 2021 opäť online formou. Z 15 súťažiacich skončila na krásnom 8. mieste a bola úspešnou riešiteľkou.
Emília, blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy!
Mgr. Vlasta Popelková
Už druhýkrát sa žiaci 6.A rozhodli uskutočniť charitatívnu zbierku pre deti a rodiny v núdzi, ktoré sú pod záštitou nadácie Úsmev ako dar. Zbierka prebiehala
od 22. 11. do 3. 12. 2021. Spoločne vyzbierali 72 kg hračiek a oblečenia. Svojím podielom prispeli aj žiaci 6.C.
Veríme, že týmto činom naši žiaci pomôžu deťom, ktoré sa ocitli v zlej životnej situácii. Okrem toho táto akcia svedčí aj o tom, že každý z nás môže dať veciam druhú šancu.
p. uč. Suríková
Prešlo už niekoľko mesiacov, čo naša škola rozšírila svoje žiacke rady o novú posilu. Tešíme sa, milí naši prváčikovia, že ste si na svoj “druhý domov” už zvykli, že pracujete s nadšením, zvedavosťou i vytrvalosťou načerpať nové poznatky. Bolo pre nás veľkým potešením zúčastniť sa spolu s vami vášho slávnostného pasovania do stavu prváckeho, kedy ste si vyskúšali svoje nadobudnuté vedomosti a dokázali tak, že pasovacie dekréty vo vašich rukách sú na správnom mieste.
29.november spolu s nami strávila pani riaditeľka Mgr. Janka Gebrlínová a pani zástupkyňa Mgr. Martuška Hladká, kráľ Abecedár so svojím rytierom, princezná Nebojínka, ktorú sa deťom podarilo vyslobodiť a o dobrú náladu sa postarali aj pani vychovávateľky pri súťažných úlohách. Veríme, že podobných veselých dní strávime v škole čo najviac.
Pani učiteľka Marcelka, Veronika a Kristínka
Zistiť niečo z tajomstiev Zeme sa pokúsili aj naši žiaci. 24. novembra 2021 sa zapojili do online školského kola geografickej olympiády. Záujem zmerať si svoje sily v geografii prejavilo osem piatakov a jeden deviatak, ktorí sa nezľakli náročných zadaní a popasovali sa s nimi. Teší nás úspech najmä geografických nováčikov – piatakov. Úspešnými riešiteľmi boli Peter Gros, Dominika Ivinová, Dávid Banovčan, Tamara Polevková, Bianka Bieliková a Simon Gombarček, všetci z 5. A triedy. Tí najúspešnejší – Peter Gros, Dominika Ivinová a Dávid Banovčan nás budú reprezentovať v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 17. februára 2022.
Všetkým k získanému úspechu blahoželáme a držíme palce v okresnom kole.
Mgr. Miroslava Andrisová
V dňoch 8. 12. 2021 – 10. 12. 2021 (streda až piatok) od 8.30 – do 17.00 hod. bude zadný vchod do areálu základnej školy uzavretý z dôvodu výrubu suchých drevín. K dispozícii je hlavný vchod pri školskej jedálni.
Ďakujeme za pochopenie.
Na našej škole pribudli dve schránky dôvery, kde môžeš napísať čo ťa trápi, alebo sa môžeš zdôveriť so svojim problémom. Nezabudni sa identifikovať, aby sme ťa vedeli vyhľadať.
Listy číta školská psychologička Mgr. Barbora Škriniarová a sociálna pedagogička Mgr. Zuzana Slošiarová. Ak chceš list adresovať niekomu konkrétnemu, napíš jeho meno.
Schránky dôvery sú umiestnené vo vstupných vestibuloch v pavilóne A a B, po ľavej strane.
To, že história je zaujímavá veda, už dávno všetci vieme. Človek je tvor zvedavý, preto chce o histórii vedieť čo najviac. Aj žiaci 8. a 9. ročníka, ktorí sú milovníkmi histórie, nás o tom presvedčili dňa 26. novembra 2021. V tento deň sa totiž konalo na našej škole po dlhšej odmlke školské kolo dejepisnej olympiády. Témy, ktoré sa mali žiaci naučiť, boli vopred dané. Dohromady súťažilo 7 žiakov. Na zvládnutie daných úloh mali žiaci 60 minút.
Umiestnenie a výsledky:
8. ročník: 1. miesto – Lenka Krpelanová – 8. A
2. miesto – Juraj Pastorok – 8. B
3. miesto – Matej Lacko – 8. B
9. ročník: 1. miesto – Vanesa Baniarová – 9. A
Emília Kelebercová – 9. C
2. miesto – Liliana Šinková – 9. C
Dvaja najúspešnejší žiaci z každého ročníka budú našu školu reprezentovať v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 9. februára 2022. Držíme im palce!
Mgr. Vlasta Popelková
V mesiaci november sa žiaci 7. – 9. ročníka zúčastnili prednášok, ktoré realizovalo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.
Žiaci 7. ročníka sa zúčastnili online prednášky ,, Šikana a kyberšikana “ . Dozvedeli, sa čo šikana a kyberšikana znamená, aká má prvky. Boli poučení aj o signáloch, ktoré sami môžu v triede spozorovať . Nakoľko šikanovanie sprevádza agresívne správanie, je potrebné nahlas hovoriť o danej problematike.
Žiaci ktorí sa prednášky nezúčastnili si môžu pozrieť videá o šikanovaní na priložených linkoch ( prvé dve videá sú vhodné aj pre deti 1. stupňa ):
https://decko.ceskatelevize.cz/video/e217543112010009 - agent bez kapsy – šikana
https://www.youtube.com/watch?v=dyH3f1dtU9s - osud?! – krátky film o netolerancii a šikanovaní
https://www.youtube.com/watch?v=YO4kEc14pd8 – kyberšikana
Žiaci 8. a 9 . ročníka sa zúčastnili online prednášky Extrémizmus a rasizmus. Dozvedeli sa, ako ľahko sa môžu stretnúť s extrémistickou skupinou. Za základné znaky extrémizmu sa považuje snaha o obmedzenie, potláčanie, znemožnenie výkonu základných práv a slobôd pre určité skupiny obyvateľstva definované ich pohlavím, národnosťou, rasou, etnikom, farbou pleti, vierovyznaním, jazykom, sexuálnou orientáciou, príslušnosťou k spoločenskej triede, majetkom, ako aj používanie fyzického násilia či hrozba použitia násilia namiereného voči názorovým či politickým oponentom alebo ich majetku. Nakoľko si mladý človek v živote hľadá svoje miesto a aj rovesnícke skupiny s ktorými trávi svoj voľný čas, pokladáme za dôležité diskutovať aj o tejto problematike. Veríme, že tieto prednášky sú prínosom pre našich žiakov.
22. 11. 2021 sa na našej škole konalo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Svoj talent prišlo predviesť spolu 16 šikovných žiakov ročníkov 6. až 9.
V kategórií 1A medzi sebou bojovali Sára Kučerová (6.A), Veronika Schlenkerová, Jakub Štálnik a Mia Vetráková (7. A), Peter Brecko a Cora X. Phillips (7. B) a Michaela Frinková (7. C).
V kategórií 1B sa do olympiády zapojili Filip Ďurica, Marek Oller, Natália Krebesová, Lenka Lajstríková (8. A), Rebeka Žillová, Natália Hanzelová (8. B), Róbert Drexler (8. C), Juraj Kováčik (9. B) a Sára Štancelová (9. C).
Písomná časť sledovala slovnú zásobu, gramatiku, počúvanie s porozumením a čítanie s porozumením. Následne žiaci prešli do ústnej časti, kde opisovali obrázok a voľným rozhovorom v dvojiciach. Testy neboli jednoduché a ich náročnosť je vyššia, ako je stanovené učivo pre základné školy. Napriek nie jednoduchej písomnej časti naši žiaci ukázali výborné hovorové zručnosti.
Komisia členov učiteľov anglického jazyka v zložení Mgr. Martiny Bielikovej, Mgr. Zuzany T. Školkovej, Mgr. Martiny Horváthovej a Mgr. M. Unterfranca vyhodnotila testy žiakov a ich ústny prejav s nasledovnými výsledkami:
Kategória 1A: 1. miesto – Michaela Frinková
2. miesto – Peter Brecko
3. miesto – Mia Vetráková
Kategória 1B: 1. miesto – Sára Štancelová
2. miesto – Juraj Kováčik
3. miesto – Lenka Lajstríková
Michaela Frinková a Sára Štancelová budú pokračovať ďalej a v januári 2022 budú seba a našu školu reprezentovať v okresnom kole súťaže. V mene učiteľov anglického jazyka úprimne gratulujeme víťazom a ďakujeme za možnosť vidieť toľko šikovných angličtinárov. Diplomy a ceny budú všetkým žiakom odovzdané vedúcou predmetovej komisie Ing. A. Srnovou v najbližších dňoch.
Za PK ANJ Mgr. Martina Bieliková
Už tradične je na našej škole koniec októbra spojený s česko-slovenským projektom Záložka do knihy spája školy. Tento rok si naši žiaci vymenili záložky s partnerskou školou v obci Zalužice pri Michalovciach. Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní výtvarne stvárnilo 105 žiakov. Všetkým kolegom a žiakom, ktorí pomáhajú udržiavať tento krásny zvyk - podporovať čítanie a tvorivosť prostredníctvom výmeny záložiek - ďakujem. Naša škola sa vďaka spoločnej práci umiestnila medzi stovkou najlepších škôl.
Počas Dňa otvorených dverí žiackej knižnice, konaného na prelome mesiacov október-november, si čitatelia knižnice overili svoju pohotovosť, schopnosť vyhľadávať informácie v encyklopédií, zvládli vylúštiť niekoľko krížoviek. Pani vychovávateľky podporovali svojich zverencov pri tímovej práci, aby sa každému oddeleniu ŠKD podarilo otvoriť truhlicu plnú pokladov. Bolo podnetne, príjemne, ale hlavne veselo...
Vedúca žiackej knižnice Kristína Fojtíková
Od polovice októbra prebiehal na našej škole zber papiera. Za necelé tri týždne sa nám podarilo nazbierať 3921,5 kg. Najusilovnejší boli žiaci 2.C triedy. A tu sú víťazi:
1. miesto Dominika Ivinová z 5.A 349,5 kg
2. miesto Vivien Špilajová z 1.C 278 kg
3. miesto Natália Krebesová z 8.A 249 kg
Víťazom blahoželáme, všetci budú odmenení v najbližších dňoch individuálne vo svojich triedach.
Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili, a ich rodičom či iným rodinným príslušníkom za ochotu zberový papier doviezť.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková
Takto pred rokom sa naša škola zapojila do grantovej výzvy ENTER pre školy 2020 – Digitálna generácia. Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis prerozdelil prostriedky na nákup micro:bitov. Záujem o grant prejavilo až 388 škôl z celého Slovenska, podporili 243 škôl. Grantový program je súčasťou väčšieho projektu ENTER, ktorý podporuje digitálne vzdelávanie na školách. My sme mali to šťastie, že náš projekt bol úspešný.
Vďaka projektu ENTER sme pre našu školu mohli kúpiť 20 micro:bitov s príslušenstvom (usb káble, držiaky na batérie, batérie, mini reproduktory, ledky, led pásiky, krokosvorkové káble, BBC micro:bit s adaptérom na batérie) a 10 sad ring bit car V2 - je šikovný programovateľný robot pre deti založený na mikropočítači micro:bit.
Projekt ENTER zastrešujú partneri Telekom a.s., Aj Ty v It o.z., SPy o.z.. Partneri Telekomu zabezpečili vzdelávanie učiteľov. Ja som sa zúčastnila zatiaľ vzdelávania Bloku 1, 2 a mám záujem o ďalšie školenia, ktoré budú v budúcnosti v ponuke.
S micro:bitom a jeho možnosťami sa zoznámili žiaci druhého stupňa na hodinách informatiky počas prezenčného vzdelávania, žiaci 3. ročníka pri rovesníckom vzdelávaní a počas letných prázdnin v letnej školy. Postupne sme prechádzali od najjednoduchších aktivít ako digitálna menovka, animácia, hracia kocka, krokomer, počítadlo, hra kameň/papier/nožnice, živá reťaz, práca s ledkami, preteky či kreslenie kružníc s ring bit car V2.
Vďaka projektu ENTER deti zažili kopec zábavy, pochopili základy programovania. Objavovať možnosti micro:bitu neprestávame, pokračujeme ďalej. I v tomto školskom roku sa budú naši žiaci s micro:bitom na hodinách informatiky hravou formou učiť programovať a zisťovať jeho veľmi praktické a variabilné využitie, možno i na ostatných predmetoch.
Mgr. Alena Miková
Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do súťažných aktivít z projektu Hovorme o jedle. Cieľom súťaže je aktívne vzdelávať deti a mládež o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčastiach zdravého životného štýlu. Z potravín čerpáme energiu a ich úlohou je aj ochrana zdravia.
Na každý deň v týždni od 11. do 15. októbra boli vyhlásené dve témy. Každý ročník prvého stupňa sa venoval jednej téme, ku ktorej si žiaci spolu s vyučujúcimi pripravili zaujímavé aktivity.
Naši prváčikovia si hravou formou ukázali, aké sú ovocie a zelenina dôležité pre zdravý vývin človeka. Trieda 1. C sa rozprávala o kompostovaní kuchynského odpadu. Žiaci si vystrihovali a lepili vlastný kompost. V 2. ročníku deti triedili pekárenské výrobky na trvanlivé a netrvanlivé, zahrali si divadielko o Pampúšikovi a pohybom znázorňovali, ako sa pečie chlieb. Naši tretiaci si zacvičili so záťažou, tvorili vlastnú pyramídu zdravých potravín a kreslili taniere so zdravými a nezdravými potravinami. Žiaci v 4. ročníku triedili a spoznávali rôzne druhy strukovín, naučili sa zistiť čerstvosť vajec, zo strukovín lepili obrazy zvierat.
Na druhom stupni sme sa zapojili do literárnej, výtvarnej a fotografickej súťaže. Najkrajšie práce vytvorili: Matej Bartoš a Marko Kolesnáč z 3. C, Dominika Ivinová z 5. A, Erik Kobza, Bibiana Orthová, Paulína Ollerová a Karin Richterová zo 6. A, Natália Komzalová zo 7. B, Lenka Krpelanová a Andrea Janáčová z 8. A, Liliana Šinková a Emília Kelebercová z 9. C.
Všetkým žiakom a ich vyučujúcim patrí veľké poďakovanie.
Rok 2021 bol vyhlásený za Medzinárodný rok ovocia a zeleniny. Skúsme za zamyslieť, či sú vitamíny súčasťou nášho každodenného stravovania, či nechýbajú na našich stoloch. Potrebujeme ich nielen pre zdravý vývin, ale sú aj zaručenou prevenciou pred mnohými ochoreniami.
M. Wesserlová
Oznamujeme všetkým žiakom, rodičom aj zamestnancom školy, že v piatok 5.11.2021 zber papiera na našej škole končí. Ak máte ešte zberový papier doma, doneste ho najneskôr v piatok do 7:55. Ďakujeme.
Dňa 22. októbra 2021 sa žiaci z 9. A triedy zúčastnili skúšky v nemeckom jazyku FIT IN DEUTSCH A1 v Goethe inštitúte v Bratislave. Nemecký certifikát je určený pre žiakov 8. a 9. ročníka - pre jazykovú triedu, je dobrovoľný a organizuje ho pre našu školu Goethe inštitút v Bratislave v spolupráci s nemecky hovoriacimi lektormi. Táto skúška osvedčuje jazykové vedomosti a zodpovedá prvému stupňu ( A1 )Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazykové znalosti( SERR ). Napriek COVID – 19 sa žiaci mohli zúčastniť tejto skúšky a boli im zabezpečené všetky podmienky na prípravu. Tradične už skúška pozostávala zo štyroch častí : počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, písomná časť a hovorenie. Všetkým žiakom patrí obdiv za ich odvahu postaviť sa prvýkrát dobrovoľne k výzve overiť si vlastné vedomosti a zručnosti z jazyka. Prajem im a všetkým ich budúcim nasledovníkom, aby v tejto možnosti, zúčastniť sa Nemeckého certifikátu FIT A1/ A2, videli možnosť zlepšiť si svoje jazykové vedomosti a zručnosti. Zároveň žiaci získaním Nemeckého certifikátu získavajú aj body na strednú školu. Veľká vďaka patrí Goethe inštitútu – riaditeľke jazykového oddelenia PhDr. Ivete Sládekovej Ondrejkovej za podporu a spoluprácu s našou školou, výbornú organizáciu a starostlivosť o žiakov. Poďakovanie patrí aj pani učiteľke Mgr. Kataríne Ivinovej za obetavú prípravu žiakov na nemecký certifikát a učiteľom nemčiny za organizáciu. Žiakom prajem veľa chuti v učení sa nemeckého jazyka.
VIEL ERFOLG!!!
Za PK NEJ Mgr. Juliana Pálešová
Spoločnosti Sorger.sk Vám predstavujeme nový Kvíz - Slepá mapa Slovenska. Cieľom kvízu je prehĺbenie a overenie vedomostí o Slovensku. Kvíz je vytvorený na základe osnov 8. a 9. ročníka ZŠ v predmete geografia. Vedomosti si žiaci môžu otestovať až v troch rôznych oblastiach - mestá, povrch (nížiny, kotliny, pohoria) a vodstvo (rieky, vodné nádrže, kúpele) Slovenska. Slepé mapy sú dostupné vo farebnej reliéfnej verzií a v klasickej bielej slepej mape. Vďaka rôznym stupňom obtiažnosti je kvíz užitočným aj pre nižšie ročníky na testovanie a prehlbovanie vedomostí o geografii Slovenska. Odkaz na kvíz: https://www.sorger.sk/skoly/kviz-slepa-mapa-slovenska
Naša škola sa v októbri zapojila do projektu Krokus (Šafran). Projekt realizuje Múzeum židovskej kultúry v spolupráci s írskou nadáciou pre výučbu holokaustu. Boli nám dodané cibuľky žltých krokusov a tiež metodický a obrazový material ako pomôcka na zvýšenie povedomia o nebezpečenstvách rasizmu a nedostatku tolerancie.
Holokaustom sa nazýva systematické vyvražďovanie šiestich miliónov Židov a stoviek tisícov ďalších obetí, ktoré nariadili nacisti v období druhej svetovej vojny.
Projekt Krokus je určený hlavne pre žiakov 9. ročníka a jeho cieľom je pripomienka približne jeden a pol milióna detí, ktoré sa stali obeťami holokaustu. Na počesť ich pamiatky žiaci v mnohých krajinách sveta sadia cibuľky žltých krokusov, ktoré kvitnú približne v období Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). Žltá farba kvetov symbolizuje Dávidovu hviezdu, ktorú boli deti nútené počas obdobia nacistického prenasledovania nosiť. Hlavným cieľom projektu je upozorniť na nebezpečenstvo predsudkov, nenávisti, diskriminácie a prenasledovania na základe rasovej či náboženskej príslušnosti, a tým prispieť k prevencii xenofóbie, rasizmu a antisemitizmu.
Cibuľky šafranov sa sadia na jeseň. Jar prichádza v každej krajine inokedy. Nezáleží však na tom, kedy kvety kvitnú. Dôležité je, že ich sadíme na pamiatku detí, ktoré zomreli počas holokaustu, a keď sa kvety objavia, spomenieme si na nich. Pripomíname si tiež, aké je dôležité prijať a vážiť si ľudí všetkých kultúr a národností.
M. Wesserlová
Prvé dva októbrové týždne, ako už tradične, prebiehal na našej škole zber šípok. Počasie tento rok prialo a aj „úroda“ bola bohatá. A tak sa nám podarilo nazbierať rekordných 389,5 kg. Najusilovnejšími boli triedy 1.C a 3.C. Celkovo sa zapojilo 67 žiakov. A tu sú najlepší zberači:
Víťazom srdečne blahoželáme a všetkým, čo sa zapojili, ďakujeme, že obetovali svoj čas a neraz i popichané prsty pre dobrú vec. Tešíme sa na zber šípok aj rok.
Mgr. Zuzana Teplanová Školková