Ani taký úžasný predmet, akým matematika bezpochyby je, :-), nie je obľúbený u všetkých žiakov. Ako zvýšiť záujem žiakov o matematiku som vyskúšala v 7. B. Využila som na to niektoré tipy od kolegov a techniku v podobe školských tabletov. Aj malá zmena v každodennom vyučovaní vie zaujať a preto som do triedy priniesla tablety. Odložili sme pracovné zošity a pripojili sa na sieť. Práca v dvojici pomohla žiakom prekonať počiatočné obavy z nového. Keďže všetky deti sa rady hrajú, namiesto štandardných príkladov žiaci riešili online únikovú hru (cez portál Bezkriedy), v ktorej sa riešením jednotlivých matematických úloh, posúvali bližšie k výhre. Využili prácu s informáciami, ich vyhľadávanie a selektovanie. Hľadali riešenia, odstraňovali chyby. Nadšenie a zapojenosť detí boli úžasnou spätnou väzbou, že zámer zvýšiť záujem na vyučovaní sa podaril. Žiaci rovnako získali spätnú väzbu porovnaním svojich výsledkov, ale aj vzájomnými pochvalami. Vyskúšajte aj Vy! Moje poďakovanie za pomoc a inšpiráciu patrí Wocabee tímu za cenné rady a odporúčania vo vyučovaní a Mgr. Ivke Frívaldskej, za možnosť využívania školských tabletov vo vyučovaní.
FOTOALBUM PeadDr. Petra Drábiková
Dňa 15. februára 2023 sa uskutočnilo okresné kolo olympiády v nemeckom jazyku v CVČ Prievidza. Našu školu reprezentovala v kategórii 1A – Dominika Ivinová a Bianka Bieliková , žiačky 6. A triedy. Úspešne zdolali písomnú časť, ktorá pozostávala z troch častí – čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením a gramatický test. Dominika Ivinová sa umiestnila na 1. mieste a Bianka Bieliková na 2. mieste. V kategórii 1B podala výborný výkon Jasmína Škrobáková z 8.A a umiestnila sa na 1. mieste. Všetky žiačky postúpili z okresného kola na krajské kolo.
Krajské kolo olympiády v nemeckom jazyku sa konalo 15. februára 2023 v Trenčianskej Teplej. V kategórii 1A obsadila Dominika Ivinová 1. miesto a postupuje na celoslovenské kolo, ktoré sa uskutoční 26.-27. marca v Bratislave. Bianka Bieliková obsadila v tejto kategórii 5. miesto. V kategórii 1B obsadila Jasmína Škrobáková 12. miesto.
Žiačkam srdečne gratulujeme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy!
Za PK NEJ Mgr. Katarína Ivinová
Veľká vďaka patrí organizátorom putovnej výstavy na OÚ v Nitrianskom Pravne pod názvom Otváranie očí, na ktorej sme sa spolu so žiakmi mohli v pondelok 20.fabruára 2023 zúčastniť. Výstava bola spojená s prednáškou: Nebojte sa pamiatky, ktorú pútavo pripravil historik a autor projektu Mgr. art Jozef Lenhart. Žiakom vysvetlil dôležité pojmy, názornými ukážkami predviedol príkladne zrekonštruované zväčša dedinské obydlia v tradičnom duchu a otázkami ich zapájal do diskusie. Žiaci veľmi dobre poznali aj domčeky z blízkeho okolia, ktoré boli ocenené cenou Pro Patria, čiže cenou za zachovanie a obnovu tradičnej architektúry na Hornej Nitre , ako Mendelov dom v Nitrianskom Pravne – Vyšehradné, ktorého majiteľom je pán Rastislav Haronik, alebo Schwartzov dom v Tužine s majiteľmi Gertrúdou a Erichom Wiesner.
Vedomosti žiakov a veľký záujem o túto problematiku príjemne prekvapili aj samotného autora projektu, ktorý navrhol žiakom opätovné stretnutie, na ktoré sa už teraz tešia.
FOTOALBUM Mgr. Katarína Jalakšová
...octový čistič. Obyčajný ocot má vynikajúce čistiace vlastnosti, a pritom nezaťažuje životné prostredie. Ocot je lacný, netoxický a biologicky odbúrateľný. Bežne používané chemické čistiace prípravky obsahujú škodlivé látky, ktoré nakoniec skončia v prírode a ohrozujú najmä vodné ekosystémy.
Žiaci Kolégia Zelenej školy si veľmi dobre uvedomujú negatívny dopad chemikálií na životné prostredie. Preto na konci leta vytvorili ekologickejšiu alternatívu v podobe octového čističa zo školskej levandule. V predvianočnom období vyzvali ostatných žiakov našej školy, aby si výrobu čističa vyskúšali na vlastnej koži. Postupovali podľa nasledujúceho receptu:
Recept:
Postup:
Pomaranče ošúpte. Z kôry dôkladne odstráňte všetky zvyšky dužiny, tá by do nádoby vôbec nemala ísť. Do veľkého zaváraninového pohára (objem 7 dcl) alebo inej nádoby vložte paličku škorice a hrsť celých klinčekov. Potom ju naplňte pomarančovou kôrou a zalejte dostatočným množstvom octu až po okraj nádoby. Pohár uzavrite a nechajte odstáť 2 - 3 týždne. Nie na slnku, stačí v kúte triedy, v zborovni, v kabinete. Na nádobu si môžete nalepiť štítok, na ktorý si poznačíte dátum, kedy ste prípravok vyrobili.
Podobne postupujte aj pri výrobe levanduľového čističa (kvety levandule zalejte octom).
Po uplynutí 2 - 3 týždňov obsah nádoby preceďte cez sitko a naplňte ním čistú nádobu – ideálne umelý rozprašovač.
Použitie:
Do konca januára mala každá trieda svoj pomarančový/levanduľový octový čistič. Tento univerzálny prípravok sa na našej škole aktívne používa a veríme, že sme takto prispeli aspoň malou kvapkou do mora ochrany životného prostredia.
FOTOALBUM Kolégium Zelenej školy
Dňa 8. 2. 2023 sa uskutočnilo okresné kolo dejepisnej olympiády. Našu školu reprezentovali 4 žiaci - Lenka Krpelanová a Matej Lacko za 9. ročník a Paulínka Znamenáková a Natálka Komzalová za 8. ročník. Okrem monotematickej časti, ktorá bola zameraná na vývoj techniky a technológie od staroveku dodnes, si museli naštudovať aj učivo príslušného ročníka a mať prehľad z regionálnej histórie.
Žiaci súťažili prezenčne v CVČ v Prievidzi. Mali sme dvoch úspešných riešiteľov. V tvrdej konkurencii z 32 súťažiacich za 9. ročník sa Lenka Krpelanová umiestnila na peknom 4. mieste a Matej Lacko na 6. mieste.
K získanému úspechu obom blahoželáme.
M. Wesserlová
„… lebo nie ten, kto v rozkoši planúc žil, ale ten, kto tvoril a vytvoril, môže hovoriť, že žil!“
P. O. Hviezdoslav
Sme radi, že tento rok sa mohol Hviezdoslavov Kubín opätovne konať v príjemnom prostredí školy a za prítomnosti žiakov i učiteľov. Žiaci 1. a 2. stupňa si nachystali krásne ukážky, ktoré i napriek menšej tréme presvedčivo a precítene zarecitovali. Súťažilo sa v prednese poézie alebo prózy v troch kategóriách – I. kategória (2. – 4. ročník), II. kategória (5. – 6. ročník) a III. kategória (7. – 9. ročník).
Porota za 1. stupeň v zložení Mgr. Edita Grossová, Mgr. Diana Rigová a Mgr. Lenka Mikulová sa rozhodla oceniť spomedzi 20 súťažiacich v I. kategórii:
v prednese poézie:
1. miesto Diana Zimmermanová, 4.A
2. miesto Samuel Homola, 3. B
3. miesto Viktória Žillová, 2.B
v prednese prózy:
1. miesto Miriam Polevková, 4.B
2. miesto Anabela Grossová, 4.A
3. miesto Dávid Škovran, 4.D
Porota za 2. stupeň v zložení Mgr. Diana Rigová, Mgr. Petra Kašiaková a Mgr. Vlasta Popelková ocenila z 11 súťažiacich:
II. kategória
v prednese poézie:
1. miesto neudelené
2. miesto Jakub Škvarenina, 6. A
3. miesto Bianka Bieliková, 6.A
v prednese prózy:
1. miesto Tamara Polevková, 6.A
2. miesto Teodor Pejašinovič, 5.A
3. miesto Vivien Hlavatá, 5.A
III. kategória
v prednese prózy:
1. miesto neudelené
2. miesto Lenka Krpelanová, 9.A
3. miesto Rebeka Žillová, 9.B
Víťazi v každej kategórii boli ocenení diplomom a vecnými cenami. Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za nezabudnuteľný umelecký zážitok a dúfame, že aj o rok sa stretneme na tomto krásnom podujatí, akým Hviezdoslavov Kubín je.
Do okresného kola pôjdu našu školu reprezentovať Miriam Polevková a Tamara Polevková. Držíme palce!
FOTOALBUM Diana Rigová a Viera Federl
Robin Hood – šľachetný zbojník, pomstiteľ bezprávia a ochranca chudobných – robil 80 minút spoločnosť našim šiestakom v Divadle Andreja Bagara dňa 8. februára 2023. Príbeh o šľachetnom hrdinovi, ktorý žil v tajuplnom Sherwoodskom lese, bol podnetným námetom na rozprávku pre detského diváka. Dobro v podobe hrdinského Robina zvíťazí nad zlom, ktoré stelesňuje postava zlého šerifa z Nottinghamu. Dievčatá obdivovali Robina ( Peter Oszlík), chlapcov zasa uchvátila krásna Marianna (Nikolett Dékány). Predstavenie bolo plné humorných situácií (boje, mních milujúci pivko, hlupák Henry) a nadhľadu. Diváci = deti tvorili pospolitý ľud, ktorý bol priamo zapojený do deja vytváraním zvukových efektov. Deti s veľkou radosťou napodobňovali podľa pokynov vietor, búrku, utrpenie, bolesť či nesúhlas s obesením. Výborné herecké výkony boli doplnené kulisami, ktoré nás uchvátili svojou jednoduchosťou, ale i krásou. Cieľ rozprávky bol určite splnený. Predstavenie totiž zaujalo všetkých, malých i veľkých. Hlboký zážitok v nás rezonoval ešte aj na druhý deň v škole, kedy sme sa podelili o svoje pocity.
Milí šiestaci, veľká vďaka za slušné a kultúrne správanie v divadle.
FOTOALBUM Mgr. Popelková Vlasta
Aj v tomto školskom roku naša škola zorganizovala základný lyžiarsky výcvik pre žiakov 7. a 8. ročníka v lyžiarskom stredisku Valčianska dolina. V tomto roku je snehu pomenej a ani pani Zima sa neukázala v plnom šate. No napriek tomu sa vo Valči lyžovať dá. Podmienky boli takmer ideálne. V prvý deň kurzu pod vedením inštruktorov sme žiakov rozdelili do piatich výkonnostných skupín a jednej snowboardovej. Začal sa kurz podľa lyžiarskej metodiky. Hneď v prvý deň sme ale zistili, že viac ako tretina detí nevie lyžovať. Ale práve na tento účel slúži lyžiarsky výcvik, aby sa deti lyžovať naučili. Náš cieľ sa nám splnil v posledný deň, keď všetky prítomné deti zvládli lyžiarske preteky, a tým dokázali, že lyžovať vedia. Žiaľ, počas kurzu sme mali viacero úrazov, ale najhorším úrazom bola zlomená ruka jedného z našich žiakov. Žiaľ, šport prináša aj zranenia, ale veríme, že všetko bude v poriadku. Po vyhodnotení pretekov sme kurz ukončili. Deti dostali diplomy a sladké odmeny. Veríme, že deti budú lyžovať aj naďalej a taký krásny šport, ako je lyžovanie, si obľúbia. Na záver by som chcel všetkým poďakovať/ deťom, vedeniu školy, lyžiarskemu stredisku, učiteľom našej školy, inštruktorom, ale aj prepravcovi/. Tešíme sa opäť o rok.
FOTOALBUM Marek Blaháč
Riaditeľka školy udeľuje dňa 2. februára 2023 riaditeľské voľno z technických dôvodov (odstávka elektrickej energie) žiakom 1. až 9. ročníka Spojenej školy, Školská 370/19 v Nitrianskom Pravne.
Školský klub detí, Školská jedáleň a Základná umelecká škola nebudú v prevádzke.
Stravníci budú na tento deň automaticky zo stravy odhlásení.
Dňa 1. 2. 2023 našu školu navštívili hudobníci z umeleckej agentúry Špeciál art a v priestoroch telocvične zaujímavým hudobno-dramatickým programom priblížili našim žiakom aktuálnu problematiku dnešnej doby. Čo je pravda, čomu možno ešte veriť a čo je hoax , podvod a klamstvo?
Stredobodom celého programu bola tisícročia živá legenda o Pravde a Lži. Lož si obliekla šaty Pravdy a Pravda ostala nahá, pretože sa odmietla zaodieť do šiat Lži...
Žiaci boli prostredníctvom rozvíjania idey tohto príbehu, piesňami slovenských interpretov /Jaro Filip, Richard Müller, IMT Smile/ a vlastným vystupovaním v programe vtiahnutí do diania a nenásilne prinútení rozmýšľať nad posolstvom celého podujatia.
Veríme, že sa umelcom týmto zaujímavým spôsobom podarilo žiakom vysvetliť, čo je hoax a ako rozlišovať pravdu a lož na internete i v každodennom živote a že si okrem kultúrneho zážitku osvojili aj nové vedomosti.
FOTOALBUM Mgr. Petra Kašiaková
V minulom školskom roku sa naša škola po prvýkrát zapojila do dvojročného projektu „Školy, ktoré menia svet“ v spolupráci so školským parlamentom (ŠP). Na realizácii projektu sa aktívne podieľajú vyučujúci etickej a občianskej výchovy priamo na vyučovaní. Participácia ŠP na projekte spočíva v realizácii dvoch aktivít počas jedného školského roka. Cieľom projektu je rozvoj občianskych kompetencií členov ŠP aj mimo vyučovacích hodín. Podnietiť v mladých ľuďoch záujem o veci verejné, angažovať ich na podporu aktívneho občianstva.
V minulom školskom roku absolvovali besedu s aktívnymi členkami Karpatskonemeckého spolku v Nitr. Pravne, preskúmali jeho históriu spolu s prehliadkou múzea.
Zúčastnili sa tiež celoslovenskej akcie „Noc múzeí a galérií“. Oboznámili sa so zvykmi, tradíciami, históriou, zmapovali to, čo sa zachovalo po našich predkoch.
V tomto školskom roku nasmerovali svoju pozornosť na vyhľadávanie ľudí, ktorí môžu byť pre nich inšpiráciou. Medzi takýchto ľudí zaradili aj nášho nového pána starostu - Ing. Imricha Gáplovského. Chceli sa dozvedieť o jeho plánoch v obci Nitr. Pravno z pozície starostu a spoznať ho v rámci zvedavých otázok počas diskusie aj trochu viac.
K členom ŠP sa pridalo aj Kolégium Zelená škola. Žiakom totiž nie je ľahostajná otázka ekológie a životného prostredia. Z týchto dôvodov z vlastnej iniciatívy naplánovali „pracovné stretnutie na OcÚ..
Dňa 17. 1. 2023 ich prijal pán starosta v sprievode p. učiteliek I. Haneschovej a Z. Gulejovej v priestoroch zasadačky.
V úvode sa im prihovoril milým slovom. Zdôraznil ako veľmi sa teší z toho, že naša mládež je „akčná“ a zaujíma sa o dianie v našej obci.
Nasledovala prezentácia predsedníčky a podpredsedu školského parlamentu o jeho dlhoročnej činnosti na našej škole, o projektoch a akciách, ktoré realizuje.
Slova sa následne ujali členovia Kolégia Zelenej školy. Podali prostredníctvom projekcie informácie o fungovaní programu Zelená škola. Informovali, že v školskom roku 2022/2023 sa venujú téme Zelené úradovanie a obstarávanie. Táto téma zahŕňa napríklad snahu o používanie ekologickejších čistiacich prostriedkov. Deti predniesli niekoľko návrhov a podnetov na pána starostu:
1. „Chceli by sme zabrániť každoročnému osadzovaniu vyrúbaných vianočných stromčekov a preto sme prišli s nápadom, že by si každá obec zasadila svoj vlastný vianočný stromček, ktorý by si opakovane zdobila“.
2. „Na sviatok všetkých svätých sa na cintorínoch hromadí obrovské množstvo plastov, ktoré nemožno recyklovať. Uvítali by sme, keby bolo možné podporovať vence pre zosnulých z prírodných materiálov.
3. „Chceli by sme zabrániť vypúšťaniu odpadových látok do Tužinky – dokázali sme prítomnosť organických látok v tomto potoku“. „Našli sme výpust, ktorým presakuje naša školská žumpa. Chceli by sme týmto apelovať, aby bola naša škola čo najskôr napojená na kanalizáciu“....
Pán starosta si trpezlivo vypočul a zapisoval všetky prosby a podnety. Žiakov zaujímala aj výstavba kanalizácie v obci, vybudovanie cyklotrasy, chodníkov a tiež výstavba kultúrneho domu, nakoľko nám v obci už dlhé roky chýba. Zvedaví boli aj na výsadbu zelene a stromčekov a na vybudovanie športového strediska s posilňovňou. Prejavili záujem o čistenie okolia vodných tokov a informovali sa aj k téme recyklácie a separácie odpadu. Pán starosta veľmi podrobne na všetky otázky odpovedal. Dal žiakom aj mnoho múdrych rád do života. Zdôraznil, že človek má rozvíjať nielen dušu, ale aj telo. Priblížil prítomným aké má vízie do budúcnosti, aké kultúrne akcie a športové aktivity sa pripravujú, čo sa plánuje vybudovať a zrekonštruovať. Avšak nezabudol podotknúť, že to nezáleží len od jedného človeka, pretože našu obec tvoria predovšetkým občania. A keď sa všetci zomkneme, dosiahneme spoločný výsledok v duchu hesla: „Jeden za všetkých, všetci za jedného ...“ Je to beh na dlhé trate, na všetko treba čas, trpezlivosť a hlavne financie.
Prisľúbil, že bude robiť všetko preto, aby občanom vyšiel v ústrety. Daroval žiakom malé darčeky, ktoré symbolizujú obec Nitrianske Pravno. Ocenil celkový postoj žiakov k aktuálnym témam. Dal im pocítiť, ako si ich názory váži a bol otvorený k diskusii. Poodhalil náplň jeho pracovnej činnosti, ale prezradil aj čo-to zo svojho súkromia. Počas celej návštevy vládla v miestnosti príjemná pracovná atmosféra a dobrá nálada.
Žiakov potešilo aj to, že im navrhol spoluprácu v podobe stretávaní sa na pôde OcÚ častejšie.
Po diskusii p. Haneschová p. Gáplovskémui poďakovala za prijatie, venovaný čas a ochotu podeliť sa s našimi možno budúcimi poslancami či ekológmi o jeho plány v súvislosti s obcou. Popriala mu veľa energie a nápadov pri zveľaďovaní Nitr. Pravna. Na záver sa nezabudlo ani na spoločnú fotografiu.
Reakcie žiakov zo stretnutia boli veľmi pozitívne. Mnohých to už teraz motivovalo stať sa v budúcnosti poslancom, prípadne kandidovať na funkciu starostu.
Držíme palce a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
FOTOALBUM Školský parlament a Zelená škola
Výsledky volieb členov do RŠ v školskom roku 2022/2023 skončili nasledovne:
Mgr. Martina Polevková (zvolený zástupca za rodičov ZŠ)
Bc. Katarína Zacharová (zvolený zástupca za rodičov ZŠ)
Mária Balčiráková (zvolený zástupca za nepedagogických a odborných zamestnancov)
Renáta Leitmanová (zvolený zástupca za učiteľov MŠ)
Kristína Holecová (zvolený zástupca za rodičov MŠ)
Mgr. Jana Chabenová (zvolený zástupca za rodičov ZUŠ)
Mgr . Mariana Bartáková (zvolený zástupca za učiteľov ZŠ)
Mgr. Stanislav Holec ( delegovaný zástupca za poslancov)
Jozef Sloboda (delegovaný zástupca za poslancov)
Ondrej Drábik ( delegovaný zástupca za poslancov)
Mgr. Roman Raučina Dis. Art (delegovaný zástupca za poslancov)
Srdečne gratulujeme.
Vo štvrtok 24. novembra 2022 si 64 žiakov 2. až 9. ročníka našej školy po prvýkrát vyskúšalo zábavnú súťaž zo slovenského jazyka a literatúry Ypsilon - slovina je hra. Súťaž, ktorá je jednokolová a nepostupová, prebiehala počas jednej vyučovacej hodiny formou testov, v ktorých si žiaci mohli rozvíjať svoju tvorivosť a aktívne myslenie. Lákadlom pre súťažiacich bola možnosť získať hodnotné vecné ceny v prípade dosiahnutia najvyššieho počtu bodov spomedzi všetkých súťažiacich v danej kategórii. To sa síce žiadnemu nášmu žiakovi nepodarilo, ale každý súťažiaci bol odmenený krásnym diplomom a praktickou kľúčenkou s logom súťaže.
Všetkým zúčastneným ďakujeme a dúfame, že to bola pre nich obohacujúca skúsenosť.
Piati najúspešnejší riešitelia z našej školy:
1. Max Roháč, 2. ročník (99%)
2. Viliam Škrobák, 2. ročník (99%)
3. Amália Daňová, 2. ročník (98%)
4. Sarah Weigertová, 5. ročník (98%)
5. Lenka Krpelanová, 9. ročník (98%)
Mgr. Diana Rigová
Dňa 12. 1. 2023 sa uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády v kategórii C. V teoreticko – praktickej časti si zmerali svoje sily žiaci 8. A triedy: Laura Brenkusová, Jakub Frolo, Katarína Haščáková, Veronika Schlenkerová, Sofia Svačinová, Jasmína Škrobáková. Súťaž prebiehala online a žiaci hravo zvládli náročné úlohy.
Všetci zúčastnení boli úspešnými riešiteľmi. Blahoželáme!
V okresnom kole nás budú reprezentovať Veronika Schlenkerová a Jasmína Škrobáková.
Obom dievčatám želáme veľa šťastia!
Z. Gulejová
Vážení rodičia,
pozývame Vás na triedne rodičovské združenia, ktoré sa uskutočnia v stredu 18.1.2023 o 16:00 hodine.
Stretnutie triednych dôverníkov sa bude konať o 17:00 hodine v pavilóne A v učebni chémie na poschodí.
Už po trinástykrát zorganizoval školský parlament v spolupráci so Zelenou školou v telocvični základnej školy tradičnú charitatívnu akciu pod názvom „Vianočná burza“.
V dostatočnom predstihu si žiaci mohli premyslieť, ako si svoj „stánok s tovarom“ pripravia, aby prilákali čo najviac návštevníkov. Telocvičňa sa v stredu 21. 12. 2022 po dvojročnej kovidovej pauze „premenila“ na veľké trhovisko. V úvode vystúpili žiaci s krátkym kultúrnym programom a vianočnými piesňami. Burzu oficiálne otvorila pekným príhovorom p. riaditeľka Mgr. J. Gebrlínová. Pozvanie prijal aj pán starosta obce Ing. I. Gáplovský, ktorý sa prítomným prihovoril, zaželal úspešný priebeh podujatia a príjemné prežitie vianočných sviatkov. Tento rok sa do akcie zapojili aj deti z miestnej MŠ, ktoré za pomoci svojich šikovných a tvorivých p. učiteliek vyrobili prekrásne ručne vyrobené výrobky s vianočnou tematikou. Na dračku išli ako vždy ikebany, svietniky, imelo, cukrovinky či hračky. V pestrej ponuke sortimentu nechýbali knihy, bižutéria, rôzne spoločenské hry, lahodný nealko-punč v učiteľskom stánku, bazárik so zachovalým oblečením a mnoho ďalších užitočných drobností. Podľa vopred určeného harmonogramu prichádzali žiaci, ale aj rodičia či starí rodičia nakupovať za symbolické ceny. Na svoje si prišli najmä žiaci z ročníkov 1 – 4, ktorí s rozžiarenými očkami nakupovali vianočné darčeky svojim rodičom a súrodencom. V snahe predať čo najlepšie a čo najviac ponúkali naši malí-veľkí obchodníci rôzne zľavy a bonusy. Vyhlasovali „akcie“ a nechýbalo ani povestné zjednávanie cien. V príjemnej atmosfére známych vianočných melódií si mohol každý nájsť to „svoje“ a zároveň prispieť na dobrú vec. Obchodníci boli spokojní, že dobre predali a kupujúci, že dobre nakúpili.
Po rozpredaní tovaru si žiaci svoje stánky postupne poupratovali a telocvičňa sa dostala do svojho pôvodného stavu. Trhovníci odovzdali svoju „tržbu“ za triedu výboru školského parlamentu, ktorý sa postaral o čestné zrátanie mincí.
Podarilo sa vyzbierať krásnu sumu: 1646, 10 €.
Najväčšou sumou 207, 35 € prispeli šikovní obchodníci z 9. C, ďalej predávajúci z 5. A - 177, 75 € a z 8. B - 146, 55 €.
O tom kam, príp. komu poputuje tento finančný obnos rozhodnú svojimi hlasmi členovia školského parlamentu dňa 19. 1. 2023 na svojom mimoriadnom zasadnutí. O výsledku vás budeme informovať.
Veľké poďakovanie patrí vedeniu školy za možnosť realizácie, p. uč. Z. Gulejovej a soc. pedagogičke Z. Slošiarovej za pomoc po organizačnej stránke, p. uč. Pálešovej za moderovanie akcie, p. učiteľovi M. Unterfrancovi za obsluhu aparatúry, všetkým deťom a p. učiteľkám z MŠ za nezištnú spoluprácu, všetkým žiakom v stánkoch, za ich dôslednú prípravu a ochotu, triednym aj netriednym učiteľom, našim šikovným p. vychovávateľkám za predaj výrobkov v učiteľskom stánku a prípravu chutného vianočného punču, trpezlivým p. asistentkám pri vykonávaní dozoru v triedach, p. B. Slošiarovej za pomoc pri počítaní mincí a všetkým za výpomoc pri upratovaní telocvične.
Úprimná VĎAKA každému, kto nás akýmkoľvek spôsobom podporil.
Realizácia vianočnej burzy na našej škole má svoj opodstatnený význam. Učí deti nezištne pomáhať a myslieť na tých, ktorí túto pomoc potrebujú.
Tešíme sa nabudúce!
FOTOALBUM Za školský parlament Ivona Haneschová
Dňa 11.1.2023 sa uskutočnila na škole beseda s preventistkou polície kap. Ing. Danielou Preťovou. Žiakom prednášala na tému ,,Vedel si to ?“ Na besede sa žiaci dozvedeli o trestnoprávnej zodpovednosti za svoje činy. Diskutovali o veku, od ktorého sú trestnoprávne zodpovední ale aj o trestoch pre mladistvých. Pozreli si video, ako to vyzerá v zariadení pre páchateľov trestných činov do 18 rokov, ktoré sa nachádza Sučanoch pri Martine.
Veríme, že naši mladiství sa budú rozhodovať v životných situáciách tak, aby neohrozovali seba a svoje okolie.
Vianočné prázdniny začnú
23. decembra 2022 (piatok) a končiť budú 5. januára 2023 (štvrtok). Školské vyučovanie začne 9. januára 2023 (pondelok).
Želáme Vám, krásne a radostné Vianoce plné lásky a pohody a v ďalšom roku úspech, šťastie a zdravie.
Dňa 20. decembra 2022 bola deviatakom našej základnej školy umožnená návšteva Divadla Andreja Bagara v Nitre.
Žiaci tried 9. A, 9. B, 9. C s p. učiteľkami V. Popelkovou a P. Kašiakovou sa zúčastnili predstavenia ,, Rozsobáše” od Boženy Slančíkovej-Timravy. Išlo o spracovanie poviedok tejto významnej slovenskej predstaviteľky literárneho realizmu formou komediálno-dramatického žánru. Predstavenie ukázalo kritický pohľad na našu mentalitu a bolo neprikrášleným rozprávaním o nás samých.
Na javisku sa objavili aj známi herci - Eva Pavlíková, Kristína Turjanová, Daniela Kufelová, Martin Nahálka a ďalší.
Výkon hercov spolu s výtvarne na vysokej úrovni navrhnutou scénou v nás všetkých zanechal hlboký kultúrny zážitok.
Rebeka Žillová, 9. B a Mgr. Petra Kašiaková
Poslednú stredu pred Vianocami sme spojili svoje sily a 7 oddelení sa premenilo na dielničky, v ktorých deti pod vedením vychovávateliek rozvíjali svoju tvorivosť . Výber dielničiek bol naozaj bohatý. Zaujímavou bola dielnička, v ktorej deťom pod rukami vznikali svietniky zo starých CD. K Vianociam neodmysliteľne patria aj medovníky, ktoré si deti samé vykrajovali a zdobili. Vyrábali papierových Mikulášov a vianočné zvončeky. Zdravá dielnička bola pohybová, v ktorej sa deti premenili na tanečníkov a rozvíjali koordináciu jednotlivých pohybov. O tom , že oddych aj zábavu môžeme spojiť, deti si mohli vyskúšať v oddychovej dielničke, kde rozvíjali svoju predstavivosť, jemnú motoriku ale aj kreativitu pomocou veľkoplošných omaľovaniek. Deti boli veľmi šikovné a zručné. Nechýbala ani vianočná hudba a všade vládla vianočná atmosféra. Výsledkom našej práce nie sú len krásne výrobky, ale aj krásne chvíle, ktoré sme mohli prežiť spoločne.
Tešíme sa na ďalšie podobné stretnutia.
FOTOALBUM kolektív vychovávateliek