V novembri ŠKD poctilo svojou návštevou Divadielko Severka. Deti si mohli pozrieť príbeh O dvoch hrochoch. Príbeh bol nielen humorný, ale aj náučný. Deti sa naučili niektoré zaujímavosti, napr. ako hroch využíva blato ako krém s UV filtrom, že vydrží tak dlho pod vodou vďaka klapkám v ušiach a nose a iné. Súčasťou divadla boli aj samotné deti, ktoré boli neustále zapájané do deja. Týmto chceme poďakovať tímu divadielka.
FOTOALBUM Kolektív vychovávateliek
Srdečne Vás pozývame na stolnotenisový turnaj neregistrovaných hráčov v spolupráci s obcou Nitr. Pravno, so školou, poslancami OZ, členmi stolnotenisového oddielu a MTJ o pohár riaditeľky školy, ktorý sa uskutoční dňa 30.11.2024 v telocvični základnej školy. Bude sa súťažiť v 4 kategóriách:
Začiatok o 9:00h
Obmedzený počet
1. k: Deti do 14 rokov
2. k:Deti od 15 do 18rokov
Začiatok o 14:00
3. k: ŽENY od 18 rokov-štartovné 2€
4. k: Muži od 18 rokov-štartovné 2€
Registrácia na mailovej adrese veronika.elischerova@skolanp.sk
Alebo v deň turnaja 1. a 2. kat.do 8:45h
3. a 4. kat. do 13:45
- občerstvenie: čaj, káva, voda
Ceny do turnaja venovali:Obec Nitr.Pravno, GeWiS, MCS R. Žilla, J. Sloboda, L. Kušniarikova
(Na prezutie si doneste športovú obuv!)
V regióne Hauerland, v Nitrianskom Pravne, na tunajšej základnej škole sa uskutočnil jedinečný projekt "Ako rozprávali a žili naši starí rodičia". Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v rámci výzvy „Podpora regionálnej a multikultúrnej výchovy žiakov patriacich k národnostným menšinám 2024“.
Aktivity projektu boli zamerané na prehĺbenie spolupráce s Karpatskonemeckým spolkom, na oživenie a zachovanie tradícií a kultúrneho dedičstva, ktoré nám zanechali naši predkovia. Projekt mal za cieľ priblížiť žiakom bohatú históriu a kultúru karpatských Nemcov v našom regióne, pričom sa zameral na rôzne oblasti – od nárečia cez tradičné remeslá až po tance.
Jednou z hlavných aktivít projektu boli stretnutia a prednášky, ktoré viedli členovia miestneho Karpatskonemeckého spolku. Stretnutia ponúkli žiakom cenné informácie o histórii a tradíciách našich predkov. Počas prednášok sa žiaci dozvedeli, ako sa vyvíjalo miestne nárečie a kroje, aké remeslá boli kedysi v regióne rozšírené a aké významné miesto v každodennom živote zohrávali tradičné ručné práce.
Tvorivé dielne sa stali ďalšou nezabudnuteľnou súčasťou projektu. Žiaci sa v nich oboznámili s tradičnými textilnými technikami ako vyšívanie a sieťovanie, ktoré sa kedysi bežne používali v domácnostiach našich starých rodičov. Vyskúšali si ručné práce, ktoré sú dnes už vzácnosťou. Praktické dielne im poskytli jedinečnú príležitosť nielen sa niečo nové naučiť, ale sa aj hlbšie ponoriť do minulosti.
Počas projektu si žiaci osvojili v nárečí tradičné riekanky, básničky a pranostiky, ktoré sa kedysi bežne hovorili v našich domácnostiach. Tieto im pomohli lepšie pochopiť špecifické jazykové prvky, ale zároveň im ukázali krásu nárečia.
Nezabudli sme ani na folklór. Žiaci sa naučili základné kroky a pohyby tradičných tancov napríklad Kreuzpolka a Walzer, ktoré sa tancovali pri rôznych príležitostiach, ako sú svadby, fašiangy alebo rodinné oslavy. Žiaci taktiež spoznali krásu pravnianskeho kroja.
Žiaci si pod vedením svojich učiteľov pripravili kultúrne programy, ktoré predviedli v škole i v domoch stretávania v Nitrianskom Pravne a Handlovej. Vystúpenia boli obohatené o riekanky, piesne v nárečí a tance, ktoré ukázali ich novonadobudnuté zručnosti a prispeli k oživeniu miestnych tradícií.
Okrem týchto aktivít žiaci navštívili aj stále expozície Múzea kultúry karpatských Nemcov v Nitrianskom Pravne a Handlovej, kde mali možnosť vidieť na vlastné oči vystavené artefakty a materiály z minulosti, ktoré dokumentujú život a kultúru karpatských Nemcov. Návštevy im poskytli hlbší pohľad na každodenný život predkov a ešte viac prehĺbili ich záujem o zachovanie kultúrneho dedičstva.
Jedným z nezabudnuteľných momentov projektu bolo aj rovesnícke vzdelávanie. Deviataci sa obliekli do tradičných krojov. V krojoch svojim mladším spolužiakom porozprávali o histórii a význame týchto odevov. V rámci rovesníckeho vzdelávania sa žiaci navzájom učili aj tradičné básne, riekanky a pranostiky v dialekte.
Projekt "Ako rozprávali a žili naši starí rodičia" sa stretol s veľkým záujmom a pozitívnym ohlasom zo strany žiakov, učiteľov aj miestnych obyvateľov. Vďaka tomuto projektu sa nám podarilo zachovať a odovzdať mladšej generácii dôležité poznatky o našich koreňoch, nárečiach, remeslách a tradíciách, ktoré nás spájajú s našimi predkami. Tieto cenné skúsenosti si žiaci zoberú so sebou a budú ich odovzdávať ďalej, čím prispejú k udržiavaniu a rozvíjaniu kultúrneho dedičstva regiónu Hauerland.
FOTOALBUM za PK NEJ Mgr. K. Ivinová a Mgr. A. Richter
V dňoch 20. – 25. októbra 2024 sa 10 žiakov 6.A a 6.B triedy zúčastnilo vzdelávacieho pobytu „Detská tvorivá dielňa“, ktorú pre žiakov škôl s jazykom národnostnej menšiny organizuje každoročne Karpatskonemecký spolok na Slovensku. Podujatie sa uskutočnilo v krásnom podtatranskom prostredí, v obci Veľká Lomnica. S našimi žiakmi sa zúčastnilo pobytu ďalších 20 žiakov z Bratislavy, Kežmarku, Chmeľnice a Medzeva.
Pestrý a zaujímavý program 5-dňového podujatia vedie každoročne v nemeckom jazyku všestranný umelec – výtvarník a pedagóg Helmut Bistika z Medzeva. Tento rok sa so žiakmi venoval téme „Kto kŕmi umelú inteligenciu? Čo je umelá inteligencia? Som aj ja umelá inteligencia?“ Žiaci tvorivým a zaujímavým spôsobom spracovávajú témy, podnety, riešia úlohy, tvoria výrobky z papiera, kartónu, textilu, hrajú divadlo, tancujú a spievajú.
Okrem aktivít v skupinách absolvovali žiaci aj viacero výletov do okolia. Pozreli si náučný chodník Pramenište v Tatranskej Lomnici, kde sa oboznámili s pestrou faunou a flórou podtatranskej oblasti. Navštívili historické centrum mesta Kežmarok s dreveným artikulárnym kostolom. Zážitkom bola aj návšteva Evanjelického lýcea s historickou knižnicou a školským žalárom, ktorý si mohli žiaci aj vyskúšať. Ohromujúce množstvo nádherných kníh z rôznych období, počnúc stredovekom, ako aj pútavý výklad lektorky knižnice, zanechalo na žiakoch veľký dojem.
Ďalším zážitkom bola návšteva Podtatranského múzea v Poprade, kde si žiaci okrem stálej expozície pozreli aj hrob Vandalského kniežaťa. Tento unikátny a vzácny nález je raritou celej strednej Európy a spolu so strieborným pokladom bol náhodne objavený pri kopaní základov nákupného centra. Žiakom sa páčili aj početné prechádzky v prostredí Vysokých Tatier, navštívili aj zážitkové centrum Tatralandia.
Projektové vyučovanie vzbudzuje u žiakov záujem o získavanie nových poznatkov a vedomostí. Netradičná forma vyučovania ako aj jeho neformálny priebeh je pútavý a žiakom poskytuje priestor na vlastnú kreativitu.
Okrem nových poznatkov z nemeckého jazyka si účastníci domov odnášajú aj nové priateľstvá, skúsenosti, zážitky a dobrý pocit z užitočne stráveného času. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tohto vydareného podujatia.
FOTOALBUM A. Richter
Naša škola sa i tento rok zapojila už do 15. ročníka česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy“. Do projektu sa prihlásilo 1 096 škôl s celkovým počtom 126 785 žiakov, a to z Českej republiky 377 škôl s 39 967 žiakmi a zo Slovenskej republiky 719 škôl s 86 818 žiakmi. Výmenu záložiek školy využívajú k nadviazaniu spolupráce, priateľských kontaktov alebo na poznávanie jazyka, literatúry, histórie a kultúry, regionálnych zvykov či života žiakov zo Slovenskej a Českej republiky. Tento rok sa niesol v téme inšpirovanej svetom zvierat: „Od mravca po veľrybu“. Naši žiaci svojimi záložkami naplnili radostné a zmysluplné posolstvo a svojimi originálnymi, pútavými a inšpirujúcimi záložkami podnietili čitateľské aktivity seba i detí z partnerskej školy v Malcove, ktorá nám taktiež na oplátku poslala množstvo nádherných záložiek. Tie boli rozdelené medzi deti prvého i druhého stupňa.
Ďakujem aj našim kolegyniam, kolegom, celému tímu ŠKD a žiakom za skvelú spoluprácu a usilovnú prácu. Za ich tvorivú podporu čitateľských zručností a návykov a praktickú pomoc pri výrobe záložiek.
FOTOALBUM Viera Federl
V mesiacoch október a november prebiehal v našej škole environmentálny audit o témach doprava a ovzdušie. Výsledky auditu spracovávali žiaci z kolégia v spolupráci so žiakmi z informatického krúžku pod vedením pani učiteľky Mikovej. Samostatne vyhodnotili odpovede zamestnancov školy a odpovede žiakov. Výsledky graficky upravila pani učiteľka Miková.
Žiaci si vymysleli bonusovú aktivitu k auditu, a to skúmanie lišajníkov v areáli školy. Lišajníky sú bioindikátory (ukazovatele čistoty ovzdušia). Ich telo tvoria mikroskopické riasy a hubové vlákna, ktoré žijú v symbióze. Platí pravidlo: Čím väčší lišajník, tým čistejšie ovzdušie. V areáli našli len drobné lišajníky. Ich stavbu si podrobne pozreli pod mikroskopom a okrem rias a hubových vlákien našli aj malého pavúčika.
Veríme, že drobný článkonožec prinesie šťastie našej škole v témach doprava a ovzdušie. Budeme robiť všetko preto, aby sme znížili negatívny dopad dopravy na ovzdušie a aby lišajníky u nás prekvitali.
FOTOALBUM Mgr. Z. Gulejová
Riaditeľka školy oznamuje, že podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov a § 3 ods. 10 vyhlášky MŠ SR č. 231/2009 Z. z. o organizácii školského roka na základných školách, stredných školách, na základných umeleckých školách, na odborných učilištiach a jazykových školách v znení vyhlášky č. 518/2010 Z. z.
udeľuje žiakom
riaditeľské voľno z technických dôvodov poruchy vody v obci
dňa 21. novembra 2024.
Školský klub detí a Školská jedáleň nebudú v prevádzke, žiaci budú automaticky odhlásení z obedov.
Žiaka 1. - 4. ročníka musí prísť prevziať osobne zákonný zástupca alebo osoba ním poverená na základe dohovoru s triednym učiteľom.
Žiaka 5. ročníka musí prísť prevziať osobne zákonný zástupca alebo osoba ním poverená na základe dohovoru s triednym učiteľom, prípadne môžu po telefonickom dohovore s triednym učiteľom poslať žiaka aj domov samého.
Žiaka 6. - 9. ročníka môžeme poslať domov samého po telefonickom dohovore zákonného zástupcu s triednym učiteľom. V prípade, že si chce zákonný zástupca prísť prevziať žiaka osobne, môže tak urobiť po dohovore s triednym učiteľom.
Ďakujeme za porozumenie a spoluprácu.
riaditeľka školy
Po roku sa naši talentovaní angličtinári opäť stretli a predviedli svoje schopnosti v školskom kole Olympiády v anglickom jazyku. Súťaž sa konala dňa 14.11.2024. Konkurencia bola veľká, v kategóriách 1A (žiaci 5., 6. a 7. ročníka) a 1B (žiaci 8. a 9. ročníka) sa spolu zúčastnilo až 30 žiakov. V písomnej časti si žiaci merali sily v slovnej zásobe, gramatike, v počúvaní s porozumením a v čítaní s porozumením.
Následne žiaci v ústnej časti tvorili príbehy k obrázku a predviedli ukážky voľného rozhovoru vo dvojiciach na zadanú situáciu – tzv. role play.
Porota, zložená z vyučujúcich anglického jazyka na našej škole, bola svedkom úžasných výkonov! Žiaci boli veľmi šikovní a výsledky boli naozaj tesné. Nakoniec sa víťazmi stali:
V kategórii 1A: 1. miesto Michele Frantisek Meola zo 6.A
2.miesto Daniel Svetozár Lacika zo 6.C
3. miesto Teodor Pejasinovic zo 7.A
V kategórii 1B: 1. miesto Simona Srnová z 8.B
2. miesto Patrik Furdzo z 9.C
3. miesto Sergej Cachovan z 9.C
Víťazom oboch kategórií úprimne blahoželáme a držíme palce v okresnom kole, ktoré sa bude konať v januári 2025 v Prievidzi.
FOTOALBUM Za PK ANJ A. Srnová
Dňa 12.11. 2024 navštívili naši štvrtáci Krajskú hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Cieľom exkurzie bolo prehĺbiť si vedomosti o vesmíre a dozvedieť sa nové zaujímavosti zo sveta astronómie. Planetárium je bezpodmienečne to najlepšie miesto na spoznávanie záhad vesmíru. Hlavná časť programu sa odohrávala v tmavej miestnosti, kde sme sa pohodlne usadili do kresiel a v kupole nad našimi hlavami nám na simulovanej oblohe efektne predviedli a vysvetlili astronomické javy. Miestami sme mali pocit, že sme priamo vo vesmíre. Následne nás pani sprievodkyňa zaviedla do miestnosti, kde nám ukázala svetelný modul slnečnej sústavy a viac nám predstavila jednotlivé planéty, súhvezdia a našu galaxiu. Na záver programu sme využili možnosť klásť otázky, na ktorých odpovede sme boli veľmi zvedaví. Veru, pani sprievodkyňa sa pri nich aj zapotila.
Pozorovania sme žiaľ neabsolvovali pre nepriaznivé hmlisté počasie a nedostatok času.
Návšteva planetária bola pre našich malých zvedavcov nezabudnuteľným zážitkom.
FOTOALBUM tr. učitelia 4. ročníka
Dňa 6. novembra 2024 sa naši deviataci spolu s vyučujúcimi vybrali do Bratislavy. Navštívili zážitkové centrum Aurelium. Prelínala sa tu zábava s učením v duchu hesla Jána Amosa Komenského „Škola hrou“. Prehliadka začala laserovou show. Žiaci mohli na vlastnej koži spoznávať základy elektromagnetizmu, mechaniku pohybu, alebo to, aký má trecia sila vplyv na pohyb. Samostatnou časťou bol Teslov svet, ktorého súčasťou bola Teslova cievka a ďalšie exponáty pracujúce s vysokým napätím. Svet kvapalín im ponúkol možnosť zoznámiť sa so základnými vlastnosťami kvapalín ako viskozita, nestlačiteľnosť, zmiešavanie a hydraulika. Taktiež si vytvorili 3D odtlačok ruky. Overili si tak v praxi základne poznatky, ktoré získali na hodinách fyziky.
Z Aurelia naša cesta viedla do NRSR. Je orgánom štátnej moci a jediným ústavodarným a zákonodarným orgánom Slovenskej republiky. Žiaci si prezreli priestory a bolo im umožnené 30 minút sledovať aj zasadnutie poslancov, ktorí sa práve zaoberali problémami v zdravotníctve. Počas prehliadky naši deviataci vedeli pohotovo reagovať na položené otázky. Najväčšou atrakciou bola výmena čestnej stráže, ktorá strážila štátne symboly SR.
Žiakom sa exkurzia páčila, domov sa vrátili obohatení o nové vedomosti z fyziky, dejepisu aj občianskej náuky.
FOTOALBUM Mgr. Zuzana Gulejová
Piatkový večer sa v našej obci niesol v znamení radosti, svetla a priateľstva. V tento deň sme si lampiónovým sprievodom pripomenuli sviatok sv. Martina. Tradícia lampiónového sprievodu je inšpirovaná priateľským gestom sv. Martina, ktorý sa podelil na ceste s chudobným o svoj plášť, čím v ňom zapálil svetlo nádeje a lásky.
Význam svätého Martina nám pripomenul aj miestny pán farár. V príhovore povzbudil deti, aby si zachovali hodnoty, ktoré symbolizuje svätý Martin – ako sú súcit, nezištnosť a ochota pomáhať druhým.
Naši žiaci si pripravili krátky kultúrny program. Na začiatku žiaci 2. ročníka zarecitovali martinské básne. Žiačky 8.A – Bianka a Dominika prerozprávali príbeh o svätom Martinovi. Nakoniec štvrtáci zaspievali martinské piesne. Bolo úžasné vidieť našich žiakov, ako sa dokážu zapojiť do spoločenského života a zároveň sa jazykovo rozvíjať.
Tradičný martinský lampiónový sprievod prilákal desiatky rodín s deťmi, ktoré rozžiarili ulice obce farebnými svetielkami a dobrou náladou. Sprievod sa začal pred kostolom a pokračoval po uliciach Hviezdoslavova, Prievidzská, cez Námestie SNP späť ku kostolu, kde sa deti spolu s rodičmi stretli pri sladkej odmene a horúcom čaji.
Aj tento rok sme mohli prispieť na pomoc ľuďom v núdzi. Martinský lampiónový sprievod sa tak opäť ukázal ako krásna tradícia, ktorá spája generácie a pripomína nám dôležitosť dobrých skutkov. Tešíme sa na ďalší ročník, ktorý nám určite prinesie opäť svetlo nielen do ulíc, ale aj do našich sŕdc.
FOTOALBUM za PK NEJ Mgr. K. Ivinová
Dňa 7.11. sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili obvodného kola v stolnom tenise v Kanianke. Po dramatických, vyrovnaných a bojovných výkonoch obsadili solídne 3. miesto. Za reprezentáciu školy im patrí poďakovanie.
FOTOALBUM J. Blaháč
Vedenie školy oznamuje rodičom a deťom, ktoré navštevujú basketbalový krúžok, že zajtra, to je v piatok 8.11.2024 sa z organizačných dôvodov basketbalový krúžok ruší. Ďakujeme za pochopenie.
Mesiac október je nielen plný jesenných farieb, ale aj rôznych školských projektov. Začali sme týždňom od 14. do 18.októbra. Počas celého týždňa sme sa veľa rozprávali o zdravom a nezdravom jedle. Zistili sme aj to, že mnohé deti ráno neraňajkujú. Potom im chýba v škole dostatok energie na učenie. Hlavnou úlohou rodičov bolo nabaliť do školy zdravú desiatu - ovocie striedala zelenina. Všetko bolo pekne nakrájané. Na hodinách matematiky a slovenského jazyka sme v pracovných listoch riešili úlohy plné vitamínov. V tomto mesiaci sme počas vyučovania nezabudli ani na našich starkých. Akí sú pre nás dôležití a ako im treba preukazovať úctu sme sa dočítali na hodinách čítania. Najkrajšie bolo ukončenia mesiaca. Svetlonos a Dušičky. To sme urobili vo všetkých troch triedach veľkolepo - Tekvičkovými slávnosťami. Repu či zemiak a neskôr tekvice vyrezávali už naši predkovia a nazývali ich svetlonos. S vyrezávaním sa začínalo už okolo 20. – 25. októbra a tekvice vydržali akurát do Sviatku všetkých svätých. Takéto vyrezávané svietiace tekvice by sme našli pred ich domami aj pred 100 až 150 rokmi. Skrášľovali si nimi interiéry aj exteriéry, hoci nemali také rôznorodé tvary ako tie dnešné. Išlo o to, aby svetlo sviečky cez tekvicu presvitalo a odháňalo strigy či démonov. Aj my sme mali na výzdobu vyrezávané tekvice. V tento deň sme si pripomenuli Pamiatku zosnulých v rôznych podobách. Rozveselili nás popletené strašidielka v nezbedných úlohách. Čo nám prinesie november?
FOTOALBUM Ivona Pipíšková
Mesiac október je venovaný našim starkým. My sme si spoločne v II.C povedali, že pozveme niektorého starého rodiča k nám do triedy. Potešilo nás, že naše pozvanie prijala Jurkova babka Lydka. Jej rozprávanie o detstve bolo pútavé aj humorné. Pospomínala nám aké neplechy robievala ako dieťa. Vyrobila si pre nás hračky s akými sa ona hrávala. Nezabudla spomenúť aj školu a učenie. Aj vtedy brali deti školu vážne a do školy sa museli učiť. Prečítala nám zo staručkej sedemdesiatročnej knihy rozprávku. Spoločne sme si poprezerali aj rôzne staré predmety, ktoré priniesli deti do školy od starkých. Bolo nám spolu veselo a Lydka sľúbila, že ešte príde. Babka teda nie je len babka, no je aj kamarátka.Tešíme sa na stretnutie !
FOTOALBUM Ivona Pipíšková
7.novembra si pripomenieme, že už uplynulo 157 rokov od narodenia jednej významnej vedkyne, ktorá sa presadila v silne mužskom vedeckom svete. Táto žena získala počas svojho života dve Nobelove ceny: 1. za fyziku-výskum rádioaktivity a 2. za chémiu-objav dvoch chemických prvkov polónia a rádia. Na jej počesť bol pomenovaný aj chemický prvok so značkou Cm. Na týchto životných úspechoch staviame dodnes. My sme na ňu s našimi šikovnými ôsmačkami nezabudli. Nech sa páči: MARIA CURIE-SKLODOWSKÁ.
FOTOALBUM Kodajová Jana
Termín jesenných prázdnin je od 30. októbra 2024 (streda) až do 31. októbra 2024 (štvrtok). Začiatok vyučovania po prázdninách bude 4. novembra 2024 (pondelok).
Už býva každoročným zvykom na našej škole, usporiadať plavecký výcvik pre žiakov prvého stupňa. Inak tomu nebolo ani tento rok. Žiaci tretieho ročníka sa učili plávať alebo sa zdokonaľovali v plávaní v plavárni v Lehote pod Vtáčnikom. Podmienky na plávanie boli výborné. Takmer 50 detí si veľmi pochvaľovalo plavecký výcvik. Plávali sme v dvoch skupinách. Deti sme učili podľa plaveckej metodiky. V piatok sme uskutočnili plavecké preteky. Deťom to išlo výborne, no našli sa aj takí, ktorí s vodou bojovali. S deťmi a vodou je to už raz tak. Sú deti vodomilné a deti, ktoré sa vody boja. Nakoniec sme plávali všetci. Deťom sme rozdali sladké odmeny a plavecké vysvedčenie. S kurzom sme veľmi spokojní, a touto cestou by som chcel poďakovať deťom aj ich rodičom, kolegom, vedeniu školy našej aj v Lehote pod Vtáčnikom za úspešne zvládnutý plavecký kurz. Tešíme sa opäť o rok.
FOTOALBUM M.Blaháč
Žiaci 8.A/8.B vymenili tradičnú vyučovaciu hodinu v triede za zážitkovú hodinu v exteriéri školy. Ukážkový jesenný deň im prial na praktické overenie si už nadobudnutých teoretických vedomostí. Absolvovali stručnú prednášku o tom, ako funguje hvezdársky teleskop a z akých komponentov je zložený. Žiaci mohli cez ochranný filter pozorovať aj našu najbližšiu hviezdu – Slnko a dokonca bolo možné pozorovať aj k nám najbližšie vesmírne teleso – Mesiac. Pozorovanie sme zakončili rýchlym experimentom, kde nám poslúžila lupa a novinový papier. Žiakom sa hodina páčila, pričom môžeme konštatovať, že sme spojili príjemné s užitočným.
FOTOALBUM Mgr. Mariana Bartáková