Sociálneho pedagóga na škole chápeme ako, jednu z prvej pomoci, ktorá je na blízku dieťaťu, keď sa objaví problém. Sociálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania poradenstva najmä pre deti a žiakov ohrozených sociálno-patologickými javmi, zo sociálne znevýhodneného prostredia, drogovo závislých alebo inak znevýhodneným deťom a žiakom, ich zákonných zástupcov a pedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení.
Sociálny pedagóg pracuje s dieťaťom individuálne aj skupinovo.
Skupinová práca zvyčajne prebieha v triedach, využíva techniky sociálno-psychologických výcvikov a je zameraná na jednej strane na nápravu vzťahov medzi deťmi, reguláciu konfliktov a na druhej na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, na nonkognitívne (mimopoznávacie) schopnosti detí, čiže rozvíja kreativitu, kultivovanosť, socializáciu detí, ich emočnú inteligenciu, sebaponímanie a sebareflexiu či hodnotovú orientáciu.
Individuálne pracuje s deťmi zo sociálne a emocionálne znevýhodneného prostredia, deťmi vyžadujúcimi si špeciálno-pedagogickú, psychologickú, psychiatrickú pomoc, alebo mimoriadnu zdravotnú starostlivosť. Táto práca prebieha v kabinete sociálneho pedagóga, jeho súčasťou sú rozhovory s dieťaťom, nácviky a osvojovanie si nových spôsobov správania, sebareflexiu atď. Za spolupráce s rodičom vytvára anamnézu a ponúka ďalšie odporúčania pre rodičov formou poradenstva (ako ďalej pracovať s dieťaťom) alebo vyhľadania odbornej pomoci.
S dieťaťom pracuje na podnet triedneho učiteľa, učiteľa, vychovávateľa, žiakov, zákonných zástupcov alebo si jeho správanie a možné problémy všíma na skupinových sedeniach v triede.
Najčastejšie otázky detí a mladých ľudí, ktoré je možné so sociálnym pedagógom konzultovať a riešiť:
Najčastejšie otázky rodičov, ktoré je možné so sociálnym pedagógom konzultovať a riešiť:
Konzultačné hodiny 7:30 -15:00 najlepšie po dohode
Kontakt: 0908 498 943
Mail: soc.pedagog@centrum.sk
Osobne ma nájdete v pavilóne B