Súťaž v prednese nemeckej poézie a prózy má na našej škole dlhú tradíciu a tento rok sme opäť dokázali, že naši žiaci patria k slovenskej špičke. Celému úspechu predchádzalo školské kolo, ktoré sa konalo 8. júna 2026. Zapojilo sa doň celkovo 13 talentovaných detí, ktoré súťažili v troch kategóriách rozdelených na poéziu a prózu. Porota mala už na domácej pôde neľahkú úlohu vybrať spomedzi skvelých výkonov tie najlepšie.
V silnej konkurencii sa žiaci v školskom kole umiestnili nasledovne:
I. kategória – poézia
I. kategória – próza
II. kategória – poézia
II. kategória – próza
III. kategória – próza
Víťazi svojich kategórií si svojím vynikajúcim výkonom vybojovali postup a reprezentovali nás na celoslovenskom kole. Usporiadateľskou školou bola ako tradične Základná škola – Grundschule v Kežmarku. Svoje recitátorské schopnosti si žiaci zmerali v rámci celoštátneho finále organizovaného pre všetky školy patriace do siete národnostných menšín. Na podujatí sa predstavili recitátori z Medzeva, Chmeľnice, Kežmarku a Nitrianskeho Pravna.
Po oficiálnom otvorení sa rozbehol samotný program v troch vekových skupinách (3. – 4., 5. – 7. a 8. – 9. ročník), pričom v každej z nich mala svoje miesto opäť poézia aj próza. Odborná porota hodnotila výber ukážky, výslovnosť, recitačné schopnosti a celkový dojem. Konkurencia bola mimoriadne veľká a vyrovnaná, čo porote výrazne sťažilo úlohu pri udeľovaní bodov a záverečnom vyhodnotení.
Naši postupujúci zo školského kola nenechali nič na náhodu a vo finále v Kežmarku obsadili fantastické umiestnenia: Martinko Surík a Emka Vríčanová vybojovali vo svojich kategóriách nádherné 1. miesto, zatiaľ čo staršie žiačky Vaneska Hiščárová, Vanesska Žillová a Tamarka Polevková si odniesli skvelé 2. miesto.
Ocenenia a diplomy si naši recitátori prevzali z rúk predsedu Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku pána Mgr. Patrika Lomparta a bývalého nemeckého diplomata pána. Dr. Axela Hartmanna.
Veľká vďaka patrí p. Lompartovi, ako aj pánovi riaditeľovi ZŠ Kežmarok Mgr. Miroslavovi Benkovi za skvelú organizáciu, bezproblémový priebeh, srdečnú atmosféru a upevňovanie spolupráce medzi školami prostredníctvom nemeckého jazyka.
Všetkým úspešným žiakom srdečne gratulujeme! Veľmi si vážime ich snahu naučiť sa náročné texty v rámci svojho voľného času a počas poctivých nácvikov so svojimi vyučujúcimi Mgr. Katarínou Ivinovou, Mgr. Martou Franek Holičkovou a Mgr. Andrejom Richterom. Veríme, že okrem diplomov a cien získali ďalšie cenné skúsenosti, ktoré v budúcnosti určite zúročia. Prajeme im ešte veľa chuti do učenia sa nemeckého jazyka!
FOTOALBUM Za PK NEJ Mgr. Katarína Ivinová