Dňa 23. 3. 2021 absolvovali žiaci 7. A triedy zaujímavý a mimoriadne poučný vzdelávací program zameraný na problematiku šikany a kyberšikany na sociálnych sieťach. Projekt viedol lektor Mgr. Tomáš Földes zo Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) so sídlom v Bratislave.
Stredisko funguje s cieľom vytvorenia poradenskej a monitorovacej siete pre oblasť boja a ochrany proti všetkým formám diskriminácie. Okrem množstva aktivít ponúka a realizuje pre školy aj rôzne vzdelávania s internými lektormi. V momentálnej pandemickej situácii prebiehajú online cez platformu ZOOM s využitím rôznych modelových situácií či prezentácií. Mladým ľuďom prinášajú informácie o ľudských právach, tolerancii, multikulturalizme a nediskriminácii.
V úvode boli účastníkom predstavené a vymedzené pojmy šikana, kyberšikana, agresor, obeť, príčiny, motívy, prejavy a vzťahy v rámci šikany. Spoločne diskutovali o vnímaní „inakosti“ či „jedinečnosti“ ako častej príčiny konfliktov a šikanovania. Prelúskali formy pôsobenia ľudí na sociálnych sieťach YouTube, Instagram, Facebook, TikTok, Twitter, Snapchat, v aplikáciách Messenger, WhatsApp či rôznych weboch.
Pán Földes podrobne a veku primerane priblížil danú problematiku formou zaujímavých príspevkov z praxe. Nenásilnou interakciou so žiakmi, pútavým hovoreným slovom a vhodným spôsobom komunikácie sa priblížil ešte viac k téme a okamžite si získal ich dôveru. Zároveň v nich podnietil spontánnu aktivitu. Neváhali reagovať na rôzne otázky a vyjadrovať svoje názory.
Cieľom vzdelávania bolo informovať o ochrane osobných údajov na internete, minimalizovať nežiaduce konanie mladých ľudí prostredníctvom internetu v dobe, keď trávia takmer všetok svoj voľný čas vo virtuálnom svete. Je dôležité, aby boli preventívne informovaní o možných rizikách a nástrahách informačných technológií, ktoré môžu následne ovplyvniť ich životy negatívnym smerom. Žiaci dostali poučné informácie o bezpečnom používaní sociálnych sietí a ako sa v kyberpriestore chrániť. Dôležité je vedieť sa v jednotlivých situáciách správne zachovať. Ak by sa niekedy v živote s nejakou formou šikany alebo kyberšikany stretli, budú mať dostatok informácií o možnostiach pomoci.
Problematika v rámci tejto témy nám nie je ľahostajná ani v čase dištančnej výučby. Veríme, že pomohla našim žiakom zorientovať sa vo virtuálnom svete plnom nástrah. Podobné aktivity pripravujeme aj pre ďalšie triedy.
I. Haneschová