„Pred papierom používali ľudia na komunikáciu maľovanie po stenách jaskyne, papyrusy alebo hlinené tabuľky. Prvý papier podobný tomu dnešnému sa skladal z recyklovaných handier, moruše, bavlny a konope...“ Takto začínali rovesnícke vzdelávanie dievčatá zo 7. B triedy Lucia Líšková, Viktória Páleschová a Kristína Sebestyénová, ktoré sú členkami Kolégia Zelenej školy. Dievčatá učili o tajnom písme v triedach 3. B, 4. A, 4. B. Žiaci sa dozvedeli nielen o histórii papiera, ale aj o jeho hlavnej zložke – celulóze. Po teórii nasledovala prax. Úlohou tretiakov i štvrtákov bolo pomocou husieho brka a citrónovej šťavy napísať tajný odkaz na papier a následne tajnú šifru zviditeľnili pomocou ohňa vychádzajúceho z liehového kahana. Deťom sa najviac páčilo, keď papier začal horieť a zaujalo ich, že kahan páchne ako alkohol.
Šikovné siedmačky vystriedali chlapci: Jakub Dírer z 5. A, Filip Melo zo 7. B a Tadeáš Teplan z 8. A. Vyučovali v triedach: 2. B, 6. A a 6. B. Žiaci sa zamerali na rozdiely medzi novým a recyklovaným papierom. Porovnávali množstvo vody, ktoré sa minie na ich výrobu a pýtali sa detí, či vedia, koľko stromov sa musí vyrúbať kvôli papieru. Pokračovali výrobou recyklovaného papiera z obalov z vajec. Druháci i šiestaci pracovali ako včeličky. Odmenou im bol vlastnoručne vyrobený papier, na ktorý si kreslili a písali.
Členovia Kolégia Zelenej školy si na vzdelávanie svedomito pripravili všetky pomôcky a hodinu zakončili „Živým kvízom“, ktorý poslúžil ako spätná väzba na overenie získaných vedomostí.
Táto zaujímavá forma rovesníckeho vzdelávania mala u detí úspech a určite pripravíme ďalšie aktivity aj nabudúce.
FOTOALBUM Mgr. Zuzana Gulejová