Vďaka čítaniu si deti od útleho veku, rovnako ako adolescenti, rozširujú slovnú zásobu a nevedome osvojujú pravopis či zlepšujú gramatiku. Čítanie má tiež pozitívny vplyv na pamäť a koncentráciu, a podporuje schopnosti riešenia problémov. Výsledkom pravidelného čítania tak môže byť zlepšenie školského výkonu a školských výsledkov.
Treba mať na pamäti, že čitateľská gramotnosť u detí nemá vplyv len na ich súčasný vývin a výsledky, ale je nenahraditeľným základom aj pre neskorší vzdelávací proces, rovnako, ako pre kariérny rast, efektívnu komunikáciu či potrebné kritické myslenie v dospelosti.
Deti a mladí ľudia si cez vymyslené príbehy taktiež rozvíjajú predstavivosť, je im umožnené prežívanie rôznych zážitkov prostredníctvom obľúbeného hrdinu. Mladý čitateľ má možnosť zdieľať emócie, formovať empatiu a poznávanie správania druhých, nakoľko príbehy môžu ponúkať akési „okno“ do prežívania a rozmýšľania rôznych postáv.
Literatúra a čítanie má tak významný vplyv aj na rozvoj emocionálnej a sociálnej gramotnosti. V neposlednom rade je čítanie výborný spôsob relaxovania a jednoduchá metóda na efektívne znižovanie každodenného stresu ľudí všetkých vekových kategórií.
Tento rok sme sa zapojili do 16. ročníka CELOSLOVENSKÉHO DETSKÉHO ČITATEĽSKÉHO MARATÓNU “ČÍTAJME SI…2025” - Linka detskej istoty.
Odštartovali sme celé podujatie čítaním v priestoroch našej ZUŠ a začal ho pán starosta Ing. Imrich Gáplovský, ktorý sa potešil z tohto pozvania. Po ňom nasledovala naša pani riaditeľka Mgr. Janka Gebrlínová a po nej pani zástupkyňa Mgr. Kristínka Fojtíková. Deti z 1.A mali tak možnosť počuť, čo a aké knihy čítajú dospelý. Potom už čítali deti, ktoré sa postupne striedali pri čítaní knihy Prvák z každej lavice. Pozreli sme si zaujímavé video o tom, kde môže dieťa nájsť pomoc a odpovede, keď má nejaký problém. Po dočítaní dostali deti záložky do knihy a podpísali sa na plagát. Pri čítaní sa vystriedali všetky ročníky 1.stupňa. Podujatie sa deťom páčilo.
FOTOALBUM Ivona Pipíšková