Lufa je tropická rastlina, ktorej zreté plody sa využívajú ako ekologická hubka na riad. Jedným z cieľov v téme Zelené obstarávanie a úradovanie bolo pokúsiť sa dopestovať a sušením vyrobiť ekohubku do každej zborovne.
Náš pokus veľmi výstižne zhrnula dlhoročná členka Kolégia Zelenej školy Laura Brenkusová:
„Na Zelenej škole sme dostali za úlohu vypestovať lufu. Je to vlastne tekvica, ktorá, keď sa vysuší, môžeme ju využiť na umývanie riadu. Naša pani učiteľka Zuzana Gulejová kúpila semiačka, každý si mal priniesť vlastný kvetináč a jeden krúžok sme sa venovali sadeniu tejto rastliny. Po cca 2 - 3 týždňoch intenzívneho polievania v učebni biológie a vyklíčení sme lufu presadili na školský dvor pod strom a k zadnému vchodu do našej školy. Čakali sme pár týždňov, darilo sa. Niekoľko chladných rán vystriedali veľké suchá, k tomu nedostatočná zálievka, a tak sa stalo, že lufa v škole vyschla. Neskôr som si s maminou doma zasadila pár semiačok – úspešne. Ja som svoju lufu mala cca 2 mesiace v izbe a darilo sa jej. Moja mamina ju mala v kvetináči vyrobenom z kokosového vlákna, ktorý sa po zasadení rozpustí v hline. Dopestovala rastlinu s obrovskými listami a štyrmi kvetmi. Neskôr v septembri začala lufa schnúť a objedali ju slimáky, takže tento rok sa nám nepodarilo vypestovať ani jednu.
No v októbri nám doniesla jedna pani učiteľka lufu (teda aspoň sme si mysleli, že to je lufa). Nakrájali sme ju na kolieska a chalani vyrobili sušičku z dreva a sieťky. Nechali sme ju sušiť. Po týždni sme zistili, že to ani lufa nebola, ale bola to indická uhorka. Namiesto toho, aby sa vysušila, splesnivela. Vzorky plesne sme odobrali, urobili mikroskopický preparát a pozorovali sme krásnu pleseň hlavičkatú pod mikroskopom.
Takže toto bol náš príbeh o pestovaní a sušení lufy. Aspoň sme sa poučili z našich chýb a budúci (teda už tento) rok sa budeme viac snažiť.“
FOTOALBUM Kolégium Zelenej školy