...octový čistič. Obyčajný ocot má vynikajúce čistiace vlastnosti, a pritom nezaťažuje životné prostredie. Ocot je lacný, netoxický a biologicky odbúrateľný. Bežne používané chemické čistiace prípravky obsahujú škodlivé látky, ktoré nakoniec skončia v prírode a ohrozujú najmä vodné ekosystémy.
Žiaci Kolégia Zelenej školy si veľmi dobre uvedomujú negatívny dopad chemikálií na životné prostredie. Preto na konci leta vytvorili ekologickejšiu alternatívu v podobe octového čističa zo školskej levandule. V predvianočnom období vyzvali ostatných žiakov našej školy, aby si výrobu čističa vyskúšali na vlastnej koži. Postupovali podľa nasledujúceho receptu:
Recept:
Postup:
Pomaranče ošúpte. Z kôry dôkladne odstráňte všetky zvyšky dužiny, tá by do nádoby vôbec nemala ísť. Do veľkého zaváraninového pohára (objem 7 dcl) alebo inej nádoby vložte paličku škorice a hrsť celých klinčekov. Potom ju naplňte pomarančovou kôrou a zalejte dostatočným množstvom octu až po okraj nádoby. Pohár uzavrite a nechajte odstáť 2 - 3 týždne. Nie na slnku, stačí v kúte triedy, v zborovni, v kabinete. Na nádobu si môžete nalepiť štítok, na ktorý si poznačíte dátum, kedy ste prípravok vyrobili.
Podobne postupujte aj pri výrobe levanduľového čističa (kvety levandule zalejte octom).
Po uplynutí 2 - 3 týždňov obsah nádoby preceďte cez sitko a naplňte ním čistú nádobu – ideálne umelý rozprašovač.
Použitie:
Do konca januára mala každá trieda svoj pomarančový/levanduľový octový čistič. Tento univerzálny prípravok sa na našej škole aktívne používa a veríme, že sme takto prispeli aspoň malou kvapkou do mora ochrany životného prostredia.
FOTOALBUM Kolégium Zelenej školy