V minulom školskom roku sa naša škola po prvýkrát zapojila do dvojročného projektu „Školy, ktoré menia svet“ v spolupráci so školským parlamentom (ŠP). Na realizácii projektu sa aktívne podieľajú vyučujúci etickej a občianskej výchovy priamo na vyučovaní. Participácia ŠP na projekte spočíva v realizácii dvoch aktivít počas jedného školského roka. Cieľom projektu je rozvoj občianskych kompetencií členov ŠP aj mimo vyučovacích hodín. Podnietiť v mladých ľuďoch záujem o veci verejné, angažovať ich na podporu aktívneho občianstva.
V minulom školskom roku absolvovali besedu s aktívnymi členkami Karpatskonemeckého spolku v Nitr. Pravne, preskúmali jeho históriu spolu s prehliadkou múzea.
Zúčastnili sa tiež celoslovenskej akcie „Noc múzeí a galérií“. Oboznámili sa so zvykmi, tradíciami, históriou, zmapovali to, čo sa zachovalo po našich predkoch.
V tomto školskom roku nasmerovali svoju pozornosť na vyhľadávanie ľudí, ktorí môžu byť pre nich inšpiráciou. Medzi takýchto ľudí zaradili aj nášho nového pána starostu - Ing. Imricha Gáplovského. Chceli sa dozvedieť o jeho plánoch v obci Nitr. Pravno z pozície starostu a spoznať ho v rámci zvedavých otázok počas diskusie aj trochu viac.
K členom ŠP sa pridalo aj Kolégium Zelená škola. Žiakom totiž nie je ľahostajná otázka ekológie a životného prostredia. Z týchto dôvodov z vlastnej iniciatívy naplánovali „pracovné stretnutie na OcÚ..
Dňa 17. 1. 2023 ich prijal pán starosta v sprievode p. učiteliek I. Haneschovej a Z. Gulejovej v priestoroch zasadačky.
V úvode sa im prihovoril milým slovom. Zdôraznil ako veľmi sa teší z toho, že naša mládež je „akčná“ a zaujíma sa o dianie v našej obci.
Nasledovala prezentácia predsedníčky a podpredsedu školského parlamentu o jeho dlhoročnej činnosti na našej škole, o projektoch a akciách, ktoré realizuje.
Slova sa následne ujali členovia Kolégia Zelenej školy. Podali prostredníctvom projekcie informácie o fungovaní programu Zelená škola. Informovali, že v školskom roku 2022/2023 sa venujú téme Zelené úradovanie a obstarávanie. Táto téma zahŕňa napríklad snahu o používanie ekologickejších čistiacich prostriedkov. Deti predniesli niekoľko návrhov a podnetov na pána starostu:
1. „Chceli by sme zabrániť každoročnému osadzovaniu vyrúbaných vianočných stromčekov a preto sme prišli s nápadom, že by si každá obec zasadila svoj vlastný vianočný stromček, ktorý by si opakovane zdobila“.
2. „Na sviatok všetkých svätých sa na cintorínoch hromadí obrovské množstvo plastov, ktoré nemožno recyklovať. Uvítali by sme, keby bolo možné podporovať vence pre zosnulých z prírodných materiálov.
3. „Chceli by sme zabrániť vypúšťaniu odpadových látok do Tužinky – dokázali sme prítomnosť organických látok v tomto potoku“. „Našli sme výpust, ktorým presakuje naša školská žumpa. Chceli by sme týmto apelovať, aby bola naša škola čo najskôr napojená na kanalizáciu“....
Pán starosta si trpezlivo vypočul a zapisoval všetky prosby a podnety. Žiakov zaujímala aj výstavba kanalizácie v obci, vybudovanie cyklotrasy, chodníkov a tiež výstavba kultúrneho domu, nakoľko nám v obci už dlhé roky chýba. Zvedaví boli aj na výsadbu zelene a stromčekov a na vybudovanie športového strediska s posilňovňou. Prejavili záujem o čistenie okolia vodných tokov a informovali sa aj k téme recyklácie a separácie odpadu. Pán starosta veľmi podrobne na všetky otázky odpovedal. Dal žiakom aj mnoho múdrych rád do života. Zdôraznil, že človek má rozvíjať nielen dušu, ale aj telo. Priblížil prítomným aké má vízie do budúcnosti, aké kultúrne akcie a športové aktivity sa pripravujú, čo sa plánuje vybudovať a zrekonštruovať. Avšak nezabudol podotknúť, že to nezáleží len od jedného človeka, pretože našu obec tvoria predovšetkým občania. A keď sa všetci zomkneme, dosiahneme spoločný výsledok v duchu hesla: „Jeden za všetkých, všetci za jedného ...“ Je to beh na dlhé trate, na všetko treba čas, trpezlivosť a hlavne financie.
Prisľúbil, že bude robiť všetko preto, aby občanom vyšiel v ústrety. Daroval žiakom malé darčeky, ktoré symbolizujú obec Nitrianske Pravno. Ocenil celkový postoj žiakov k aktuálnym témam. Dal im pocítiť, ako si ich názory váži a bol otvorený k diskusii. Poodhalil náplň jeho pracovnej činnosti, ale prezradil aj čo-to zo svojho súkromia. Počas celej návštevy vládla v miestnosti príjemná pracovná atmosféra a dobrá nálada.
Žiakov potešilo aj to, že im navrhol spoluprácu v podobe stretávaní sa na pôde OcÚ častejšie.
Po diskusii p. Haneschová p. Gáplovskémui poďakovala za prijatie, venovaný čas a ochotu podeliť sa s našimi možno budúcimi poslancami či ekológmi o jeho plány v súvislosti s obcou. Popriala mu veľa energie a nápadov pri zveľaďovaní Nitr. Pravna. Na záver sa nezabudlo ani na spoločnú fotografiu.
Reakcie žiakov zo stretnutia boli veľmi pozitívne. Mnohých to už teraz motivovalo stať sa v budúcnosti poslancom, prípadne kandidovať na funkciu starostu.
Držíme palce a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
FOTOALBUM Školský parlament a Zelená škola