V tomto školskom roku sa naša škola po prvýkrát zapojila do projektu „Školy, ktoré menia svet“. Na realizácii projektu sa aktívne podieľajú vyučujúci etickej a občianskej výchovy a v značnej miere aj žiacky parlament (ŽP). Jeho participácia spočíva v realizácii dvoch aktivít počas jedného školského roka – jedna v prvom a druhá v druhom polroku. Cieľom projektu je rozvoj občianskych kompetencií členov ŽP aj mimo vyučovacích hodín. Podnietiť v mladých ľuďoch záujem o veci verejné, angažovať ich na podporu aktívneho občianstva, vyhľadávať v našej obci občanov, ktorí môžu byť pre nich inšpiráciou, je pridanou hodnotou projektu.
Na decembrovom zasadnutí ŽP žiaci premýšľali, čo by sa dalo v súvislosti s kritériami a momentálnymi podmienkami v rámci projektu zrealizovať. Jednou z možností bolo preskúmať komunity, neformálne združenia, mládežnícke organizácie a spolky pre dospelých v našej obci. Keďže o existencii Karpatskonemeckého spolku v Nitrianskom Pravne ( KNS ) nie všetci žiaci našej školy vedia, rozhodli sa preskúmať jeho činnosť a históriu.
V sprievode pedagogického dozoru p. uč. I. Haneschovej (koordinátorky ŽP) a p. uč. J. Pálešovej (vedúcej PK za nemecký jazyk) sa dňa 25. 1. 2022 v priestoroch Domu stretávania KNS za prísnych hygienických opatrení zúčastnili ôsmi členovia ŽP interaktívnej besedy s jej aktívnymi členkami. Pozvanie na besedu prijala predsedníčka KNS za regionálnu oblasť Hauerland, pani Hilda Steinhűblová a kronikárka, sprievodkyňa a dlhoročná členka KNS v Nitr. Pravne, pani Mária Haneschová.
KNS na Slovensku má päť regionálnych organizácií a v rámci nich 32 miestnych organizácií. Až 16 z nich sa nachádza v oblasti stredného Slovenska (Hauerland), kam patrí aj Nitrianske Pravno. Jeho členovia aktívne pracujú a sústreďujú sa na zachovávanie zvykov, obyčajov, hmotného a kultúrneho dedičstva svojich predkov. Je to združenie občanov Slovenska, ktorí sa hlásia k nemeckému pôvodu, ako aj občanov, ktorí sympatizujú s nemeckou menšinou, príp. sú nadšencami jej kultúry, zvykov a tradícií. Cieľom činnosti spolku je obnova a upevňovanie identity nemeckej menšiny, revitalizácia nemeckého jazyka, podpora aktivít mládeže aj dospelých nemeckého pôvodu a jej priaznivcov v rámci celého Slovenska. Tieto a mnohé iné informácie sa žiaci dozvedeli v 1. časti besedy. Pani Steinhűb lová a pani Haneschová veľmi pútavo priblížili aktivity, ktoré sa v spolku organizujú, do akej miery do ich činnosti zasiahla koronakríza, akým spôsobom je spolok podporovaný, koľkých má členov či aká je spolupráca s Nemeckom. KNS v našej obci funguje oficiálne od roku 1996, kedy bola zrekonštruovaná budova na námestí v Nitr. Pravne a odvtedy slúži členom spolku na ich aktívnu činnosť.
V 2. časti mali žiaci pripravené otázky, na ktoré dostali fundované odpovede. A veru, nebolo ich málo! Okrem iného boli zvedaví, či by sa aj oni mohli stať členmi KNS, či je podmienkou členstva aktívne ovládať nemecký jazyk. Toto síce podmienkou nie je, ale aj svedomité učenie sa a ovládanie NEJ je dobrou motiváciou a bonusom do budúcnosti.
V 3. časti sa žiaci dozvedeli o súčasnej činnosti pravnianskych výšivkárok. Upútala ich stará pravnianska technika - vyšívanie do siete. Záclonky, ktoré zdobia okná v spoločenskej miestnosti a v múzeu, sú robené práve touto technikou. Prelistovali si kroniku a mesačníky Nemcov na Slovensku „Karpatenblatt“. Prezreli si knižnicu s detskou literatúrou v nemeckom jazyku a expozíciu múzea, ktoré sa nachádza v priestoroch budovy.
Dve vyučovacie hodiny ubehli neuveriteľne rýchlo. Zaujímavé informácie a pátranie po histórii KNS v našej obci žiakov pohltili natoľko, že aj dve hodiny sa im zdali málo. Po závere a zápise do kroniky sa žiaci presunuli do areálu školy.
Poďakovanie patrí vedeniu školy, že nás podporilo a umožnilo besedu zorganizovať prezenčne. Vďaka patrí pani Pálešovej za spoluprácu s KNS v rámci školy a predovšetkým p. Steinhűblovej a P. Haneschovej, že boli v tomto náročnom období ochotné podeliť sa s našimi žiakmi o skúsenosti a zaujímavé informácie z činnosti KNS v Nitr. Pravne.
Ivona Haneschová a žiacky parlament