V regióne Hauerland, v Nitrianskom Pravne, na tunajšej základnej škole sa uskutočnil jedinečný projekt "Ako rozprávali a žili naši starí rodičia". Projekt bol podporený z prostriedkov Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v rámci výzvy „Podpora regionálnej a multikultúrnej výchovy žiakov patriacich k národnostným menšinám 2024“.
Aktivity projektu boli zamerané na prehĺbenie spolupráce s Karpatskonemeckým spolkom, na oživenie a zachovanie tradícií a kultúrneho dedičstva, ktoré nám zanechali naši predkovia. Projekt s názvom mal za cieľ priblížiť žiakom bohatú históriu a kultúru karpatských Nemcov v našom regióne, pričom sa zameral na rôzne oblasti – od nárečia cez tradičné remeslá až po tance.
Jednou z hlavných aktivít projektu boli stretnutia a prednášky, ktoré viedli členovia miestneho Karpatskonemeckého spolku. Tieto stretnutia ponúkli žiakom cenné informácie o histórii a tradíciách našich predkov. Počas prednášok sa žiaci dozvedeli, ako sa vyvíjalo miestne nárečie a kroje, aké remeslá boli kedysi v regióne rozšírené, a aké významné miesto v každodennom živote zohrávali tradičné ručné práce.
Tvorivé dielne sa stali ďalšou nezabudnuteľnou súčasťou projektu. Žiaci sa v nich oboznámili s tradičnými textilnými technikami ako vyšívanie a sieťovanie, ktoré sa kedysi bežne používali v domácnostiach našich starých rodičov. Vyskúšali si ručné práce, ktoré sú dnes už vzácnosťou. Tieto praktické dielne im poskytli jedinečnú príležitosť nielen sa niečo nové naučiť, ale aj sa hlbšie ponoriť do minulosti.
Počas projektu si žiaci osvojili v nárečí tradičné riekanky, básničky a pranostiky, ktoré sa kedysi bežne hovorili v našich domácnostiach. Tieto riekanky a básne nielenže pomohli deťom lepšie pochopiť špecifické jazykové prvky, ale zároveň im ukázali krásu nárečia, ktoré je dôležitou súčasťou našej kultúry.
Nezabudli sme ani na folklór. Žiaci sa naučili základné kroky a pohyby tradičných tancov napríklad Kreuzpolka a Walzer, ktoré sa tancovali pri rôznych príležitostiach, ako sú svadby, fašiangy alebo rodinné oslavy. Žiaci taktiež spoznali krásu pravnianskeho kroja.
Žiaci si pod vedením svojich učiteľov pripravili kultúrne programy, ktoré predviedli nielen v škole ale i v domoch stretávania v Nitrianskom Pravne a Handlovej. Tieto vystúpenia boli obohatené o riekanky, piesne v nárečí a tance, ktoré nielen ukázali ich novonadobudnuté zručnosti, ale aj prispeli k oživeniu miestnych tradícií.
Okrem týchto aktivít žiaci navštívili aj stále expozície Múzea kultúry karpatských Nemcov v Nitrianskom Pravne a Handlovej, kde mali možnosť vidieť na vlastné oči vystavené artefakty a materiály z minulosti, ktoré dokumentujú život a kultúru karpatských Nemcov. Tieto návštevy im poskytli hlbší pohľad na každodenný život predkov a ešte viac prehĺbili ich záujem o zachovanie kultúrneho dedičstva.
Jedným z nezabudnuteľných momentov projektu bolo aj rovesnícke vzdelávanie. Deviataci sa obliekli do tradičných krojov. V krojoch svojim mladším spolužiakom porozprávali o histórii a význame týchto odevov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry. V rámci rovesníckeho vzdelávania sa žiaci navzájom učili tradičné básne, riekanky a pranostiky v dialekte.
Projekt "Ako rozprávali a žili naši starí rodičia" sa stretol s veľkým záujmom a pozitívnym ohlasom zo strany žiakov, učiteľov aj miestnych obyvateľov. Vďaka tomuto projektu sa nám podarilo nielen zachovať, ale aj odovzdať mladšej generácii dôležité poznatky o našich koreňoch, nárečiach, remeslách a tradíciách, ktoré nás spájajú s našimi predkami. Tieto cenné skúsenosti si žiaci zoberú so sebou a budú ich odovzdávať ďalej, čím prispejú k udržiavaniu a rozvíjaniu kultúrneho dedičstva regiónu Hauerland.
FOTOALBUM za PK NEJ Mgr. K. Ivinová a Mgr. A. Richter