Kniha. Dnes ju berieme všetci ako samozrejmosť. Malá, veľká, viazaná, brožovaná, rukopisná, tlačená, ilustrovaná, zábavná či poučná. Ale kde sa tu vzala? Kedy vznikla? Na aké materiály a čím ľudia v minulosti písali?
Na tieto i ďalšie otázky žiakom 6. A a 6. B odpovedala slečna Mgr. Janka Srnková, študentka doktorantstva na Masarykovej univerzite v Brne, 1. júna na netradičnej hodine dejepisu. Vzala nás všetkých naprieč históriou od antiky až po stredovek, pretože formy a podoby knihy sa menili a neustále menia – od papyrusových či pergamenových zvitkov a hlinených tabuliek cez rukopisné kódexy až k tlačenej knihe. Zážitkové vyučovanie však spočívalo v tom, že žiaci všetky tieto materiály videli na vlastné oči, mohli ich ohmatať, ale aj priamo písať na voskové doštičky. Pero bolo z jednej strany ostré, z druhej v tvare lopatky, aby sa napísaný text mohol vyhladiť a napísať nový. Žiaci dokonca na vlastné uši počuli, aký je postup pri výrobe papyrusu či pergamenu, aké sú výhody či nevýhody týchto materiálov. Neobvyklé bolo počúvať o atramente, tušoch či farbách, ktoré boli najvzácnejšie alebo najpoužívanejšie pri písaní na spomínané materiály.
Naši žiaci boli príjemní poslucháči a zážitkové vyučovanie sa im veľmi páčilo. Vymedzený čas rýchlo ubehol a museli sme sa rozlúčiť. Ja touto cestou i v mene žiakov veľmi pekne ďakujem Janke Srnkovej za jej čas a ochotu podeliť sa s nami o svoje poznatky z dávnej minulosti. Pevne verím a dúfam, že si takéto niečo ešte v blízkej budúcnosti zopakujeme, pretože témy na takúto formu vyučovania sme ešte určite nevyčerpali.
Mgr. Vlasta Popelková