O ŠKOLE

  • HOVORME O JEDLE

    HOVORME O JEDLE

    Dnešná doba na nás kladie čoraz väčšie nároky. Aby sme všetko zvládli, musíme byť zdraví. A bez zdravého jedla to nejde. Preto sa i naša škola zapojila do projektu "Hovorme o jedle" ktorý je realizovaný pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. O zdravom jedle sme sa rozprávali na hodinách, v triedach sú výstavky ovocia a zeleniny. Žiaci sa zapojili aj do výtvarnej súťaže „CHUTNÉ MAĽOVANIE“  a literárnej súťaže „NAČO SÚ NÁM POLIA, SADY.“ Všetci však máme najväčšiu radosť z výstavy, ktorú sme spoločne vytvorili pred pavilónom C. Dedko Bonifác so svojimi pomocníkmi už pozbieral úrodu a teraz spokojne sedí a oddychuje uprostred plodov jesene. Deti mu pomohli. Z tekvíc vyrobili svetlonosov a iné strašidlá a strašidielka, ktoré dávajú pozor na bohatú úrodu ovocia a zeleniny. Obďaleč stojí stará mama a jej dcéry Mahuliena, Gréta, Lesnica a Žofia. Dozerajú, aby deti zjedli zdravú desiatu, ktorú im pripravili rodičia.

    Ďakujeme  našim žiakom, ich učiteľom , rodičom, starým rodičom. Všetkým, ktorí priložili ruku k dielu.  1 .A Maroško Teplan, Dominika Ivinová, Leonard Grolmus, Peťko Gross, Miška Polgárová, Maťko Zachara, Jakubko Škvarenina  1. B Nelka Dírerová, Peťka Barošová 1. C Oliver Khúla, Barborka Paverová, Veronika Kotríková, Marko Kmeť, Matej Stražovan 2. A Ella Ťažiarová, Nelka Gebrlínová, Lukáško Žubor, Bibka Orthová 2. B Filipko Melo, Lili Tučná, Jurko Filkorn, Adamko Ďurík, 2. C Peťko Gáplovský,  Miško Šturcel, Bianka Kriváková, Bianka Dobrotková 3. A Jasmínka Škrobáková, Martinko Vrábel, Oliver Gombarček, Tadeáš Teplan, Dominik Grolmus, Karolínka Humajová, Sofia Dírerová  3. B Jakub Dubec, Kiara Klimantová, Vanessa Alakšová, Dominik Žilla, Jarko Vavrek 3. C Karin Tučná 4. A Marek Oller, Leo Dírer, Aďka Janáčová, Sofia Solčányová, Dominik Drábik 4. B Tobias Mašlonka, Rebeka Žillová, Aďka Magátová, Sofia Petráková, Sofia Gáplovská 4. C Dominika Greschnerová 5. A Sofia Žužafková, Laura Orthová, Nina Pediačová, Vanessa Zimmermanová 5. B Tomas Frink, Katka Balážová 5. C Karolínka Mičudová, Emília Kelebercová, Lili Šinková, Sandra Grossová, Dávid Jantschek, Adrian Kováč 6. B Lucka Škoríková, Samuel Vavrek 6. C Janko Sláviček,  Klaudia Gandelová 7. A Adelka Biela, Natália Ollerová 9. A Paľko Biely

                                                                                   Mgr. Alena Benešová

  • ZLOMKY NAŠE KAŽDODENNÉ

    ZLOMKY NAŠE KAŽDODENNÉ

    Stále hovorím, že matematika je všade okolo nás, len sa netvári ako matematika, ale ako život. A tak je to aj so zlomkami. Keďže zlomky nepatria práve k jednoduchému učivu, zadala som siedmakom projektovú domácu úlohu, aby vytvorili, v dvojiciach či samostatne, zlomky, s ktorými sa bežne stretávame - predmety, o ktoré sa delíme so svojimi blízkymi či priateľmi. Vzbudiť záujem o učivo, motivovať k činnosti, hľadať prepojenie s reálnym životom a poskytnúť priestor na realizáciu bolo hlavným cieľom tejto úlohy. O tom, že sa to žiakom 7. A podarilo, hovoria výsledky, ktoré si môžete pozrieť vo fotoalbume. A ja sa teším na ďalšiu spoluprácu na hodinách matematiky. Ďakujem.

    PaedDr. Petra Drábiková

  • Vystúpenie žiakov v Bôriku

    Vystúpenie žiakov v Bôriku

    Október je mesiac, kedy sa nám v plnej kráse predstavuje „pani jeseň“. Očaruje nás svojou pestrofarebnosťou. Je to však aj mesiac „úcty k starším“, kedy si s láskou spomíname na starších ľudí, ktorý v živote niečo dokázali. Pri tejto príležitosti na nich nezabudli ani žiaci Spojenej školy v Nitrianskom Pravne, ktorí navštívili domov dôchodcov. Potešili ich programom, ktorý bol plný spevu, tanca, hry na hudobných nástrojoch a básničiek. Atmosféra bola veľmi príjemná a dúfame, že v tejto tradícií budeme pokračovať.

                                                                   Mgr. Eva Gebrlínová

  • ZOZNAM KRÚŽKOV 2017/2018

    ZOZNAM KRÚŽKOV 2017/2018

    V školskom roku 2017/2018 krúžkov sme otvorili tieto krúžky:

    Názov záujmového útvaru

    Vedúci útvaru

    Hravé čítanie 1. A

    Mgr. A. Pročková

    Kúzla s papierom

    p. E. Mintálová

    Malý informatik pre 1. ročník

    Mgr. M. Budzová

    Malý informatik pre 2. ročník

    Mgr. A. Benešová

    Športové hry 3., 4. ročník

    Mgr. J. Schusterová

    Florbalový krúžok 3., 4. ročník

    Mgr. M. Unterfranc

    Naša „Zelená škola“

    Mgr. Z. Gulejová

    Príprava na monitor T9 MAT 9. B

    Mgr. Z. Elischerová

    Príprava na monitor T9 MAT 9. A

    Mgr. J. Krähenbilová

    Monitor 9, 9. C

    Mgr. D. Greňová

    Loptové hry a atletika 7. – 9. roč.

    Mgr. M. Kiripolský

    Krúžok  florbalu a pohybových aktivít 5.- 9. ročník

    Mgr. M. Blaháč

    Rybársky krúžok

    p. Baniar

    Tanečný krúžok  ŠKD

    Bc. J. Brunovská

    Hasičský krúžok

    p. L. Hiščárová

    Hra na kláves. nástroj hud. školy YAMAHA – FUN KEY, FUN KEY KIDS

    Mgr. M. Richter

  • ZELENÁ ŠKOLA

    ZELENÁ ŠKOLA

    Sme Zelená škola!
    S radosťou Vám oznamujeme, že sme opäť získali titul Zelená škola! Týmto titulom sa môžeme pýšiť nasledujúce 2 roky. Do projektu Zelená škola bolo zapojených 324 škôl z celého Slovenska, ale len 110 škôl získalo certifikát. A my sme boli medzi nimi! Sledovalo sa aktívne zapojenie žiakov, rodičov či blízkej školskej komunity pri plánovaní ako aj samotnej realizácii metodiky programu Zelená škola a zapracovanie environmentálnej témy „ Zeleň a ochrana prírody“ do života školy. Certifikát sme si prevzali osobne, v aule Technickej univerzity vo Zvolene, kde sa konala slávnostná certifikácia. Pozvanie prijal aj pán prezident SR Andrej Kiska, podľa ktorého sú práve školy a učitelia tým rozhodujúcim faktorom, ktorý vytvára v mladej generácii vzťah k životnému prostrediu a formuje ich do budúcnosti. Chceli by sme poďakovať každému, kto akokoľvek prispel k získaniu titulu Zelená škola. Veríme, že si titul obhájime aj v nasledujúcom certifikačnom období.
                                                                           

                                                                                                        Kolégium Zelenej školy

  • OZNAM

    OZNAM

    Vážení rodičia,

    podľa smernice MŠVVaŠ SR č. 50/2017 čl. 3 ods 4 sa bude cestovné žiakom preplácať v školskom roku 2017/2018 mesačne, t.j. k poslednému dňu nasledujúceho mesiaca za mesiac predchádzajúci.

  • HASIČI ZASAHOVALI

    HASIČI ZASAHOVALI

    Naša škola povinne organizuje dvakrát do roka kurz ochrany života a zdravia (OZO). Úlohou kurzu je informovať žiakov o medzinárodnej situácii,  mimoriadnych udalostiach, ktoré môžu nastať nepredvídane a vedú k mimoriadnym situáciám, ktoré trvajú do odvolania. Žiaci aktívnym prístupom na hodinách OZO slovne opisovali udalosti, ktoré počuli vo svojom blízkom okolí ako aj z masmédií. Hovorili o povodniach, nebezpečenstve a škodách spôsobených búrkovou činnosťou, požiaroch, nahlásených bombách, ktoré napáchajú aj na Slovenku každý rok veľké škody. Primerane veku si  zopakovali  a  rozšírili vedomosti, ktoré získali v predchádzajúcom  školskom roku. Teóriu z oblasti civilnej ochrany, zdravotnej prípravy a pohybu a pobytu v teréne si s niektorými vyučujúcimi pripomenuli aj prostredníctvom videí z internetu. 

    OZO sa nekoná preto, aby sa žiaci uliali z vyučovania, ale za účelom získania vedomostí, zručností a návykov, ktoré budú potrebné napríklad na poskytnutie predlekárskej prvej pomoci zranenému, ktorý potrebuje pomoc okamžite, prípadne zavolať na číslo 112, ak je ohrozený život, zdravie a majetok ľudí. Teoretické vedomosti si majú možnosť žiaci  vyskúšať počas praktickej činnosti na účelovom cvičení, ktoré nadväzuje na OZO. Nasledujúci deň po kurze, ráno o 9.00 hod., došlo v našej škole k evakuácii všetkých tried do miesta zhromaždenia, ktoré bolo určené na ihrisku MTJ. Všetky ročníky mali možnosť sledovať činnosť Poloprofesionálnej hasičskej jednotky obce Nitrianske Pravno priamo v akcii. Našťastie išlo len o simulovanú činnosť. Najskôr nám hasiči predviedli ukážku vyprosťovania ľudí po ťažkej autohavárii, kde museli posádku auta vystrihovať z vraku a následne jej poskytnúť prvú pomoc. Po stabilizácii ich  odsunuli na nosidlách do priestoru mimo ohrozenia.

    Druhá ukážka jednotky bola pre žiakov zaujímavejšia, čo ocenili aj potleskom. Po zapálení vraku auta, šľahaní plameňov a nasledujúceho hustého a tmavého dymu sa zbehlo aj niekoľko zvedavých ľudí, ktorí ocenili akciu a tiež s nami sledovali zásah. Následne sa rozozvučala siréna druhého hasičského auta, ktoré prichádzalo na ihrisko. Dobre zohratá posádka hasiacou penou rýchlo uhasila požiar. Nasledovala obhliadka dvoch hasičských áut a odpovede na zvedavé otázky žiakov mladších ročníkov. Celej hasičskej jednotke sme poďakovali za čas venovaný našim žiakom. Pod vedením vyučujúcich pokračovali v účelovom cvičení, ktorého  hlavnou úlohou bol pochod do miesta určenia podľa ročníka. Celé predpoludnie bolo venované na získanie vedomostí a zručností žiakov potrebných na ochranu života a zdravia. Je nutné pripraviť žiakov aj na takéto situácie, ktoré môžu nastať nepredvídane a kedykoľvek. Aj napriek tomu, že sa nám takéto situácie vyhýbajú, musíme byť na ne pripravení, aby nedošlo k panike a chaosu.

    Na záver patrí všetkým členom poloprofesionálnej hasičskej jednotky poďakovanie za čas venovaný žiakom na spestrenie vyučovania, ktoré bolo pre nich určite zážitkom. Poďakovať by som sa chcel najmä p. Klučovskému, s ktorým sme celú akciu spolu s vedením školy dohodli.

     

                                                                                                                                  

                                                                                                                              Mgr. Milan Kiripolský

  • EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV

    EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV

    Európsky deň jazykov bol vyhlásený Radou Európy, ktorá zastupuje 800 miliónov Európanov zo 47 krajín . Každoročne si ho pripomíname 26. septembra. Je dňom osláv jazykovej rôznorodosti Európy, kde sa hovorí viac ako 200 európskymi jazykmi. V Európskej únii sa používa 24 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov. Po prvý raz sa tento deň slávil v roku 2001 – Európskom roku jazykov – a odvtedy si ho pripomíname dodnes. Do podujatí súvisiacich s Európskym dňom jazykov sa zapájajú mnohé jazykové a kultúrne inštitúcie, združenia , univerzity, a najmä školy.

    Výnimkou nie je ani naša škola, ktorá sa už dlhé roky zapája do osláv. V našej škole sa vyučujú dva cudzie jazyky: anglický a nemecký jazyk. Spoločne sme sa vydali 26. septembra 2017 osláviť už tradične Európsky deň jazykov do našeho hlavného mesta do Bratislavy na Hviezdoslavovo námestie, kde prebiehal kultúrny program rôznych jazykových inštitúcií a vo viacerých jazykoch. Zastúpenie tu malo štrnásť jazykov – nemčina, angličtina, švédčina, chorváčtina,bulharčina a mnohé iné jazyky, ktoré prezentovali svoju krajinu, kultúru a samozrejme v nekonečnom rade i jazykové bohatstvo. Naši žiaci z 5. až 9. ročníkov sa zapojili aj do spoločnej súťaže, kde museli získať určité informácie k viacerým jazykom a krajinám. Táto súťaž bola spojená s množstvom aktivít. Žiaci vyhrali pekné čiapky a vaky s logom Európskeho dňa jazykov a množstvo drobností. Žiaci mali úsmev na tvárach a radosť z tzv. „ zážitkového vyučovania “. Poďakovanie patrí aj všetkým vyučujúcim cudzích jazykov za ich aktívnu účasť a organizáciu.

                                                                                                    Mgr. Juliana Pálešová

     

  •  UNPLUGGED

     UNPLUGGED

    Program univerzálnej prevencie užívania návykových látok UNPLUGGED

    Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v školskom roku 2017/2018 realizuje jedinečný program univerzálnej prevencie užívania návykových látok Unplugged medzi dospievajúcimi.Program Unplugged je školský preventívny program, ktorý budú realizovať naši vyškolení učitelia  medzi žiakmi 7. ročníka. 7. A – Mgr. K. Kotianová, 7. B – Mgr. I. Haneschová,

    7. C – Mgr. K. Kotianová /Mgr. I. Haneschová.

    Čo sa žiaci naučia?

    • informácie o návykových látkach a dôsledkoch

    ich užívania

    • riešiť problémy
    • rozhodovať sa
    • zvládať svoje emócie
    • efektívne komunikovať
    • vytvárať pozitívne vzťahy vo svojom okolí
    • odolávať tlaku prostredia
    • nevyhýbať sa zodpovednosti

    Nadobudnutím týchto spôsobilostí sa žiaci stávajú odolnejšími voči užívaniu návykových látok.

    Ako to bude prebiehať?

    Program je rozdelený do dvanástich 45-minútových lekcií, ktoré bude realizovať vyškolený pedagóg v priebehu vyučovania. Tento projekt bude realizovaný od októbra 2017 do februára 2018 a žiaci si budú informácie a spôsobilosti osvojovať najrôznejšími aktivitami interaktívneho charakteru.

    Súčasťou tohto programu bude  aj vyplnenie anonymného dotazníka, ktorý má za úlohu zistiť mieru účinnosti tohto programu. Výsledky programu budú k dispozícii po jeho ukončení. Viac informácií o projekte a programe Unplugged nájdete na http://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-pedagogickej-psychologie-a-psychologie-zdravia/KPPaPZ/. Prípadne sa môžete obrátiť na náš pracovný tím: unplugged.unplugged2017@gmail.com.

    Realizátor projektu:

    Katedra pedagogickej psychológie a psychológie zdravia

    Filozofická fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

    Projekt finančne podporili:

    Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV-15-0662)

    Vedecká grantová agentúra MŠVVaVŠ SR a SAV (VEGA 1/0623/17)

                                                   Unplugged (1).doc

  • CELÁ ŠKOLA V POHYBE

    CELÁ ŠKOLA V POHYBE

    Zapojili sme sa do Európskeho týždňa športu - Celá škola v pohybe

    Pohyb je základnou činnosťou v živote každého človeka. Aktívny pohyb kladne ovplyvňuje náš zdravotný stav.

        Začiatkom septembra nás zástupkyňa riaditeľky PaedDr. Petra Drábiková oboznámila s výzvou o zapojení sa do tretieho ročníka celoeurópskej aktivity konanej na Slovensku od  23.  do 30. septembra. Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. V tomto roku sme si pripomenuli jeho tretí ročník. Hlavnou témou kampane je nabádať k pohybu, a to nielen počas Európskeho týždňa športu, ale po celý rok.

       Po úspešnom priebehu minulého ročníka, do ktorého sa zapojilo 32 krajín Európy, prispelo Slovensko organizáciou 473 podujatí vo viac než 200 mestách a zašportovalo si 143 000 detí a dospelých.  Snahou tohto ročníka bolo zapojiť ešte väčší počet športujúcich.

       Podľa prieskumu Eurobarometer z roku 2013 je zapojenie do športu a pohybových aktivít veľmi nízke. 59% Európanov nikdy alebo len veľmi zriedka cvičí a venuje sa nejakému športu. Na základe výsledkov toho istého prieskumu 41% Slovákov vôbec necvičí ani nešportuje a 34% sa nejakej forme pohybovej aktivity venuje raz týždenne. Tri štvrtiny Slovákov tejto životnej potrebe nevenuje dostatočnú pozornosť. Tento týždeň bol určený naozaj pre každého – bez ohľadu na vek, zázemie či úroveň zdatnosti.

      Myšlienku zrealizovať ETŠ na našej škole podporili vyučujúci telesnej výchovy. Pod ich vedením sa žiaci celej našej školy a takmer všetci vyučujúci, pod heslom - Celá škola v pohybe, zapojili do tejto európskej výzvy.

       Dievčatá s vyučujúcimi v školskom prostredí sa venovali aerobiku pod vedením cvičiteľky p. Žillovej. Pre chlapcov, v priestore na futbalovom štadióne, boli pripravené rôzne štafetové súťaže a zaujímavé aktivity, napr. fartlek na 1000 metrov, kopanie pokutových kopov, hádzanie lietajúcimi taniermi, cvičenia na švihadle, žonglovanie s futbalovou loptou, ako aj hra malého futbalu. Do niektorých aktivít sa zapojili aj vyučujúci a spolu so žiakmi si tak  mohli vyskúšať danú disciplínu. Celá akcia trvala jednu vyučovaciu hodinu, a to je práve čas, ktorý by mal každý človek denne venovať pohybovej aktivite.

      Táto výzva na našej škole splnila očakávanie vedenia našej školy a učiteľov, podporila pohybovú činnosť 432 zapojených žiakov a poukázala na nutnosť a potrebu hýbať sa, rozvíjať pohybové schopnosti a zručnosti žiakov a vplývať na ich zdravotný stav, viesť ich k tomu, aby sa pohyb stal ich dennou potrebou aj mimo školy. Pri činnosti nebol dôležitý výkon, ale prístup, s akým žiaci aktivitu vykonávali, a ten bol na veľmi dobrej úrovni.

       Pri realizácii nám vyšiel v ústrety aj starosta obce Nitrianske Pravno Ing. Jozef Balčirák, tiež tréner Juraj Klajber aj hospodár areálu Lukáš Poljak, ktorí nás aktívne podporili.

     

                                                                                                          Mgr. Milan Kiripolský

     

     

  • ZBIERALI SME ŠÍPKY

    ZBIERALI SME ŠÍPKY

    Ruža šípová (lat. Rosa canina) sa zaraďuje medzi liečivé rastliny. Zbierajú sa jej plody- šípky, ktoré na jeseň dozrievajú. Používajú sa v sušenej forme na výrobu čajov alebo sa môžu použiť na výrobu džemu či sirupu. Šípky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, preto by sme ich mali konzumovať hlavne v zimnom období. Šípkový čaj pôsobí preventívne proti nachladnutiu a infekciám, upokojuje a zlepšuje schopnosť sústredenia a pomáha proti jarnej únave. Naše šípky putovali do Liptovského Hrádku na sušenie a výrobu čaju. Tento rok nám prialo aj počasie, a tak sa nám podarilo nazbierať 282,87kg šípok. Zapojilo sa 87 žiakov.

    A tu sú víťazi:

    1. miesto Sofia Gáplovská 4.B 17,93 kg

    2. miesto Jasmin Ličko 6.C 16 kg

    3. miesto Matúš Baniar 6.C 14,9 kg

    Odemenení budú samozrejme všetci zberači, či už menšou alebo väčšou cenou. Takisto sme sa zapojili aj do celoslovenskej súťaže, ktorú vyhlásili Lesy SR, čakáme ešte na ich vyhodnotenie, pripravili pre najúspešnejšie kolektívy pekné ceny.

    Ďakujeme všetkým žiakom ale aj rodičom či starým rodičom, že podporili dobrú vec a pomohli. Tešíme sa na zber šípok aj o rok.

     

                                                        Mgr. Zuzana Teplanová Školková

     

     

     

  • Medzinárodný deň gramotnosti

    Medzinárodný deň gramotnosti

                     8. september si svet každoročne pripomína ako MEDZINÁRODNÝ DEŇ GRAMOTNOSTI. Oslavuje sa na základe rozhodnutia Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru UNESCO od roku 1966. Podnetom na zavedenie sviatku bol prvý svetový kongres o boji proti analfabetizmu, ktorý sa konal v roku 1965 v Teheráne. Na Slovensku by problém negramotnosti mala riešiť povinná školská dochádzka. Keďže gramotnosť je vnímaná ako symbol vzdelania, rozhodli sme sa na našej škole zorganizovať aktivity na pripomenutie si takéhoto dňa a zároveň sa zapojiť do výzvy Metodicko-pedagogického centra DP v Trenčíne. Práve Metodicko-pedagogické centrum v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom, školskými úradmi Trenčianskeho kraja a s podporou Štátnej školskej inšpekcie vyhlásilo na 8. SEPTEMBER 2017 „DEŇ GRAMOTNOSTI“.

              V tento deň zapojené školy mali do bežného vyučovacieho procesu zaradiť aktivity zamerané na podporu a zvýšenie gramotností (napr. čitateľskej, matematickej, finančnej, mediálnej, prírodovednej, jazykovej, informačnej, digitálnej, sociálnej, pohybovej či zdravotnej...).

             Tento deň nebol klasickým vyučovacím dňom, ale DŇOM UČENIA SA HROU, kde si žiaci   mohli počas dňa otestovať svoje vedomosti hravou formou.

            Školský rok sa nám len pomaličky rozbiehal ale my sme nelenili a pripravili si pre žiakov mnoho zaujímavých úloh a užitočných rád do života. Zapojili sa oba stupne.

            Na prvom stupni žiaci na hodine slovenského jazyka a čítania rozvíjali čitateľskú a predčitateľskú gramotnosť, riešili rôzne úlohy na rozvoj čítania s porozumením a dotvárali príbeh či tvorili básničky. Prváci sa oboznamovali s novými pojmami ako aktovka, katedra, rozvrh hodín.... Na matematike to boli základy finančnej gramotnosti, poznávanie našej meny, hodnoty peňazí a rozdiel medzi požičiavaním vecí a ich kupovaním.  Zároveň sa naučili, že veci ktoré im rodičia kupujú stoja peniažky, ktoré musia zarobiť a preto si musia veci vážiť a neničiť ich. Na prírodovede rozvíjali prírodovednú gramotnosť, hravou formou si opakovali učivo predchádzajúceho ročníka, lúštili krížovky či poznávali prírodniny. Na vlastivede pracovali s mapou Slovenska, kde zaznačovali, ktoré miesta navštívili počas prázdnin. Na cudzích jazykoch to bola práca s textom, slovníkom či rozvoj pohybovej gramotnosti pri pesničkách.

            Žiaci druhého stupňa, podobne na hodinách slovenského jazyka a literatúry rozvíjali čitateľskú a jazykovú gramotnosť, pracovali s rôznymi druhmi textov. Na matematike to bola predovšetkým finančná a samozrejme matematická gramotnosť.  Porovnávali ceny tovarov vo viacerých obchodných reťazcoch. Dokonca žiaci navštívili miestny supermarket , kde mali akože nakúpiť suroviny na recept, samozrejme aby ich nákup vyšiel čo najlacnejšie. Počítali aj ako dlho by museli šetriť na nový bicykel. Siedmaci navštívili miestnu pobočku banky, kde im zamestnankyňa pripravila pútavú prednášku.  Na občianskej náuke rozvíjali sociálnu a teda aj občiansku gramotnosť, učili sa vypisovať poštovú poukážku, či ako posielať balík. Na dejepise to boli vzory z minulosti,  ich hrdinstvo a vzory dnešnej doby, takisto láska k vlasti, k svojmu regiónu, na čo sme hrdí, čím sa môžeme prezentovať, čo je jedinečné v našom regióne. Deviataci sa zamýšľali nad rozlišovaním skutočných potrieb a nadbytku. Rozhodovali na čo by minuli sponzorské peniaze, čo je skutočne dôležité a čo nie. Na angličtine poznávali britskú menu, prepočítavali ju na eurá a poznávali britské dĺžkové miery a rátali svoju telesnú výšku v stopách a palcoch. Na biológií poznávali lesné dreviny, a zamýšľali sa nad ich významom, aký by bol náš život bez nich. Siedmaci tvorili potravinovú pyramídu, a zároveň zisťovali, či ich jedálniček obsahuje všetko dôležité, a v správnom pomere. Na fyzike a chémií demonštrovali, aké následky by malo porušovanie laboratórneho poriadku, prečo je dôležité ho dodržiavať a zopakovali si pravidlá prvej pomoci. Na telesnej výchove rátali svoj BMI index a tak rozvíjali aj matematickú gramotnosť.

                    Skrátka bol to deň netradičný, trocha iný, ale určite zaujímavý.  Určite sa zhodneme všetci na tom, že naše deti chceme čo najlepšie pripraviť do života, odovzdať im  veľa vedomostí a zručností a o tom gramotnosť je. Získavajú ju nielen v škole ale aj doma, v bežnom živote, preto im my dospelí, buďme dobrým vzorom.

                                                                           Mgr. Zuzana Teplanová Školková

  • Ponuka záujmových útvarov v šk. roku 2017/2018

    Ponuka záujmových útvarov v šk. roku 2017/2018

    V tomto školskom roku naša škola ponúka nasledovné záujmové útvary:

    Zoznam krúžkov 17-18.doc

    Zvoliť sa môžu maximálne dva krúžky, je potrebné vyznačiť, na ktorý z nich sa odovzdáva vzdelávací poukaz. Termín na odovzdanie poukazov a výber krúžkov je do 21.9.2017.

  • VYHODNOTENIE ZBERU PAPIERA

    VYHODNOTENIE  ZBERU PAPIERA

    V mesiaci  jún prebiehal na našej škole zber papiera. Spolu sme vyzbierali 6393,5 kg. Zapojilo sa 48 žiakov, najusilovnejšie boli kolektívy 1.A a 2. A triedy . Tí, ktorí doniesli nad 100kg papiera, boli odmenení vecnými  cenami a ostatným sa ušla aspoň sladká odmena.

    Tu je poradie na prvých troch miestach:

       1. miesto        Nela Aradyová    z  3.A            840 kg

    2. miesto        Šimon Petrovič   z 3. B            769 kg

    3. miesto        Katarína Hidegová z 5.B        605 kg

    Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a najmä rodičom, ktorí boli ochotní zberový papier  doviezť. Tešíme sa na spoluprácu aj v budúcom školskom roku.

                                                                 Mgr. Zuzana Teplanová Školková

  • MENOVKY DO BYLINKOVEJ ŠPIRÁLY

    MENOVKY DO BYLINKOVEJ ŠPIRÁLY

    Milí žiaci,

    mali ste možnosť zapojiť sa do súťaže o najkrajšiu menovku do bylinkovej špirály. Zapojilo sa 5 tried: 2. C, 4. A, 5. A, 6. A, 7. A. Všetky žiacke diela spĺňali vopred dané požiadavky – recyklovateľný  materiál,  možnosť písať názov bylinky v troch jazykoch a odolnosť menovky proti dažďu.Výber bol náročný, ale nakoniec sa zelenoškolské kolégium rozhodlo, že najkrajšiu menovku vyrobili žiaci zo 7. A triedy – konkrétne Radovan Priehoda. Podľa vzoru vyrobíme menovky aj k ďalším bylinkám v našej špirále. Pravdepodobne využijeme parkety z telocvične, ktoré aspoň takýmto spôsobom dostanú druhú šancu.Všetky zúčastnené triedy dostali drobnú odmenu. Veríme, že sa zapojíte aj do iných aktivít Zelenej školy.

    Ďakujeme.

                                                                                                           Kolégium Zelenej školy

  • Slávnostné oceňovanie víťazov predmetových olympiád a záujmovo-umeleckých súťaží za školský rok 2016/2017

    Slávnostné oceňovanie víťazov predmetových olympiád a záujmovo-umeleckých súťaží za školský rok 2016/2017

    Centrum voľného času Spektrum Prievidza oceňovalo v pondelok 22. mája 2017 v priestoroch KaSS Prievidza víťazov predmetových olympiád a záujmovo-umeleckých súťaží okresu Prievidza. Na slávnosti sa zúčastnili žiaci základných škôl a osemročných gymnázií, učitelia a rodinní príslušníci. Diplomy a ceny žiakom odovzdali hostia, poslankyňa NR SR a primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková. Žiaci boli ocenení za predmetové olympiády v slovenskom jayzku, dejepise, chémii, fyzike, geografii, biológii, matematike, anglickom a nemeckom jazyku. Zo záujmovo-umeleckých súťaží to bol Slávika Slovenska, technika a pytagoriáda. Podujatie spríjemnili svojim vystúpením Mažoretky tanečnej skupiny Trend, Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik s muzikou, Športová škola karate Prievidza. Za našu školu bola v kategórii Slávik Slovenska a pytagoriáda ocenená Johanna Mária Richter, žiačka 4. A triedy. Za olympiádu v nemeckom jazyku si ocenenie prevzali Lea Krajči z 9. A a Stela Krajči z 5. A. Oceneným žiačkam blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.

    Mgr. Juliana Pálešová

  • ČO JE NOVÉ V ZELENEJ ŠKOLE?

    ČO JE NOVÉ V ZELENEJ ŠKOLE?

    V priebehu školského roka 2016/2017 sme usilovne ako včeličky pracovali na téme Zeleň a ochrana prírody.

    Na školskom dvore nám pribudol okrem bylinkovej špirály aj Hmyzí hotel. S jeho výstavbou nám pomohol pán Matúš Jánošík, ktorému sa chceme touto cestou veľmi pekne poďakovať.

    Dúfame, že sa nám podarí vytvoriť vhodné podmienky a v našom hoteli sa ubytujú rôzne druhy užitočného hmyzu.

    Zároveň by som sa chcela poďakovať všetkým členom kolégia za príjemne strávené spoločné chvíle, za naplno prežité akcie, za zaujímavé postrehy a zvedavé otázky. Našim deviatačkám želám úspešný štart v novej škole a my ostaní, dúfam, že sa budeme spoločne stretávať aj v budúcom školskom roku a znova niečo vymyslíme.

    Z. Gulejová

  • Môj prvý anglicko-slovenský obrázkový slovník

    Môj prvý anglicko-slovenský obrázkový slovník

    V tomto školskom roku sa naši tretiaci mali možnosť zapojiť do súťaže v tvorbe anglicko - slovenských obrázkových slovníkov. Deti tvorili, lepili, strihali, kreslili a hlavne prekladali svoje slovíčka do angličtiny a slovenčiny. Niektorí žiaci na jednotlivé písmenka abecedy pridelili aj viac obrázkov. Slovníčky boli pestré, krásne zdobené a už na prvý pohľad bolo jasné, že sa im žiaci venovali niekoľko týždňov. Porota v zložení Mgr. M. Bieliková, Mgr. M. Dubcová, Mgr. Z.Školková - Teplanová, Mgr. M. Unterfranc a Ing. A. Srnová vyhodnotili všetky odovzdané slovníčky a podľa kritérií ich nasledovne ohodnotili:

    1. miesto: Sofia S o l č á n y o v á

    1. miesto: Dominik D r á b i k

    1. miesto: Marek K r a j  n e r

     

    2. miesto: Alex F i l l o

    2. miesto: Timea  G r e s c h n e r o v á

    2. miesto: Rebeka Ž i l l o v á

     

    3. miesto: Natália H a n z e l o v á

    3. miesto: Nina G a š p a r o v á  a  Nella A r a d i o v á

    3. miesto: Michal B e l l a

     

    Cena útechy:

    Natália K r e b e s o v á

    Lenka L a j s t r í k o v á

    Petra J a š k o v á

    Juraj P a s t o r o k

    Kiara Š i m k o v á

    Gabriela M i k u l o v á

    Sofia P e t r u c h o v á

    Patrik O f f e r t á l e r

    Alexandra M a s t r á k o v á

     

    Žiaci dostali na pamiatku diplomy a krásne anglické knižky.

    Ďakujeme našej škole za vecné ceny a deťom blahoželáme!

    Mgr. M. Dubcová

  • AROUND THE WORLD - CESTA OKOLO SVETA

    AROUND THE WORLD - CESTA OKOLO SVETA

    Kto by nechcel cestovať okolo sveta? Vidieť nové, krásne veci, zažiť niečo neopakovateľné a vrátiť sa domov so zážitkami? Naši štvrtáci si 3. apríla mali možnosť pozrieť príbeh dvoch bratov, typických Slovákov z dedinky, ktorí zdedili zázračný stroj. Strojček ich dokázal  presunúť kamkoľvek na svete ale aj v čase. A tak sa pre nich začala cesta plná dobrodružstiev po krajinách o ktorých sa im len snívalo. Spoznali nové kultúry, ich zvyky, tradície ale aj ich pohľad na úplne obyčajné veci. Nebolo to len také obyčajné cestovanie. Bratia si museli pomáhať, dostali sa aj do nebezpečných situácií, stretli bájne tvory.

    Sme radi, že nás Divadelné centrum Martin opäť pozvalo na predstavenie a žiaci, ktorí sa učia angličtinu si mohli hravou formou zdokonaliť svoje vedomosti a zažiť jedinečný zážitok z divadla. Spoznali sme nové kultúry, pochopili, že sme všetci len ľudia a musíme si pomáhať.

    Tešíme sa nové predstavenie opäť o rok!

    Mgr. Martina Dubcová 

  • DEŇ NARCISOV

    DEŇ NARCISOV

    V piatok 7. apríla 2017 sa  na našej škole konala verejnoprospešná finančná zbierka organizácie Liga proti rakovine. Všetkým, ktorí tento charitatívny projekt podporili, ĎAKUJEME . Vyzbierané peniaze v rámci projektu Liga proti rakovine sa použijú v podobe financovania služieb pre pacientov na celom Slovensku. Viac informácií na www.lpr.sk

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola ako organizačná zložka Spojenej školy – Grundschule mit Kindergarten, Školská 370/19, 972 13 Nitrianske Pravno
    Školská 370/19
  • Základná škola:
    Kancelária školy: 046/5447453; 0911 543 266
    Školská jedáleň:0911 732 447
    Základná umelecká škola:046/5446286

Fotogaléria